Przejdź do treści

„Nie wiedziałam, że to może tak boleć, ale zrobiłam to, urodziłam dziecko”. Zamiast cesarskiego cięcia, wybierają poród naturalny

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta w trakcie szczepienia
Powinniśmy znać kalendarz szczepień dla dorosłych!
Tabletki na stole spadają z góry
Jak odpowiednio brać antybiotyki? Insta Pediatra: jeśli nie będziemy tego dobrze robić, to antybiotyki przestaną być skuteczne, a my zostaniemy bez broni w walce z bakteriami
Trzy pomarańcze i nóż leżą na talerzy pokrytym ścierką
Nie jedz skórki z cytrusów! Może zawierać niebezpieczne substancje! Ostrzega Mama Chemik
Dr Michał Czapla / Instagram.com
Dr Michał Czapla: regularna aktywność fizyczna jest podstawą skutecznej profilaktyki chorób serca
Jedzenie słodyczy / istockphoto.com
Chcesz skończyć z jedzeniem słodyczy? Zadaj sobie kilka pytań, a odpowiedzi spisz na kartce. To sposób dietetyczki Darii Rybickiej

Idą pod prąd. W czasach, w których wiele kobiet jest w stanie błagać lekarza o możliwość porodu przez cesarskie cięcie, one robią wszystko, żeby rodzić siłami natury. Szukają lekarzy i położnych, którzy wykluczą przeciwwskazania do porodu naturalnego, wybierają szpitale przychylne VBAC. Ich decyzja o porodzie drogami natury, choć mogłoby wybrać cesarskie cięcie, budzi zdziwienie. Kim są kobiety, które chcą rodzić samodzielnie?

VBAC – co to takiego?

Mit mówiący o tym, że każdą ciążę po cesarskim cięciu, należy zakończyć cesarskim cięciem, jest szkodliwy, ale nadal miewa się całkiem nieźle. O konieczności rodzenia przez cc, kiedy jest się po cc, przekonane są nie tylko same ciężarne, ale także część personelu! Tymczasem badania naukowe wykazują jednoznacznie, że VBAC (Vaginal Birth After Caesarean Section) czyli poród pochwowy po cesarskim cięciu, jest bezpieczny, dobry dla matki i dziecka. Nie każda kobieta, która rodziła przez cc może rodzić naturalnie, konieczne jest przejście kwalifikacji, o możliwości podjęcia próby porodu decyduje pacjentka w porozumieniu z personelem medycznym. Kobieta jest informowana zarówno o zagrożeniach i możliwych powikłaniach, jak i o korzyściach płynących z takiego rozwiązania i ma prawo współdecydować o sposobie zakończenia ciąży.

Pierwsza ciąża – nieplanowane cięcie

Z Kają spotykam się w jednej z warszawskich restauracji, takiej, w której jest kącik dla dzieci, bo Kaja przychodzi z dziećmi. Opowiada, że zawsze chciała rodzić naturalnie. Marzyła o porodzie, który nie będzie zmedakalizowany. Bez znieczulenia, bez nacinania, bez oksytocyny. Cesarskie cięcie traktowała jako procedurę medyczną, służącą ratowaniu zdrowia i życia matki i dziecka, dziwiła się koleżankom, które walczą o „cesarkę na życzenie”. Na początku nic nie wskazywało na to, że potrzebna będzie operacja, ciąża przebiegała prawidłowo, nie było wskazań do cc.

Poród Kai zaczął się jednak 5 tygodni przed wyznaczonym terminem, córeczka mojej bohaterki była ułożona główką do góry, procedury mówią, aby pierwszą ciążę z takim ułożeniem dziecka zakończyć cesarskim cięciem. Kaja się bała.

„Siedziałam na stole, czekałam na znieczulenie. Nogi drżały mi tak bardzo, że nie mogłam nad nimi zapanować. Bałam się samej operacji, bałam się jak dziecko to zniesie. Tyle czytałam o korzyściach naturalnego porodu.”

Cięcie przebiegło bez komplikacji, jednak ponieważ córeczka Kai była wcześniakiem, trafiła na obserwację, a Kaja na salę pooperacyjną, a następnie na salę poporodową.

„Leżałam na sali z innymi kobietami, wszystkie miały przy sobie dzieci, ja nie mogłam przytulić córeczki. Ciągle pytałam kiedy będę mogła ją zobaczyć. Okazało się to możliwe dopiero po 12 godzinach, a dopiero po dobie mogła być ze mną na sali.”

Po cesarce najbardziej boli serce

Czy cesarka boli? – pytam Kaję. „Samego cięcia oczywiście nie czuć, ale kiedy przestaje działać, ból jest intensywny. Pewnie zależy to od wielu czynników, ale ja pierwsze 3 doby po cc czułam się naprawdę kiepsko. Bolało wstawanie, chodzenie, siadanie, noszenie dziecka. Bolało kichanie. Cesarka to po prostu operacja, więc człowiek czuje się po niej jak po operacji. Ale ból fizyczny jest do zniesienia, a po cesarce najbardziej boli serce. Chciałam dać mojemu dziecku wszystko, co najlepsze, w tym także poród drogami natury. Miałam dużą świadomość tego jak ważny jest dla maluszka sposób przyjścia na świat. Czułam, że zawiodłam. Hormony szalały. Nie radziłam sobie z emocjami. Nie wiem czy to kwestia cc, tego, że była to pierwsza ciąża czy jeszcze czegoś innego, ale bardzo źle psychicznie znosiłam pierwsze tygodnie po narodzeniu córki. Miałam wyrzuty sumienia, patrzyłam na nią i myślałam – przepraszam, że Cię nie urodziłam.”

Kobieta z dzieckiem

Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina

Kaja czuła się winna tego, że nie urodziła córki. „Przez długi czas w ogóle nie używałam pojęcia urodzić dziecko. Opowiadając o cc, mówiłam: kiedy mi ją wyjęli. To było trudne, nie miałam o tym z kim porozmawiać. Bliscy nie mnie nie rozumieli, minimalizowali mój problem, a ja naprawdę sobie z tym nie radziłam. Dopiero w tematycznej grupie wsparcia przekonałam się, że nie jestem odosobniona w moim sposobie odczuwania porodu przez cesarskie cięcie.”

Przeglądam grupę poświęcona VBAC, takich historii jest wiele. Kobiety czują się odpowiedzialne za to, że nie były w stanie urodzić swoich dzieci. Zapewnienia otoczenia, że to przecież nie ich wina, zdają się nie mieć żądnego znaczenia. „Najważniejsze, że masz zdrowe dziecko” – to hasło działa na nie jak płachta na byka. Oczywiście cieszą się, że mają zdrowe dzieci, zdają sobie sprawę, że cesarka była konieczna, że operacja uratowała zdrowie i życie ich dzieci  i ich samych.  To jednak nie sprawia, że zmienia się ich sposób odczuwania, a wyrzuty sumienia przestają istnieć. Nie ma w tym nic dziwnego, w internecie, który kształtuje opinię publiczną, matka matce wilkiem. Z jednej strony mamy kobiety, które lansują „cesarkę na życzenie”, z drugiej matki, które piszą „nie urodziłaś swojego dziecka, ona nie może obchodzić urodzin, może co najwyżej obchodzić wydobyciny”.

Psycholog Aleksandra Grzelakowska podkreśla, że presja jest ogromna. „Żyjemy w czasach, w których każdy może publicznie wyrazić swoją opinię, ta opinia często jest dla kogoś krzywdząca. Nieograniczony dostęp do mediów sprawia, że narażeni jesteśmy na ocenę, często wyrażoną w niewybredny sposób. Oczekiwania wobec kobiet, w tym także matek, są ogromne. Matka ma być matką, ale jednocześnie żoną, gosposią i kochanką. Powinna podnosić kwalifikacje i być aktywna zawodowo. Społeczeństwo nie ma wątpliwości co do tego jak powinna zachowywać się w ciąży, jak rodzić, jak karmić, jak pielęgnować swoje dziecko. To ogromna presja, nikt nie jest w  stanie jej sprostać, a wszelkie próby będę powodowały frustrację, poczucie klęski, wyrzuty sumienia.”

Urodzić dziecko

Kaja od początku drugiej ciąży marzyła o porodzie drogami natury. Czytała o VBAC, wybrała lekarza z polecania. Udało się, ginekolog nie miał nic przeciwko. Potem Kaja wybrała szpital, który sprzyja naturalnym porodom po cc, podpisała też umowę z położną, dzięki czemu miała zapewnioną opiekę akuszerki, która odbiera wiele porodów VBAC.

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

„Byłam dobrej myśli,  czytałam wiele historii, które rodziły, będąc po cc. Nie wszystkie próby kończyły się sukcesem, czasem potrzebne było kolejne cięcie. Wiedziałam, że każdy poród może się tak zakończyć, ale chciałam spróbować i robiłam wszystko, aby zapewnić sobie maksymalny komfort psychiczny.”

Kaja była spokojna, wierzyła, że tym razem się uda. Ciąża przebiegała prawidłowo, dziecko ułożyło się główką do dołu, nie było wskazań do cc, lekarz dawał zielone światło do VBAC.

Poród zaczyna się kiedy ciąża jest donoszona i przebiega bez utrudnień. „Nie wiedziałam, że to może tak boleć, ale zrobiłam to, URODZIŁAM dziecko” – mówi Kaja.
„Kiedy tylko położyli mi synka na brzuchu, cały ból minął, odszedł w zapomnienie. To było niesamowite, że synek cały czas był ze mną, mogłam go tulić, karmić, ubrać. 2 godziny po porodzie zjadłam obiad, poszłam pod prysznic, mogłam funkcjonować zupełnie samodzielnie. Po cesarskim cięciu nie było takiej możliwości.”

Kaja opowiada, że w porodzie SN najważniejsze było dla niej poczucie sprawczości panowania nad sytuacją. „Poród to magia, niesamowite doświadczenie. Trudne, naprawdę boli, ale piękne. Ten poród pozwolił mi też odczarować cesarskie cięcie, już nie mam kompleksów, czuję się w końcu pełnowartościową matką”.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Opryszczka w ciąży - czy jest się czego bać?

Opryszczka w ciąży. Czy jest groźna? Jak wygląda leczenie? Wyjaśnia ginekolog

Heidi Murkoff o tym, jak urodzić i nie zwariować

Heidi Murkoff: Ciąża to najwyższa forma siostrzeństwa. Zbliża kobiety niezależnie od tego, gdzie są i kim są

Monika Grzegorzewicz / Instagram.com

Jesteś po porodzie i chcesz wrócić do wzmożonej aktywności fizycznej? Uważaj. Fizjoterapeutka uroginekologiczna wymienia ćwiczenia zakazane

Blizna po cesarskim cięciu / istockphoto.com

Blizna po cesarskim cięciu – jak ją pielęgnować? Jakie są techniki? Gosia Włodarczyk wyjaśnia

„Dawaj ten tyłek”, „Było się nie puszczać, to byś nie mdlała” – niegodne traktowanie rodzących kobiet w szpitalu. Fundacja Rodzić po Ludzku interweniuje

Johner Images / gettyimages

Masz nieprzyjemne doświadczenia z położnymi? Zobacz, co one same mówią o swojej pracy i rodzących kobietach. Może zmienisz o nich zdanie

Kobieta ćwiczy na macie w pokoju. Obok leży małe dziecko

Ćwiczenia po porodzie – które poprawią sylwetkę i postawę? Radzi Pani Fizjotrener

Poród siłami natury i jego zalety

Poród siłami natury – jak przebiega i jakie są jego zalety?

Keira Knightley na premierze "Official Secrets"

Keira Knightley o macierzyństwie: to trzeci raz od porodu, gdy mam uczesane włosy

Mąż na sali porodowej zmotywował swoją żonę w niezwykły sposób. Film z jego relacją zobaczyło już 2,6 mln osób

Nacięcie krocza przy porodzie

Fizjoterapeutka o nacięciu krocza. „Nie takie straszne, szczególnie gdy poznasz je bliżej”

Została mamą w wieku 16 lat

„Kobiety 30-letnie piszą do mnie, że jestem gówniarą i niepotrzebnie się chwalę synem. Że powinnam siedzieć w domu, zamiast wypisywać bzdury” – mówi Patrycja Koziej, która urodziła syna w wieku 16 lat

„Moje porody były na tyle piękne, że gdy zaczynałam o nich opowiadać, otoczenie brało mnie za dziwoląga” – mówi Beata Meinguer, hipnodula

freepik.com

„Wepchnę ci arbuza w brzuch tak, że wszystkie twoje narządy wewnętrzne przemieszczą się do klatki piersiowej i zobaczę, jak dobrze śpisz”. Zobacz, jak mamy opisują stan ciąży

Szczepienia noworodka w szpitalu – dlaczego tak wcześnie? Odpowiada immunolożka

Okres po porodzie

Okres po porodzie – kiedy pierwsza miesiączka po ciąży?

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa – pobierać czy nie?

Połóg. Higiena intymna po porodzie

Niemożność wypróżnienia do końca, uczucie pełności w pochwie, ból podczas stosunku – to objawy obniżenia się narządów rodnych. Jak tego uniknąć? Tłumaczy fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Depresja poporodowa w Chinach nie zdarza się często. Dlaczego? Wyjaśnia Aneta Rosłon, terapeutka medycyny chińskiej

kimjestdoula.pl

Joanna Kozakiewicz, doula: moja wizja szczęśliwego porodu i macierzyństwa może być zupełnie inna od wizji mojej klientki

Czujesz ból podczas oddawania moczu albo podczas seksu? To może być zamrożona miednica

https://www.instagram.com/alliupham/

Popularna trenerka fitness pokazała, jak wygląda jej brzuch po porodzie. Z tym samym problemem zmaga się wiele kobiet po ciąży

Katarzyna Burzyńska-Sychowicz

Katarzyna Burzyńska-Sychowicz urodziła. „Trochę wcześniej niż się spodziewałam”

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

dziewczyna trzyma blistry z witaminami

11 witamin i minerałów, których potrzebujesz, gdy masz 20, 30, 40, 50 lat

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.