Przejdź do treści

Nawłoć – lecznicze właściwości i zastosowanie

Nawłoć - lecznicze właściwości i zastosowanie Jeffrey Hamilton/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nawłoć to jedna z mniej popularnych roślin, której nazwy nie słyszymy zbyt często w kontekście medycznym. Jest ona jednak niezwykle pomocna w łagodzeniu i leczeniu wielu dolegliwości. Jakie właściwości lecznicze skrywa nawłoć? I jakie ma zastosowanie w ziołolecznictwie?

Nawłoć – czym jest?

Nawłoć to roślina, która pochodzi z rodziny astrowatych. Pierwotnie występowała w Eurazji, ale dotarła też do Ameryki Północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju, choć najczęściej spotkać możemy ją na brzegach pól, na pastwiskach, w lasach czy w okolicach zamieszkanych przez człowieka. Głównie występuje na nizinach i nizinach górskich. Roślina posiada jednometrową łodygę oraz żółte kwiaty. Są one zbierane w okresie od lipca do października.

Kwiaty nawłoci suszy się w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni — najczęściej w cieniu, na przykład w suszarni. Nawłoć jest też nazywana nawłocią pospolitą zgodnie z pełną nazwą czy złotnikiem (nazewnictwo ludowe). Nawłoć pospolitą stosować można zarówno wewnętrznie w postaci preparatów i naparów, jak i zewnętrznie –  na rany lub leczniczo w chorobach skóry. Roślina ta jest też dostępna w postaci syropów.

Nawłoć – zastosowanie

Nawłoć to roślina szeroko stosowana w medycynie. Używa się jej przy wielu kuracjach oraz w preparatach medycznych. Stosuje się ją również do dezynfekcji ran. Nawłoć wykazuje również doskonałe właściwości medyczne związane z żołądkiem. Jest stosowana przy leczeniu zaburzeń trawienia, takich jak: wzdęcia, gazy, niestrawności czy problemy jelitowe. Pomaga też na biegunki czy drobne krwawienie.

Nawłoć pozytywnie działa także przy schorzeniach dróg moczowych oraz przy chorobach nerek – wszystko to dzięki silnym właściwościom przeciwgrzybiczym.

Właścicielki marki Kosmetyki DLA

Nawłoć – właściwości lecznicze

Jakie są właściwości lecznicze nawłoci?

  • działa przeciwzapalnie,
  • uszczelnia naczynia krwionośne,
  • działa moczopędnie, ściągająco i przeciwzakrzepowo,
  • wspomaga wytwarzanie soków trawiennych i żółci,
  • korzystnie wpływa na problemy skórne oraz cerę (przemywanie nim skóry będzie pomocne przy skórze łojotokowej, zapaleniu mieszków włosowych czy trądziku),
  • rozjaśnia cerę, zmniejsza pory i oczyszcza skórę,
  • korzystnie wpływa na mięśnie oraz zwiotczałą skórę,
  • obniża również ciśnienie krwi.

Nawłoć połączona z innymi ziołami może być stosowana nawet w leczeniu grypy. Skutecznie i efektywnie działa też w przypadku astmy, kaszlu oraz nieżytu oskrzeli.

Nawłoć – przeciwwskazania

Nawłoć to, pod wieloma względami medycznymi, bardzo korzystna roślina. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których nie należy jej podawać:

  • przy obrzękach spowodowanych niewydolnością nerek oraz serca;
  • dzieciom poniżej 12. roku życia (chyba, że zadecyduje o tym lekarz).

Nie istnieją też dane potwierdzające szkodliwość nawłoci u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. W takich sytuacjach jednak standardowo należy upewnić się u lekarza czy stosowanie preparatów na bazie tej rośliny lub jej samej jest bezpieczne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: