Przejdź do treści

Niepokalanek mnisi – w czym pomoże? Dietetyczka Zofia Suszka wyjaśnia jego działanie

Niepokalanek mnisi / istockphoto
Niepokalanek mnisi / istockphoto
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Vitex castus agnus, czyli niepokalanek mnisi może być sprzymierzeńcem niejednej kobiety! I chociaż wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, nie jest szczególnie znany solo…” – pisze Zofia Suszka, dietetyczka z „Holistycznie Zdrowi”. Na czym polega działanie niepokalanka mnisiego? Specjalistka wyjaśnia. 

Holistycznie zdrowi

Kim jest Zofia Suszek? Jak sama o sobie mówi, to „zafascynowana naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczka”. Specjalistka prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie.

W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOSinsulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością.

Ostatni post ekspertki opisuje działanie niepokalanka mnisiego. Jak się okazuje, warto je poznać!

Niepokalanek mnisi

Na czym polega działanie niepokalanka mnisiego?

„Diterpeny znajdujące się w jego owocach maja działanie dopaminergiczne. To znaczy, że wiążą się z receptorami dopaminy. Przez to zmniejsza się wydzielanie prolaktyny, która jeżeli jest na zbyt wysokim poziomie, może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego i trudności w zajściu w ciążę.

Podwyższony poziom prolaktyny jest często spotykany w przypadku PCOS. Prolaktyna wzrasta również pod wpływem stresu i może odpowiadać za objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)” – pisze dietetyczka.

I dodaje, że niepokalanek ma również działanie estrogenne i może zwiększać poziom estrogenów, a także progesteronu.

„Wbrew powszechnej informacji, w internecie brak dowodów w badaniach naukowych, aby podnosił poziom LH (hormonu lutenizującego), a w badaniach na szczurach nawet delikatnie obniżał jego poziom. W wielu badaniach wykazano jego skuteczność w łagodzeniu objawów PMS oraz obniżaniu poziomu prolaktyny – tłumaczy Zofia Suszka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

? Vitex castus agnus czyli niepokalanek mnisi może być sprzymierzeńcem nie jednej kobiety, i chociaż wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych, nie jest szczególnie znany solo. — Na czym polega jego działanie? — Diterpeny znajdujące się w jego owcach maja działanie dopaminergiczne. To znaczy, że wiążą się z receptorami dopaminy. Przez to zmniejsza się wydzielanie prolaktyny, która jeżeli jest na zbyt wysokim poziomie, może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego i trudności w zajściu w ciążę. Podwyższony poziom prolaktyny jest często spotykany w przypadku PCOS. Prolaktyna wzrasta również pod wpływem stresu i może odpowiadać za objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). — Niepokalanek ma również działanie estrogenne, może zwiększać poziom estrogenów a także progesteronu. Wbrew powszechnej informacji w internecie, brak dowodów w badaniach naukowych, aby podnosił poziom LH (hormonu lutenizującego), a badaniach na szczurach nawet delikatnie obniżał jego poziom. — W wielu badaniach wykazano jego skuteczność w łagodzeniu objawów PMS oraz obniżaniu poziomu prolaktyny. — A wy, używacie ziół na co dzień? Ufacie im? ? — Przy okazji chciałam Was bardzo serdecznie zaprosić na marcowe wyzwanie, czyli 3 edycję wyzwania na luzie, w którym ty razem szczególnie skupimy się na kobiecym zdrowiu! ? — Link do zapisów w profilu! ❤️ — #pcos #dietapcos #dietetykonline #dietaonline #zdrowadieta #nieplodnosc #pms #dietetykwarszawa #jemzdrowo #zioła #zdrowie #dietetyk

Post udostępniony przez Zosia Suszka – dietetyk (@holistyczniezdrowi)

Zespół WIMIN

Niepokalanek – na co pomaga?

Niepokalanek, ze względu na zawartość substancji wspomagających pracę układu hormonalnego, zmniejsza dolegliwości związane z PMS. Regularne stosowanie zioła pozytywnie wpływa na obrzęki i bóle piersi, wahania nastroju, przygnębienie, zaparcia oraz bóle głowy.

Na jego działanie trzeba jednak trochę poczekać – uporczywe dolegliwości zmniejszają się po trzech cyklach miesiączkowych. 

W jakiej formie znajdziemy niepokalanek? Najczęściej w aptekach i sklepach zielarskich pojawia się on jako ekstrakt w tabletkach. Jest też dostępny w formie wyciągów, nalewek oraz w ziarnach. Te ostatnie zaparza się jak herbatę!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.