Przejdź do treści

Nakaz osłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Jak przekonać dziecko do noszenia maseczki?

noworodek w przyłbicy, pandemia koronawirusa
Jak osłaniać nos i usta najmłodszym dzieciom? / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta je hamburgera
GIS wycofał popularne produkty gotowe do spożycia. Powodem jest obecność bakterii wywołującej listeriozę
Co robić po treningu? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Testy na nietolerancje pokarmowe IgG – marketing czy wiarygodna diagnostyka?
Testy na nietolerancje pokarmowe IgG – marketing czy wiarygodna diagnostyka?
Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija
Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija

W związku z pandemią koronawirusa od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz osłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Obostrzenie dotyczy również dzieci powyżej czwartego roku życia. Jak przekonać pięciolatka do noszenia maseczki na twarzy? I czy to dla niego bezpieczne? Wyjaśnia psycholożka rozwojowa Dorota Zawadzka.

Zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej: dlaczego dzieci również obejmuje nakaz?

W najnowszym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych czytamy, że od 16 kwietnia podczas każdego wyjścia do sklepu czy na ulicę musimy mieć na twarzy maseczkę, przyłbicę bądź inną osłonę (np. szalik). Nakaz nie dotyczy m.in. dzieci, które nie ukończyły czwartego roku życia, oraz osób, które nie mogą „zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności”.

Zapytacie pewnie, dlaczego dzieci w ogóle muszą nosić maseczki czy osłaniać twarz (w jakikolwiek inny sposób), skoro stanowią niewielki procent przypadków zachorowań na COVID-19?

Otóż, jak ustaliły Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), choć u dzieci i młodzieży rzadziej niż u dorosłych rozwijają się główne objawy infekcji wirusem SARS-CoV-2, takie jak gorączka, kaszel lub duszność, wciąż mogą zarażać innych.  Małoletni przechodzący chorobę łagodnie lub nawet bezobjawowo mogą przenosić wirusa na osoby znacznie bardziej podatne na zachorowanie.

Ponadto warto dmuchać na zimne, bo jak zwraca uwagę Dorota Zawadzka, psycholożka rozwojowa, trenerka umiejętności społecznych i specjalistka w sprawach wychowania dzieci:

–   Nie wiemy nic na temat tego, jak przejście choroby – nawet skąpoobjawowe  – może wpłynąć na zdrowie dzieci w przyszłości.

Czeszka w masce ochronnej na tle Hradczan

Najmłodszym dzieciom nie tyle nie trzeba, co nie należy zakładać maski

Co istotne, w projekcie Rady Ministrów nie powielono zaleceń CDC, wedle których w miejscach publicznych nos i usta należy zakrywać już trzy- i czterolatkom. Czy to dobra decyzja? Trudno jednoznacznie ocenić, z pewnością jednak można powiedzieć, że nie wszystkie trzyletnie dzieci podołałyby temu obowiązkowi. Jak mówi Dorota Zawadzka:

–  Dziecko dziecku nierówne. Są trzyletnie, a nawet dwuletnie dzieci, które doskonale dadzą sobie radę z maseczką na twarzy, a są i takie, które sobie nie poradzą. Nie braknie i pięciolatków, którym ciężko będzie wytłumaczyć, dlaczego mają chodzić w masce.

Psycholożka zwraca jednocześnie uwagę, że te najmłodsze dzieciaki, które nie skończyły jeszcze dwóch lat, nie tylko nie muszą, ale nie powinny mieć zasłanianych ust i nosa.

–  Dzieciom do drugiego roku życia nie należy zakładać niczego na twarz, bo one nie są w stanie kontrolować oddechu, wyczuć, czy grozi im niebezpieczeństwo, bo np. zaczynają się krztusić. To samo zresztą dotyczy dzieci chorych na astmę, które mogą mieć trudności w oddychaniu – wyjaśnia specjalistka.

Zawadzka  podkreśla również, że zasłanianie buzi najmłodszym dzieciom jest niedopuszczalne ze względu na możliwość uduszenia się materiałem:

– Nawet gdy nie mieliśmy pandemii, rodzice ciągle słyszeli, że – zwłaszcza niemowlaki  – nie powinny mieć wokół siebie za dużo poduszek, kocyków. Mogą je sobie naciągnąć na buzię, a nie potrafią zdjąć, ponieważ nie mają jeszcze wystarczającej koordynacji ruchowej. Podobnie jest w przypadku zakrywania twarzy – jeśli założymy takiemu małemu dziecku maseczkę na buzię i ono będzie źle oddychało, może dojść do nieszczęścia – ostrzega Dorota Zawadzka.  – Saturacja nie powinna spadać poniżej 98-96 proc., a nie jesteśmy tego w stanie sprawdzić w domu. W ten sposób może dojść do niedotlenienia, mimo że rodzice „uważali”.

Z tego powodu, jeśli (mimo braku oficjalnego nakazu) chcemy chronić te najmłodsze brzdące w przestrzeni publicznej, lepiej postawić na przyłbice:

– Przyłbice osłaniają twarz, a są dosyć daleko od buzi, dlatego polecane są nawet dla niemowlaków.  Na zdjęciach z azjatyckich szpitali możemy resztą oglądać noworodki w takich specjalnie dla nich przygotowanych przyłbicach – mówi psycholożka.  –  Wiem, że mamy testują rozmaite rozwiązania, stosują np. pokrowce przeciwdeszczowe na wózki dziecięce. Generalnie jednak w przypadku tych najmniejszych dzieci radziłabym unikanie skupisk ludzkich i siedzenie w domu, jeśli nie ma potrzeby wychodzenia – dodaje ekspertka.

Dzieci śpiewają

Maseczka dla misia i lalki, czyli jak przyzwyczaić dzieciaki do zasłaniania twarzy

W przypadku dzieci nieco starszych zakrywanie ust i nosa to nawyk, który w czasie pandemii warto ćwiczyć. Choć przekonanie pięciolatka do tego, by założył maseczkę i nie zrywał jej z buzi może nie być łatwe, trzeba to trenować (jest to o tyle istotne, że dzieci bardzo często dotykają twarzy, wiele rzeczy wkładają do ust i mogą w ten sposób również przenosić wirusa). Jak zauważa Dorota Zawadzka:

– Pilnowanie dziecka na zasadzie „zostaw, nie dotykaj, nie ruszaj”, nie jest dla niego dobre. Dlatego zalecałabym, żeby najpierw poćwiczyć noszenie maseczki w domu, pobawić się w ten sposób przez 5, 7, 10 minut, zanim wyjdziemy na zewnątrz. W tym czasie należy obserwować malucha, reagować, gdy zaczyna się drapać, chce z jakiegoś powodu ściągnąć maskę. Można też wykonać maseczkę dla lalki czy misia i zakładając je na zabawki, wytłumaczyć dziecku, dlaczego wszyscy powinni zasłaniać twarz.

Psycholożka zwraca uwagę, że powodzenie „misji” zależy w dużej mierze od nastawienia rodziców:

–  To również kwestia tego, jakie rodzic ma podejście: czy chodzenie w maseczce traktuje jako zło konieczne, czy będzie rozmawiał z dzieckiem, wyjaśniał, dlaczego to jest potrzebne. Na pewno wielu rodziców czeka praca wychowawcza, praca na autorytecie. Bo dziecko, które nie słucha rodzica, będzie znacznie trudniej przekonać do noszenia maseczki. 

Specjalistka apeluje również, by maseczki dla najmłodszych wybierać z dużą uważnością:

– Maseczka dla dziecka musi być maksymalnie bezpieczna, to znaczy taka, która będzie umożliwiała bezproblemowe oddychanie. Maseczkę trzeba dostosować do potrzeb malucha. Bo dorosły zauważy: „w tej masce ciężko mi się oddycha”, a dziecko może pomyśleć: „tak się po prostu oddycha w maseczce”. Jeśli dojdzie do niedotlenienia, maluch może zasłabnąć, może mu się zakręcić w głowie. Nie musi się tak zdarzyć, ale na pewno trzeba w tym przypadku uważać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?". Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie

„Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?”. Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie

Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed "nieznanym zapaleniem płuc". Może być groźniejsze niż COVID-19

Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed „nieznanym zapaleniem płuc”. Może być groźniejsze niż COVID-19

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Ministerstwo podało datę

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Ministerstwo podało datę

koronawirus, transmisja koronawirusa

Dlaczego niektórzy roznoszą koronawirusa bardziej niż inni?

dziewczyna z lodem - wakacje a koronawirus

Wakacje z koronawirusem. Jak bezpiecznie wyjechać na wczasy? Radzi Ola Dufour

Kobieta w maseczce ochronnej

Nie wierzysz, że maseczki ochronne zabezpieczają przed wirusem? Zobacz ten filmik

Jennifer Aniston

Jennifer Aniston: Jeśli zależy wam na ludzkim życiu, proszę, noście cholerne maseczki

Probówki w laboratorium

Ile będzie kosztować remdesivir – lek na COVID-19? Za kurację trzeba będzie zapłacić prawie 10 tysięcy złotych

Pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia. Tych rzeczy nie będziemy chciały już nigdy dotykać

Koronawirus w Polsce. WUM: tylko co trzeci Polak skorzystałby ze szczepionki przeciw COVID-19

WUM: tylko co trzeci Polak skorzystałby ze szczepionki przeciw COVID-19

Lek na COVID-19? Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków przestrzega: uważaj na fałszywe produkty

Lek na COVID-19? Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków przestrzega: uważaj na fałszywe produkty

Koronawirus / istock

Brytyjscy psychiatrzy przestrzegają przed kolejnymi negatywnymi skutkami pandemii. To trauma, lęki czy zaburzenia snu

Wybory prezydenckie 2020 / istock

Wybory prezydenckie 2020. Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego

Swój smartfon powinnaś czyścić codziennie, nie tylko w związku z pandemią

Plaża

Tłumy ludzi na brytyjskich plażach w trakcie pandemii koronawirusa. Za tydzień nad polskim morzem będzie podobnie?

Płuca z gałązek bzu

Szokujące zdjęcie płuc pacjentki z COVID-19. Pokazuje, jak groźny jest koronawirus

Tajemnice koronawirusa, których nikt nie potrafi wytłumaczyć

Koniec pracy zdalnej? Zobacz, jak uniknąć zarazków w publicznym transporcie

Kobieta stoi w maseczce w tramwaju

Kary do 30 tys. zł za brak maseczek w komunikacji miejskiej. W całym kraju ruszyły kontrole

Lekarka w fartuchu ochronnym ściąga rękawiczki

Zdjęcie dłoni lekarza po 10 godzinach w rękawiczce. Tak wygląda walka na pierwszej linii frontu z COVID-19

Jak dbać o skórę w czasie epidemii?

Jak dbać o skórę w czasie epidemii? Sprawdź, co radzą specjaliści – dermatolog i chirurg

Kobieta z maseczką ochronną stoi obok pociągu

Ministerstwo Zdrowia apeluje do Polaków. „To, co widziałem, woła o pomstę do nieba”

#NieOczerniajGórnika. Sonia Bohosiewicz w poruszających słowach staję murem za górnikami

#NieOczerniajGórnika. Sonia Bohosiewicz w poruszających słowach staje murem za górnikami

Druga fala koronawirusa w Chinach. Władze zaostrzyły restrykcje, żeby uniknąć powrotu pandemii

Druga fala koronawirusa w Chinach. Władze zaostrzyły restrykcje, żeby uniknąć powrotu pandemii

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę