Przejdź do treści

Nick Jonas o swojej cukrzycy. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Piosenkarz, Nick Jonas pozuje na ciemnym tle. Zdjęcie do ramion.
Getty Images, Photo by Jim Spellman
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nick Jonas, najmłodszy członek zespołu Jonas Brothers, choruje na cukrzycę typu 1. Piosenkarz zmaga się z chorobą od 2005 roku. Niedawno w mediach społecznościowych Jonas podzielił się informacją, jak choroba wpłynęła na jego życie.

Nick Jonas to amerykański aktor i piosenkarz, znany z występów w zespole Jonas Brothers. Jego profil na Instagramie śledzi prawie 18 mln Internautów. Gwiazdor nigdy nie ukrywał, że jest cukrzykiem, o czym dowiedział się, mając 13 lat. Ostatnio na swoim koncie na Jonas podzielił się ze sowimi fanami zestawieniem dwóch zdjęć – obecnym oraz z 2005 roku, zrobionym parę tygodni po usłyszeniu diagnozy.

View this post on Instagram

13 years ago today I was diagnosed with type 1 diabetes. The picture on the left is me a few weeks after my diagnosis. Barely 100 pounds after having lost so much weight from my blood sugar being so high before going to the doctor where I would find out I was diabetic. On the right is me now. Happy and healthy. Prioritizing my physical health, working out and eating healthy and keeping my blood sugar in check. I have full control of my day to day life with this disease, and I’m so grateful to my family and loved ones who have helped me every step of the way. Never let anything hold you back from living your best life. Thank you to all my fans for your kind words and support. Means more than you know. Love you all. #grateful #diabetes #livebeyond #fbf

A post shared by Nick Jonas (@nickjonas) on

Na pierwszym zdjęciu widać młodego, chudego chłopaka. Na drugim dojrzałego, dbającego o siebie mężczyznę. Jak Nick Jonas sam przyznał, dużo poświęcenia kosztowało go, aby przez tyle lat dbać o zdrowie.

13 lat temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę typu 1. Zdjęcie po lewej zostało wykonane kilka tygodni po mojej diagnozie. Zaledwie 45 kilogramów po utracie wagi i wysokim poziomie cukru we krwi, przed pójściem do lekarza, gdzie dowiedziałem się, że jestem cukrzykiem. Po prawej to ja dziś. Szczęśliwy i zdrowy. Kluczowe jest wyznaczanie priorytetów dla mojego zdrowia fizycznego, wypracowywane i zdrowe odżywianie oraz kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Mam pełną kontrolę nad moim codziennym życiem z tą chorobą i jestem bardzo wdzięczny mojej rodzinie i bliskim, którzy pomogli mi na każdym kroku. Nigdy nie pozwól, by cokolwiek cię powstrzymywało od życia w najlepszym wydaniu. Dziękuję wszystkim moim fanom za miłe słowa i wsparcie. To znaczy więcej niż myślicie.

Nick Jonas

Cukrzyca typu 1 – co to?

To przewlekła choroba, która objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Zazwyczaj rozwija się bardzo szybko, a zapadają na nią pacjenci, którzy wcześniej na nic się nie skarżyli. Często są to też osoby, które nie stronią od aktywności fizycznej i mają szczupłą budowę ciała. W opinii lekarzy główną przyczyną cukrzycy typu 1 są rozmaite czynniki środowiskowe oraz genetyczne.

Cukrzyca typu 1 – przyczyny

Przyczyny cukrzycy typu 1 leżą w wadliwej pracy układu odpornościowego. Doprowadza ona do destrukcji przeciwciał, które niszczą komórki beta trzustki, odpowiedzialne za produkowanie insuliny. W momencie kiedy 90% tych komórek zostaje zniszczonych, powstają zaczątki cukrzycy – nie mogą one wytwarzać insuliny, a w krwi zbiera się glukoza. Najczęściej choroba pojawia się u małych dzieci i nastolatków. Przyczyny choroby związane są także z dziedziczeniem jej od rodziców, najczęściej ze strony ojca. Ponadto lekarze zauważają związek cukrzycy typu 1 z konserwantami, zawartymi w jedzeniu, twierdząc, że dwie dekady temu nie było w jedzeniu tak dużej ilości barwników i wzmacniaczy smaku i cukrzyca typu 1 pojawiała się o wiele rzadziej.

Cukrzyca typu 1 – powikłania

Nieodpowiednio leczona cukrzyca może doprowadzić do groźnych powikłań. Nadmiar glukozy może zniszczyć nerki, przez co chory będzie musiał poddawać się dializom. Ponadto niekontrolowana cukrzyca wpływa negatywnie na serce i żyły, co może spowodować zawał lub udar mózgu. Efektem tego są także zaburzenia neurologiczne. Nieleczona lub leczona nieodpowiednio, może doprowadzić do śpiączki, a potem zgonu pacjenta.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.