Przejdź do treści

Palenie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii? Czterokrotny wzrost zachorowań w Danii

marihuana a schizofrenia
Palenie marihuany ma związek z wystąpieniem schizofrenii? Czterokrotny wzrost zachorowań w Danii / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje

Odsetek przypadków schizofrenii związanych z nadużywaniem konopi indyjskich wzrósł w Danii czterokrotnie w ciągu ostatnich 25 lat – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego w tym kraju. „Jestem przekonany, że podobny problem zaobserwujemy tam, gdzie wzrosła liczba osób uzależnionych od marihuany” – twierdzi jeden z autorów badania.

Wzrost zachorowań na schizofrenię związanych z paleniem marihuany

W 1995 r. 2 proc. zdiagnozowanych przypadków schizofrenii w Danii było związanych ze stosowaniem konopi indyjskich. 2000 r. liczba ta wzrosła do około 4 proc. Według najnowszych ustaleń naukowców z Kopenhagi, od 2010 r. słupki doszły już do 8 proc. Wyniki badania, które zostały opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma medycznego „JAMA Psychiatry”, nie pozostawiają złudzeń.

Marihuana jest coraz częściej postrzegana jako substancja całkowicie nieszkodliwa. To niefortunne, ponieważ widzimy coraz więcej powiązań między nadużywaniem konopi indyjskich a występowaniem zaburzeń psychicznych i pogorszeniem funkcji poznawczych. Chciałbym, aby zarówno nasze badanie, jak i szereg innych, uświadomiło wszystkim, że stosowanie konopi nie zawsze jest bezpieczne” – twierdzi  Carsten Hjorthøj, profesor nadzwyczajny w Kopenhaskim Centrum Badań nad Zdrowiem Psychicznym.

Już wcześniej naukowcy zwracali uwagę, że palenie marihuany może wiązać się z myślami i próbami samobójczymi, zwłaszcza u młodych. Problem dotyczy także osób, które przejawiają skłonności lub mają predyspozycje genetyczne do schorzeń takich jak depresja czy schizofrenia. Wielu badaczy stawia hipotezę, że może to być jeden z elementów „współdziałających” z innymi czynnikami ryzyka i składających się na wystąpienie choroby.

„Oczywiście nasze odkrycia będą musiały zostać potwierdzone w innych miejscach, zanim będzie można wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Jestem jednak przekonany, że podobną zależność zaobserwujemy tam, gdzie wzrosła liczba osób uzależnionych od marihuany, lub tam, gdzie dostępne są przetwory z konopi o dużej sile działania. Badania sugerują bowiem, że to wysoka siła działania jest najmocniej powiązana z możliwością wystąpienia schizofrenii ” – kontynuuje Hjorthøj.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Lekarz wypisujący receptę na medyczną marihuanę.

Częstotliwość występowania schizofrenii wzrasta na całym świecie?

Naukowcy zaznaczają, że obecnie dostęp do marihuany na całym świecie jest znacznie łatwiejszy niż  kiedykolwiek wcześniej. Do użytku rekreacyjnego została ona dopuszczona w 19 stanach USA i Kanadzie. W tych i wielu innych krajach zalegalizowano stosowanie konopi w celach leczniczych.

Szacuje się, że na całym świecie schizofrenia dotyka nawet 20 milionów ludzi. Choć w Danii liczebność przypadków tej choroby wzrosła (według danych z krajowego rejestru zdrowia, dotyczących wszystkich urodzonych w Danii przed 31 grudnia 2000 r.), w innych krajach nie jest łatwo jednoznacznie wskazać podobny trend. W USA Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego stwierdził, że trudno jest uzyskać dokładne dane dotyczące częstości występowania schizofrenii, ponieważ diagnoza jest złożona, a samo schorzenie może nakładać się na inne zaburzenia.

„Wiele podręczników psychiatrii stwierdza, że ​​częstotliwość występowania schizofrenii jest stała w czasie i niezależna od położenia geograficznego. Ten argument był najczęściej podnoszony przeciwko hipotezie, że konopie indyjskie mogą mieć jakikolwiek związek z tą chorobą. Istnieje jednak bardzo mało badań, które wspierałyby powyższe przekonanie” – kontynuuje Hjorthøj.

Marihuana – co warto wiedzieć?

Marihuana jest substancją psychoaktywną pozyskiwaną z liści oraz szczytów kwiatowo-nasiennych konopi indyjskich (Cannabis sativa). Przetworem z konopi jest także haszysz, który pozyskuje się z żywicy krzewu konopi. Swoje działanie psychoaktywne obie substancje zawdzięczają zawartości THC – tetrahydrokannabinolu. Zarówno haszysz, jak marihuana są najczęściej palone w postaci ręcznie zwijanych papierosów lub naparów wodnych.

Katarzyna Szczerbowska/ Archiwum prywatne

W Polsce posiadanie, sprzedaż i produkcja marihuany są nielegalne. Od 2017 r. dozwolone jest jednak stosowanie konopi w celach medycznych.

Używanie marihuany w celach leczniczych jest zakorzenione w medycznej tradycji starożytnych Chin, Indii i Egiptu. W Chinach kwiaty konopi siewnych wykorzystywane były do leczenia wrzodów, oparzeń i ran. Pod koniec XVIII w. marihuana była stosowana już w kilkunastu różnych schorzeniach, w tym migrenach, bólach menstruacyjnych, bezsenności czy braku łaknienia.

Schizofrenia – co to za choroba?

Schizofrenia jest schorzeniem zaliczanym do grupy psychoz. Głównymi objawami choroby są omamy i urojenia, chociaż towarzyszą jej również zmiany nastroju. Przebieg może być łagodny lub bardzo ciężki. Przy znacznym nasileniu symptomów funkcjonowanie chorego w społeczeństwie jest utrudnione.

Szacuje się, że zachorowalność u kobiet i mężczyzn jest podobna.

Pierwsze objawy schizofrenii pojawiają się zazwyczaj u osób w wieku 20–30 lat, choć obserwowane są czasem objawy schizofrenii u dzieci i u osób starszych.

Leczenie w dużej mierze opiera się na farmakoterapii, jednak dobór odpowiednich leków i tolerowanie ich przez chorych jest bardzo różne, w związku z czym często mija wiele miesięcy, zanim pojawią się pierwsze sukcesy terapeutyczne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy” /fot. iStock

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy”

Efekt horoskopowy w psychologii / istock

„Co mówi o tobie wynik psychotestu?”. Psycholożka zdradza, jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za efektem horoskopowym

Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak /fot. Getty Images

„Wpojono nam, że trzeba dążyć do celu, nawet jeśli po drodze pojawiają się trudności”. Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności? / istock

„Niektórym wdzięczność przychodzi zdecydowanie trudniej”. Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności, mówi psycholożka Milena Wojnarowska

Mizoginizm – co to jest? Przyczyny i objawy. Jak leczy się to zaburzenie?

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

Hayden Panettiere / gettyimages

Hayden Panettiere ujawniła przyczyny swojego odejścia z show-biznesu. „Byłam w cyklu samozniszczenia, w moim życiu nie było żadnych barw poza szarością”

Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Gruba w głowie. „Schudłam 18 kg i poczułam się oszukana. Czekałam na wielką zmianę, a czułam się tylko gorzej”

Słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? To może być trauma / istock

Często słyszała, że jest dojrzała jak na swój wiek. „To nie do końca dojrzałość, a wynik przeżytych traum”

Medytacja - czas na słuchanie siebie / unsplash

Czas na słuchanie siebie. „Nie musimy być zaawansowanymi medytującymi, aby czerpać korzyści z medytacji”

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

„Kundalini była jogą dla uprzywilejowanych, tylko wybrani mogli ją praktykować”. Dlaczego mówi się, że modna odmiana jogi zmienia życie, wyjaśnia Monika Wypych

Jesteśmy słabym pokoleniem? Psycholożka wyjaśnia / pexels

Jesteśmy słabym pokoleniem? Psycholożka wyjaśnia, z czego może wynikać wzrost zapadalności na choroby psychiczne

Trening autogenny Schultza i Jacobsona. Co to jest? Komu może pomóc?

Muzykoterapia – dla dzieci i dorosłych. Czy muzyką można wyleczyć depresję?

Zaburzenia psychotyczne – czym są, objawy. Czym jest epizod psychotyczny?

Jeśli twój bliski choruje, wydrukuj i zapamiętaj! Rady Moniki Kotlarek dla rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi

Dziecko siedzi na podłodze

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny o wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięcy: „To nasz niemy krzyk”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×