Przejdź do treści

Olej z ostropestu – właściwości, przeciwwskazania, cena

butelka oleju z ostropestu
Olej z ostropestu - poznaj korzyści z jego stosowania! Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej z ostropestu ma delikatny smak oraz słomkowy kolor. To, czym się jednak najbardziej wyróżnia, to przede wszystkim jego genialne właściwości zdrowotne. Pozytywnie wpływa on bowiem na wątrobę, skórę, włosy, układ krążenia czy procesy trawienne. Sprawdza się również przy bólach żołądkowych. A to dopiero początek. Sprawdź, dlaczego warto go mieć zarówno w kuchni, jak i kosmetyczce!  

Czym jest olej z ostropestu? 

Olej z ostropestu to olej, którego cenne właściwości znane są już od czasów starożytności. Pozyskiwany jest on, jak sama nazwa wskazuje, z nasion ostropestu – rośliny, która na początku rosła w basenie Morza Śródziemnego. Dziś można ją znaleźć także i w Polsce. 

Ostropest plamisty

Olej z ostropestu – właściwości lecznicze i kosmetyczne 

Olej z ostropestu może pochwalić się całą gamą wspaniałych właściwości. Stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, fitosteroli oraz sylimaryny. 

Olej z ostropestu na wątrobę 

Olej z ostropestu doskonale działa na wątrobę. Przeciwdziała destrukcji komórek wątrobowych, na których – dzięki niemu – nie osiadają się toksyny (i nie łączą się z tkankami omawianego narządu). Jest to możliwe dzięki sylimarynie. Co więcej, dzięki zawartym w nim witaminom C, E i K oraz fitosterolom, pobudza on wątrobę do szybszej regeneracji. Rekomendowany jest także podczas leczenia WZW A, WZW B oraz WZW C. 

Olej z ostropestu na twarz 

Niektóre kobiety stosują olej z ostropestu na twarz. Skutecznie łagodzi on zaczerwienienia oraz regeneruje skórę. Ma właściwości rozjaśniające, dlatego polecany jest paniom z plamami słonecznymi, przebarwieniami oraz bliznami. Ujędrnia również skórę, dzięki czemu ta staje się wyraźnie napięta. Warto powiedzieć także o jego działaniu na zmarszczki – ów olej widocznie je spłyca, dzięki czemu twarz wygląda o wiele młodziej. Polecany jest też osobom zmagającym się z trądzikiem. 

Zioła przydatne na regenerację wątroby Hello Zdrowie

Olej z ostropestu na włosy 

Olej z ostropestu wyraźnie działa również na włosy. Skutecznie poprawia ich kondycję oraz zmniejsza ich łamliwość. Do tego dogłębnie odżywia je i nawilża. W dłuższej perspektywie stymuluje je do wzrostu i sprawia, że wypadają w mniejszych ilościach. Poza tym kosmyki zyskują miękkość i blask, a do tego są o wiele mocniejsze. Wystarczy omawiany przez nas specyfik wykorzystać do tzw. olejowania włosów. Ów zabieg polega na nakładaniu go na skórę włosów, a następnie na zmywaniu całości przy pomocy szamponu. 

Olej z nasion ostropestu – inne właściwości 

Na co jeszcze pomaga olej z nasion ostropestu? Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym pomaga utrzymywać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, dobrze oddziałuje również na układ sercowo-naczyniowy, przeciwdziałając miażdżycy. Co więcej, obniża on ciśnienie krwi. Wspomniana już sylimaryna usprawnia trawienie, a dzięki temu, że olej ma właściwości przeciwutleniające, zwalcza nadmiar wolnych rodników. 

Wiele osób zainteresuje fakt, że olej z nasion ostropestu przeciwdziała chorobie lokomocyjnej, a i łagodzi symptomy migreny. Przydaje się również przy endometriozie oraz dolegliwościach żołądkowych. Dobrze sprawdza się także w przypadku poparzeń słonecznych. Warto go przyjmować podczas kuracji nowotworowej, po długotrwałej terapii antybiotykami oraz różnego rodzaju zatruciach. Dodajmy, że olej z ostropestu reguluje poziom cukru we krwi oraz pracę nerek. 

Zastosowanie oleju z ostropestu 

Jak stosować olej z ostropestu? Trochę już sobie o tym powiedzieliśmy w powyższych podrozdziałach. Świetnie spisuje się on jako kosmetyk pielęgnujący skórę – można aplikować go na nią bezpośrednio lub dodawać go do ulubionego kremu bądź balsamu. Dobre efekty zapewni również wcieranie go we włosy. Ponadto olej z ostropestu można po prostu pić, tyle że w niewielkich dawkach. Wiele osób dodaje go także do potraw – jego delikatnie orzechowy aromat wzbogaca smak różnych deserów, ale też dań wytrawnych. Idealnie podkreśla on smak sałatek, soków, kasz, ryżu czy nawet ziemniaków. Warto pamiętać, że można ów olej stosować jedynie na zimno i nie wolno go smażyć. 

Dawkowanie oleju z ostropestu 

Jeśli chodzi o stosowanie wewnętrzne oleju z ostropestu, należy przyjmować 2-3 łyżki stołowe dziennie. Do pielęgnacji twarzy wystarczą z kolei jedynie 2-3 krople, najlepiej na noc, zamiast kremu lub jako dodatek do niego. W podobnej ilości można go również wcierać we włosy, a następnie pozostawiać całość na godzinę (i wtedy zmywać ją szamponem). Najlepiej taki zabieg wykonywać raz w tygodniu. 

Olej z ostropestu – przeciwwskazania 

Nie zawsze można stosować olej z ostropestu. Oto główne przeciwwskazania: 

  • ciąża, 
  • laktacja, 
  • wiek poniżej 12 lat, 
  • tendencja do biegunek. 

Nie można go również przyjmować z takimi lekami, jak: 

  • leki przeciwzakrzepowe, 
  • leki psychotropowe, 
  • antykoncepcja hormonalna.
"Mam wrażenie, że nowocześni ludzie widzą w olejkach coś czarodziejskiego

Jak przechowywać olej z ostropestu? 

Zanim otworzysz olej z ostropestu, przechowuj go w chłodnym miejscu, z dala od światła. Kiedy już go otworzysz, najlepiej umieść go w lodówce i pamiętaj o jego szczelnym zamykaniu. Dzięki temu nie straci on swoich cennych właściwości. 

 

Olej z ostropestu – cena 

Ceny oleju z ostropestu zaczynają się od 10 zł za 100 ml, ale może on kosztować nawet 85 zł za 100 ml. Dużo zależy tutaj od różnych czynników, m.in. od popularności danego sklepu, kosztów zakupu półproduktów, kosztów produkcji czy też kosztów zapewnienia odpowiednich warunków do przechowywania. Decydując się na zakup, pamiętaj również, że najlepszy olej z ostropestu to ten nierafinowany, niefiltrowany oraz nieoczyszczony. 

Bibliografia: 

 

  1. Aziz M., Saeed F., Ahmad N., Ahmad A., Afzaal M., Hussain S., Mohamed A. A., Alamri M. S., Anjum F. M., Biochemical profile of milk thistle (Silybum Marianum L.) with special reference to silymarin content, Food Science & Nutrition, 2021 Jan; 9(1): s. 244–250. 
  2. Bijak Michal, Silybin, a Major Bioactive Component of Milk Thistle (Silybum marianum L. Gaernt.) —Chemistry, Bioavailability, and Metabolism, Molecules. 2017 Nov; 22(11): s. 1942. 
  3. Zhu S. Y., Dong Y., Tu J., Zhou Y., Zhou X. H., Xu B., Silybum marianum oil attenuates oxidative stress and ameliorates mitochondrial dysfunction in mice treated with D-galactose, Pharmacognosy Magazine, 2014 Jan-Feb; 10 (Suppl 1): s. 92–99.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: