Przejdź do treści

Musimy przestać wierzyć w te medyczne mity! Wraz z ekspertami obaliliśmy 10 z nich

Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
Masz trądzik? Wszystkiemu winne może być to, co jesz!
Beata Pawlikowska
Beata Pawlikowska: myślałam, że jestem więźniem swojego ciała i nie podobało mi się to, że podlegam miesięcznemu cyklowi
istockphoto.com
Zakażenie wirusem HPV może dotyczyć nawet co drugiej aktywnej seksualnie osoby. Jak się przed nim chronić?
istockphoto.com
Wróciłaś z urlopu, a na twojej skórze pojawiło się więcej znamion i piegów? Sprawdź, czy nie są groźne
żywność w supermarkecie
Koniec z marnowaniem żywności w marketach. Zaczyna obowiązywać nowa ustawa

Specjaliści znaleźli niemal 400 powszechnie znanych medycznych teorii, którym przeczą badania. Prezentujemy zaledwie niewielką ich część. Też starasz się nie nosić okularów, ponieważ myślisz, że to niszczy wzrok? Słyszałaś, że leczenie kanałowe powoduje raka? Jeżeli tak, to powinnaś przeczytać ten tekst.

Z ponad 3 tys. badań opublikowanych w latach 2003-2017 w magazynach medycznych „JAMA” i „The Lancet” oraz w latach 2011-2017 w „New England Journal of Medicine” wynika, że wiele z nich stanowi obalenie medycznych mitów, które wiele z nas praktykuje na co dzień.

Oto niektóre z nich.

Panikuj po odejściu wód płodowych (dziecko musi natychmiast przyjść na świat, bo traci ochronę)

Lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog CM Damiana: Kiedy dochodzi do wcześniejszego odpłynięcia płynu owodniowego, wówczas bariera przeciwbakteryjna, która stanowi ciągłość błon płodowych, zostaje przerwana. Wtedy bakterie, które np. znajdują się w pochwie, mają łatwiejszy dostęp do płodu. Ale nie trzeba się tego obawiać. Zazwyczaj, jakiś czas po wypłynięciu płynu owodniowego, badamy (jeśli kobieta nie urodzi) ewentualne parametry infekcyjne i zwykle po 6-8 godzinach po wypłynięciu, podaje pacjentce antybiotyk, aby zabezpieczyć przed ewentualną infekcją.

lewandowska

Olej z ryb nie zmniejsza ryzyka wystąpienia chorób serca

Myślisz, że spożywanie tłustych ryb nie wpływa na układ sercowo-naczyniowy? Nic bardziej mylnego.

Joanna Drygiel, dietetyk CM Damiana: Zawarte w oleju rybim NNKT z rodziny omega-3 chronią układ krążenia przed miażdżycą i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Działają przeciwzakrzepowo, wpływają pozytywnie na profil lipidowy krwi obniżając poziom „złego cholesterolu”.

Liczniki kroków i kalorii pomagają schudnąć

Krokomierze i liczniki kalorii pomagają schudnąć? Jest odwrotnie. Spośród 470 osób będących na diecie przez dwa lata, ci którzy stosowali krokomierze i liczniki, stracili na wadze mniej niż osoby bez gadżetów. Wyniki tych badań opublikowano w 2015 roku w magazynie „JAMA”.

Joanna Drygiel, dietetyk CM Damiana: Krokomierz jest popularnym ostatnio urządzeniem, który pozwala oszacować codzienną aktywność fizyczną. Licznik kalorii podaje natomiast energetyczność diety. Właściwe spożycie dostosowane do zapotrzebowania i aktywności fizycznej pozwala utrzymać prawidłową masę ciała i schudnąć, jednak bez ruchu i stosowania zaleceń dietetycznych nie będzie to możliwe. Same gadżety nie wystarczą, ale mogą być pomocne w drodze do celu.

Chcesz mieć szybszy metabolizm?

Ciało kobiety cały czas się zmienia. Czasem chcemy mieć więcej przemiany, a mniej materii. Sprawdź jak WIMIN może Ci w tym pomóc

Sprawdź

Noszenie okularów pogarsza wzrok

Paweł Szczerbiński, optyk, optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej: Mit powiązany z faktem pogarszania się wzroku przez noszenie okularów został już dawno obalony. Nasze oczy, przy odpowiednio dobranej korekcji, są w najbardziej komfortowej sytuacji, bez zbędnych napięć.

Oczywiście napięcie następuje podczas oglądania bliskich odległości, ale i dokładnie tak się dzieje również przy oku miarowym, jest to zgodnie z naturalnym funkcjonowaniem oczu. Co więcej badania również dowodzą, że to właśnie nie noszenie okularów, lub noszenie okularów „słabszych”, może powodować pogłębianie się wady wzroku, bo to wymusza stany napięciowe – szczególnie w przypadku krótkowzroczności!

Alergia na orzeszki ziemne występuje tylko wtedy, gdy zacznie się je jeść w dzieciństwie

Lek. med. Beata Niedźwiedź, alergolog, Centrum Medyczne Damiana: Alergia na orzeszki ziemne jest częstym schorzeniem, szczególnie wśród dzieci, ale może pojawić się też w wieku dorosłym. Są to bardzo silne alergeny pokarmowe i objawy ich nietolerancji mogą utrzymywać się do końca życia. Niestety nie ma jednoznacznej profilaktyki, aby zapobiec tej alergii.

Nie ma dowodów, by unikanie orzechów albo produktów je zawierających w ciąży oraz okresie karmienia piersią zapobiegało rozwojowi uczulenia. Z uwagi na to, że jest to jeden z częstszych alergenów powodujących wstrząs anafilaktyczny, duże nadzieje pokłada się w trwających obecnie badaniach dotyczącymi odczulania na alergeny orzeszków ziemnych.

kobieta pali papierosa

Pozbycie się roztoczy i karaluchów z domu zmniejszy ryzyko pojawienia się astmy

Lek. med. Beata Niedźwiedź, alergolog, Centrum Medyczne Damiana: Roztocza kurzu domowego są głównym czynnikiem wywołującym alergię wziewną w naszym kraju. W praktyce, ze względu na ich duże rozpowszechnienie, całkowite uniknięcie narażenia na ich oddziaływanie nie jest możliwe. Dostępne metody unikania ekspozycji na alergeny roztoczy zmniejszają ich ilość w otoczeniu, nie wpływają jednak znacząco na przebieg kliniczny alergii i astmy. Stąd konieczne jest stosowanie farmakoterapii lub odczulania.

Zerwaną łąkotkę zawsze leczy się operacyjnie

Dr n. med. Krzysztof Radziszewski, specjalista rehabilitacji medycznej, przychodnia Radwan w Bydgoszczy: Sposób leczenia uszkodzonej łąkotki jest uzależniony od rodzaju i zaawansowania uszkodzenia (np. zgniecenie czy pęknięcie). Niektóre uszkodzenia są niewielkie, dlatego nie wymagają wprowadzania leczenia (np. podłużne uszkodzenia łąkotki do 10 mm). Leczenie zachowawcze obejmuje odciążenie stawu kolanowego, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zabiegi fizykalne (krioterapia miejscowa, pole magnetyczne, laseroterapia, elektrostymulacja, jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym), kinezyterapia (ćwiczenia w odciążeniu stawu kolanowego oraz ćwiczenia z oporem mm uda, głównie m. mięśnia 4-głowego).

Nową metodą wspomagającą i przyspieszającą procesy regeneracji uszkodzonych struktur wewnątrzstawowych jest również terapia rezonansem magnetycznym MBST. Leczenie operacyjne podejmuje się w przypadku nieskutecznego leczenia zachowawczego.  Wśród metody chirurgicznego leczenia wyróżniamy: zszycie łąkotki, wycięcie uszkodzonego fragmentu czy wprowadzenie implantu. W niektórych przypadkach (przy całkowitym zniszczeniu) stosuje się całkowite jej wycięcie, które stanowi przygotowanie do przeszczepu łąkotki.

Leczenie kanałowe powoduje raka

Dr n. med. Piotr Rożniatowski, ekspert Medicover Stomatologia: W internecie i mediach społecznościowych spotykamy ostatnio informacje na temat szkodliwości leczenia kanałowego. Zwolennicy „ruchu antykanałowego” rozpowszechniają teorie dotyczące wpływu obecności zębów leczonych kanałowo na występowanie chorób ogólnych, także nowotworów. Nie ma jednak wyników randomizowanych badań klinicznych potwierdzających tę tezę.

W celu jej udowodnienia, cytowane są najczęściej wyniki badań z lat 20. XX wieku, których sposób przeprowadzenia (m. in. brak grupy kontrolnej, niesterylne środowisko pracy) nie pozwala na traktowanie ich jako rzetelnych. Naukowo udowodniono natomiast, że nieleczona próchnica, zębopochodne stany zapalne wymagające leczenia kanałowego, a także utrata zębów, a co za tym idzie zaburzenie procesu żucia, zwiększają ryzyko występowania chorób ogólnych, w tym nowotworowych.

Stąd też mobilizacja nas-stomatologów do walki o naturalne uzębienie pacjentów. Zdecydowanie pomaga nam w tym endodoncja, czyli zabiegi umożliwiające zachowanie zęba, w którym toczy się stan zapalny miazgi lub przyzębia okołowierzchołkowego, a liczne badania jasno wskazują, że dzięki prawidłowo wykonanemu leczeniu kanałowemu takie zęby mogą przez długie lata służyć pacjentom.

