Przejdź do treści

„Nie ma jednej definicji kobiecości”. Czego jeszcze nauczyłyśmy się od naszych nauczycielek?

Czego nauczyłyśmy się od naszych nauczycielek? Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Galerie handlowe znów otwarte. Na jakich warunkach?
Galerie handlowe znów otwarte. Na jakich warunkach?
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Olejek
Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć, by nie podrażnić skóry? Wyjaśnia dermatolożka z Dermatolook
Kobieta u dentysty
Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka
8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia

Nauczyciel, który nie ocenia ani nie ulega stereotypom, tylko wspiera, pomaga być sobą i w każdym szuka mocnych stron oraz talentów? Takiego pedagoga spotkały bohaterki naszego reportażu.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela nauczyciel powinien nie tylko rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły, ale także wspierać każdego ucznia w jego rozwoju, kształcić i wychowywać młodzież w szacunku dla każdego człowieka i dbać o kształtowanie w młodych ludziach postaw moralnych.

Tyle teoria. Praktyka pokazuje jednak, że nauczyciele z powołania nie zdarzają się często. Ale są wyjątki. O nich opowiadają Katarzyna, Dżesika, Agnieszka i Hanna.

 „Nie ma jednej definicji kobiecości”

Na życie 29-letniej Katarzyny oraz na to, kim jest obecnie, ogromny wpływ miały dwie nauczycielki. – Pierwsza to moja wychowawczyni z gimnazjum, pani Ewelina, która uczyła mnie angielskiego. Druga, pani Mariola, była dyrektorką w tej samej szkole i uczuła matematyki – mówi. Nauczycielka matematyki pokazała mi, że nie tylko chłopcy są dobrzy w przedmioty ścisłe, a takie było powszechne przekonanie. Ale najważniejsze jest to, że dzięki niej uwierzyłam, że jestem fajnym, dobrym, wartościowym człowiekiem. Pani Mariola zaszczepiła to we mnie podobnie jak moja wychowawczyni, pani Ewelina, dzięki której uwierzyłam w siebie i swoje umiejętności. A przede wszystkim przestałam bać się odzywać, co wcześniej stanowiło dla mnie duży problem.

Dagmara Sobczak

Katarzyna nie kryje, że to przede wszystkim dzięki pani Marioli jest dzisiaj w tym, a nie innym miejscu. Ona nauczyła mnie, że jako kobieta nie jestem gorsza. Pani Ewelina wpoiła mi zresztą podobne wartości. To dzięki nim wiem, że nie ma jednego sposobu na bycie kobietą czy jednej definicji kobiecości – przekonuje 29-latka. – Na koniec gimnazjum obie panie wspólnie zrobiły kartkę dla każdego ucznia mojej klasy; ja swoją trzymam do dzisiaj i wracam do niej, gdy jest mi w życiu ciężko. A gimnazjum skończyłam 13 lat temu!

„Próbowała tłumaczyć nam sprawy damsko-męskie”

Dżesika, lat 28, wspomina swoją nauczycielkę ze szkoły podstawowej, również panią Mariolę. – Uczyła języka rosyjskiego, historii, wychowania do życia w rodzinie, a na co dzień pracowała w szkolnej bibliotece – opowiada. – Dla wszystkich była przesympatyczna, choć jednocześnie potrafiła postawić do pionu jak mało kto. Przy jej biurku zawsze było pełno uczniów, a biblioteka w godzinach pracy pani Marioli była oblegana.

Jak wspomina Dżesika, w pani Marioli najbardziej ceniła to, że nikogo nie faworyzowała, każdego traktowała równo. I nie ulegała stereotypom, według których np. miejsce dziewcząt byłoby w domu. – Z każdym potrafiła pożartować. Owszem, opowiadała nam, dziewczynom o kosmetykach, ale też rozmawiałyśmy z nią o ciekawych książkach; pani Mariola każdemu z nas chciała wpoić pasję czytelnictwa. Ale, co chyba najciekawsze, próbowała nam tłumaczyć sprawy damsko-męskie, gdy np. koledzy ciągnęli nas za włosy, a my nie rozumiałyśmy, dlaczego to robią – opowiada Dżesika.

Zosia Lenczewska-Samotyj

Pani Mariola potrafiła stanąć na wysokości zadania, kiedy uczniowie zaczęli wchodzić w okres dojrzewania. – Umiała do nas dotrzeć. Zachęcała nas, żebyśmy nie wstydzili się mówić o różnych sprawach ani zadawać pytań, bo dla pani Marioli nie było pytań dziwnych czy niestosownych. Na każde cierpliwie odpowiadała. To było dla nas ważne, bo o wielu sprawach nie rozmawialiśmy z rodzicami – przyznaje Dżesika. – Z poczuciem humoru przypominała nam, jak ważna jest higiena osobista i niby żartem mówiła, jak ważne jest zwłaszcza mycie zębów rano i wieczorem.

Dżesika już nigdy potem nie poznała nauczyciela, który byłby taki jak pani Mariola. Pedagoga, za którym uczniowie poszliby w ogień. – Przy okazji Dnia Nauczyciela do dziś zasypujemy tablicę na Facebooku pani Marioli życzeniami i pozdrowieniami. Nigdy jej nie zapomnę – zapewnia Dżesika.

 „Umiała się z siebie śmiać”

Dla Agnieszki, 34-latki, która odkąd pamięta, zmagała się z nadwagą, aniołem stróżem w skórze nauczycielki okazała się pani Małgorzata, matematyczka z licem. To właśnie w okresie licealnym Agnieszka doświadczyła największych zawirowań związanych ze swoim wyglądem. – Ciągle byłam na diecie, chudłam i znowu tyłam, i tak w kółko. Kompleksy i problemy z samoakceptacją sprawiły, że bez przerwy zmieniałam fryzurę, kolor włosów, nosiłam dziwne ciuchy i mnóstwo kolczyków… Wszyscy to widzieli, ale tylko pani Małgorzata zareagowała.

Matematyczka któregoś dnia wzięła Agnieszkę na rozmowę. – Była naszą wychowawczynią, więc nie widziałam w tym nic podejrzanego czy dziwnego – wspomina 34-latka. Gdy zostały same, padły słowa: „Aga, co jest grane? Czy to odchudzanie to dobry pomysł? Trzeba uważać, bo można wpaść w tarapaty, zaszkodzić sobie, zniszczyć zdrowie”. – Wiedziała, jak podejść do ucznia. Powiedziała mi: „Zobacz, gruba to jestem ja, ty jesteś piękną, młodą dziewczyną”. Faktycznie była przy tuszy, ale umiała się z tego śmiać – wspomina Agnieszka, której najbardziej spodobało się to, że pani Małgorzata nie próbowała jej pouczać. – Do mnie by to nie trafiło. Natomiast dała mi parę wskazówek, że nie należy się głodzić, bo przemiana materii zwalnia, i że lepiej trochę poćwiczyć.

Pani Małgorzata, jak twierdzi Agnieszka, miała dar zjednywania sobie ludzi. – Najlepsze były godziny wychowawcze. Opowiadała nam różne ciekawostki, również dotyczące zdrowia, ciała, psychiki, relacji. Jednocześnie miała nas wszystkich „na oku”. Wiedziała, kto ma jakiś problem, kłopoty, ale nie roztrząsała tego na forum publicznym. Przeciwnie – robiła tak, jak ze mną, czyli zapraszała do siebie pod tyle pretekstem i próbowała porozmawiać, czasem ewentualnie przemówić do rozumu – mówi Agnieszka. – Chyba dzięki niej zostałam nauczycielką. Nie, nie matematyki. Angielskiego.

„Każdego traktowała z wyczuciem”

Swojej nauczycielki biologii z czasów szkoły średniej nigdy nie zapomni też Hanna, dziś sześćdziesięciolatka. – Była kobietą z ogromnym dystansem do siebie, pełną poczucia humoru, a przy tym sprawiedliwą i mądrą życiowo – wymienia Hanna, która w pani Gabrieli najbardziej ceniła to, że nikogo nie wywyższała i w każdym uczniu starała się dostrzec potencjał. Nawet najsłabszą uczennicę w klasie traktowała z wyczuciem, szukała jej mocnych stron, próbowała rozbudzić w niej ciekawość świata.

Jedną z uczennic, akurat pozbawioną talentu do biologii, zapytała, co sprawia jej przyjemność. „Lubisz szyć? Świetnie, to szyj! Przynieś, co już uszyłaś, chętnie zobaczę”. Często mówiła też tak: „Nie musisz kochać biologii, ale jest program, który muszę zrealizować, więc naucz się najważniejszych rzeczy, a ja postawię ci dobrą ocenę. Podobno jesteś dobra z gimnastyki? To idź tym kierunku, trzymam za ciebie kciuki” – właśnie w ten sposób, z wielką kulturą, zwracała się do uczniów.

To właśnie dzięki pani Gabrieli Hanna postanowiła zdawać na medycynę. Próbowała dwukrotnie. Nie dostała się. Kilkanaście lat temu dowiedziała się o śmierci swojej ukochanej nauczycielki. Bardzo to przeżyła. Takich pedagogów ze świecą szukać. To była prawdziwa dama, kobieta z klasą, dzięki której każdy z nas mógł być sobą. A że na medycynę się nie dostałam? Zawaliłam chemię. Z biologią nie miałam żadnych problemów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kawa wypłukuje magnez? Fakty i mity dotyczące kawy

Zakochana para na tle morza

Zakochanie a miłość. Na czym polega różnica?

Świadomy sen

Świadomy sen – jak kontrolować sen, jak świadomie śnić?

Kobieta pracuje w laboratorium

Polscy naukowcy opracowali test na koronawirusa, którego wynik otrzymamy po godzinie!

Kobieta siedzi przy biurku

Trening mózgu – ćwiczenia. Jak efektywnie ćwiczyć umysł?

Znieczulenie, czyli w oparach eteru

Eter dietylowy – co to, działanie. Inne środki znieczulające

Kobieta płacze przed lustrem

Czy płacz jest zdrowy? Z czym może być związany? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

„Nie sądziłam, że jestem w stanie stworzyć takie miejsce w sieci. Cieszę się, że społeczność bloga tworzą osoby życzliwe, potrafiące z szacunkiem myśleć o drugim człowieku” – mówi Janina Bąk, znana jako Janina Daily

„Edukacja domowa działa, kiedy dziecko jest twoim partnerem w tej układance i jest traktowane poważnie” – mówi Olga Śmierzewska, ucząca w domu trójkę swoich dzieci

księżyc

Fazy Księżyca a sen. Przyczyny bezsenności w pełni

Noga z butem i rumiankiemm za butem

Czy na ból stawów pomagają ciepłe okłady?

Perfumy

Złudny zapach perfum. Czy ich używanie jest dla nas zdrowe?

ucząca się dziewczyna

7 niezawodnych patentów, by zawalić sesję

Ołowiany pocałunek, czyli szminka z dodatkami

Przełom w świecie nauki! Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven zatrudni wyłącznie kobiety

Jak spać, aby twój organizm najlepiej na tym skorzystał?

Fakty i mity: Aspiryna zapobiega zawałowi serca

Fakty i mity: Aspiryna zapobiega zawałowi serca

Sprawdź, co masz na talerzu. Źle dobrana dieta może być powodem irytacji

Jak kupić szczęście?

Jak kupić szczęście?

Zdrowy kącik do nauki

Zdrowy kącik do nauki

Oko w oko z huraganem

Oko w oko z huraganem

Śpiewaj na zdrowie!

Śpiew na mięśnie brzucha

Wysoka gorączka w mieście

Wysoka gorączka w mieście

Podzielność uwagi – domena kobiet?

Podzielność uwagi – domena kobiet?

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?