2 min.
Nadciśnienie – jakie są jego przyczyny i czynniki ryzyka? Jak wygląda leczenie?

Nadciśnienie
Najnowsze
25.01.2021
Niezwykły koncert w trakcie pandemii. Fani i zespół zamknięci w… bańkach!
25.01.2021
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
25.01.2021
Izrael zostanie „hermetycznie zamknięty” z powodu koronawirusa? Premier: wyprzedzamy cały świat
25.01.2021
Zmiana kolejności szczepień przeciw COVID-19. Kto i w jakiej sytuacji będzie mógł przyjąć preparat wcześniej?
25.01.2021
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu
Nadciśnienie to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia. Ocenia się, że choruje na nią aż 10 mln Polaków. Charakteryzuje się zbyt wysokim, przekraczającym140/90 mm Hg ciśnieniem tętniczym krwi.
Przyczyny i rodzaje nadciśnienia krwi
Przyjmuje się, że schorzenie może być warunkowane genetycznie. Za najczęstsze przyczyny choroby uznaje się jednak czynniki neuropsychogenne. Wywoływać ją mogą zmiany nerwicowe, nadmierny stres, presja lub wstrząs psychiczny. Sprzyja także niezdrowy tryb życia, przede wszystkim zbyt duże spożycie soli i otyłość. Mamy wtedy do czynienia z nadciśnieniem pierwotnym.
Wyróżniamy także nadciśnienie wtórne, które jest objawem innych poważnych chorób. Należą do nich: m.in. stany chorobowe oraz zaburzenia rozwojowe naczyń tętniczych, choroby gruczołów dokrewnych, zatrucie ołowiem oraz guzy, stany zapalne i urazy mózgu.
Objawy nadciśnienia krwi
Do wstępnych objawów nadciśnienia zalicza się: niepokój, kołatanie serca, uczucie ucisku w czaszce, zwłaszcza w okolicy potylicy i w skroniach, zawroty głowy, potliwość i okresową bezsenność. W bardziej zaawansowanym stanie choroby pojawiają się dodatkowo dokuczliwe bóle za mostkiem, pieczenie w klatce piersiowej i zadyszka przy wysiłku. Dalsza faza choroby oznacza nieodwracalne zmiany w sercu, naczyniach i oczach.
Choroba nadciśnieniowa trwa latami. Ból pojawia się dopiero w późnej fazie, dlatego przez większość czasu może rozwijać się niepostrzeżenie.
Szczególnie niebezpieczne są wywoływane przez schorzenie zmiany w organizmie. Najczęściej powodują one późniejsze powikłania. Najczęstszą przyczyną śmierci chorych na nadciśnienie są uszkodzenia układu krążenia, które prowadzą do zawału serca. Znaczny odsetek zgonów powodują także udary mózgu.
Leczenie nadciśnienia
Leczenie zaczyna się od zmiany stylu życia. Należy zmodyfikować dietę – wyeliminować tłuszcze oraz cukry proste, ograniczyć sól i alkohol. Jeśli to nie pomoże, stosuje się terapię farmakologiczną. Najczęściej używane leki to beta-blokery i diuretyki oraz środki działające na centralny układ nerwowy. W przypadku pacjentów z nadwagą wskazana jest redukcja masy ciała.
Zapobiegać nadciśnieniu możemy przez eliminowanie czynników, które sprzyjają rozwojowi choroby. Należy przede wszystkim unikać napięć i niepotrzebnych stresów. Zaleca się odpowiednią dietę oraz zdrowy i aktywny tryb życia.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021