Smutna kobieta je makaron w toalecie

Ginkgo biloba wpływa na pamięć

Dr n. med. Barbara Joanna Bałan, internista, immunolog z Centrum Medycznego Damiana: Na ten moment nie znam badań klinicznych, które potwierdzały wpływ tego środka na pamięć. Jednak dotlenienie i dokrwienie mózgu jak najbardziej poprawia koncentrację, zapamiętywanie i odżywia komórki mózgowe. Te korzyści „zapewnia” ginkgo biloba, dlatego może się to przekładać pozytywnie na pamięć.

Doustna dawna opioidów jest silniejsza od dawki aspiryny czy ibuprofenu

Dr n. med. Barbara Joanna Bałan, internista, immunolog z Centrum Medycznego Damiana: To są przede wszystkim leki, które mają różne mechanizmy działania i stosowane są w różnych sytuacjach. Lek opioidowy stosowany jest w celu uśmierzenia bólu, ponieważ on działa na specjalne receptory znajdujące się w mózgu. Posiada on jednak również skutki uboczne – psychotropowe.

Natomiast leki takie jak: aspiryna czy leki z grupy tzw. niesterydowych leków przeciwzapalnych, działają na mechanizm uwalniania czynników prozapalnych, które powodują zapalenie w miejscu przebiegu nerwu – powodują powstanie obrzęku, zaczerwienienia, bólu. Zatem to dwa różne mechanizmy, jeden wyłącza świadomość bólu, drugi działa na całą kaskadę zapalenia, która w konsekwencji objawia się bolesnością.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

freepik

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze oczy? Zdecydowanie tak! Co zatem warto włączyć do diety?

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Unsplash

Węglowodany i tłuszcze są złe? Robisz wszystko, by ich unikać? Specjalistka ds. żywienia obaliła dietetyczne mity

oczy kobiety z gradówką

Gradówka – przyczyny, objawy oraz leczenie przewlekłego stanu zapalnego gruczołów Meiboma

kobieta w trakcie badania oka pod kątem odwarstwienia siatkówki

Odwarstwienie siatkówki – przyczyny, objawy, leczenie. Kiedy potrzebna jest operacja przy odwarstwieniu siatkówki?

kobieta zasłania twarz przed światłem słonecznym z powodu światłowstrętu

Światłowstręt – objawy i leczenie nadwrażliwości oczu. Skąd bierze się światłowstręt?

Astygmatyzm – sprawdź, czy ciebie to nie dotyczy. Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie

Kobieta z dystorsją trzyma się za bolące kolano.

Dystorsja: rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie. Różne definicje pojęcia

kobieta podczas badania u okulisty

Jak działa oftalmoskop i w jakich sytuacjach bada się nim dno oka?

Kobieta podczas badania wzroku.

Na czym polega i jak przebiega badanie wzroku? Charakterystyka różnych rodzajów badań

kobieta z bólem oczu

Podwyższone ciśnienie w oku – jakie są jego przyczyny, objawy i dostępne metody leczenia?

Kobieta z zaburzeniami widzenia podczas badania okulistycznego.

Jak objawiają się zaburzenia widzenia i jakie są ich najczęstsze przyczyny? Jak reagować w przypadku nagłej utraty wzroku?

kobieta trzymająca się za oczy

Czym jest zapalenie nerwu wzrokowego i jak się objawia? Leczenie choroby

Kobieta w kręconych włosach stoi przed ustrem i zakłada soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe – kolorowe, progresywne, toryczne. Zakładanie soczewek krok po kroku

Kobieta jedzie samochodem w nocy

Kurza ślepota – niebezpieczna choroba wzroku. Jak ją leczyć? Przyczyny i objawy kurzej ślepoty

Zielonooka kobieta patrzy na literki na tablicy

Na czym polega nadwzroczność u dorosłych, dzieci lub starcza? Przyczyny, objawy i korekcja dalekowzroczności

Kobieta o niebieskich oczach patrzy przed siebie

Oczopląs – czy stanowi objaw nabyty czy wrodzony? Jakie są przyczyny jego powstania i jak przebiega leczenie?

dwóch chirurgów stoi nad lampą i podaje sobie nożyczki

Witrektomia – szansa na uratowanie wzroku. Jak wygląda rekonwalescencja po operacji?

Kobieta cierpiąca na zespół suchego oka dotyka oczu

Zespół suchego oka – przyczyny, objawy i leczenie. Jakie badania warto wykonać?

heterochromia - kobieta o dwóch różnych kolorach oczu

Heterochromia – przyczyny, rodzaje, diagnostyka oraz leczenie heterochromii oczu

podwójne widzenie - rozmazany podwójny obraz kobiety

Czym jest podwójne widzenie? Przyczyny i leczenie schorzenia

daltonizm - kobieta w gabinecie okulistycznym

Daltonizm – jego rodzaje i metody leczenia. Czym jest daltonizm?

Kobieta z zezem

Zez – skąd się bierze ta wada wzroku i jak się ją leczy?

zez

Zez rozbieżny – jak wygląda leczenie i czy można zapobiegać tej wadzie oczu?