Przejdź do treści

Musimy przestać wierzyć w te medyczne mity! Wraz z ekspertami obaliliśmy 10 z nich

Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Tajemnicze choroby
Tajemnicze choroby. Mimo postępu w nauce, wciąż nie wiemy, co je wywołuje
Polubić... menstruację
Polub… menstruację! Jak dopasować się do hormonów, by czuć się dobrze cały miesiąc?
Sucha skóra? Nie pij wody!
Sucha skóra? Nie pij wody!
Jak poprawić sen dziecka?
Jak poprawić sen dziecka?
Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń wśród personelu medycznego/iStock
Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. Dwa nowe zarządzenia

Specjaliści znaleźli niemal 400 powszechnie znanych medycznych teorii, którym przeczą badania. Prezentujemy zaledwie niewielką ich część. Też starasz się nie nosić okularów, ponieważ myślisz, że to niszczy wzrok? Słyszałaś, że leczenie kanałowe powoduje raka? Jeżeli tak, to powinnaś przeczytać ten tekst.

Z ponad 3 tys. badań opublikowanych w latach 2003-2017 w magazynach medycznych „JAMA” i „The Lancet” oraz w latach 2011-2017 w „New England Journal of Medicine” wynika, że wiele z nich stanowi obalenie medycznych mitów, które wiele z nas praktykuje na co dzień.

Oto niektóre z nich.

Panikuj po odejściu wód płodowych (dziecko musi natychmiast przyjść na świat, bo traci ochronę)

Lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog CM Damiana: Kiedy dochodzi do wcześniejszego odpłynięcia płynu owodniowego, wówczas bariera przeciwbakteryjna, która stanowi ciągłość błon płodowych, zostaje przerwana. Wtedy bakterie, które np. znajdują się w pochwie, mają łatwiejszy dostęp do płodu. Ale nie trzeba się tego obawiać. Zazwyczaj, jakiś czas po wypłynięciu płynu owodniowego, badamy (jeśli kobieta nie urodzi) ewentualne parametry infekcyjne i zwykle po 6-8 godzinach po wypłynięciu, podaje pacjentce antybiotyk, aby zabezpieczyć przed ewentualną infekcją.

lewandowska

Olej z ryb nie zmniejsza ryzyka wystąpienia chorób serca

Myślisz, że spożywanie tłustych ryb nie wpływa na układ sercowo-naczyniowy? Nic bardziej mylnego.

Joanna Drygiel, dietetyk CM Damiana: Zawarte w oleju rybim NNKT z rodziny omega-3 chronią układ krążenia przed miażdżycą i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Działają przeciwzakrzepowo, wpływają pozytywnie na profil lipidowy krwi obniżając poziom „złego cholesterolu”.

Liczniki kroków i kalorii pomagają schudnąć

Krokomierze i liczniki kalorii pomagają schudnąć? Jest odwrotnie. Spośród 470 osób będących na diecie przez dwa lata, ci którzy stosowali krokomierze i liczniki, stracili na wadze mniej niż osoby bez gadżetów. Wyniki tych badań opublikowano w 2015 roku w magazynie „JAMA”.

Joanna Drygiel, dietetyk CM Damiana: Krokomierz jest popularnym ostatnio urządzeniem, który pozwala oszacować codzienną aktywność fizyczną. Licznik kalorii podaje natomiast energetyczność diety. Właściwe spożycie dostosowane do zapotrzebowania i aktywności fizycznej pozwala utrzymać prawidłową masę ciała i schudnąć, jednak bez ruchu i stosowania zaleceń dietetycznych nie będzie to możliwe. Same gadżety nie wystarczą, ale mogą być pomocne w drodze do celu.

Noszenie okularów pogarsza wzrok

Paweł Szczerbiński, optyk, optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej: Mit powiązany z faktem pogarszania się wzroku przez noszenie okularów został już dawno obalony. Nasze oczy, przy odpowiednio dobranej korekcji, są w najbardziej komfortowej sytuacji, bez zbędnych napięć.

Oczywiście napięcie następuje podczas oglądania bliskich odległości, ale i dokładnie tak się dzieje również przy oku miarowym, jest to zgodnie z naturalnym funkcjonowaniem oczu. Co więcej badania również dowodzą, że to właśnie nie noszenie okularów, lub noszenie okularów „słabszych”, może powodować pogłębianie się wady wzroku, bo to wymusza stany napięciowe – szczególnie w przypadku krótkowzroczności!

Alergia na orzeszki ziemne występuje tylko wtedy, gdy zacznie się je jeść w dzieciństwie

Lek. med. Beata Niedźwiedź, alergolog, Centrum Medyczne Damiana: Alergia na orzeszki ziemne jest częstym schorzeniem, szczególnie wśród dzieci, ale może pojawić się też w wieku dorosłym. Są to bardzo silne alergeny pokarmowe i objawy ich nietolerancji mogą utrzymywać się do końca życia. Niestety nie ma jednoznacznej profilaktyki, aby zapobiec tej alergii.

Nie ma dowodów, by unikanie orzechów albo produktów je zawierających w ciąży oraz okresie karmienia piersią zapobiegało rozwojowi uczulenia. Z uwagi na to, że jest to jeden z częstszych alergenów powodujących wstrząs anafilaktyczny, duże nadzieje pokłada się w trwających obecnie badaniach dotyczącymi odczulania na alergeny orzeszków ziemnych.

kobieta pali papierosa

Pozbycie się roztoczy i karaluchów z domu zmniejszy ryzyko pojawienia się astmy

Lek. med. Beata Niedźwiedź, alergolog, Centrum Medyczne Damiana: Roztocza kurzu domowego są głównym czynnikiem wywołującym alergię wziewną w naszym kraju. W praktyce, ze względu na ich duże rozpowszechnienie, całkowite uniknięcie narażenia na ich oddziaływanie nie jest możliwe. Dostępne metody unikania ekspozycji na alergeny roztoczy zmniejszają ich ilość w otoczeniu, nie wpływają jednak znacząco na przebieg kliniczny alergii i astmy. Stąd konieczne jest stosowanie farmakoterapii lub odczulania.

Zerwaną łąkotkę zawsze leczy się operacyjnie

Dr n. med. Krzysztof Radziszewski, specjalista rehabilitacji medycznej, przychodnia Radwan w Bydgoszczy: Sposób leczenia uszkodzonej łąkotki jest uzależniony od rodzaju i zaawansowania uszkodzenia (np. zgniecenie czy pęknięcie). Niektóre uszkodzenia są niewielkie, dlatego nie wymagają wprowadzania leczenia (np. podłużne uszkodzenia łąkotki do 10 mm). Leczenie zachowawcze obejmuje odciążenie stawu kolanowego, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zabiegi fizykalne (krioterapia miejscowa, pole magnetyczne, laseroterapia, elektrostymulacja, jonoforeza z lekiem przeciwzapalnym), kinezyterapia (ćwiczenia w odciążeniu stawu kolanowego oraz ćwiczenia z oporem mm uda, głównie m. mięśnia 4-głowego).

Nową metodą wspomagającą i przyspieszającą procesy regeneracji uszkodzonych struktur wewnątrzstawowych jest również terapia rezonansem magnetycznym MBST. Leczenie operacyjne podejmuje się w przypadku nieskutecznego leczenia zachowawczego.  Wśród metody chirurgicznego leczenia wyróżniamy: zszycie łąkotki, wycięcie uszkodzonego fragmentu czy wprowadzenie implantu. W niektórych przypadkach (przy całkowitym zniszczeniu) stosuje się całkowite jej wycięcie, które stanowi przygotowanie do przeszczepu łąkotki.

Leczenie kanałowe powoduje raka

Dr n. med. Piotr Rożniatowski, ekspert Medicover Stomatologia: W internecie i mediach społecznościowych spotykamy ostatnio informacje na temat szkodliwości leczenia kanałowego. Zwolennicy „ruchu antykanałowego” rozpowszechniają teorie dotyczące wpływu obecności zębów leczonych kanałowo na występowanie chorób ogólnych, także nowotworów. Nie ma jednak wyników randomizowanych badań klinicznych potwierdzających tę tezę.

W celu jej udowodnienia, cytowane są najczęściej wyniki badań z lat 20. XX wieku, których sposób przeprowadzenia (m. in. brak grupy kontrolnej, niesterylne środowisko pracy) nie pozwala na traktowanie ich jako rzetelnych. Naukowo udowodniono natomiast, że nieleczona próchnica, zębopochodne stany zapalne wymagające leczenia kanałowego, a także utrata zębów, a co za tym idzie zaburzenie procesu żucia, zwiększają ryzyko występowania chorób ogólnych, w tym nowotworowych.

Stąd też mobilizacja nas-stomatologów do walki o naturalne uzębienie pacjentów. Zdecydowanie pomaga nam w tym endodoncja, czyli zabiegi umożliwiające zachowanie zęba, w którym toczy się stan zapalny miazgi lub przyzębia okołowierzchołkowego, a liczne badania jasno wskazują, że dzięki prawidłowo wykonanemu leczeniu kanałowemu takie zęby mogą przez długie lata służyć pacjentom.

Bulimia a strach przed przytyciem. Bulimia a depresja.

Ginkgo biloba wpływa na pamięć

Dr n. med. Barbara Joanna Bałan, internista, immunolog z Centrum Medycznego Damiana: Na ten moment nie znam badań klinicznych, które potwierdzały wpływ tego środka na pamięć. Jednak dotlenienie i dokrwienie mózgu jak najbardziej poprawia koncentrację, zapamiętywanie i odżywia komórki mózgowe. Te korzyści „zapewnia” ginkgo biloba, dlatego może się to przekładać pozytywnie na pamięć.

Doustna dawna opioidów jest silniejsza od dawki aspiryny czy ibuprofenu

Dr n. med. Barbara Joanna Bałan, internista, immunolog z Centrum Medycznego Damiana: To są przede wszystkim leki, które mają różne mechanizmy działania i stosowane są w różnych sytuacjach. Lek opioidowy stosowany jest w celu uśmierzenia bólu, ponieważ on działa na specjalne receptory znajdujące się w mózgu. Posiada on jednak również skutki uboczne – psychotropowe.

Natomiast leki takie jak: aspiryna czy leki z grupy tzw. niesterydowych leków przeciwzapalnych, działają na mechanizm uwalniania czynników prozapalnych, które powodują zapalenie w miejscu przebiegu nerwu – powodują powstanie obrzęku, zaczerwienienia, bólu. Zatem to dwa różne mechanizmy, jeden wyłącza świadomość bólu, drugi działa na całą kaskadę zapalenia, która w konsekwencji objawia się bolesnością.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Coraz więcej dzieci ma alergię na krowie mleko/iStock

Jakie są przyczyny alergii na mleko krowie u dzieci? Wyjaśnia alergolożka

Choroby oczu i wady wzroku - sprawdź najczęstsze dolegliwości

Choroby oczu i wady wzroku – sprawdź najczęstsze dolegliwości

9 sposobów na zwalczenie alergii. Zobacz, jak przechytrzyć uczulenie

9 sposobów na zwalczenie alergii. Zobacz, jak przechytrzyć uczulenie

Ćwiczę, ale wciąż nie chudnę. Dlaczego tak się dzieje? Oto odpowiedź!

Ćwiczę, ale wciąż nie chudnę. Dlaczego tak się dzieje? Oto odpowiedź!

500 kcal mniej każdego dnia. W jaki sposób tego dokonać?

500 kcal mniej każdego dnia. W jaki sposób tego dokonać?

kobieta ze smartfonem

Nasze oczy nie lubią smartfonów. Co robić, by nie zrujnować sobie wzroku? – radzi specjalistka

Kobieta się cieszy, ma ręce do góry

Mity stomatologiczne: pasta z aktywnym węglem, leczenie mleczaków, unikanie dentysty w ciąży, wybielanie sodą i cytryną. W co wierzymy, a co nie jest prawdą?

Adele / gettyimages

Dieta Adele. Adele schudła kilkadziesiąt kilogramów dzięki specjalnej diecie. Chodzi o dietę sirtfood. Jakie są jej zasady?

Zawstydzanie / istock

Chcesz udzielić komuś rady? To nie zawstydzaj i nie wytykaj palcami!

Maja Bohosiewicz / Instagram

Maja Bohosiewicz podzieliła się z fankami sekretem swojej szczupłej sylwetki. „Stara, cudów nie ma…” – pisze aktorka

Dieta owsiankowa. Jest skuteczna, ale czy bezpieczna?

Ślepota zmierzchowa, kurza ślepota. Czy kierowcy mają się czego bać?

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna. Jakie są zasady? Czy każdy może stosować dietę ketogeniczną?

kobieta, święta

Święta dla odchudzających się – na co zwrócić uwagę

Test łyżeczki / unsplash

Test srebrnej łyżeczki to sposób na sprawdzenie stanu zdrowia w 60 sekund. Czy to naprawdę działa? Internistka odpowiada

Test Amslera – na czym polega ten rodzaj badania wzroku?

Test Amslera – na czym polega ten rodzaj badania wzroku?

PRK – na czym polega ta laserowa metoda korekcji wzroku?

PRK – na czym polega ta laserowa metoda korekcji wzroku?

soczewki toryczne

Soczewki toryczne – sposób na astygmatyzm

Badania lekarskie na prawo jazdy — wszystko, co powinieneś wiedzieć o badaniach dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie na prawo jazdy – jak się do nich przygotować?

Szkła progresywne - wskazania, zalety oraz cena

Szkła progresywne – wskazania, zalety oraz cena

Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?

Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?

Kiedy warto poddać się laserowej korekcji wzroku?

Kiedy warto poddać się laserowej korekcji wzroku?

Alergia pokarmowa – jak sprawdzić, na co jesteśmy uczulone? Próby prowokacyjne są jedyną odpowiednią diagnostyką? Tłumaczy alergolożka

węglowodany makaron

Węglowodany nie takie straszne

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta wycierająca nos

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?