4 min.
„Pani doktor, ja mam chyba alergię na słońce!” – słyszy dermatolożka w gabinecie. Czy to jednak możliwe?

istockphoto.com
Najnowsze
18.01.2021
Babyboomer nie tylko na ślub. Gorący trend w stylizacji paznokci
17.01.2021
Kaya Szulczewska: wiele osób neguje, że PMS w ogóle istnieje. Ja pokazuję, że to jest normalne [WIDEO]
17.01.2021
Mycie skóry głowy i włosów wcale nie jest łatwym procesem. Trycholożka wyjaśnia, gdzie popełniamy błąd
15.01.2021
Aceton – czy jest szkodliwy? Jak działa na paznokcie i organizm?
15.01.2021
Nie tylko pielęgnacja ma znaczenie dla skóry! Poznaj żywność, która pomoże ją oczyścić
Przebywałaś kilka godzin na słońcu. Miałaś krem z filtrem, więc tym razem promienie nie spiekły cię zbyt mocno. Podczas wieczornej kąpieli zauważyłaś jednak coś o wiele gorszego. Czerwone plamy i wysypkę, która nieprzyjemnie swędzi. Czy to znak, że masz alergię na słońce? Dermatolook odpowiada.
To kolejny tekst, do którego zainspirował mnie post Dermatolook – trójki specjalistek, które nie tylko prowadzą wspólnie bloga poświęconego dermatologii, ale także chętnie dzielą się swoją wiedzą medyczną, udzielając cennych rad w kwestiach pielęgnacji skóry. Dermatolożki (Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek) tym razem podjęły ważny temat, o którym rzadko się mówi. Mowa o „alergii na słońce”. Czy taka dolegliwość faktycznie istnieje?
Wyświetl ten post na Instagramie.
Alergia na słońce
„Pani doktor, ja mam chyba alergię na słońce!” W okresie letnim zdarza się często, że odwiedzają nas pacjenci w obawie, że promienie słoneczne spowodowały alergie. W miejscu odsłoniętej powierzchni skóry pojawiają się czerwone grudki, pęcherzyki, rumień i wszystko swędzi i szczypie. Czy to możliwe? Czy słońce, podobnie jak pyłki, nikiel lub lateks może uczulić? Tak i nie. Prawdziwa alergia na słońce występuje raczej rzadko i nazywa się ją pokrzywką świetlną.
Wówczas, kilka minut po ekspozycji na UV pojawiają się bąble pokrzywowe i rumień w miejscach wystawionych na słońce, a także zakrytych. Tak naprawdę promienie UV nie mają właściwości uczulających, ale są w stanie wywołać na skórze objawy podobne do tych w przypadku alergii. Wszystko wiąże się z pewną nadwrażliwością skóry na promienie UVA i UVB. Osoby z taką nadwrażliwością na słońce reagują w różny sposób na promienie UV, a grupę schorzeń nazywamy fotodermatozami.
Co sprawia, że taka reakcja wystąpi na skórze? Przyczyn jest wiele, w zależności od rodzaju skóry, wieku i tego, jak często się opalamy. Czynniki sprzyjające to spożycie niektórych leków, tj. tetracyklina, tabletki hormonalne, aspiryna, leki przeciwgrzybicze, sterydy, niektóre leki przeciwdepresyjne lub preparaty przeciwtrądzikowe stosowane miejscowo.
Do najczęściej używanych preparatów dermatologicznych, po których nie możemy się bezkarnie wystawiać na słońce, zaliczamy pochodne izotretynoiny, kwas azelainowy i nadtlenek benzoilu. Do preparatów ziołowych o działaniu fotouczulającym zalicza się m.in. dziurawiec, bergamotkę, arnikę, rumianek i skrzyp – dlatego warto zawsze przejrzeć ulotkę danego preparatu czy oby nie wykazuje działania fotouczulającego.
Pamiętajmy także, że zabiegi kosmetyczne jak np. peelingi i mikrodermabrazja ścieńczają warstwę naskórka, uwrażliwiając skórę na słońce. Niekiedy po opalaniu dochodzi do wysypu zmian trądzikowych. Na twarzy, dekolcie i ramionach pojawiają się krostki, grudki zapalne i nieprzyjemna „kaszka”. Jest to wyraz nadwrażliwości mieszków włosowych na promienie UV. Dolegliwości można szybko zwalczyć odpowiednimi lekami, lecz mają charakter nawracający i mogą dokuczać co roku w okresie wiosenno-letnim.
A więc alergia na słońce to niekoniecznie alergia! Jeśli wystąpią nieprzyjemne dolegliwości skórne po pobycie na słońcu należy przede wszystkim unikać dalszego opalania i chronić skórę stosując kremy z filtrem. Jeśli przyjmujesz podejrzane leki lub suplementy diety, zapytaj przed wakacjami lekarza czy na pewno nie spowodują reakcji fotouczulającej.
Opalaj się stopniowo, dla skóry najgorsze jest nagłe, intensywne przebywanie na ostrym słońcu. Jeśli zmiany się nasilą, nie ustąpią i doskwierają – nie czekaj! Raz, dwa – udaj się do dermatologa 🖤 J.” – pisze Julia Lanckorońska z Dermatolook.
Czy to alergia?
Czy alergia na słońce istnieje? Tak, ale występuje rzadko – pod nazwą pokrzywki świetlnej. Jeżeli chodzi o objawy, które mogą się u nas pojawić po przebywaniu na słońcu (mowa tutaj o wysypce czy zaczerwienieniach skóry), to raczej skutek interakcji leków z promieniami słonecznymi.
Właśnie dlatego warto zastanowić się nad lekami, które łykamy na co dzień. Uważaj też na co to, co pijesz! Wypicie zwykłej herbaty z dziurawca połączone z opalaniem może skończyć się przebarwieniami.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomej!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020
„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

14.11.2020