Przejdź do treści

Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia

Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
Jesteś w ciąży, a urlop jeszcze przed tobą? Dermatolożki tłumaczą, dlaczego lepiej nie wystawiać się na słońce
istockphoto.com
7 czynników pogarszających objawy alergii
minipizze z żurawiną
Minipizze z żurawiną i camembertem. Domownicy będą prosili o dokładkę
Przeklinanie ma swoje korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź
Czego nie robić podczas infekcji intymnej?

Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce wchodzi w życie nowy standard organizacyjny opieki okołoporodowej. Będzie dotyczył profilaktyki depresji poporodowej, promocji karmienia piersią oraz monitorowania satysfakcji pacjentki. 

Lekarz prowadzący kobietę podczas ciąży ma obowiązek skierowania jej do położnej na ujednoliconą edukację przedporodową. Pacjentka zdecyduje, czy chce uczęszczać do szkoły rodzenia, czy zdecyduje się na indywidualne przygotowanie do porodu. Regulacja ta będzie musiała być udokumentowana. Dotychczas brakowało świadomości kobiet, że przysługuje im bezpłatna edukacja przedporodowa.

Depresja poporodowa

Obowiązkowe będą badania dotyczące wystąpienia ryzyka depresji w ciąży i depresji poporodowej. Lekarz lub położna będą musieli zaproponować badanie i ewentualnie skierować do odpowiedniego specjalisty. Według testu depresji Becka, ocena ryzyka powinna być przeprowadzona: w 11-14 tyg. ciąży, 33-37 tyg. ciąży oraz po porodzie, w czasie wizyty położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu matki i jej dziecka.

 

Kobieta z depresją po porodzie

Do praw ciężarnej będzie należał wybór miejsca porodu i otrzymania pełnej informacji dotyczącej tej placówki, obejmując wskazania i przeciwskazania. Personel medyczny będzie miał w obowiązku omówienie planu porodu, który będzie dołączony do indywidualnej zewnętrznej dokumentacji medycznej. Jest to niezbędny element edukacji przedporodowej. Kobieta będzie mogła również odwiedzić placówkę, a szpital powinien stworzyć możliwość konsultacji anestezjologicznej.

Dotychczas obowiązujące określenie „niepowodzenie położnicze” zostanie zastąpione określeniem „sytuacja szczególna”. Oznacza to: poronienie, urodzenie dziecka martwego, niezdolnego do życia lub obarczonego letalnymi schorzeniami, urodzenie chorego dziecka lub dziecka z wadami wrodzonymi.

Jedzenie podczas porodu

Z racji tego, że czas trwania porodu może wynieść nawet kilkanaście godzin, kobieta będzie mogła podczas porodu spożyć posiłek, ale za zgodą osoby sprawującej opiekę.

Myślisz o dziecku?

Sprowadzić na świat nowe życie to nie lada wyczyn. Ciała przyszłych mam przechodzą szereg zmian, warto wtedy skupić się na sobie. Sprawdź jak może Cię wesprzeć WIMIN.

Sprawdź

Mamy jednak nadzieję, że większość szpitali zastosuje się do rekomendacji WHO zachęcającej do umożliwiania spożywania posiłków przez rodzące.

– napisali na swojej stronie eksperci z Fundacji Rodzić po Ludzku

Karmienie piersią

Kolejną regulacją ma być promowanie karmienia piersią, które rozpoczyna się poprzez edukację już na etapie ciąży, a potem poprzez instruktaże dotyczące pozycji do karmienia, prawidłowego przystawienia do piersi, ręcznego odciągania pokarmu. Mleko modyfikowane będzie wydawane za zgodą lekarza lub na prośbę matki.

Dzieciom przedwcześnie urodzonym lub w sytuacjach, w których matka nie może nakarmić dziecka swoim mlekiem, lekarze zalecają się podawanie mleka z banku mleka. Dodatkowo, od stycznia 2022 r. będzie obowiązywał zapis, który nałoży na szpitale obowiązek posiadania sprzętu do odciągania pokarmu.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. poz. 1756) wchodzi w życie 1 stycznia 2019 roku.

Opieka zmienia się na lepsze, natomiast nie jest to stan zadowalający. W Polsce wobec aż połowy kobiet łamane jest prawo, tak wynika z naszego raportu opracowanego na podstawie ankiet. Dlatego zachęcam kobiety, które przygotowują się do porodu, by chodziły do szkoły rodzenia. Tam zapoznają się z obowiązującym prawem i tym, czym jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej, do czego ciężarne mają prawo. Kobiety, które wiedzą o tym, są lepiej traktowane na salach porodowych.

komentuje Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Piersią Zdrowiej! Zobacz najlepsze zdjęcia pokazane na Instagramie z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

Masz wklęsłe brodawki? Sprawdź, czy jako młoda mama powinnaś się martwić

istockphoto.com

Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Lek. med. Róża Hajkuś: „medycznie jest to najlepsze dla matki i dziecka”

Joanna Koroniewska na Polsat SuperHit Festiwal 2019

Joanna Koroniewska o karmieniu piersią: mimo wielu ciężkich momentów nie poddałam się

alanis

Alanis Morissette opowiedziała o swojej depresji i poronieniach. Jej wyznanie wzrusza

Olga Frycz

Olga Frycz wsadza kij w mrowisko. Wyjaśnia, jak w jej przypadku wygląda kwestia karmienia córki

Masz zaburzenia lękowe? Wydaje ci się, że nie jesteś nikomu potrzebna? Zobacz ilustracje, które powinna zobaczyć każda osoba z problemami zdrowia psychicznego

Anna Reguła

Starasz się o dziecko, jesteś w ciąży, karmisz piersią? Jedz ryby i owoce morza! Radzi na Instagramie Anna Reguła, dietetyczka

Żałuję rodzicielstwa

„Żałuję, że zostałam matką, beznadziejną matką, nie sprawdziłam się w tej roli. Gdybym mogła cofnąć czas o te kilka lat, nigdy nie zdecydowałabym się na dzieci”

karmienie piersią

Urządzenie do karmienia piersią dla ojców. To nowatorska koncepcja japońskiej firmy

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Przestań się smucić”, „weź się w garść” – takie słowa mogą zadziałać odwrotnie. Czego nie mówić osobie z depresją? Tłumaczy psycholog Katarzyna Binkiewicz

mama i dziecko

Przełom w leczeniu depresji poporodowej. FDA zatwierdziła nowy lek. Szybki, skuteczny, ale bardzo drogi

Babki z piersiami

Większość tego, co słyszymy o karmieniu piersią, to mity. „Babki z piersiami” powstały po to, by je obalać i wspierać karmiące mamy

karmienie piersią Google

Karmienie piersią a…? Promotorka karmienia piersią odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google

Matka karmiąca dziecko

„To nasz społeczny obowiązek, aby wspierać kobiety, żeby miały większą odwagę”. W Polsce rośnie akceptacja wobec publicznego karmienia piersią

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

Macierzyństwo bez fikcji. Rewelacyjne grafiki, które pokazują uroki bycia mamą

„Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”. Co dzieje się z piersiami w trakcie ciąży?

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Macierzyństwo nie ogranicza się do czterech ścian. Jestem mamą i karmię wszędzie. Zobacz najlepsze zdjęcia karmiących mam

Łukasz Durajski: „Karmienie piersią jest wpisane w naszą naturę. To ogromna przyjemność patrzeć na ten cud”. Zobaczcie przykłady tych cudów

Policjantka karmiąca piersią

Macierzyństwo w mundurze, czyli krótka historia o tym, jak policjantka zostaje mamą

Cardi B karmiąca dziecko w teledysku Money

Nagość, cekiny i karmiąca pierś w teledysku Cardi B