Rozejście spojenia łonowego – po czym poznać fot. blanche/AdobeStock

Rozejście spojenia łonowego – po czym poznać, że ma się tę dolegliwość?

Spis treści:

Rozejście spojenia łonowego to bolesna przypadłość kobiet w ciąży, do której dochodzi zwykle w trzecim trymestrze, kiedy dziecko intensywnie rośnie, a miednica kobiety przygotowuje się do porodu. Zbyt duże rozejście się kości łonowych może świadczyć o patologii. Jakie objawy daje rozejście spojenia łonowego? I czy da się zniwelować towarzyszący mu ból?

Rozejście spojenia łonowego – na czym polega?

Rozejście spojenia łonowego to bolesna dolegliwość wynikająca z rozsuwania się chrząstkozrostu, czyli spoidła pomiędzy prawą a lewą kością łonową. Jest to element zamykający miednicę od przednio-dolnej strony. Spojenie łonowe stanowi miejsce obręczy biodrowej, odpowiadające za sztywność miednicy i zdolności znoszenia dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Rozejście spojenia łonowego dotyczy głównie kobiet w ciąży w trzecim trymestrze, kiedy to miednica przygotowuje się do porodu, rozszerzając drogi rodne.

 Za fizjologiczne rozejście spojenia uważa się rozwarcie do 10 mm. Rozmiar szpary chrząstkowej przekraczający tę wartość to stan patologiczny, objawiający się dokuczliwymi dolegliwościami. Schorzenie tego typu samo w sobie nie wpływa na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, ale może stanowić o jakości porodu. Objawy rozejścia spojenia łonowego można łagodzić metodami z zakresu rehabilitacji, np. ćwiczeniami, delikatnymi masażami, ciepłymi kąpielami. Można wspomagać się także pasem na rozejście spojenia łonowego. Powyższe sposoby działają tylko w przypadku przypadłości wynikającej z przyczyn fizjologicznych.

Rozejście spojenia łonowego – przyczyny

Za naturalne rozejście spojenia łonowego w ciąży odpowiada mechanizm zmiany składu biochemicznego matki, czyli zwiększające się stężenie hormonów we krwi, głównie estrogenu i relaksyny. Do grupy innych przyczyn schorzenia zalicza się, np.

Z kolei rozejście spojenia łonowego po porodzie może być reakcją organizmu na nadwyrężony układ rodny matki. Chodzi tutaj o osłabienie jego struktur i niewystarczające zdolności fizyczne miednicy do sprawnego zejścia się spojenia po urodzeniu dziecka. Kolejne przyczyny rozejścia spojenia łonowego to:

Rozejście spojenia łonowego po porodzie stanowi również objaw okresu połogu, jednak do schorzenia może również dojść na skutek urazu mechanicznego.

Rozejście spojenia łonowego – objawy

Objawy rozejścia spojenia łonowego w ciąży to głównie dolegliwości bólowe, często w towarzystwie zablokowania stawów krzyżowo-biodrowych.
Dolegliwości bólowe:

Skrajne nasilenie bólu może być wskazaniem do wcześniejszego rozwiązania ciąży. Często rozejście spojenia łonowego powoduje konieczność cesarskiego cięcia. Objawy poza bólem to: obrzęk, podwyższona temperatura, krwiaki podskórne oraz znaczne ograniczenie motoryczne miednicy i nóg.

Rozejście spojenia łonowego – leczenie

Sposoby leczenia rozejścia spojenia łonowego zależą od przyczyn oraz stopnia zaawansowania bólu. Dolegliwości o niskim nasileniu łagodzi odpoczynek i zdrowy tryb życia, tzn. unikanie dźwigania czy długotrwałych pozycji siedzących.

Leczenie objawów o cięższym przebiegu obejmuje, między innymi:

Leczenie rozejścia spojenia łonowego po porodziewykorzystuje powyższe techniki. W rozległych stanach pourazowych kości łonowych prowadzi się operacyjną rekonstrukcję i repozycję tkanek.

Rozejście spojenia łonowego – jak często występuje?

Do urazów miednicy, w wyniku których dochodzi do rozejścia spojenia łonowego, nie dochodzi często. Jeżeli jednak chodzi o rozejście spojenia łonowego w konsekwencji zmian hormonalnych – statystycznie dotyczy ono nawet co czwartej ciężarnej. Nie u wszystkich kobiet powoduje ono jednak objawy i jest leczone.

Rozejście spojenia łonowego – jak go uniknąć

Planujesz kolejną ciążę, a podczas pierwszej pojawił się u ciebie problem rozejścia spojenia łonowego? Opowiedz o swoich obawach fizjoterapeucie uroginekologicznemu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź