3 min.
„Osoby zbliżające się do setki są niezniszczalne”. 90-latkowie lepiej radzą sobie z koronawirusem niż młodsi seniorzy?

„Osoby zbliżające się do setki są niezniszczalne”. 90-latkowie lepiej radzą sobie z koronawirusem niż młodsi seniorzy / Getty Images
Najnowsze
24.01.2021
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek
23.01.2021
Syndrom MCS. Alergia na nowoczesność
23.01.2021
Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
Choć nie ma na to jeszcze twardych naukowych dowodów, włoscy lekarze zauważyli pewną prawidłowość. Otóż osoby, które przekroczyły 90. rok życia, wydają się być bardziej odporne na „furię COVID-19” niż seniorzy młodsi o dekadę lub dwie. Najstarsza kobieta wyleczona z COVID-19 we Włoszech miała 106 lat.
Stulatkowie bardziej odporni na „furię COVID-19”?
„Wydaje się, że osoby zbliżające się do setki są ‚niezniszczalne'” – napisał w niedzielę dziennik „Corriere della Sera”.
Autorzy tekstu poświęconego zjawisku, które fascynuje włoskich lekarzy i ekspertów ds. zdrowia, zwracają uwagę, że w czasie epidemii koronawirusa umieralność mężczyzn w wieku 70-79 lat wzrosła o połowę w odniesieniu do poprzednich lat. Wśród seniorów w bardziej zaawansowanym wieku zaobserwowano mniej zgonów z powodu COVID-19. I choć hipoteza ta nie została jeszcze potwierdzona pogłębionymi badaniami, wydaje się, że osoby zbliżające się do 100 lat i starsze – są bardziej „zabezpieczone” przed „furią COVID-19” niż 70- i 80-latkowie.
Prawdziwym fenomenem jest miasto Ogliastra na Sardynii, o którym mówi się „ziemia stulatków”z racji na długowieczność mieszkańców. Nie potwierdzono tam żadnych przypadków zakażenia koronawirusem. Prezes włoskiego stowarzyszenia psychogeriatrii, prof. Marco Trabucchi, tłumaczy możliwe powody takiego stanu rzeczy:
„To osoby, które ocalały w zjawisku nazywanym ‚żniwami’. Oznacza ono, że słabe jednostki umierają i pozostają tylko te silniejsze; nie tylko fizycznie, ale także psychicznie”.
Specjaliści chcą przebadać krew 102-latki, która zwalczyła SARS-CoV-2.
„Być może w czasie swego długiego życia natknęła się na tak wiele wirusów, że jej układ odpornościowy jest bardziej przygotowany na Covid-19” – powiedział jeden z lekarzy z Genui zaangażowanych w analizę zjawiska.
Najstarsi ozdrowieńcy w Polsce
Nie tylko zresztą z Włoch, ale z wielu krajów na świecie świata płyną doniesienia o stulatkach, którzy pokonali wirusa SARS-CoV-2.
W naszym kraju najstarszym ozdrowieńcem jest 103-letnia pani Teresa. Kobieta, przyjęta jednoimiennego szpitala w Kędzierzynie Koźlu 20 kwietnia, po niecałym miesiącu zwalczyła koronawirusa. 18 maja pacjentka, jako najstarsza w Polsce i jedna z najstarszych na świecie osób ozdrowiałych z COVID-19, została wypisana ze szpitala.
Z kolei 17 kwietnia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu opuściła 96-latka hospitalizowana z powodu COVID-19. Po 12 dniach leczenia testy nie wykazały obecności koronawirusa w organizmie kobiety. Dwa dni wcześniej ten sam szpital opuściła 90-latka, która również wyzdrowiała z infekcji wirusem SARS-Cov-2.
Według ostatnich danych przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny średnia wieku ofiar COVID-19 w Polsce wynosi 72,9, mediana zaś to 75. Najwięcej osób, które były zarażone koronawirusem i zmarły, znajdowało się w grupie wiekowej 70-79 lat.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.01.2021
„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

23.01.2021
Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

22.01.2021