Przejdź do treści

Nie chcesz chodzić w staniku? To tego nie rób!

Nie chcesz chodzić w staniku? To tego nie rób! Adria Garcia Sarceda/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stanik jest obowiązkowym elementem codziennego ubioru? Niekoniecznie. To, czy chodzisz w staniku, czy wolisz jednak wolność dla swoich piersi, jest w zupełności twoją decyzją. Co więcej, chodzenie bez stanika może dla twoich piersi być po prostu zdrowsze. Stanik, szczególnie nieodpowiednio dobrany, może uciskać. Poza tym badania pokazują, że kobiety nie noszące stanika, mają jędrniejszy biust.

Stanik – to twój wybór

Wiele kobiet czuje się bardzo niekomfortowo, kiedy muszą zakładać stanik. Narzekają na ściskanie, wpijające się ramiączka, pocenie oraz ogólny dyskomfort… a mimo to codziennie zakładają rano stanik. To, czy będziesz go nosić, czy nie, jest twoim wyborem. Jeśli nie lubisz nosić stanika, to po prostu przestań go zakładać.

Dla wielu kobiet ważne jest to, aby przechodzić przez ten proces stopniowo, krok po kroku przyzwyczajając się do braku tego elementu ubioru.  To ważne przede wszystkim dla naszego komfortu psychicznego – wiele kobiet czuje, że kiedy nie noszą stanika, inni to widzą i mogą je oceniać, podczas gdy w rzeczywistości raczej mało kto zwróci na to uwagę.

Chodzenie bez stanika – zalety

Chodzenie bez stanika ma wiele pozytywnych aspektów. Jakie są zalety tego, że nie zakładasz stanika?

  1. Ćwiczenie mięśni biustu

Piersi to głównie tkanka tłuszczowa oraz mięśnie, które trzymają je na miejscu. Jeśli codziennie zakładasz stanik, ale nie ćwiczysz mięśni, to z czasem stają się one osłabione, a biust mniej jędrny. Rezygnacja ze stanika sprawia, że ćwiczysz mięśnie biustu każdego dnia.

  1. Lepszy przepływ krwi i limfy

Stanik, aby dobrze spełniał swoją funkcję, musi ściśle przylegać do biustu. Jednak może to sprawiać, że przepływ krwi i limfy w piersiach jest utrudniony,  a w przypadku kobiet karmiących piersią zwiększa się ryzyko zablokowania kanalików mlecznych.

  1. Wygoda

Rezygnacja ze stanika dla wielu kobiet jest po prostu wygodna. Nie musisz martwić się uciskiem, doborem rozmiaru, wystającymi ramiączkami psującymi stylizację.

stanik

Jak zrezygnować z noszenia stanika?

Jeśli planujesz zrezygnować z noszenia stanika, rób to krok po kroku, aby budować pewność siebie i komfort psychiczny. Jakie kroki podjąć, aby całkowicie zrezygnować ze stanika?

  1. Zrzuć stanik w domu – pierwszym krokiem jest całkowita rezygnacja ze stanika wtedy, kiedy przebywasz w swoim mieszkaniu – tam, gdzie nie musisz się obawiać oceniania przez kogoś obcego. W domu możesz czuć się po prostu komfortowo.
  2. Z czasem staraj się rozszerzać nienoszenie stanika – wyrzucenie śmieci, wyjście po pieczywo czy poranny spacer z psem bez stanika przygotują cię do tego, aby całkowicie z niego zrezygnować.
  3. Wybierz miękkie staniki i braletki – na oficjalne wyjścia czy do pracy zakładaj na siebie miękkie staniki bez fiszbin albo braletki. Nie mają one tak sztywnej konstrukcji, a jednocześnie zakrywają i dają ci komfort psychiczny.
  4. Kup nakładki na sutki – jeśli obawiasz się prześwitujących sutków, które będą mocno widoczne pod ubraniami, kup specjalne nakładki, które je maskują. Bez problemów znajdziesz nakładki w neutralnym, cielistym kolorze, które zapewnią dobre krycie w każdych warunkach.
  5. Postaw na luźne ubrania, które nie będą ciasno przylegać do biustu. Dzięki temu, szczególnie, jeśli masz bardzo duży albo mało elastyczny biust, nie będzie od razu czuła się cała “na widoku”, luźniejsze ubranie trochę zakryje piersi i sprawi, że będziesz czuła się bardziej swobodnie. Dobrym pomysłem jest też narzucenie na siebie luźnego swetra lub noszenie chusty.
  6. Popracuj nad posturą – wyprostowane plecy sprawią, że twoja sylwetka będzie prezentować się bardziej korzystnie. Kiedy wyprostujesz plecy, twój biust automatycznie się podniesie.

Kiedy nie rezygnować ze stanika?

Po latach noszenia stanika twoje piersi mogą w końcu odzyskać wolność. Czasem jednak jest nosić stanik. Po pierwsze w sytuacjach zawodowych – w niektórych zawodach i strojach brak stanika może być źle odbierany. Nie rezygnuj też z noszenia stanika sportowego. Podczas intensywnych ćwiczeń biust narażony jest na obciążenia, a bieg bez stanika skończyć się może bólem piersi.

 

Źródło: healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.