Przejdź do treści

Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego po ataku na prezydenta Pawła Adamowicza

Znicze w Gdańsku
Facebook.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wydało oświadczenie po bestialskim ataku ze skutkiem śmiertelnym na prezydenta Pawła Adamowicza. „Stanowczo występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi” – czytamy w komunikacie. 

W niedzielę o godz. 19:55 27-letni mieszkaniec Gdańska Stefan W. wszedł na scenę przed „światełkiem do nieba” podczas finału WOŚP i dźgnął nożem prezydenta Pawła Adamowicza. Zadał mu kilka ciosów, które spowodowały poważne urazy serca, przepony i jamy brzusznej. Mimo kilkugodzinnej operacji, przetoczenia 20 litrów krwi, prezydenta nie udało się uratować. Informacja o jego śmierci została podana w poniedziałek przed godziną 15.

Druga księga kondolencyjna poświęcona tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi zostanie wystawiona…

Gepostet von Miasto Gdańsk am Dienstag, 15. Januar 2019

27-latek po ataku na Pawła Adamowicza przez mikrofon krzyczał: – Halo! Halo! Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz.

Jurek Owsiak

Napastnik został zatrzymany i przesłuchany. Usłyszał zarzut zabójstwa. 27-latek w przeszłości leczył się psychiatrycznie w Poradni Zdrowia Psychicznego. Miał rozpoznaną schizofrenię paranoidalną. Po tych doniesieniach minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreślił, że „niezwykle ważne jest, by nie stygmatyzować chorych psychicznie, chorych na schizofrenię, którzy w większości są osobami bardzo cierpiącymi, które potrzebują naszej pomocy, przyjaźni i bliskości”. We wtorek w tej sprawie komunikat wydało również Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

„Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W obliczu tej tragedii PTP zdecydowanym głosem sprzeciwia się jakimkolwiek formom przemocy i solidaryzuje się z osobami pogrążonymi w żałobie. Tragedia ta uczy, jak bardzo należy unikać języka nienawiści tak w życiu codziennym, jak i w debacie publicznej” – czytamy.

Zarząd Główny PTP zaapelował w oświadczeniu o to, aby po szoku wywołanym bestialskim zabójstwem Pawła Adamowicza, nie szukać łatwych rozwiązań i uproszczonych schematów, polegających na kojarzeniu zbrodni z osobami z zaburzeniami psychicznymi.

„W naturalnej potrzebie rozumienia i poszukiwania odpowiedzi na pytanie „dlaczego doszło do tej tragedii?” nie powinniśmy szukać fałszywych, uproszczonych wyjaśnień. Takim nieprawdziwym wyjaśnieniem jest sugerowanie, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy” – wyjaśnia PTP.

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.W obliczu tej tragedii PTP…

Gepostet von Polskie Towarzystwo Psychiatryczne am Dienstag, 15. Januar 2019

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne podkreśla, że wszelkie próby utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi są krzywdzące wobec osób z problemami zdrowia psychicznego. Ponadto mogą przyczyniać się do stygmatyzacji tych osób i utrwalać w świadomości społecznej krzywdzący i nieprawdziwy obraz zaburzeń psychicznych.

„Agresja, nienawiść czy chęć odwetu nie znają podziału na chorych i zdrowych i są znane wielu osobom. Występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi. Wszelkie tego rodzaju próby służą wyłącznie znalezienia prostych rozwiązań problemów, z którymi trudno nam sobie poradzić w naszych myślach i emocjach. Powinniśmy być tego świadomi” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: