Przejdź do treści

Naturalny kosmetyk również może uczulić. Kosmetolog wyjaśnia, jak zapobiec alergiom skórnym

nakładanie olejku na dłoń
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kosmetyk naturalny, wegański, polecany przez znaną celebrytkę. Wydawać by się mogło, że to inwestycja nie tylko w urodę, ale również zdrowie i dbałość o środowisko. Niestety, po nałożeniu kremu, dostałam uczulenia. Jak się okazuje, nie wszystko to, co naturalne, służy każdemu. O tym, jak bezpiecznie testować kosmetyki i zapobiec reakcji skórnej, wyjaśnia kosmetolog Karolina Czechowska. 

Myślisz, że uczulił cię puder albo twoja skóra źle reaguje na jedną z substancji kosmetyku? Poszłaś do wizażystki po piękną twarz, a następnego dnia nie wiesz, co zrobić z wysypką na twarzy? Niestety, fakty, że produkt jest naturalny, nie oznacza, że nie uczuli. Tak, jak z jedzeniem: czasem to zdrowe również nam nie służy.

Prawie każdy produkt, który zawiera wodę, musi zawierać pewne środki konserwujące. Najbardziej powszechne są parabeny, imidazolidynylomocznik, Quaternium-15, DMDM ​​hydantoina, fenoksyetanol, metylochloroizotiazolinon i formaldehyd. Mogą powodować one alergie skórne. A czasem są winne zapachy i konserwanty. Nawet produkty, na których jest napisane, że są bezzapachowe, mogą mieć zapach, który "tuszuje" nalot chemikaliów. Dlatego zawsze należy nakładać zapach na ubrania, a nie na skórę. Może to zmniejszyć ryzyko reakcji na zapach i interakcji zapachu ze składnikami innych produktów.

kosmetolog Karolina Czechowska, w rozmowie z Hello Zdrowie

Alergia czy reakcja z podrażnieniem

Jak sama kosmetolog wspomniała, zdecydowana większość niechcianych reakcji po użyciu kosmetyku to kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniem. Skóra jest podrażniona na skutek użytych produktów. Może rozwijać się szybko po ekspozycji na szkodliwą substancję. Najczęściej w ciągu kilku godzin a nawet minut. Ale podrażnienie może również trwać kilka dni lub nawet tygodni.

Ilekroć mamy reakcję na produkt, często mówimy, że jesteśmy na niego „uczuleni”, ale nie zawsze tak jest. Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniem nie jest prawdziwą reakcją alergiczną, ponieważ układ odpornościowy nie jest zaangażowany. Reakcja jest ograniczona tylko do skóry.
Natomiast alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest znacznie mniej powszechne. To prawdziwa alergia na substancję. W alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry reakcja jest często bardziej nasilona z intensywnie czerwoną, swędzącą, opuchniętą skórą. Reakcja zwykle trwa około 12 godzin, a osiąga szczyt około 48 godzin po ekspozycji.

powiedziała kosmetolog

alt=”” width=”1189″ height=”881″ />

Co najczęściej uczula?

Tylko dlatego, że etykieta mówi, że coś jest „hipoalergiczne”, „testowane przez dermatologów” lub „niedrażniące”, nie gwarantuje, że produkty będą przyjazne dla skóry. Niektóre firmy przeprowadzają testy, inne nie. Nie ma zasad dotyczących tego, jak te terminy mogą być opisywane na etykiecie.

Produkty kosmetyczne, które mogą powodować reakcje skórne, obejmują: mydła do kąpieli, detergenty, antyperspiranty, środki nawilżające, szampony, lakiery do paznokci (zwłaszcza te zawierające formaldehyd) i kleje do paznokci zawierający metakrylan.Farby do włosów mogą również powodować reakcje skórne, zwłaszcza te zawierające p-fenylenodiaminę, jak również nadsiarczan amonu stosowany do rozjaśniania włosów. Wiele osób ma także „wrażliwość na słońce”. Dla nich prawie wszystkie produkty chroniące przed słońcem mogą wywołać reakcję alergiczną, typu zapalenie skóry.

dodała Karolina Czechowska
Magdalena Szymanowska

Uczulił mnie kosmetyk. Co robić?

Najważniejszą rzeczą jest natychmiastowe zaprzestanie używania tego, co powoduje reakcję. To może wystarczyć do rozwiązania problemu. Jak ekspertka dodała, niektóre preparaty hydrokortyzonu mogą powodować skutki uboczne dla wrażliwych obszarów, takich jak twarz.

Aby uniknąć reakcji skóry na produkty kosmetyczne, należy zwracać uwagę na skład. Im mniejsza ilość składników, tym lepiej. Spowoduje to zmniejszenie szansy na reakcję. Można także wykonać test płatkowy przed użyciem jakiegokolwiek produktu. Należy umieścić niewielką ilość na wewnętrznej stronie łokcia i odczekać od 48 do 72 godzin. Jeśli zaobserwujesz zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie lub pieczenie, nie używaj tego produktu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: