Przejdź do treści

Ospa wietrzna

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Ospa wietrzna to choroba wywoływana przez wirus noszący łacińską nazwę Herpes virus varicellae. Jest bardzo zaraźliwa i powoduje trwałe uodpornienie. Chorują na nią głównie dzieci, rzadziej młodzi dorośli. Wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, ale możliwe jest też zakażenie poprzez kontakt z przedmiotami skażonymi wirusem lub (rzadko) z osobą chorą na półpasiec. Okres wylęgania choroby wynosi 14–21 dni.
Jej początek objawia się gorączką i wysypką w postaci plamek, które przekształcają się w grudki i pęcherzyki. Następnie pęcherzyki zamieniają się w strupki i odpadają, zwykle nie pozostawiając blizn. Zmiany skórne pojawiają się rzutami, przez co widoczne są różne ich stadia rozwojowe. Najwięcej pęcherzyków pojawia się na zakrytych fragmentach skóry, a najmniej na owłosionej skórze głowy, w jamie ustnej i górnej części dróg oddechowych. Najczęściej choroba ma łagodny przebieg, choć u niemowląt i dorosłych może być on cięższy. Najcięższy przebieg obserwuje się u osób leczonych hormonami i lekami cytostatycznymi (stosowanymi np. w białaczce) – w takim przypadku może rozwinąć się postać krwotoczna ospy, co stanowi zagrożenie życia. Najczęściej występującym powikłaniem jest zakażenie zmian skórnych, co grozi powstawaniem blizn. Inne powikłania są rzadkie i obejmują zapalenie płuc, ucha środkowego, nerek, mózgu, stawów, wątroby. Leczenia przyczynowego nie ma. Pacjentom zaleca się unikanie drażnienia zasychających i swędzących pęcherzyków, obniżanie gorączki (nie stosuje się aspiryny!), utrzymywanie skóry w czystości i ewentualne stosowanie leków przeciwbólowych, okładów i preparatów przeciwświądowych.
Po wyleczeniu wirus w postaci uśpionej pozostaje w organizmie do końca życia człowieka. Przy obniżeniu odporności może dojść do jego reaktywacji i rozwoju choroby zwanej półpaścem.

U kobiet ciężarnych przechodzących ospę wietrzną może dojść do powikłań u dziecka: uszkodzenia mózgu, wzroku, rdzenia kręgowego, zwieraczy odbytu i pęcherza, bliznowatych zmian skórnych.
Na rynku dostępne są szczepionki przeciw ospie wietrznej, które można stosować od dziewiątego miesiąca życia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Rak piersi. Co powinnaś o nim wiedzieć

Uroda w pigułce

Łuszczyca pod kontrolą

Jak pomóc skórze?

Jak skóra reaguje na stres

Tych leków unikaj, gdy świeci słońce

Tych leków unikaj, gdy świeci słońce

Wiosenna odnowa skóry

Wiosenna odnowa skóry

Zbadaj pieprzyki przed latem!

Zbadaj pieprzyki przed latem

8 rzeczy, których nie znosi twoja skóra

8 rzeczy, które szkodzą skórze

Ręce – co mówią o zdrowiu?

7 rzeczy, których nie znosi twoja skóra

7 rzeczy, których nie znosi twoja skóra

Miksujemy: koktajl na piękną skórę

Miksujemy koktajl na piękną skórę