Przejdź do treści

Olivia Newton-John: rak pozwolił mi pozbyć się niepotrzebnych lęków, jak ten o starzeniu się

Olivia Newton John, Foto: John Sciulli/Getty Images for G'Day USA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami
„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami
Duffy walczy o usunięcie filmu "365 dni" z Netflixa
 „Zostałam odurzona, porwana, byłam gwałcona”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa
Spanie nago jest zdrowe. Korzyści z sypiania bez ubrania
Czarna soczewica to samo zdrowie. Wypróbuj przepis z pomidorami
Ogórki kiszone - właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy
Ogórki kiszone – właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy

Dzięki piosenkom i niezapomnianym rolom filmowym od lat plasuje się w gronie legend popkultury. Dla wielu jest też wspaniałym przykładem, jak pięknie można mierzyć się z chorobą. – Jestem bardzo wdzięczna za nowy, zdrowy styl życia, który teraz mam. To naprawdę pomogło mi ustalić w życiu priorytety – mówi Olivia Newton-John.

Choć dla wielu osób Olivia Newton-John pozostanie na zawsze partnerką Johna Travolty z legendarnego filmu „Grease” z 1978 roku, to jednak większe dokonania ma jako wokalistka, jej płyty od lat plasują się wśród najlepiej sprzedających się na świecie. Aktorka i piosenkarka to czterokrotna zwyciężczyni Grammy, autorka pięciu hitów z czołówki Billboard Hot 100, czternastu złotych i jedenastu platynowych płyt. Do tego od lat ma wierne i życzliwe grono fanów wspierające ją w trudnej walce z nowotworem piersi, który zdeterminował jej życie już w 1992 roku.

Olivia Newton-John urodziła się 26 września 1948 roku w Cambridge w rodzinie Brinley’a Newton-Johna oraz Irene Born, córki noblisty Maxa Borna. Kiedy miała sześć lat, rodzina przeprowadziła się do Australii, gdzie jej ojciec podjął pracę wykładowcy akademickiego w Melbourne. Od najwcześniejszego dzieciństwa interesowała się aktorstwem i muzyką. Jako 14-latka występowała w kawiarni razem z trzema koleżankami z klasy, później grywała w lokalnym radiu i występowała w telewizji. „Moja matka nie była zachwycona moim zainteresowaniem muzyką. Chciała, żebym miała dyplom. Mój ojciec z kolei uwielbiał operę i też nie był zachwycony. Naprawdę nie miałam dość możliwości, żeby śpiewać operę” – wspomina.

Olivia Newton-John
Najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Każdego dnia próbuję do niej przekonywać coraz więcej kobiet. Nie wiem, co by ze mną było, gdybym nie dostała wczesnej diagnozy

W latach 60-tych ub. wieku wygrała konkurs piosenki „Sing Sing Sing”, co pozwoliło jej przenieść się do Anglii i nagrać tam pierwszego singla, „Till you Say You’ll Be Mine”. Przez jakiś czas grała koncerty z Pat Carroll. W 1971 roku na rynek trafił jej pierwszy album. „If not for you” powstał we współpracy z Bobem Dylanem i George Harrisonem. Trzy lata później reprezentowała Wielką Brytanię w konkursie Eurowizji i zajęła czwarte miejsce, wykonując „Waterloo” ABBY. Sukcesy Olivii Newton-John, a zwłaszcza albumu „Have You Never Been Mellow” przyniosły jej popularność w Stanach Zjednoczonych. Zamieszkała tam w pierwszej połowie lat 70-tych.

Światową sławę i miejsce wśród klasyków popkultury zapewniła jej w 1978 roku rola Sandy w „Grease”, adaptacji broadwayowskiego musicalu. 29-letnia wówczas aktorka zagrała uczennicę szkoły średniej, która przeżywa pierwszą miłość. Ścieżka dźwiękowa „Grease” była numerem 1. list przebojów przez 12 tygodni. Do tej pory „Grease” figuruje na liście 10 najlepiej sprzedających się filmowych ścieżek dźwiękowych w historii. „Myślę, że piosenki (z “Grease”) są ponadczasowe (…) Jestem bardzo wdzięczna, że mogę być częścią filmu, który jest tak bardzo kochany” – ocenia aktorka.

John Travolta i Olivia Newton-John w filmie „Grease”. Zdj: Francesco Prandoni/Getty Images

W 1980 roku Newton-John wystąpiła w kolejnym musicalu, „Xanadu”. Otrzymał on tragiczne recenzje, ale jego ścieżka dźwiękowa podwójną platynę,  piosenka “Magic” weszła do kanonu Broadwayu. Dwa lata później próbowano ponownie połączyć na scenie legendarną parę z „Greace”, ale „Two of the kind” nie zebrało już tak entuzjastycznych recenzji, choć ścieżka dźwiękowa została nominowana do nagrody Grammy.

W styczniu 1986 roku, po urodzeniu córki, Olivia Newton-John zawiesiła pracę w przemyśle muzycznym, choć nigdy nie przestała koncertować. W kolejnych latach włączała się także w projekty związane z akcjami społecznymi. Razem z Eltonem Johnem nagrała album z piosenkami związanymi z AIDS i problemami zanieczyszczenia środowiska. W 1978 roku odmówiła zagrania koncertu w Japonii, by zwrócić uwagę na delfiny umierające w sieciach na tuńczyki. Wielokrotnie występowała dla UNICEF-u oraz została Ambasadorską Dobrej Woli ONZ.

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Olivia Newton-John po raz pierwszy zachorowała na raka w 1992 roku, wtedy udało się jej pokonać chorobę. O nawrocie, który miał miejsce w 2013 roku, wiedziało niewiele osób. Nowotwór wykryto podczas badań po niegroźnym wypadku samochodowym, okazało się, że rak powrócił z przerzutami. Także i wtedy udało się zahamować rozwój choroby. We wrześniu 2018 r. aktorka ujawniła, że mierzy się z problemem po raz trzeci. Tym razem nowotwór pojawił się na dole kręgosłupa. „(Diagnoza) zmieniła moje życie. Jestem bardzo wdzięczna za nowy, zdrowy styl życia, który teraz mam. To naprawdę pomogło mi ustalić w życiu priorytety” – ocenia.

Aktorka leczy się zarówno przy pomocy wynalazków nowoczesnej medycyny, jak i naturalnych środków. Oprócz całkowitej rezygnacji z cukru w diecie korzysta z uśmierzających ból właściwości marihuany. Mąż aktorki hoduje tę roślinę na ich kalifornijskim ranczu. Newton-John podkreśliła, że jest szczęśliwa, że mieszka w stanie, w którym hodowla marihuany dla własnych medycznych celów jest legalna.

Olivia Newton-John
Nie, nie boję się raka, nie myślę o tym. To znaczy, skłamałabym, gdybym powiedziała, że w ogóle o tym nie myślę, bo tak nie jest, jestem tylko człowiekiem. Mój mąż jest zawsze przy mnie i wierzę, że wygram, taki jest mój cel

Po otrzymaniu diagnozy, Newton-John skupiła się na pracy na rzecz walki z tą chorobą na świecie. W 2005 zyski ze sprzedaży jej albumu „Stronger Than Before” zostały przekazane na badania nad rakiem piersi. Na krążku znajduje się piosenka „Phenomenal Woman” nagrana z gwiazdami takimi jak Patti LaBelle, Mindy Smith oraz Delta Goodrem. Wszystkie piosenkarki chorowały na raka. „Najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Każdego dnia próbuję do niej przekonywać coraz więcej kobiet. Nie wiem, co by ze mną było, gdybym nie dostała wczesnej diagnozy” – mówi w wywiadach.

 

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: "mów durniej i szybciej!"

W 2008 roku piosenkarka stała na czele trzytygodniowego marszu po Murze Chińskim, który pozwolił jej i innym celebrytom zebrać fundusze na założone przez nią i nazwane jej imieniem centrum walki z rakiem w Melbourne. Na akcje pomocowe trafiły też pieniądze ze sprzedaży przedmiotów związanych z jej karierą. Kultowy strój Sandy z „Greace” został sprzedany za ponad 400 tys. dolarów. W ub. roku gwiazda wystąpiła obok Travolty w Tampa we Florydzie, by zaśpiewać piosenki z „Grease”.

Chociaż od lat pozostaje pełna entuzjazmu i optymizmu, zwierzyła się mediom, że cierpiała z powodu diagnozy: „Nie wstydzę się przyznać, że brałam antydepresanty. Jeśli jesteś w ciemnym miejscu i nie możesz się wydostać, możesz poprosić o pomoc.(…) Kiedy dostajesz diagnozę, musisz liczyć się z tym, że twój czas jest ograniczony (…) Rak pozwolił mi pozbyć się wszystkich niepotrzebnych lęków, jak ten o starzeniu się” – mówiła.

Zapytana przez dziennikarza Sunday Night  o to, czy boi się raka odpowiedziała: „Nie, nie boję się, nie myślę o tym. To znaczy, skłamałabym, gdybym powiedziała, że w ogóle o tym nie myślę, bo tak nie jest, jestem tylko człowiekiem. Mój mąż jest zawsze przy mnie i wierzę, że wygram, taki jest mój cel”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bałam się! Bałam tak bardzo, że to mnie mobilizowało, żeby się nie poddawać i jak najszybciej wyzdrowieć! O swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

„Panuje stereotyp, że chory na raka powinien być osłabiony, źle wyglądać i tylko czekać na najgorsze. A my mamy rodziny, robimy kariery, budujemy domy, podróżujemy, zdobywamy szczyty” – o swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu – co powinnaś o nim wiedzieć?

3 kobiety, które mówią, w jakim wieku zaczeły chorowac na raka

„Nigdy, przenigdy się nie poddawaj”. Kobiety, które przeszły raka, wspierają inne chore

„Pokaż środkowy palec nowotworowi!” – poznańscy lekarze okazują solidarność z chorymi w wideo FaqRak

Sala na onkologii dziecięcej. Rodzice w małym pomieszczeniu śpią na podłodze, czuwając przy chorych dzieciach

Jak wygląda onkologia dziecięca w Polsce? Przepełnione sale, dzieci z chemioterapią na korytarzach, rodzice śpią na podłodze

kobieta w laboratorium

Terapia CAR-T to nowa metoda leczenia raka. Uratowała życie pierwszej Polce chorej na chłoniaka

GIF wycofuje z obrotu lek na raka. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności

Koktajl z jagód

Jagody açaí – nowa nadzieja w walce z rakiem?

Shannen Doherty o nawrocie raka piersi

Shannen Doherty ze łzami w oczach o nawrocie raka piersi: to gorzka pigułka do przełknięcia

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr w poruszającej kampanii dla dzieci chorych onkologicznie

„Rak sprawił, że zwolniłam swój wewnętrzny motorek, choć znajomi mówią, że mam teraz więcej energii, niż kiedyś” – mówi psycholog Monika Włodarczyk, mająca za sobą raka piersi i mastektomię

Janina Ochojska

Janina Ochojska pokazała zdjęcie po chemioterapii. Kończąc swoją walkę z rakiem piersi, chce wesprzeć Tomasza Lisa

Terapia Simontonowska - na czym polega?

„Zdrowienie jest w głowie. Podejście do choroby i przekonania odgrywają dużą rolę w zdrowieniu onkologicznym” – mówi Iwona Nawara o terapii Simontonowskiej

hpv

Szczepionka na raka szyjki macicy (przeciwko HPV) – co warto wiedzieć?

Brachyterapia

Brachyterapia może uratować ci życie. Co powinnaś wiedzieć o tej metodzie leczenia nowotworów?

Propolis hamuje namnażanie się komórek groźnego guza mózgu

Propolis może mieć działanie przeciwnowotworowe

Wskaźnik BMI a nadwaga. Wskaźnik BMI a niedowaga.

BMI – jego zbyt wysoki wskaźnik grozi nowotworem. Oblicz jaki jest twój wskaźnik

Anna Puślecka

Anna Puślecka: Raka należy leczyć i zaakceptować stan, w którym się jest. Może być przejściowy, ale może też zostać z nami na lata

Joanna Górska w związanych włosach na antenie

Joanna Górska pierwszy raz w związanych włosach na antenie. „To tylko włosy. Dla mnie AŻ”

Iga Górecka o Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi

Iga Górecka wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „Będziecie wiedzieli, jak pomóc osobom w swoim otoczeniu”

Badaj swoje piersi! / pexels.com

„Z czym ci się kojarzę? Z cyckami, którymi świecisz!” Blogerka ma dla każdej z nas ważny apel

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

Joanna Górska pod szpitalem

Joanna Górska o życiu po raku: Żyję najpiękniej jak umiem. I to jest najważniejsze!

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Rak kości – objawy i przyczyny

Rak kości – przyczyny i objawy. Jak je szybko rozpoznać?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę