Przejdź do treści

„Nie wiedziałam, że to może tak boleć, ale zrobiłam to, urodziłam dziecko”. Zamiast cesarskiego cięcia, wybierają poród naturalny

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Kobieta w maseczce ochronnej
Nie wierzysz, że maseczki ochronne zabezpieczają przed wirusem? Zobacz ten filmik
Mleka roślinne
W jakich produktach szukać wapnia przy diecie bezmlecznej? Wyjaśnia naturopatka
Coraz młodsze kobiety mają zakrzepicę. Jak nie zachorować?
Kuchnia azjatycka
Syndrom chińskiej restauracji – jakie są objawy? Wyjaśnia alergolożka Joanna Jamroz-Brzeska

Idą pod prąd. W czasach, w których wiele kobiet jest w stanie błagać lekarza o możliwość porodu przez cesarskie cięcie, one robią wszystko, żeby rodzić siłami natury. Szukają lekarzy i położnych, którzy wykluczą przeciwwskazania do porodu naturalnego, wybierają szpitale przychylne VBAC. Ich decyzja o porodzie drogami natury, choć mogłoby wybrać cesarskie cięcie, budzi zdziwienie. Kim są kobiety, które chcą rodzić samodzielnie?

VBAC – co to takiego?

Mit mówiący o tym, że każdą ciążę po cesarskim cięciu, należy zakończyć cesarskim cięciem, jest szkodliwy, ale nadal miewa się całkiem nieźle. O konieczności rodzenia przez cc, kiedy jest się po cc, przekonane są nie tylko same ciężarne, ale także część personelu! Tymczasem badania naukowe wykazują jednoznacznie, że VBAC (Vaginal Birth After Caesarean Section) czyli poród pochwowy po cesarskim cięciu, jest bezpieczny, dobry dla matki i dziecka. Nie każda kobieta, która rodziła przez cc może rodzić naturalnie, konieczne jest przejście kwalifikacji, o możliwości podjęcia próby porodu decyduje pacjentka w porozumieniu z personelem medycznym. Kobieta jest informowana zarówno o zagrożeniach i możliwych powikłaniach, jak i o korzyściach płynących z takiego rozwiązania i ma prawo współdecydować o sposobie zakończenia ciąży.

Pierwsza ciąża – nieplanowane cięcie

Z Kają spotykam się w jednej z warszawskich restauracji, takiej, w której jest kącik dla dzieci, bo Kaja przychodzi z dziećmi. Opowiada, że zawsze chciała rodzić naturalnie. Marzyła o porodzie, który nie będzie zmedakalizowany. Bez znieczulenia, bez nacinania, bez oksytocyny. Cesarskie cięcie traktowała jako procedurę medyczną, służącą ratowaniu zdrowia i życia matki i dziecka, dziwiła się koleżankom, które walczą o „cesarkę na życzenie”. Na początku nic nie wskazywało na to, że potrzebna będzie operacja, ciąża przebiegała prawidłowo, nie było wskazań do cc.

Poród Kai zaczął się jednak 5 tygodni przed wyznaczonym terminem, córeczka mojej bohaterki była ułożona główką do góry, procedury mówią, aby pierwszą ciążę z takim ułożeniem dziecka zakończyć cesarskim cięciem. Kaja się bała.

„Siedziałam na stole, czekałam na znieczulenie. Nogi drżały mi tak bardzo, że nie mogłam nad nimi zapanować. Bałam się samej operacji, bałam się jak dziecko to zniesie. Tyle czytałam o korzyściach naturalnego porodu.”

Cięcie przebiegło bez komplikacji, jednak ponieważ córeczka Kai była wcześniakiem, trafiła na obserwację, a Kaja na salę pooperacyjną, a następnie na salę poporodową.

„Leżałam na sali z innymi kobietami, wszystkie miały przy sobie dzieci, ja nie mogłam przytulić córeczki. Ciągle pytałam kiedy będę mogła ją zobaczyć. Okazało się to możliwe dopiero po 12 godzinach, a dopiero po dobie mogła być ze mną na sali.”

Po cesarce najbardziej boli serce

Czy cesarka boli? – pytam Kaję. „Samego cięcia oczywiście nie czuć, ale kiedy przestaje działać, ból jest intensywny. Pewnie zależy to od wielu czynników, ale ja pierwsze 3 doby po cc czułam się naprawdę kiepsko. Bolało wstawanie, chodzenie, siadanie, noszenie dziecka. Bolało kichanie. Cesarka to po prostu operacja, więc człowiek czuje się po niej jak po operacji. Ale ból fizyczny jest do zniesienia, a po cesarce najbardziej boli serce. Chciałam dać mojemu dziecku wszystko, co najlepsze, w tym także poród drogami natury. Miałam dużą świadomość tego jak ważny jest dla maluszka sposób przyjścia na świat. Czułam, że zawiodłam. Hormony szalały. Nie radziłam sobie z emocjami. Nie wiem czy to kwestia cc, tego, że była to pierwsza ciąża czy jeszcze czegoś innego, ale bardzo źle psychicznie znosiłam pierwsze tygodnie po narodzeniu córki. Miałam wyrzuty sumienia, patrzyłam na nią i myślałam – przepraszam, że Cię nie urodziłam.”

Kobieta z dzieckiem

Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina

Kaja czuła się winna tego, że nie urodziła córki. „Przez długi czas w ogóle nie używałam pojęcia urodzić dziecko. Opowiadając o cc, mówiłam: kiedy mi ją wyjęli. To było trudne, nie miałam o tym z kim porozmawiać. Bliscy nie mnie nie rozumieli, minimalizowali mój problem, a ja naprawdę sobie z tym nie radziłam. Dopiero w tematycznej grupie wsparcia przekonałam się, że nie jestem odosobniona w moim sposobie odczuwania porodu przez cesarskie cięcie.”

Przeglądam grupę poświęcona VBAC, takich historii jest wiele. Kobiety czują się odpowiedzialne za to, że nie były w stanie urodzić swoich dzieci. Zapewnienia otoczenia, że to przecież nie ich wina, zdają się nie mieć żądnego znaczenia. „Najważniejsze, że masz zdrowe dziecko” – to hasło działa na nie jak płachta na byka. Oczywiście cieszą się, że mają zdrowe dzieci, zdają sobie sprawę, że cesarka była konieczna, że operacja uratowała zdrowie i życie ich dzieci  i ich samych.  To jednak nie sprawia, że zmienia się ich sposób odczuwania, a wyrzuty sumienia przestają istnieć. Nie ma w tym nic dziwnego, w internecie, który kształtuje opinię publiczną, matka matce wilkiem. Z jednej strony mamy kobiety, które lansują „cesarkę na życzenie”, z drugiej matki, które piszą „nie urodziłaś swojego dziecka, ona nie może obchodzić urodzin, może co najwyżej obchodzić wydobyciny”.

Psycholog Aleksandra Grzelakowska podkreśla, że presja jest ogromna. „Żyjemy w czasach, w których każdy może publicznie wyrazić swoją opinię, ta opinia często jest dla kogoś krzywdząca. Nieograniczony dostęp do mediów sprawia, że narażeni jesteśmy na ocenę, często wyrażoną w niewybredny sposób. Oczekiwania wobec kobiet, w tym także matek, są ogromne. Matka ma być matką, ale jednocześnie żoną, gosposią i kochanką. Powinna podnosić kwalifikacje i być aktywna zawodowo. Społeczeństwo nie ma wątpliwości co do tego jak powinna zachowywać się w ciąży, jak rodzić, jak karmić, jak pielęgnować swoje dziecko. To ogromna presja, nikt nie jest w  stanie jej sprostać, a wszelkie próby będę powodowały frustrację, poczucie klęski, wyrzuty sumienia.”

Urodzić dziecko

Kaja od początku drugiej ciąży marzyła o porodzie drogami natury. Czytała o VBAC, wybrała lekarza z polecania. Udało się, ginekolog nie miał nic przeciwko. Potem Kaja wybrała szpital, który sprzyja naturalnym porodom po cc, podpisała też umowę z położną, dzięki czemu miała zapewnioną opiekę akuszerki, która odbiera wiele porodów VBAC.

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

„Byłam dobrej myśli,  czytałam wiele historii, które rodziły, będąc po cc. Nie wszystkie próby kończyły się sukcesem, czasem potrzebne było kolejne cięcie. Wiedziałam, że każdy poród może się tak zakończyć, ale chciałam spróbować i robiłam wszystko, aby zapewnić sobie maksymalny komfort psychiczny.”

Kaja była spokojna, wierzyła, że tym razem się uda. Ciąża przebiegała prawidłowo, dziecko ułożyło się główką do dołu, nie było wskazań do cc, lekarz dawał zielone światło do VBAC.

Poród zaczyna się kiedy ciąża jest donoszona i przebiega bez utrudnień. „Nie wiedziałam, że to może tak boleć, ale zrobiłam to, URODZIŁAM dziecko” – mówi Kaja.
„Kiedy tylko położyli mi synka na brzuchu, cały ból minął, odszedł w zapomnienie. To było niesamowite, że synek cały czas był ze mną, mogłam go tulić, karmić, ubrać. 2 godziny po porodzie zjadłam obiad, poszłam pod prysznic, mogłam funkcjonować zupełnie samodzielnie. Po cesarskim cięciu nie było takiej możliwości.”

Kaja opowiada, że w porodzie SN najważniejsze było dla niej poczucie sprawczości panowania nad sytuacją. „Poród to magia, niesamowite doświadczenie. Trudne, naprawdę boli, ale piękne. Ten poród pozwolił mi też odczarować cesarskie cięcie, już nie mam kompleksów, czuję się w końcu pełnowartościową matką”.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Orgazm i masturbacja jako metody relaksacji podczas porodu. Mówi o tym Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna.

Orgazm i masturbacja w czasie porodu. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn, doulą

Kim jest doula? Wyjaśnia Kamila Raczyńska-Chomyn, towarzyszka porodów i edukatorka seksualna

Pani Fizjotrener pokazała, jak naprawdę wyglądają brzuchy po ciąży. "Bądźcie dla siebie wyrozumiałe i łaskawe"

Pani Fizjotrener pokazała, jak naprawdę wyglądają brzuchy po ciąży. „Bądźcie dla siebie wyrozumiałe i łaskawe”

Ćwiczenia po cesarce na brzuch, ręce i kręgosłup – kiedy można wykonywać?

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? /Pexels

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? Zobacz filmiki, które opublikowała Gosia Włodarczyk

matka z noworodkiem

Ginekolog: podtlenek azotu to jedna z najprostszych form łagodzenia bólu porodowego. Za rzadko się o tym mówi

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała brzuch 17 dni po porodzie. „Ciało kobiety może wiele” – pisze trenerka

Kobieta w rudych włosach stoi oparta o piłkę i ćwiczy w półprzysiadzie. Pomaga jej trener.

Ćwiczenia po porodzie – kiedy zacząć i jakie wybrać, aby wrócić do formy sprzed ciąży?

Zabiegi pielęgnacyjne po ciąży / istock

Chcesz poprawić wygląd swojego brzucha po ciąży? Fizjoterapeutka wymienia zabiegi wspomagające, które mogą ci pomóc

Kobiety z dziećmi

„Urodzeni w kwarantannie”. Powstał film dla kobiet, które w czasie pandemii zostały mamami. Pamiętaj, nie jesteś sama!

W czym pomaga kalkulator ciąży? / istock

W czym pomaga kalkulator ciąży?

Katarzyna Kruszewska / arch. prywatne

Katarzyna Kruszewska, położna: dobra położna powinna wiedzieć, kiedy stać z boku i dać przestrzeń rodzącej

Kobieta w ciąży stoi na plaży i trzyma się za brzuch. Wiatr rozwiewa jej suknię

Bądź aktywna w porodzie. Jak to zrobić? W jakiej pozycji najlepiej rodzić? Wyjaśnia Położna Kasia

tata z noworodkiem

Porody rodzinne wracają. Jakie obowiązują zasady?

Robert Lewandowski z córką / Instagram

Anna Lewandowska urodziła! Robert Lewandowski pochwalił się fotką z drugim dzieckiem na Instagramie

kobieta w ciąży

Lęk przed porodem może nasilać odczucia bólowe. Jak temu zapobiec?

Poród w czasach pandemii / istock

Ministerstwo Zdrowia potwierdza: kobiety podczas porodu nie muszą mieć maseczki ochronnej

Tatiana Okupnik / East News

Tatiana Okupnik szczerze o swoim ciele po porodach: „Nie ruszę jako kobieta, artystka, jako partnerka, jeśli nie powiem tego na głos, bo muszę zwalczyć w sobie wstyd”

hipotrofia - lekarz rozmawia z kobietą w ciąży

Hipotrofia – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie hipotrofii

Kobieta i mężczyzna całują się. Mężczyzna w rękach trzyma niemowle

Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała apel do Ministra Zdrowia. Domaga się zmniejszenia restrykcji związanych z pandemią

Angela Primachenko z Avą / instagram

Kobieta, która urodziła dziecko w trakcie śpiączki, właśnie zobaczyła je po raz pierwszy. Młoda mama wygrała z koronawirusem

Skurcze porodowe / istock

Skurcze porodowe – jak je rozpoznać i jak mierzyć?

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

Izabela Dembińska: Dziecko jest najlepszym nauczycielem, to ono będzie uczyć nas odpuszczania. Nie musisz być perfekcyjna!

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Rak kości – objawy i przyczyny

Rak kości – przyczyny i objawy. Jak je szybko rozpoznać?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę