Przejdź do treści

W ciągu tygodnia osiągniemy granicę 15 tys. zachorowań dziennie? MZ o scenariuszach i narzędziach walki z COVID-19

koronawirus polska
W przyszły tydzień wejdziemy z 15 tys. zachorowań w ciągu doby? MZ o przewidywanych scenariuszach i narzędziach walki z COVID-19 / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na konferencji zorganizowanej w poniedziałek 19 października minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o niepoleganie na „oszołomskich hasłach” koronasceptyków i antycovidowców. „Polecam przyglądanie się i monitorowanie liczby dziennych zachorowań. To kwestia odpowiedzenia sobie samemu, czy gdy nie nosimy maseczki, to zachowujemy się fair” – powiedział.

MZ przedstawił narzędzia, które mają nam pomóc w walce z COVID-19

Jak dowiedzieliśmy podczas poniedziałkowej konferencji, w weekend trwały ustalenia NFZ i wojewodów, którzy w regionach dokonywali przeglądów szpitali powiatowych. Na konferencji zorganizowanej w poniedziałek 19 października minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił wypracowane narzędzia, które mają nam pomóc w walce z COVID-19 w związku z bezustannie rosnącą dobową liczbą zachorowań. Jest to konieczne, bo zbliżamy się do 10 tys., a – jak zapowiedział szef resortu – już w ciągu najbliższego tygodnia możemy dojść do 15 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu doby.

Minister zdrowia zapowiedział zwiększenie udziału w walce z epidemią szpitali regionalnych, powiatowych – konkretnie chodzi o profilowanie tych szpitali, które mogłyby przejmować część chorych na COVID-19.

Szef resortu poinformował również o propozycji przekształcenia oddziałów internistycznych na potrzeby walki z epidemią.

„Również prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z COVID-19” – zapowiedział Niedzielski. „Do środy mamy wypracować listę szpitali prywatnych zobowiązanych do udostępnienia łóżek COVID-owych”.

Minister zwrócił uwagę, że zwiększenie liczby łóżek dla chorych to nie wszystko:

„Szacujemy, że w wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. To nie łóżka jednak leczą, leczy personel. Dlatego mówimy o dedykowaniu personelu do działań  przeciwko COVID-owi”.

Ponadto na terenie całego kraju mają się pojawić szpitale tymczasowe, polowe:

„Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw” – usłyszeliśmy.

W rezultacie tych zmian ma dojść do podwojenia bazy łóżek w tej chwili dostępnych do leczenia COVID. Jest to konieczne, gdyż – jak oznajmi Niedzielski:

„W przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15, 20 tysięcy zachorowań dziennie”.

Stadion Narodowy

Koronawirus w Polsce – liczby rosną drastycznie

Niedzielski ostro zaapelował również o niepoleganie na „oszołomskich hasłach” koronasceptyków i antycovidowców. „Polecam przyglądanie się i monitorowanie liczby dziennych zachorowań. To kwestia odpowiedzenia sobie samemu, czy gdy nie nosimy maseczki, to zachowujemy się fair” .

Zaznaczył przy tym, że nienoszenie maseczek z racji na fakt, że to „ogranicza czyjąś wolność”, jest karygodne.

Co jeszcze się zmieni w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju?

Minister zdrowia poinformował m.in. o nowych zasadach kwarantanny:

„Zmienione zostaną warunki kwarantannowania: wielu z nas jest kwarantannowanych z powodu potencjalnych objawów, które mogą się pojawić. Chcemy wprowadzić możliwość telepracy bądź pracy zdalnej na kwarantannie” – powiedział Niedzielski i dodał: „Obecnie mamy ponad 300 tys. osób na kwarantannie, te osoby nie mają możliwości pracy w tym czasie”.

Szef resortu zapowiedział monitorowanie punktów wymazowych drive-thru – w reakcji na doniesienia o długich kolejkach osób czekających na zrobienie testów na koronawirusa.

Minister wyjaśnił również, że nie jest planowane wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w okolicy 1 listopada.

„W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, gdyż takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów” – podsumował Niedzielski.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.