Przejdź do treści

Nordic walking – jak trenować bezpiecznie? Radzi fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk

Kobieta uprawia nordic walking
Nordic walking – jak trenować bezpiecznie? Radzi fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nordic walking to wbrew pozorom aktywność zarezerwowana nie tylko dla osób starszych. Jeśli żyjesz w biegu i dużo pracujesz, taki trening może okazać się prawdziwym zbawieniem dla twoich stawów i kręgosłupa. Jednak warto pamiętać o kilku zasadach, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Zwraca na nie uwagę fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.

Magdalena Mikołajczyk – kim jest?

Magdalena Mikołajczyk jest absolwentką fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. „Na co dzień pomagam osobom aktywnym fizycznie ćwiczyć świadomie, bez zbędnych kontuzji” – tak opisuje samą siebie.

Jej profil na Instagramie rehab.fizjo obserwuje niemal 1,4 tys. osób. Chętnie dzieli się tam wiedzą zdobytą zarówno na studiach, jak i podczas pracy w zawodzie. W najnowszym poście fizjoterapeutka bierze na tapetę jedną z najpopularniejszych aktywności – nordic walking.

Nordic walking – jak trenować bezpiecznie?

Nordic walking to aktywność, która ma wiele plusów. Poprawia stabilność postawy podczas marszu, aktywuje do 90 proc. mięśni, a także łagodzi lub usuwa sztywność wokół barków i szyi. Regularne treningi zwiększają także ruchomość w stawach i  doskonale wpływają na pracę mięśni pośladkowych. A do tego szybszy marsz z kijkami sprawia, że jesteśmy po nim rozluźnione, mamy lepszą koncentrację i dobrze śpimy.

Magdalena Mikołajczyk podkreśla, ze nordic walking to jedna z bezpieczniejszych form aktywności. Jednak jeśli chcemy go trenować, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Radzi, żeby zwrócić uwagę na to, jak:

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Nordic walking – jaka pozycja jest najlepsza?

Fizjoterapeutka wyjaśnia, że nieprawidłowa pozycja podczas ćwiczeń może spowodować przeciążenie stawów. Podpowiada, o czym powinnyśmy pamiętać, żeby mu zapobiec:

  • wysokość kija powinna być odpowiednio dobrana
  • dokładnie sprawdź, czy ćwiczysz według odpowiedniej techniki, np. czy masz właściwie ułożone nadgarstki
  • upewnij się, czy nie masz problemów z kolanami i plecami, bo trening może nasilić ból
  • rozciągnij się po ćwiczeniach, a przed nimi – rozgrzej mięśnie

Wszystko jasne? To co? Do marszu – czas start!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#nordicwalking ??⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Jedna z bezpieczniejszych form aktywności:⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️jednak pamiętaj, zwracaj uwagę jak masz ustawione kije, czy przeciążasz bark lub nadgarstki⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️zaobserwuj jak zachowuje się twoje ciało po kijach. Może masz jakieś objawy w kolanach, dole pleców?!⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Jak zapobiec ewentualnym przeciążeniom? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Wbrew pozorom może się tutaj nieźle uszkodzić.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️wysokości kija musi być odpowiednio dobrana⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️technika chodzenia, do sprawdzenia. Głównie nadgarstki itd.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Nieodpowiednie ćwiczenia mogą je przeciążyć.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️inne problemy. Osłabione kolana, bolące plecy podczas tej aktywności mogą się nasilić! Ba i spięta szyja również.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️pamiętaj, aby po kijach zrobić również jakieś rozciągnie⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ➡️przed spacerem- treningiem rozgrzewka…⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ To jak chodzisz na kijach? Czy raczej biegasz ?‍♀️?? Czekam na komentarz! A i podziel się tym postem z kimś kto trenuje i może mu się to przydać?⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #biegaczka #kije #spacer #aktywnazima #fit #odchudzanie #dbamosiebie #dbamozdrowie #profilaktyka #profilaktykazdrowia #ćwiczenia #schudnew2020 #zima #zakopane #fizjoterapeutka #hellozdrowie

Post udostępniony przez Magdalena Mikołajczyk (@rehab.fizjo)


⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.