Przejdź do treści

Opryszczka

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya
tebalet z rentgenem płuc leży na biurku
Rak płuc – nadchodzi rewolucja? „Dotychczas uważaliśmy, że jest to choroba śmiertelna”

Opryszczka (opryszczka zwykła, opryszczka pospolita, zimno, febra) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy HSV1 i HSV2, z których każdy powoduje inne dolegliwości.
Wirus HSV1 może wywoływać:
Opryszczkę wargową – powierzchowne, piekące, wypełnione surowicą pęcherzyki na granicy błony śluzowej jamy ustnej i warg lub w okolicy otworów nosowych. Pojawiają się one najczęściej w momencie osłabienia odporności organizmu. Po kilku dniach zmiany przysychają, zamieniając się w strupki, i po 10–12 dniach od ich wystąpienia samoistnie znikają, nie pozostawiając śladów.
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – pęcherzyki tworzące się w jamie ustnej, które łatwo pękają i pozostawiają bolesne nadżerki.
Egzema herpeticum – często występuje u noworodków wskutek pierwszego kontaktu z wirusem. U osób dorosłych częściej jest spotykane u ludzi dotkniętych alergiami skórnymi. Zmiany skórne obejmują rozsiane, pęcherzowo-ropne wykwity z zagłębieniem w środku. Choroba rozwija się nagle i może jej towarzyszyć gorączka.
Opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu – groźna choroba, która w 70 proc. przypadków kończy się śmiercią, a u osób, które zdrowieją, może pozostawiać trwałe zmiany neurologiczne. Początek choroby objawia się bólami głowy i gorączką, następnie zmienia się zachowanie chorego. Może dojść do zaburzeń świadomości i śpiączki. Choroba wymaga bezwzględnej opieki neurologicznej.
Zmiany w rogówce oka – bolesne i uporczywe, mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku i ślepoty.
Wykwity skórne – na małżowinach usznych lub palcach rąk. Mają postać drobnych grudek i pęcherzyków.
Wirus HSV2 wywołuje opryszczkę narządów płciowych. Do zakażenia dochodzi zwykle w wieku dorosłym poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną. Zmiany w postaci pęcherzyków pojawiają się u mężczyzn na napletku i żołędzi, niekiedy też w cewce moczowej, co utrudnia oddawanie moczu. U kobiet pęcherzyki występują na wargach sromowych, kroczu, w pochwie, czasami na wewnętrznej powierzchni ud, pośladkach i szyjce macicy. Zakażenie HSV2 zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. Wirus może w czasie porodu zostać przeniesiony na dziecko.

Leczenie obejmuje miejscowe stosowanie preparatów wysuszających i odkażających. Przy częstych nawrotach choroby, zwłaszcza opryszczki narządów płciowych, stosuje się leczenie ogólne.

Zobacz także: HSV

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy