Przejdź do treści

Patrisse Cullors: poszukiwanie duchowości miało wiele wspólnego ze zrozumieniem warunków w jakich żyję i walką o moje życie

Patrisse Khan-Cullors na imprezie magazynu Glamour Celebrates, 2017 in New York City. (Photo by Ilya S. Savenok/Getty Images for Glamour)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
jerzy sthur ściąga bluzę z napisem rozpacz
Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”
„Tęczowe dzieci”, czyli macierzyństwo po stracie dziecka, niczym słońce wychodzące po burzy. Zobacz galerię dzieci niosących nadzieję
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie

Jest gniewna, kolorowa i nieheteroseksualna. „Los Angeles Times” określił Patrisse Cullors, założycielkę ruchu Black Lives Matter, aktywistkę LGBT liderką działań na rzecz praw obywatelskich na miarę XXI wieku a „Fortune” zamieścił ją na liście 50 najbardziej wpływowych kobiet świata. Wyleczyła z kompleksów miliony czarnoskórych kobiet, zmieniła życie wielu osób otwarcie mówiąc o problemach bycia queer.  

Patrisse Cullors urodziła się w 1984 roku w Los Angeles i wychowała w biednej dzielnicy Pacoima w San Fernando Valley. Jako dziewięciolatka była świadkiem jak jej niewiele od niej starszymi braćmi policjanci bez powodu uderzali w ściany, a ojciec został kilkakrotnie zatrzymany z powodu narkotyków. Jeden z jej braci, Mante, chory na schizofrenię, wielokrotnie doświadczył agresji służb porządkowych przebywając w więzieniu.

Jako dziecko była związana z ruchem Świadków Jehowy, później zwróciła się w stronę nigeryjskich tradycji kultu Ifa. ”Dla mnie poszukiwanie duchowości miało wiele wspólnego ze zrozumieniem warunków w jakich żyję i walką o moje życie” – napisała w wydanej w 2018 r. książce When they call you a terrorist – a Black Lives Matter memoire.”

Patrisse Cullors
Dla mnie poszukiwanie duchowości miało wiele wspólnego ze zrozumieniem warunków w jakich żyję i walką o moje życie

Przeciwko przemocy

W wieku 16 lat ujawniła się jako queer, opuściła dom i rozpoczęła działalność na rzecz innych młodych, kolorowych i żyjących w biedzie kobiet ze swojego otoczenia. Jej działalność w obronie praw czarnych kobiet i przeciwko przemocy sprawiły, że szybko stała się znana. W wieku 22 lat otrzymała nagrodę dla młodych działaczy Mario Savio.  W 2012 roku ukazał się jej pierwszy performance dotyczący warunków systemu więziennego w Stanach Zjednoczonych – „Stained: An Intimate Portrayal of State Violence” („Naznaczony: Intymny portret brutalności państwa”). Ostro wyraża się w nim na temat przemocy wobec Afroamerykanów.

 

Zobacz także

W 2013 roku czarną społecznością Ameryki wstrząsnęło niesławne zwolnienie z zarzutów Georga Zimmermana po morderstwie Trayvona Martina. Patrisse Cullors stworzyła wtedy hashtag #BlackLivesMatter. Kiedy zaczął zdobywać popularność, wraz z dwiema innymi czarnymi działaczkami, Alicią Garzą i Opal Tometi zorganizowały ruch, który zorganizował serię marszów po śmierci Michaela Browna w Fergusonie oraz Erica Garnera w Nowym Jorku.  Od tamtej pory ruch aktywnie reaguje na nadużycia policji.

„#BlackLiveMatter to wezwanie do działania, to narzędzie, które pozwala wyobrazić sobie świat na nowo. Świat, w którym czarni mogą normalnie funkcjonować, normalnie żyć. Dorastałam w dzielnicy pełnej policji. Byłam świadkiem, jak moi bracia, rodzeństwo było zatrzymywane i przeszukiwane w ramach egzekwowania prawa. Pamiętam naloty na mój dom. Jako dziecko zastanawiałam się dlaczego. Dlaczego my? #BlackLiveMatter daje odpowiedź na te wszystkie „dlaczego” –  mówiła podczas TEDWomen w 2016 r.

Patrisse Cullors uważa, że ruchy walczące o prawa obywatelskie  skupiały się do tej pory na czarnych, heteroseksualnych mężczyznach. W swojej działalności stawia na osoby wcześniej marginalizowane – kobiety, osoby LGBT oraz transseksualne. „Jestem dumna z bycia abolicjonistką” – podkreśla.

Przeciwko władzy

Cullors otrzymała szereg nagród i wyróżnień, m.in. tytuły „Człowieka Roku”,  „Liderki na rzecz praw obywatelskich na XXI wiek” czy Justice Award  Narodowego Centrum Praw Lesbijek. W Białym Domu przyjął ją prezydent Barack Obama.  Posypały się propozycje wykładów na uniwersytetach, Kolejne Została także wyróżniona grantem Google za pracę nad siecią ułatwiającą szybkie reagowanie na nadużycia władzy.  Razem z  dwiema innymi założycielkami ruchu Black Lives Matter. Została także wymieniona wśród „50 najbardziej wpływowych przywódców na świecie” magazynu „Fortune”.

W 2018 roku ukazała się książka „When they call you a terrorist – a Black Lives Matter memoir” („Kiedy nazywają cię terrorystą – wspomnienia związane z organizacją Black Lives Matter” opisująca powstawanie ruchu Black Lives Matter,  która szybko osiągnęła status bestsellera „New York Times’a”.

 „Liderki ruchu Black Lives Matter były nazywane terrorystkami i zagrożeniem dla Ameryki, ale naprawdę są to kochające kobiety, których doświadczenia życiowe pchnęły w stronę szukania sprawiedliwości dla skrzywdzonych skrzywdzeni przez ludzi u władzy”– tak uzasadniała tytuł.

 

 

Zobacz także

Teraz Patrisse Cullors pracuje nad reformami systemu więziennego w Los Angeles i kontynuuje naukę na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Udziela się politycznie i społecznie, protestując przeciwko najnowszym problemom z napływem imigrantów w Stanach Zjednoczonych. Jak dotychczas nie szczędzi ostrych słów nazywając urzędników imigracyjnych gestapowcami a Donalda Trumpa Hitlerem.

 

 

 

Patrisse Cullors
Jestem dumna z bycia abolicjonistką

W sierpniu 2018 roku wyszła z inicjatywą nowego kursu uniwersyteckiego na College’u Arizona Prescott, gdzie jako adiunkt będzie uczyć o wzajemnych wpływach organizacji trzeciego sektora, pracy z kulturą i sztuką oraz praw obywatelskich. Program, który ma zostać zakończony otrzymaniem tytułu magistra, skupia się na teorii rasy, antykolonializmie, feminizmie i teorii queer, starając się ukazać w szerszej perspektywie osoby zmarginalizowane w relacji do historii, polityki oraz ekonomii.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Kamala Harris: chciałam siedzieć przy stole, przy którym podejmowano decyzje

Polonez Równości

Polonez Równości. Maturzyści z warszawskiego liceum wsparli osoby ze środowiska LGBT+.”Ten z zielonymi włosami to mój syn – Jerzy. Jestem z Ciebie dumny.”

Janelle Monae – Ci, którzy ważą się nas uciszać, niech usłyszą tylko te trzy słowa: czas na was

„Miłość wygrywa”. Wzruszająca reklama, w której głos zabrali rodzice osób nieheteronormatywnych

Mae C. Jemison: Kiedy ostatnio patrzyłaś w niebo? Jeśli naprawdę zaczniesz je kontemplować, zmieni cię

Lily Tomlin: kobiety przyjaźniące się z innymi kobietami żyją dłużej

Jodie Foster: zrobiłam swoje coming out w epoce kamienia łupanego

Ellen Page – jestem tutaj, ponieważ jestem lesbijką

Whoopi Goldberg: połowa planety miesiączkuje, a oni mówili mi, że to zbyt niszowe!

Sandra Od odbierająca statuetkę - Złote Globy 2019

Sandra Oh – pierwsza Azjatka, która poprowadziła galę wręczenia Złotych Globów

para lesbijek w strojach ślubnych trzymają się za ręce

Para lesbijek weźmie ślub w 26 krajach. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na problemy osób LGBT

Angela Davis – buntowniczka z wyboru