Przejdź do treści

„Odchudzam się, ale znów zatrzymała mi się woda w organiźmie”. Nie szukaj wymówki, to nie przeszkoda!

Kobieta przegląda się w lustrze
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Odchudzam się, ale znów zatrzymała mi się woda w organizmie”. Budzisz się i wydaje ci się, że jesteś „większa” niż poprzedniego dnia? Duża część osób zastanawia się wówczas, czy można przytyć w ciągu jednego dnia. Jeśli stosujesz dietę redukcyjną, nie martw się, to tylko zatrzymana woda w organizmie. To nie mit! Przestań obsesyjnie ważyć się, mierzyć i porównywać do siebie „z wczoraj”. 

Odbijająca się na ciele gumka do włosów lub skarpetki, kilka centymetrów więcej w obwodach, opuchlizna, dodatkowe kilogramy na wadze.  To jedne z objawów tego, że zatrzymała ci się woda w organizmie. Jest to szczególnie ważne dla osób odchudzających się, które skrupulatnie obserwują swoje ciało i wymiary. Jednak nie oszukujmy się, zatrzymana woda w organizmie nie jest powodem, dla którego nie możesz schudnąć. Nie szukaj wymówki!

Warunkiem bezwzględnym jest jednak zrozumienie, że w większości przypadków kobiety nie chudną, ponieważ nie wprowadzają deficytu energetycznego

O tym, co decyduje o naszej sylwetce jest przede wszystkim sposób odżywiania się. Osoby, które chcą „zrzucić”, powinny stosować dietę redukcyjną, która uwzględnia deficyt kaloryczny. To podaż kilokalorii decyduje o tym, czy tyjemy, chudniemy czy utrzymujemy wagę. Zatrzymana woda w organizmie może zdarzyć się raz na jakiś czas, w zależności od dnia cyklu miesiączkowego, hormonów, stresu a także w przypadku, jeśli poprzedniego dnia zafundowałaś sobie wieczór ze słonym popcornem.

Proces zgromadzenia wody w organizmie w ciągu trwania redukcji tłuszczu zapasowego jest możliwy, chociaż jest to temat nieprecyzyjnie zbadany w literaturze fachowej. Warunkiem bezwzględnym jest jednak zrozumienie, że w większości przypadków kobiety nie chudną, ponieważ nie wprowadzają deficytu energetycznego. Wszelkie interwencje żywieniowe i żywieniowo-treningowe, które powodują deficyt energetyczny są dla organizmu pewnego rodzaju stresem metabolicznym i fizycznym.

powiedział dietetyk Tadeusz Sowiński w rozmowie z Hello Zdrowie
Wskaźnik BMR. Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne

Jeśli stosujesz deficyt kaloryczny, dieta idzie zgodnie z planem, a mimo to, czujesz się opuchnięta i „większa” niż poprzedniego dnia, poznaj możliwe przyczyny gromadzenia się wody w organizmie.

Problemy z nerkami

Jeśli kiedykolwiek badałaś nerki i lekarz zauważył, że w sposób nieprawidłowy one funkcjonują, to może być jeden z powodów zatrzymania wody w organizmie. Nie jest to częsta przyczyna, ale warto przebadać się w tym kierunku, jeśli masz wrażenie, że problem zbyt często dotyka ciebie.

Hormony

Jeśli nasza gospodarka hormonalna jest zaburzona, przyjmujemy leki hormonalne, nieprawidłowo dobrane tabletki antykoncepcyjne to organizm stwarza odpowiednie warunki do gromadzenia nadmiaru wody.

Produkty spożywcze

Warto wiedzieć, że niektóre produkty mogą przyczyniać się do zatrzymania wody w organizmie, przez co czujemy, że przytyliśmy w ciągu jednej nocy. Jest to nadmiar soli w organizmie, produkty wysokoprzetworzone typu fast-food, a także w wielu przypadkach, nabiał. Niektóre osoby dobrze czują się po produktach mlecznych, jednak warto sprawdzić, np. na kilka tygodni odstawiając nabiał, jak zachowuje się nasze ciało. Być może jest to przyczyna problemu. Dodatkowo, zakwaszenie organizmu i nadmiar białka w diecie może prowadzić do obciążenia nerek.

Odwodnienie

Zbyt małe spożywanie wody przyczynia się do gromadzenia wody w organizmie. Jest to reakcja obronna organizmu do magazynowania, działa to podobnie jak spożywanie zbyt mało kilokalorii w stosunku do naszego zapotrzebowania. Należy pamiętać o regularnym piciu wody, około 2-2,5 l. dziennie.

Przemęczenie

Co za dużo, to nie zdrowo. Przemęczenie, brak snu, zbyt częste treningi nie przyczynią się do lepszych rezultatów, jeśli organizm nie będzie miał czasu na regenerację. W ten sposób opuchlizna nie ominie również w takim przypadku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.