Przejdź do treści

Czy w ciąży można się opalać? Naukowcy mają odpowiedź

Czy w ciąży można się opalać? Naukowcy mają odpowiedź
Czy w ciąży można się opalać? Naukowcy mają odpowiedź. savs/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach - tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach – tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Marilyn Monroe nie przepadała za ćwiczeniami, choć miała słabość do ciężarków, a wieczorem szła na lody z dużą ilością bitej śmietany. Jak wyglądała jej dieta i trening?
Zespół lęku uogólnionego – czym jest, objawy i leczenie
Kwasica oddechowa – przyczyny, objawy, leczenie
Kolorowe naleśniki – dzieci je pokochają!

Początek trzeciego trymestru, upał, weekend. Całą rodziną wybieracie się nad wodę, by jakoś przeżyć te wysokie temperatury. W głowie jednak rodzi ci się myśl – czy można się opalać w ciąży? A może muszę chronić brzuch od słońca? Sprawdź jak opalać się, by było bezpiecznie.

Czy z opalania w ciąży trzeba zrezygnować?

Lubisz opaloną skórę? Godzinami mogłabyś leżeć na plaży? Mam dla ciebie dobrą wiadomość. W ciąży (o ile będziesz uważać) nie musisz z tego rezygnować.

– Kobiety w ciąży mogą się opalać. Jedynym minusem jest to, że defekty skóry, które pojawiają się w czasie ciąży, czyli przebarwienia i rozstępy, na skutek działania promieni słonecznych mogą się utrwalić. Tu nie chodzi o brzuch ciężarnej, a o każdą część skóry. Nawet ciemne plamy albo obwódki wokół ust na twarzy kobiety mogą utrwalić się na zawsze. To główne przeciwwskazanie do nadmiernego przebywania kobiet w ciąży na słońcu. W naszej szerokości geograficznej, kiedy suplementuje się witaminę D nawet w preparatach dla przyszłych mam, słońce w zbadanych przyczynowo czynnikach nie ma dużego znaczenia na rozwijające się dziecko – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Zając, specjalista ginekologii i położnictwa.

istockphoto.com

Słońce a rozwój dzieci

Jeśli jednak nadal obawiasz się o swoje zdrowie, wyniki badań szkockich naukowców z University of Glasgow mogą to zmienić. Zbyt krótkie przebywanie kobiet w ciąży na słońcu wiąże się z ryzykiem wystąpienia trudności w nauce u dzieci – mówią. Chodzi tutaj głównie o promieniowanie UVB. Całe badanie opublikowano w magazynie „Scientific Reports”. W eksperymencie wzięło udział ponad 422,5 tys. szkockich uczniów.

Co z niego wynikło? Naukowcy powiązali dane z bazy meteorologicznej dot. liczby godzin słonecznych z miesiącami, w których uczestnicy badania (czyli dzieci w wieku szkolnym) znajdowali się w brzuchach swoich mam. Wynik ich zaskoczył. Istnieje związek między krótszym przebywaniem na słońcu (ekspozycja na promieniowanie UVB) w ciąży, a problemami w nauce w późniejszym życiu dzieci.

Problemy w nauce miało ponad 23 % chłopaków i ponad 14 % dziewcząt. Zauważono również związek pomiędzy rozwojem dzieci, a ekspozycją na promieniowanie UVB. Oznacza to, że witamina D pośredniczy w działaniu promieni słonecznych na układ nerwowy. Im mniej czasu kobieta w pierwszym trymestrze ciąży przebywała na słońcu, tym później jej dziecko miało więcej trudności w nauce. To właśnie w pierwszych miesiącach życia płodowego układ nerwowy malucha rozwija się najszybciej.

Naukowcom nie chodzi jednak o to, by każda kobieta w ciąży leżała kilka godzin dziennie w pełnym słońcu. Codzienne spacery w godzinach porannych bądź popołudniowych z pewnością wystarczą.

istockphoto.com

Jak opalać się w ciąży?

Jeśli masz ochotę poopalać się w ciąży, bezwzględnie stosuj się do poniższych rad.

  1. Stosuj kremy z filtrem UV. Do wyboru mamy kosmetyki z filtrami chemicznymi lub fizycznymi. Filtry fizyczne, inaczej filtry mineralne działają na zasadzie odbijania promieniowania. Zwykle zawierają dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Filtry chemiczne pochłaniają energię promieniowania słonecznego. Ważnym elementrem kremów z filtrem jest też wskaźnik SPF (sun protective factor), który określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej. Im wyższy wskaźnik tym więcej promieni słonecznych nie dotrze w głębsze wartwy skóry. Stosujmy kremy z filtrem minimum SPF 30. W lecie najlepiej wybrać kremy z filtrem SPF 50.
  2. Załóż kapelusz lub czapkę z daszkiem. Nie patrz bezpośrednio na słońce. Jeśli używasz okularów przeciwsłonecznych, sprawdź czy posiadają filtry chroniące przed promieniowaniem. Zwykłe okulary niskiej jakości nie uchronią przed promieniowaniem UVA. Co więcej, ich przyciemniane szkła sprawiają, że źrenica się rozszerza, przez co patrząc w słońce dociera do niej jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.
  3. Wybierz odpowiedni strój kąpielowy. Strój powinien być wygodny, co wcale nie oznacza, że nie może być ładny. Najlepiej sprawdzą się szerokie ramiączka i usztywnienie na biuście. Na tunikę mogą postawić panie, które chcą ukryć krągłości na biodrach. Istotny jest materiał, z którego zrobiony jest strój kąpielowy – powinien być elastyczny, szybko schnący i przepuszczający powietrze.
  4. Pij dużo wody -najlepiej 2-3 litry mineralnej wody niegazowanej.
  5.  Ochładzaj się co jakiś czas, by nie doszło do przegrzania organizmu.
  6. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach południowych (11-16).
  7. Nie leż płasko na plecach. Taka pozycja może powodować ból kręgosłupa. Najlepiej wybrać fotel z regulowanym oparciem.

Czy opalanie jest zdrowe?

Opalanie jest zdrowe jedynie w kontekście syntezy witaminy D. Aby witamina ta została wytworzona, konieczne jest przebywanie na słońcu co najmniej 15 minut, z odsłoniętymi przedramionami i częściowo nogami (ekspozycja 18% powierzchni ciała) w godzinach od 10 do 15, bez stosowania filtrów przeciwsłonecznych. Jak widać, przeczy to wszelkim zasadom „zdrowego opalania”, jednak tylko w takich warunkach dochodzi do syntezy witaminy D. Ponadto czas wystawienia na promieniowanie słoneczne wynosi tylko kwadrans, nie powoduje więc ryzyka poparzenia słonecznego. Niestety, nawet wysoka ekspozycja słoneczna w okresie letnim nie powoduje gromadzenia się witaminy D tak, by mogła być wykorzystana przez organizm w okresie zimowym.

Opalanie (nie tylko w ciąży) może być niebezpieczne, ponieważ niesie ze sobą ryzyko omdlenia, udaru słonecznego oraz pojawienia się w przedwczesnych skurczów podczas ciąży. Zamiast godzin południowych, lepiej wybrać się na spacer po plaży rano lub wieczorem. Jeśli nie zastosujemy kremu z filtrem, narażamy skórę na fotostarzenie się, oparzenia słoneczne i powstawanie przebarwień oraz plam posłonecznych.

Bibliografia:

[1] C. E. Hastie et al., “Antenatal exposure to solar radiation and learning disabilities: Population cohort study of 422,512 children”, Sci. Rep., vol. 9, no. 1, pp. 1–6, Dec. 2019, doi: 10.1038/s41598-019-45562-9.

[2] L. Megaw, T. Clemens et al., “Pregnancy outcome and ultraviolet radiation; A systematic review”, Environ. Res., vol. 155, pp. 335–343, May 2017, doi: 10.1016/j.envres.2017.02.026.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agnieszka Chylińska

Agnieszka Chylińska: To jest dla mnie jakiś najgorszy horror. Jako matka dzieci szczególnej troski jestem przerażona i zbulwersowana tym, co się dzieje

„Z twoimi ocenami to skończysz na ulicy!”, „Jesteś do niczego!”, „Zamknij się, ryby i dzieci głosu nie mają”. Tak brzmi przemoc psychiczna wobec dzieci

piecza zastępcza nad dziećmi

Anna Krawczak: „Oskarżam system o to, że nie chroni dzieci i dobija pieczę zastępczą”

Dziecko próbuje stanąć przy barierkach

Jak przyspieszyć chodzenie dziecka? Chodzik jest dobrym pomysłem?

Mimo prawidłowego przystawiania, dziecko nadal rani brodawki? Powodem może być krótkie wędzidełko podjęzykowe

zespół aspergera

„Jestem łącznikiem ze światem autyzmu” – mówi Karol, 19-latek z zespołem Aspergera

Dzieci oglądają książkę

Kiedy dziecko powinno mówić? Rozwój mowy dwulatka – ćwiczenia

Dzieci w wodzie

Ubrania ze wskaźnikiem UPF: jak skutecznie chronią przed słońcem?

Kobieta nad morzem

Jak chronić włosy i skórę głowy przed słońcem i promieniowaniem UV?

Dieta przed urlopem, czyli jak stworzyć wymarzone beach body

Stołeczek i śpiewanie, czyli wizyta dziecka w toalecie. Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną

Oparzenia ‒ pierwsza pomoc. Co jest dobre na oparzenia?

Oparzenia ‒ pierwsza pomoc. Co jest dobre na oparzenia?

Kobieta w dużym kapeluszu

Poparzenie słoneczne – objawy, co na oparzenia słoneczne?

Ząbkowanie / istock

„Ząbkowanie to przekleństwo, ale i konieczność” – pisze lek. dent. Michał Kaczmarek. Co warto wiedzieć?

Rzucanie przedmiotami przez dziecko / unsplash

Twoje dziecko rzuca przedmiotami? Psycholożka wyjaśnia, co może mu pomóc

Magdalena Jutrzenka z synem Alexem / archiwum prywatne

Magdalena Jutrzenka: „Matka chorego dziecka nie może powiedzieć, że ma dość, bo wtedy jest egoistką”

Opalająca się kobieta

Samoopalacz przed opalaniem. Czy warto go stosować?

Kobieta w basenie pływa na pontonie

Poparzona skóra od słońca nie stanowi dla ciebie problemu? „Każde poparzenie to krok bliżej do czerniaka” – piszą Dermatolook

Witamina D - gdzie występuje? Jakie są skutki niedoboru i przedawkowania?

Witamina D – niedobór, nadmiar i źródła w pożywieniu

pierwsze kroki/Pexels

Pierwsze kroki bywają chwiejne. Chcesz pomóc dziecku? Jest prosty trik

Zioła, po których nie powinno się wychodzić na słońce

Zioła, po których nie powinno się wychodzić na słońce

Niemowlę - jak powinno leżeć? / istock

Gazetka z popularnego sklepu szerzy szkodliwe treści? Fizjoterapeutka komentuje

Alienacja rodzicielska – czym jest? Jaki ma wpływ na psychikę dziecka?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?