Ostropest plamisty – twoja wątroba go pokocha. Poznaj jego wszystkie właściwości i sposób użycia!

się ten artykuł?
Ostropest plamisty jest rośliną uprawną (rośnie również dziko), wyglądem przypominającą oset. Stosowano go w starożytności, jednak triumfy popularności bił w średniowieczu, gdy zaczęto uważać go za jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w medycynie. Jakie posiada właściwości i jak go stosować, aby dobroczynnie wpływał na nasz organizm?
- Choruje Ci wątroba? Ostropest plamisty siły Ci doda!
- Ostropest plamisty – skąd pochodzi?
- Ostropest plamisty – pomoc w zaburzeniach trawienia
- Ostropest plamisty – łagodzi objawy łuszczycy i zapobiega nowotworom płuc
- Ostropest plamisty – jego wpływ na układ sercowo – naczyniowy
- Ostropest plamisty – jak go wykorzystać?
- Ostropest plamisty – czy warto go stosować?
Choruje Ci wątroba? Ostropest plamisty siły Ci doda!
Ostropest plamisty jest jedną z niewielu roślin w stu procentach wolną od toksyn. Substancją, mającą właściwości lecznicze, znajdującą się w jego ziarnach jest sylimaryna, która działa przeciwutleniająco, przeciwzapalnie oraz odtruwająco. Można w niej znaleźć sole mineralne, witaminę B2, witaminę D, witaminę E, histaminę oraz olejek eteryczny.
Roślina jest stosowana podczas walki z:
- wirusowym zapaleniem wątroby;
- stłuszczeniem wątroby;
- kamicą żółciową;
- zaburzeniami pracy woreczka żółciowego.
Ostropest plamisty – skąd pochodzi?
Roślina wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego – obecnie, można spotkać ją w Europie, Australii oraz Ameryce. Znana jest pod nazwami: pstrok, dziki karczoch oraz oset Najświętszej Marii Panny. Ostropest plamisty wywodzi się z rodzinny astrowatych i osiąga wielkość do 1,6 metra wysokości.
Ostropest plamisty – pomoc w zaburzeniach trawienia
Ostropest plamisty ma nie tylko zbawienny wpływ na wątrobę – świetnie sprawdza się również w przypadku wzdęć, braku apetytu, zespołu jelita drażliwego oraz niewystarczającej ilości soku żołądkowego. Chcąc złagodzić schorzenia, powinno się pić napar z rośliny trzy razy dziennie, przed posiłkami.
Ostropest plamisty – łagodzi objawy łuszczycy i zapobiega nowotworom płuc
Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, niezakaźną. Ostropest plamisty dzięki swoim właściwościom, pomaga zmniejszyć stany chorobowe. Udowodniono również, że znajdująca się w nim sybilijna działa niekorzystnie na enzym, bez którego komórki rakowe nie mogą migrować oraz się rozwijać.
Ostropest plamisty – jego wpływ na układ sercowo – naczyniowy
Ostropest plamisty z uwagi na to, że obniża poziom szkodliwego cholesterolu ma korzystny wpływ na układ krwionośny chroniąc organizm przed chorobą niedokrwienną serca, udarami oraz miażdżycą.
Ostropest plamisty – jak go wykorzystać?
Ostropest plamisty dawniej wykorzystywany był chociażby w kuchni – przyrządzano z niego sałatki i przygotowywano tak jak szpinak. Obecnie, roślina ta jest sprzedawana głównie w aptekach oraz sklepach zielarskich w formie całych ziaren oraz zmielonych. Można wykorzystywać go dodając go do sałatek, czy ciast – dzięki temu, że jest bezsmakowy można stosować go podczas przygotowywania wielu dań (do sałatek można również dodać olej z ostropestu plamistego, który dostępny jest w dobrych sklepach spożywczych).
Ostropest plamisty – czy warto go stosować?
Ostropest plamisty ma wiele fantastycznych właściwości – jako, że zapobiega migracji komórek rakowych oraz pozytywnie wpływa na wątrobę, każdy człowiek powinien włączyć go do swojej diety.
Polecamy

Fosfolipidy skuteczne w leczeniu chorób wątroby i nie tylko. To lek czy suplement?

Dieta wątrobowa – co można na niej jeść, a co wykluczyć? Co na NAFLD

Unikasz schabowego i alkoholu? Są jeszcze inne rzeczy, na które musisz uważać w trosce o swoją wątrobę
