Przejdź do treści

„NieOn”! Jair Bolsonaro prezydentem, Brazylia protestuje

Getty Images, Photo by Cris Faga
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
usg
6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory
lapee.dk
Na festiwalach zazdrościsz facetom pisuarów? Lapee, czyli różowa przenośna przestrzeń dla kobiet, to zmieni!
Co każdy grzybiarz wiedzieć powinien
Co każdy grzybiarz wiedzieć powinien?
Jade Beall, fotografka: niezależnie od kształtu, koloru i wieku, każde ciało zasługuje na to, by być postrzegane jako piękne
istockphoto.com
Zła strona soli. Dietetyk Powszechny tłumaczy, co sól robi z organizmem

W poniedziałek rano Brazylijki obudziły się w kraju, którym będzie rządził seksista, homofob, przeciwnik aborcji i par homoseksualnych – Jair Bolsonaro.

Od sierpnia w Brazylii kobiety masowo protestowały przeciw głosowaniu w wyborach prezydenckich na Jaira Bolsonaro. Niestety ich działania nie przyniosły skutków. Bolsonaro wygrał w niedzielę w II turze wyborów z poparciem ponad 55 proc.

Kobiety protestują – akcja #EleNão – #NotHim

Kobiety protestują w Brazylii przeciw Bolsonaro od sierpnia. Utworzyły akcję #EleNão – #NotHim, #nieOn – która nabrała gigantycznego tempa i rozgłosu. #EleNão (NieOn) – pisały na facebooku, a potem na transparentach. 29 września, tydzień przed I turą wyborów prezydenckich wyszły na ulice. Manifestacje przeciwko Bolsonaro odbyły się w 114 miastach Brazylii, ale też w Nowym Jorku, Lizbonie, Paryżu i Londynie. Największe miały miejsce w São Paulo (około 100 tys. osób) i Rio de Janeiro (ok. 25 tys).

Getty Images, Photo by Cris Faga

Getty Images/Photo by Gustavo Basso

„Staramy się zagwarantować, że demokracja przetrwa. Bolsonaro reprezentuje coś zupełnie przeciwnego, ideologię nietolerancji dla LGBT, kobiet i czarnych. To właśnie mniejszości muszą zaprotestować i pokazać, że w demokracji nie ma dla niego miejsca” – mówiła Jessica Pietrani, jedna z organizatorek ruchu #EleNão.

Getty Images, Photo by Victor Moriyama

Pomimo dużej popularności, jaką zyskał Jair Bolsonaro (jego profil na Facebooku lubi ponad 8 mln użytkowników), aż 54 proc. Brazylijek deklarowało, że na niego nie zagłosuje. Dla nich jest szowinistą, rasistą i homofobem – tak najczęściej przedstawiają go w Internecie.

Jair Bolsonaro – kim jest?

Bolsonaro jest kongresmenem i byłym wojskowym. Ukończył wychowanie fizyczne oraz kurs spadochroniarstwa. Słynie z rasistowskich, szowinistycznych i homofobicznych poglądów. Nie kryje swojej sympatii dla brazylijskiej dyktatury z lat 1965-85, której zarzuca jedynie, że „torturowała zamiast zabijać”. Bolsonaro wygrał wybory prezydenckie w drugiej turze z poparciem ponad 55 proc. Wygrał, ponieważ społeczeństwo brazylijskie było zmęczone kryzysem gospodarczym, korupcją polityków lewicowych i rosnącą przestępczością.

Poglądy Jaira Bolsonaro

Bolsonaro jest znany z nienawistnych wypowiedzi wobec kobiet i osób LGBT.  Uważa, że kobiety i mężczyźni nie powinni zarabiać tyle samo, ponieważ te pierwsze zachodzą w ciążę. Największy szok wywołał kilka lat temu, gdy publicznie powiedział do lewicowej kongresmenki Marii do Rosario, że nie zgwałciłby jej, ponieważ jest za brzydka. Jego żart, że spłodził pięcioro dzieci, ale tylko czworo jest udanych, bo piąte to córka, jest już – niestety – dobrze znany. Bolsonaro ma długą historię homofobicznych wypowiedzi. Stwierdził publicznie między innymi, że chciałby „wybić gejostwo z dzieci”, ponieważ tylko dobry klaps pozwoli na dobre wychowanie. Oceniał, że liczba osób homoseksualnych rośnie z powodu „liberalnych nawyków, narkotyków i wzrostu liczby pracujących kobiet”. Mówił, że „nie byłby w stanie kochać syna-homoseksualisty” i wolałby, aby jego syn zginął w wypadku, niż okazał się gejem. Bolsonaro uchodźców nazywa „szumowinami świata”. Twierdzi, że dobrze wychował syna, ponieważ „nie przyprowadzi mu do domu czarnoskórej kobiety”.

Jair Bolsonaro  w swoich postulatach przedwyborczych zapowiadał całkowity zakaz aborcji, leczenie z homoseksualizmu, popierał szeroko stosowaną karę śmierci oraz tortury.

Madonna przyłącza się do akcji #EleNão

Madonna także przyłączyła się do akcji #EleNão, wspierając Brazylijki. Swoje poparcie udokumentowała na swoim koncie na Instagramie. Stworzył także krótki film, który zatytułowała tak samo jak nazwę kampanii.

Żródło Instagram @madonnaonline

Żródło Instagram @madonnaonline

Polska przyłącza się do akcji #EleNão

W Warszawie 26 października pod Ambasadą Brazylii w Warszawie także odbyła się manifestacja. Ludzie zebrali się o godzinie 19, aby tańcem i śpiewem wyrazić sprzeciw wobec polityki Jaira Bolsonaro.

Zwolenniczki Bolsonaro – #womenwithbolsonaro

Kobiety, które są zwolenniczkami nowego prezydenta, określają siebie jako „kobiety odwagi, które nie potrzebują feminizmu i wspierają kapitana Bolsonaro”. Uważają Bolsonaro za polityka bez skazy, w porównaniu do polityków, którzy rządzili państwem przez ostatnie lata. Stworzyły również zamkniętą stronę na Facebooku o nazwie Women With Bolsonaro (Official), która w samym wrześniu zrzeszyła 850 tys. osób.

Manifestacja kobiet przeciwko Bolsonaro jest w historii Brazylii największym aktem sprzeciwu wobec kandydata politycznego. Nigdy w historii Brazylii nie było przy okazji wyborów tak głębokiego rozłamu w społeczeństwie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Nie polecam grup wsparcia, forów internetowych. Mam bardzo przykre doświadczenia z pacjentami, którzy zostali tam dotkliwie skrytykowani” – mówi Kamila Urbaniak, dietetyk i autorka bloga kreatorniazmian.pl

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi health coach Agnieszka Pająk

„Zdarzyło mi się już dyskutować z 14-latką o tym, czy seks analny jest wystarczającym zabezpieczeniem przed ciążą” – mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa

Zainteresują cię również:

Królowa Jordanii Rania al-Abd Allah: kobieta powinna iść obok swego męża, a nie trzy kroki za nim

„Przez uwarunkowania kulturowe, społeczne i religijne kobiety zgwałcone przez męża często nie wiedzą, że są ofiarami przestępstwa” – mówią Kamila Ferenc i Adam Kuczyński z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu

„Tak zwane „środowisko” feministyczne niesłusznie upatruje w nas konkurencję. A feminizm w Polsce potrzebuje pluralizmu” – mówią Agata Maciejewska i Kasia von Alexandrowitsch, założycielki „Dziewuchy Dziewuchom”

Isabel Allende: mężczyźni rządzą światem i spójrzcie, jaki mamy bałagan

Isabel Allende: mężczyźni rządzą światem i spójrzcie, jaki mamy bałagan

Malala Yousafzai: jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jeden długopis mogą zmienić świat

Mama Prawniczka Marzena Pilarz-Herzyk

„Wypijasz 3 łyki wody, zwracasz 33. Nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować”. Mama Prawniczka o tym, jak wygląda ciąża z hyperemesis

„Od kobiet oczekuje się, że będą wielozadaniowe i idealne. Łączenie pracy z macierzyństwem jest bardzo trudne i bez pomocy często niemożliwe ” – mówi Katarzyna Łodygowska, znana jako Matka – Prawnik

Książka "Feminist Fight Club"

Bądź fighterką, zawalcz o swoje miejsce w pracy! „Feminist Fight Club” – to książka dla każdej kobiety [RECENZJA]

Galeria: kobiety dla kobiet. Panie z całego świata składają sobie życzenia z okazji ich dnia. Bo siła jest kobietą!

„Gdy zaszłam w ciążę, szef mi powiedział, że będzie stratny przez to, że ja postanowiłam go wrobić”

Kobiety w Arabii Saudyjskiej dowiedzą się o rozwodzie przez SMS

Protest kobiet w indyjskim stanie Kerala

5 mln kobiet utworzyło ludzki łańcuch o długości 620 km. To znak protestu wobec dyskryminującego prawa

10 najbardziej angażujących prokobiecych profili na Instagramie

Egipska aktorka oskarżona o „podżeganie do rozpusty” za założenie prześwitującej sukienki. Grozi jej więzienie

Reese Witherspoon. Sukces na własnych nogach

„Miejsce kobiety jest w domu”. Udana kampania czy żenująca gra na stereotypach?

Meghan Markle: jestem dumna, że jestem kobietą i feministką

Emma Watson walczy o prawa kobiet i krytykuje Polskę za restrykcyjne prawo aborcyjne

Zerwij z „Czy zasługuję?” i ciesz się życiem. Jesteś tego warta!

Tego NIE pij przed treningiem

Tych napojów nie należy pić przed treningiem

Twój kręgosłup potrzebuje rozluźnienia? Oto kilka pomocnych ćwiczeń, skorzystaj

Ciało bogini za nic się nie wini. Dzięki akcji Aleksandry Domańskiej tysiące kobiet pokochało swoje ciało

Jak być aktywną, nie chodząc na siłkę? Zdradzają Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

Twitter.com

W kobietach siła! 10-letnia alpinistka zdobyła siedmiotysięcznik. „To jak być królową świata” – mówi