Przejdź do treści

„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek

kobieta na łóżku
Jak sobie radzić z odmową w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek? pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Mobilność – postaw dobre fundamenty! Jakie błędy w treningu źle na nią wpływają?
Astma wysiłkowa – objawy, przyczyny, rozpoznanie, leczenie
Kobieta patrzy w lustro
Trądzik kosmetyczny – przyczyny, objawy i leczenie
Ze sprzedaży wycofano suszone kiełbasy. GIS ostrzega: wykryto w nich salmonellę
Suszone kiełbasy wycofane ze sprzedaży. GIS ostrzega: wykryto w nich salmonellę
Kobieta ćwiczy
Twoje biodra są zbyt mało elastyczne? Oto zestaw ćwiczeń, które pomogą je rozruszać

Odmowa w seksie – bez względu na to, czy chcemy zainicjować zbliżenie, czy zaproponować coś nowego w łóżku – jest zwykle kłopotliwą sytuacją. Nie powinna nas jednak zniechęcać do otwartego komunikowania swoich potrzeb, nie może również decydować o naszej wartości. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiada psycholożka i seksuolożka Małgorzata Iwanek.

Odmowa się zdarza i to jest normalne

Seks. Są takie dni, momenty, sytuacje, kiedy nie mamy na niego ochoty – i to jest ok. Są takie dni, momenty, sytuacje kiedy druga strona nie ma na niego ochoty – i to też jest jak najbardziej w porządku. Zazwyczaj jednak, gdy przychodzi co do czego, sytuacja odmowy w seksie staje się cokolwiek niezręczna. Dla obu stron. Dziś zajmiemy się stroną odrzucaną oraz wytłumaczymy, jak dać sobie radę z odmową. Naszą przewodniczką po tego typu sytuacjach jest Małgorzata Iwanek, psycholożka i seksuolożka, która właśnie temu tematowi poświęciła swój najnowszy wpis na Instagramie.

„Jak radzić sobie z odmową? Zarówno wtedy, gdy inicjujemy seks, czy gdy proponujemy coś nowego/ innego niż dotąd albo gdy druga osoba/ osoby nie jest już/ w ogóle zainteresowana naszymi awansami? W końcu to boli, gdy zabieramy się za czułości i słyszymy ‚nie teraz!’ albo gdy kilka dni nosimy się z jakimś wyznaniem i pada ‚a w życiu!’, możemy czuć się głupio, nie na miejscu, bez sensu. Możemy się zezłościć albo się popłakać. A przecież propozycja czy inicjacja zawsze może się spotkać z czyjąś niezgodą/ niechęcią/ z brakiem zainteresowania” – pisze Iwanek.

Jak zwraca uwagę specjalistka, odmowa jest wpisana w dynamikę naszych relacji i w zdrowych związkach powinno być na nią miejsce. To, że słyszymy „nie” ze strony partnera/ partnerki/ partnerów, nie oznacza, że „mamy już więcej się nie wychylać”, a swoje potrzeby i pragnienia stłamsić i udawać, że ich nie ma.

Jak sobie radzić z odmową w seksie?

Po pierwsze – zwraca uwagę specjalistka – warto uświadomić sobie, że „odmowa nie zabija”. I często nie jest w ogóle związana z nami.

„Odmowa (…) niekoniecznie nawet jest o nas. Jest przede wszystkim o drugiej osobie, jej aktualnych potrzebach, granicach i braku zgodności pomiędzy tym, czego ona chce a tym, czego chcemy my”.

Po drugie – radzi psycholożka – dobrze jest postawić na szczerą rozmowę i zakomunikowanie tego, co czujemy w tej sytuacji:

„Pozwól sobie czuć, co czujesz. Masz prawo. Nie musisz udawać, że wszystko w porządku, jeśli nie czujesz, że jest. Zostań sobie z tymi uczuciami i zastanów się, co tak bardzo boli” – pisze Iwanek.

Po trzecie – podpowiada ekspertka – należy bardziej niż zawsze kontrolować swoje myśli. W przypadku odmowy w tak intymnej kwestii jak seks łatwo  jest bowiem się  „nakręcić”.

„Nie pozwól, żeby włączył Ci się wewnętrzny krytyk pt. ‘odmówił/-a, bo jestem do niczego’. Odmowa – choć może być bolesna – nie decyduje o naszej wartości. Informuje nas, że ktoś nie jest zainteresowany, że ma co innego w głowie i to nie znaczy, że jest z nami coś nie tak” – powtarza psycholożka.

Debiut seksualny / istock

Małgorzata Iwanek – „Kultura seksualna”

Małgorzata Iwanek to certyfikowana edukatorka seksualna, psycholożka i seksuolożka. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie seksuologii klinicznej rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Pisze o związkach, rodzinie, seksie i seksualności.

Jej profil na Instgaramie o nazwie „Kultura” seksualna obserwuje blisko 22 tys. osób.

View this post on Instagram

co jakiś czas – na blogu albo tutaj czy na fb – zachęcam Was do rozmawiania o seksie. komunikowania potrzeb, dzielenia się fantazjami, proponowania nowości w łóżku. poszerzanie seksualnego repertuaru może dobrze nastrajać, dawać radość. jak jednak radzić sobie z odmową? zarówno wtedy, gdy inicjujemy seks czy gdy proponujemy coś nowego/ innego niż dotąd albo gdy druga osoba/ osoby nie jest już/ w ogóle zainteresowana naszymi awansami? w końcu to boli, gdy zabieramy się za czułości i słyszymy „nie teraz!” albo gdy kilka dni nosimy się z jakimś wyznaniem i pada „a w życiu!” możemy czuć się głupio, nie na miejscu, bez sensu. możemy się zezłościć albo się popłakać. a przecież propozycja czy inicjacja zawsze może się spotkać z czyjąś niezgodą/ niechęcią/ z brakiem zainteresowania. czy mamy już więcej się nie wychylać? jasne, że nie! wychylanie się czy raczej uczciwe mówienie o sobie i swoich potrzebach jest zawsze w cenie. to, czego warto się nauczyć to przyjmowanie odmowy. po 1., odmowa nie zabija. tak naprawdę. i niekoniecznie nawet jest o nas. jest przede wszystkim o drugiej osobie, jej aktualnych potrzebach, granicach i braku zgodności pomiędzy tym, czego ona chce a tym, czego chcemy my. po 2., pozwól sobie czuć co czujesz. masz prawo. nie musisz udawać, że wszystko w porządku, jeśli nie czujesz, że jest. zostań sobie z tymi uczuciami i zastanów się co tak bardzo boli. po 3. zajmij głowę. nie pozwól, żeby włączył Ci się wewnętrzny krytyk pt. „odmówił/a, bo jestem do niczego”. odmowa – choć może być bolesna – nie decyduje o naszej wartości. informuje nas, że ktoś nie jest zainteresowany, że ma co innego w głowie i to nie znaczy, że jest z nami coś nie tak. żyjemy trochę w świecie, który może dawać złudzenie, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki, od zaraz. nauka przyjmowania, że rzeczywistość jest inna niż sobie tego życzymy jest nauką trudną. ale warto ją odbyć i widzieć to, co nas otacza takim, jakim ono jest, bez uciekania w nieskończone fantazje i udawanie przed samym sobą, że możemy wszystko i zawsze. czasem ktoś nas nie chce. wcale albo tymczasowo. czasem ma inne niż my potrzeby. i to jest okej. my też jesteśmy okej. nic na siłę.

A post shared by Małgorzata Iwanek (@kulturaseksualna) on

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Anna Dobrowolska

Anna Dobrowolska: polski feminizm jest bardzo podzielony w kwestii tego, czy „prostytucja” to praca, czy opresja

Martyna Wojciechowska o seksualności niepełnosprawnych: Bliskość to naturalna potrzeba każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest pełno-, czy niepełnosprawny

Magda Jarosz: Wstyd jest emocją, którą najmniej rozumiemy i z którą najbardziej boimy się spotkać

Sara Tylka: Seksting jest jak zostawienie portfela u swojego chłopaka albo dziewczyny. Jeśli wszystkie pieniądze znikną, to zrobisz to jeszcze raz?

Sara Tylka: Seksting jest jak zostawienie portfela u swojego chłopaka albo dziewczyny. Jeśli wszystkie pieniądze znikną, to zrobisz to jeszcze raz?

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

Kobieta przy liściach

Jak nie być zazdrosnym? Chorobliwa zazdrość a zdrada

Bezpieczny seks – jak zacząć ten temat z nowym partnerem?

Skąd się bierze nudny seks? Wyjaśnia Alicja Długołęcka

Czy gadżet erotyczny może zagrozić relacji? Odpowiada Katarzyna Koczułap

Czy gadżet erotyczny może zagrozić relacji? Odpowiada seksuolożka Katarzyna Koczułap

seniorki, przyjaciółki

„Mężów mogę mieć kilku, a na przyjaźń trzeba sobie zasłużyć”. Czyli kiedy przyjaźnisz się 57 lat

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Miłosne (nie)porozumienie stron, czyli 7 sposobów na udany związek

Anna Golan, psycholog i seksuolog kliniczny

„Słowa uwodzą i to bardzo skutecznie. Zwracajcie uwagę, jak mówicie do swoich partnerów seksualnych” – Anna Golan o sapioseksualizmie

Anna Bulczak

Jak partner może wesprzeć kobietę tuż po porodzie? Radzi położna Anna Bulczak [WIDEO]

Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego nuda w łóżku pcha nas w kierunku przygód?

Już niedługo w księgarniach książka Anny Golan i Justyny Majewskiej „To tylko seks”. Mamy przedpremierowy fragment!

Joanna Jedrusik

Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

Maja Staśko: „żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań

Maja Staśko: „Żart” to nie jest wytłumaczenie seksistowskich zachowań. Dotknięcie piersi bez zgody to zawsze molestowanie

„Kochanie, muszę ci coś powiedzieć…”. Jak rozmawiać z partnerem o seksie?

"Byle co w seksie wybija mnie z rytmu". Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

„Byle co w seksie wybija mnie z rytmu”. Masz ten problem? Koniecznie przeczytaj, co mówi na ten temat psycholożka

rozstanie

Rozstanie – jak sobie z nim poradzić? Etapy żałoby

Seks w czasie okresu to wciąż wstydliwy temat. Odpowiadamy na wszystko to, o co bałaś się zapytać

BDSM na każdym polu, czyli w seksie i związkach ciągle gramy o władzę

Sekrety szczęśliwych par – 10 filarów udanego związku

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku