Przejdź do treści

Na czym polega dieta baletnicy?

Na czym polega dieta baletnicy?
Na czym polega dieta baletnicy?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Baletnice kojarzone są z drobniutką sylwetką, bardzo niską masą ciała i delikatnym, eterycznym wyglądem. Nic więc dziwnego, że dla wielu kobiet mogą one stanowić ideał, do którego chcą dążyć. Popularność diety baletnicy, jak również wielu innych, restrykcyjnych diet rośnie szczególnie tuż przed sezonem letnim. Gdy zaczyna brakować czasu na realizację bardziej wymagających czasowo programów żywieniowych, na tapecie pojawiają się diety, które szybko przynoszą duże efekty. Niestety dieta baletnicy pomimo spektakularnych efektów jest dla organizmu niezwykle wyniszczająca, a jej stosowanie nie jest wskazane.

Zasady diety baletnicy

Dietę baletnicy możemy znaleźć w dwóch wariantach. Niezależnie od wybranej wersji jest to dieta trwająca 10 dni. Podzielona jest na 5 dwudniowych etapów. Oznacza to, że dopuszczone do spożywania produkty zmieniają się co dwa dni. Dodatkowo od 3 dnia zalecane jest włączenie do programu bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych. Z założenia więc jest to krótka, restrykcyjna dieta odchudzająca. Jej celem jest jak najszybsza utrata zbędnych kilogramów. Oparta jest na niskokalorycznym i nie zbilansowanym jadłospisie. Co prawda, prowadzi do redukcji wagi ciała. Niestety jednak prowadzi również do wielkich niedoborów składników odżywczych i wyniszczenia organizmu.

Dieta baletnicy jadłospis

Wersja 1

Pierwsze dwa dni diety baletnicy zakładają spożywanie tylko i wyłącznie płynów. Dozwolone jest spożywanie jednego litra wody i/lub niesłodzonej kawy w ilości maksymalnie czterech filiżanek dziennie (o pojemności 250 ml). Do kawy można dodawać mleko. Pamiętać jednak należy, że musi być odtłuszczone.

Dzień 3-4 to dieta oparta na odtłuszczonym nabiale. Dozwolone jest spożywanie białego sera, jogurtu naturalnego, mleka, serka wiejskiego lub homogenizowanego. Do tego woda i/lub kawa (w ilości nieprzekraczającej łącznie 2,5 l).

Dzień 5-6 – dieta oparta jest na spożywaniu gotowanych ziemniaków w mundurkach. Można przyrządzić je dowolnie – gotowane w wodzie lub na parze. Nie powinny jednak być przyprawione solą ani innymi przyprawami. Dzienny limit spożycia ziemniaków to maksymalnie 11 sztuk. Do tego można pić wodę/kawę w ilości maksymalnie 3 litrów dziennie.

Dzień 7-8 opiera się na spożywaniu chudego, białego (najlepiej drobiowego) mięsa. Mięso powinno być ugotowane. Dozwolona ilość to 0,5 kilograma dziennie, bez jakichkolwiek dodatków. Do tego tak, jak w poprzednich dniach – kawa i/lub woda. Tym razem w ilości nieprzekraczającej 2,5 litra dziennie.

Dzień 9-10 zakłada spożywanie warzyw. Szczególnie tych zielonych, czyli sałaty, ogórków, brokułów. Można dodać do tego również pomidory – bez ograniczeń.

Wersja 2 

Jest znacznie mniej popularna. W tym wariancie w ciągu dnia spożywany jest tylko jeden z wymienionych składników. Mogą to być: migdały, jajka, mleko, szparagi, sałata, seler, grejpfruty, woda, jabłka, chude mięso.

Dieta baletnicy efekty

Dieta baletnicy pozwala na utratę 10-12 kilogramów w ciągu zaledwie 1,5 tygodnia jej stosowania. Wynik jest naprawdę imponujący. Wiąże się on jednak z wieloma niepożądanymi efektami ubocznymi. Jakimi? Pierwsze dni diety oparte na przyjmowaniu płynów w rzeczywistości osłabiają organizm. W tym czasie organizm nie otrzymuje substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo spożywana w dużych ilościach kawa, wypłukuje witaminy i minerały i w rzeczywistości prowadzi do odwodnienia. Niedobory witamin i minerałów nabyte w pierwszych dniach diety nie są możliwe do nadrobienia pod koniec, gdy dieta oparta jest na spożywaniu nieograniczonej ilości warzyw. Z każdym kolejnym dniem diety pojawiają się kolejne niepożądane dolegliwości. Wśród nich są: bóle głowy, zawroty głowy, uciążliwe zaparcia, omdlenia, nudności i coraz większe zmęczenie.

Radość z uzyskanych efektów nie trwa długo w przypadku diety baletnicy. Mówiąc o jej efektach bardziej niż o efekcie redukcji masy, należy wspomnieć o efekcie jo-jo, do którego niemal zawsze prowadzi. Po 1,5 tygodnia restrykcyjnej diety organizm jest wygłodniały. Prowadzi to do nagłych napadów obżarstwa, które mają uzupełnić zaistniałe niedobory. Organizm nie potrafi poradzić sobie ze znacznie zwiększoną dawką przyjmowanych kalorii. W konsekwencji prowadzi to do znacznego przyrostu masy ciała. Tak krótki czas stosowania diety nie pozwala na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, dzięki któremu efekt mógłby być długotrwały. Taka dieta pozwala jedynie pozbyć się nagromadzonej w organizmie wody. Stąd chwilowy spadek masy ciała. Połączenie diety baletnicy z bardzo intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi przynosi jeszcze gorsze skutki – poziom niedożywienia i wyniszczenia organizmu jest jeszcze większy. Efekt jo-jo i ogólne pogorszenie stanu zdrowotnego nie są jedynymi skutkami ubocznymi diety baletnicy. Niestety do skutków ubocznych należą również: wypadanie włosów, łamliwość paznokci, pogorszenie stanu skóry, spadek koncentracji, zwolnienie metabolizmu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: