Przejdź do treści

Za walkę z PMSem wzięli się giganci czyli o kobiecym okresie w nowym programie „Pogromcy medycznych mitów”. TVN wie, jak robić mądrą rozrywkę

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielu gigantów telewizyjnych poległo w walce o stworzenie rozrywkowego show, które miało być źródłem merytorycznej wiedzy. Te romanse medycyny i show naprawdę rzadko się udawały. Z tym większą ciekawością zasiadłam do oglądania nowości na antenie TVN STYLE – „Pogromcy medycznych mitów”. Wniosek? Chapeau bas, TVN. 

„Pogromcy medycznych mitów” to program emitowany na TVN Style, który zadebiutował w marcu tego roku. Formułą programu jest obalanie mitów na temat zdrowia a każdy odcinek poświęcony jest kilku medycznym zagadnieniom. Nie brakuje w nim testów, doświadczeń i odpowiedzi na pytania nadesłane wcześniej przezz widzów. W roli prowadzących występują lekarze: dr n. med. Ewa Kempisty – Jeznach – endokrynolog i specjalista medycyny męskiej, dr Łukasz Durajski – pediatra, Patrycja Szachta – dr nauk biologii medycznej, dr n .med. Tomasz Wasyłyszyn – dermatolog.

 

Pogromcy medycznych mitów – kiedy prowadzący nie jest pustą marionetką

Zmorą widza telewizyjnego jest kiepski prowadzący. Niby nie od dzisiaj wiadomo, że piękna twarz nie wystarczy do przytrzymania widowni, ale wybory polskich producentów do dzisiaj mnie zaskakują. Tym bardziej cieszy fakt, że w Stylach zdecydowali się na merytorycznych, uroczych i kompetentnych prowadzących. Przyznam, że Durajski czy Kempisty – Jeznach  to starzał w dziesiątkę. 

Łukasz Durajski to jeden z najbarwniejszych instalekarzy w Polsce, znany w sieci pod nickiem Doktorek radzi. Jego niekoniecznie poważny nick jest odwrotnie proporcjonalnie do jego wiedzy i lekarskiego cv. Jest Przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej, lekarzem specjalizującym się w dziedzinie pediatrii w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” a także właścicielem DrDurajski Clinic w Warszawie. Tuż obok niego dr n. med. Ewa Kempisty – Jeznach – jedyna w Polsce lekarka medycyny męskiej z międzynarodowym certyfikatem Lekarza od Zdrowia Mężczyzn, założycielka Poradni Medycyny Zdrowia Mężczyzn w Polsce Swissmed Gdańsk oraz Polskiego Towarzystwa Promocji Medycyny Męskiej „Achilles”. Następnie Patrycja Szachta – doktor nauk biologicznych, autorka licznych publikacji medycznych w czasopismach polskich i zagranicznych. Na co dzień pełni funkcję dyrektor ds. naukowych w Centrum Medycznym VitaImmun w Poznaniu oraz redaktora merytorycznego czasopisma „Food Forum”. Grono specjalistów uzupełnia Tomasz Wasyłyszyn – dermatolog, uznany specjalista od łysienia plackowatego, recenzent prestiżowego pisma „Journal Of Investigative Dermatology”.

View this post on Instagram

Dzisiaj kolejny odcinek programu #PogromcyMedycznychMitów 2 @tvnstyle_official Opowiem Wam o tym czy da się zastąpić kawę? Czym zastąpić kawę? Przetestowaliśmy trzy różne produkty: krówki, gumy do żucia i tabletki z ekstraktem szałwii. Który z nich najskuteczniej poprawi koncentrację? Dodatkowo odpowiem na pytanie, dlaczego mamy „suche oczy" i co to jest syndrom widzenia komputerowego. Dowiemy się między innymi, dlaczego wpatrując się w komputer mrugamy zdecydowanie rzadziej niż normalnie i jaka czcionka jest najbardziej przyjazna dla naszych oczu. Poza tym w programie: – czy od stresu się tyje, nawet jeśli trzymamy się zrównoważonej diety? – czy lepiej ćwiczyć przed jedzeniem, czy po jedzeniu? Czy na czczo spalimy więcej kalorii? A może po posiłku nasza wydolność wzrośnie? – akupunktura – dziala czy nie? _______________ ??? Pamiętajcie, że w najbliższą sobotę o 22:15 kolejny odcinek #PogromcyMedycznychMitów w @tvnstyle_official Co sobotę, g. 22:15 Powtórki: niedziela o g. 15:50, wtorek o g. 19:40 oraz czwartek o g. 14:25 i 23:45. ________________ #DoktorekRadzi #DoktorekObalaMity #doktorek #tvnstyle #tvn #prowadzący #tvhost #bbc #askthedoctor #trustmeimadoctor #obalamymity #medycznemity #porady #nowyprogram #newproject

A post shared by Łukasz Durajski (@doktorekradzi) on

Wybrałam odcinek 5. sezonu pierwszego, w którym specjaliści zajęli się zamienniki kawy, wpływem stresu na tycie a także PMSem. Nie ukrywam, były momenty zaskoczenia, jak również – mimo poważnej treści – śmiechu. 

Zamienniki kawy

Pierwszym z podjętych tematów była kawa i próba znalezienia jej zamiennika, takiego, który skutecznie poprawi koncentrację. Temat mnie zainteresował, bo sama jestem miłośniczą średniego cappuccino na wynos. Moja redakcja może to potwierdzić! Pod lupę wzięto kilka produktów, które były testowane na grupie finansistów, pracujących w dużej korporacji, których praca wymaga ciągłego skupienia. Przyznam, że dobór substancji był dla mnie zaskoczeniem, a były to: guma do życia, tabletki z szałwią, cukierki „krówki”, a także placebo. Ochotnicy przez 7 dni rano i po południu, wykonywali test, który miał badać poziom ich koncentracji po zażyciu zamienników. Wyniki? Również zaskakujące, bo osobiście obstawiałam, że to solidna dawka cukru w postaci „krówek” sprawi, że  mózg dostanie tzw. kopa. W końcu kto nie lubi podjadać słodkości, zwłaszcza jeśli miałyby poprawić sprawność umysłową? Wygrała jednak… szałwia.

Szałwia

Szałwia, po łacinie znaczy „zdrowie”, to roślina o licznych właściwościach zdrowotnych. Jest bogata w witaminy i przeciwutleniacze. Wspomaga zdrowie jamy ustnej, funkcjonowanie mózgu a także obniża poziom cukru we krwi i „złego” cholesterolu. Dodatkowo, kwasy zawarte w tym ziele: kwas chlorogenowy, kawowy, rozmarynowy, elagowy i rutyna, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka i poprawiają pracę mózgu i pamięci. Potwierdzają to badania, które wykazały, że 1 filiżanka herbaty szałwiowej dwa razy dziennie zwiększa obronę przeciwutleniającą. Obniżyła także poziom „złego” cholesterolu LDL.

Pogromcy medycznych mitów/TVN Style – materiały prasowe

Stres a tycie

Kolejnym wątkiem, który został w programie poruszony, to wpływ stresu na tycie. Temat z jednej strony oczywisty, z drugiej – bardzo nam bliski. Jedni w stresie mają ściśnięty żołądek i o jedzeniu nie ma nawet mowy, podczas gdy inni jedzą do oporu i tyją. Niestety, jedzenie często jest jak plaster na emocje, działający niczym środek uspakajający. A to odbija się nie tylko na naszym wyglądzie, ale także na psychice i zdrowiu.

W odcinku dr Szachta przeprowadziła na sobie ciekawy eksperyment. Przez dwa dni za pomocą czujnika na ramieniu mierzono jej poziom cukru we krwi. Pierwszego dnia lekarka była zrelaksowana i nie zaobserwowano żadnych odchyleń od normy, drugiego natomiast – pod wpływem stresującej sytuacji poziom cukru drastycznie wzrósł. Otrzymaliśmy konkretny przykład, że osoby będące w stresie są bardziej narażone na tycie. Wniosek: ćwiczysz i nie widzisz efektów? Pomyśl, czy nie stresujesz się zbyt często…

Skoro mowa mowa o jedzeniu, stresie, trudnych emocjach… mistrzowie obalania medycznych mitów postanowili wziąć pod lupę bardzo ważny, szczególnie dla nas, kobiet, temat: PMS.

PMS – lekko i zabawnie o poważnej chorobie

Zwiększony apetyt, drażliwość, zmienność nastroju, ból brzucha, problemy z cerą, spadek libido… to może trwać nawet do 10 dni w miesiącu, a to daje w sumie kilka trudnych lat naszego życia, dla nas i naszych bliskich. W Hello Zdrowie od dawna zajmujemy się tematyką PMSu, zwracając uwagę na konsekwencje tej trudnej, a jednocześnie bagatelizowanej choroby.

Dr n. med. Ewa Kempisty – Jeznach postanowiła obalić medyczne mity dotyczące zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Temat choć poważny, został przedstawiony w luźnej, barwnej formie. Lekarka podała sporo cennych porad dotyczących radzenia sobie ze skutkami i tego, jak sensownie można z PMSem powalczyć. Kilka okazało się smutnych, jak na przykład: mniej wina a więcej sportu. A jeśli wyciszenie, sen, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna nie pomogą, na pomoc może przyjść niepokalanek, czyli niezłe ziółko dla kobiet. Niepokalanek, będący np. składnikiem suplementów WIMIN, pomaga wyregulować cykl miesięczny, złagodzić objawy menopauzy oraz przywraca równowagę hormonalną. Dodatkowo zapobiega tworzeniu się cyst na jajnikach i sprzyja dobremu zdrowiu i przygotowaniu organizmu do ciąży.

Podsumowując, „Pogromcy medycznych mitów” to interesująca pozycja na antenie TVN Style. Lekka, zabawna formuła, która przemyca mądre i sensowne treści medyczne. Co ważne, nadmiar informacji „nie męczy”, czyli spokojnie można połączyć relaks z dostarczeniem sobie cennej wiedzy. Strzałem w dziesiątkę są kompetentni i uroczy lekarze, którzy gwarantują, że żadna bzdura nie znajdzie się w programie. Czekamy na więcej! 

Program możecie oglądać w każdą sobotę o 22:15 na antenie TVN Style oraz online na platformie VOD player.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.