Przejdź do treści

Patti Smith: Ty decydujesz o swoim przeznaczeniu. Zamierzasz się rozpaść czy walczyć?

Patti Smith: Ty decydujesz o swoim przeznaczeniu. Zamierzasz się rozpaść czy walczyć? Stefanie Keenan/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta w maseczce ochronnej
Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?
Podpaska
Ile pieniędzy wydajesz w swoim życiu na środki higieniczne w czasie menstruacji? Sprawdź Kalkulator Kosztów Miesiączki
Billie Eilish
Billie Eilish: Nagle jesteś hipokrytką, gdy chcesz pokazać swoje ciało i swoją skórę. Jesteś łatwa i jesteś dziwką
Koncentracja w pracy – 10 rzeczy, które nas skutecznie rozpraszają
Kobieta
Endorfiny – co to za hormony i co je wytwarza?

„Zdaję sobie sprawę, że nie mogę polegać na urodzie, którą miałam, kiedy byłam młodsza. Ale mogę polegać na tym, że kiedy wychodzę na scenę, robię to po to, żeby coś przekazać innym” – mówi Patty Smith. Ikona muzyki, matka chrzestna punka niedawno poparła protesty Polek w sprawie aborcji.

Choć urodziła się w 1946 roku w Chicago, dzieciństwo spędziła w małym miasteczku w New Jersey, bo tam pracę znalazł jej ojciec.  Matka, która poświęciła swoje marzenia o jazzowej scenie dla rodziny, próbowała wychować córkę w duchu religijności, ale na niewiele to się zdało.

Patricia Lee Smith od małego była niepokorna, a w swoim otoczeniu uchodziła za dziwaczkę z powodu ekscentrycznych ciuchów i zainteresowań. Chciała być nauczycielką, poetką, malarką. Jako 16-latka zaszła jednak w ciążę i wszystkie jej plany stanęły pod znakiem zapytania.  By uniknąć wstydu, konserwatywna rodzina oddała ją do rodziny zastępczej.  Po porodzie dziecko trafiło do adopcji, a Patty wyjechała do Nowego Jorku z biletem w jedną stronę. W 1967 roku było to miasto hippisów i poetów. „Czułam, że możliwości były nieskończone. Miałam 20 lat, nocowałam na cmentarzach i w metrach. Chciałam być wielka jak Maria Skłodowska-Curie. Rock tylko mi się przytrafił” – wspomina tamten czas.

Nigdy nie bałam się konfrontacji. Nikt nie doprowadził mnie do łez na scenie. Kiedy krzyczano, że byłam do kitu, odkrzykiwałam. W 8 przypadkach na 10 udawało mi się wygrać

Smith imprezowała z Bobem Dylanem i Janis Joplin. Zaczęła zajmować się poezją, a po sukcesie podczas wieczorku poetyckiego dla amatorów zaczęła śpiewać swoje teksty. Publiczność szybko ją pokochała – charakterystyczny głos i stylistyka dzieci kwiatów przez wiele lat były jej sposobem scenicznym stylem przez wiele lat.  „Nigdy nie bałam się konfrontacji. Nikt nie doprowadził mnie do łez na scenie. Kiedy krzyczano, że byłam do kitu, odkrzykiwałam. W 8 przypadkach na 10 udawało mi się wygrać” – mówi.

Manny Carabel/Getty Images

Wkrótce jej utwory trafiły na krążek „Horses” wydany przez Velvet Underground. Jak wspomina Patti Smith, nagrywając go nie miała nadziei na sukces ani swoją przyszłość w branży muzycznej, spodziewała się raczej, że wróci do pracy w księgarni. Sukces płyty zaskoczył wszystkich. Już kilka tygodni później młodziutka piosenkarka ruszyła w trasę koncertową po Europie, a „Horses” trafiło na 44. miejsce na liście 500 najlepszych albumów w historii Rolling Stone’a. Słynne motto płyty „Jezus umarł za czyjeś grzechy, ale nie moje” stało się klasykiem w kręgach rocka i punku. Nieprzypadkowo do dziś uważa się Patti Smith za matkę chrzestną i babcię punka.

Kolejny album artystki, „Radio Ethiopia” także zdobył wielką popularność, podobnie następny – „Esther”, a szczególnie hit z tego albumu, „Because the Night” napisany z  Brucem Springsteenem. Od kilku dziesięcioleci jest to jeden z czołowych klasyków rocka.

Przez lata kariery scena była dla Patti Smith sposobem manifestowania feministycznych poglądów i walki o miejsce kobiet w życiu społecznym. Koncerty Patti Smith były mrocznymi przedstawieniami. W 1977 roku podczas występu z Bobem Segerem na Florydzie spadła ze sceny naruszając czaszkę i kręgosłup. Rehabilitacja zajęła kilka miesięcy, od tamtej pory ma problemy ze wzrokiem i nieco ograniczoną swobodę ruchów. Nigdy nie pozbyła się też kaszlu oskrzelowego, który cały czas jej dokucza. „Te same fantastyczne i koszmarne rzeczy, które przydarzają nam się w życiu, przydarzają też na scenie i wymagają tego samego poczucia humoru. Nie możesz zacząć o sobie myśleć jak o bogu albo królowej, bo idzie nieźle, ani że jesteś porażką, bo idzie gorzej” – mówi.  

Solidaryzuję się z Polkami. Protestują w związku z erozją ich podstawowych praw. Ich obawy są naszymi obawami. Te upokorzenia i kpiny dotyczą nas wszystkich

W 1980 roku Smith wyszła za mąż za Freda „Sonica” Smitha, gitarzysty MC5 i urodziła dwoje dzieci – Jacksona i Jesse. Ku niezadowoleniu fanów na 16 lat zawiesiła koncerty i przestała nagrywać płyty. „Spotkałam się z ostrą krytyką w związku z zawieszeniem kariery. Jakbym zdradziła jakąś ideologię, której nie uznaję do końca. Moja sztuka nigdy nie straciła przez męża i dzieci. Te doświadczenia pozwoliły mi być lepszą artystką i lepszym człowiekiem” – mówiła po  latach.

Mąż Patti zmarł w 1994 roku po długiej walce z AIDS. Kilka tygodni później na zawał umarł jej brat, wkrótce po nich jej rodzice. Smith przyznaje, że nadal stara się pogodzić ze stratą: „Uwielbiam moje dzieci. Straciły ojca tak wcześnie, był tak utalentowany. Czuję, że muzyka je z nim łączy” – mówi. W 2010 roku wyszła książka „Poniedziałkowe dzieci”, którą Patti obiecała napisać przed śmiercią swojego męża. Jej wydanie zbiegło się z 40. rocznicą wydania płyty „Horses”. 64-letnia wówczas piosenkarka objechała z koncertami 45 miast Europy.

Jane Fonda

W ostatnich latach sporo czasu poświęca na aktywność społeczną. Jak mówi, z wiekiem coraz bardziej się radykalizuje, a jej dosadne opinie o  armii, korporacjach, systemie i kapitalizmie robią się coraz ostrzejsze. „Zdaję sobie sprawę, że nie mogę polegać na urodzie, którą miałam, kiedy byłam młodsza. Ale mogę polegać na tym, że kiedy wychodzę na scenę, robię to po to, żeby coś przekazać innym. Nie mam życzeń. Nie przejmuję się karierą. Mam swoje miejsce i reputację. Podczas występów wszystko, czego chcę, to przeżyć coś wspólnie z widownią” – mówi o sobie teraz.

Po serii protestów Strajku Kobiet jako jedna z pierwszych zagranicznych gwiazd poparła protestujące Polki. „Ten post publikuję, solidaryzując się z Polkami, które odważnie jednoczą się, wychodzą na ulice i protestują przeciwko opresyjnemu rządowi. Apelują do liderów, cynicznie wykorzystujących je jako pionki w swojej skorumpowanej politycznej rozgrywce. Protestują w związku z erozją ich podstawowych praw. Solidaryzuję się z nimi. Ich obawy są naszymi obawami. Te upokorzenia i kpiny dotyczą nas wszystkich” – napisała amerykańska artystka na Instagramie i zamieściła logo polskiego protestu.

Poza „Poniedziałkowymi dziećmi” i kilkoma tomikami poezji Patti Smith w 2019 roku wydała książkę „Rok Małpy”. Pisze w niej dużo o  doświadczeniu straty: „Sam nie żyje. Mój brat nie żyje. Moja matka nie żyje. Mój ojciec nie żyje. A jednak czuję, że coś wspaniałego jeszcze się zdarzy. Pomimo bólu, moja droga jest wysłana magią”.  

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sarah Voss

Bunt w spodniach. Gimnastyczka sprzeciwia się seksualizacji w swojej dyscyplinie sportowej

Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

Marta Frej/ Archiwum prywatne

Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

Glenn Close: Izolacja jest naprawdę niebezpieczna. Musimy pamiętać, jak bardzo jesteśmy połączeni z innymi

Sharon Stone

Sharon Stone wyznała, że jako nastolatka dokonała aborcji. „Zostałam w swoim pokoju i krwawiłam przez wiele dni”

Benedetta Barzini: Życie zabiera nas daleko, daleko od naszej młodości. Walka o zachowanie wyglądu jest śmieszna

Magda Mołek / zdj. Łukasz Sokół

Magda Mołek: My, polskie kobiety, jesteśmy wychowywane w kulturze oceny, w kulturze „nie popełniam błędów”, „jestem idealna”

Magdalena Lamparska / zdj. Tola Piotrowska

Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

Janet Yellen: Zbyt wiele kobiet cierpiało z powodu molestowania i dyskryminacji w trakcie swojej kariery

strajki kobiet w Polsce

Dyskusja o aborcji w Polsce to „festiwal hipokryzji” – przekonuje Katarzyna Koczułap

Strajk kobiet w Krakowie / zdj. Filip Radwanski/Piotr Lapinski/NurPhoto via Getty Images)

„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – stwierdza Dawid Ciemięga

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce

Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!

Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

Nudesy to nie wstyd

„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej

aborcja w Polsce, wyrok TK

Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: 'czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?'. Nie zadawajmy go

kobieta w świecie ortodoksyjnych Żydów

Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

Melinda Gates: Na specjalne okazje dostaję od męża sweter albo piżamę. Zazwyczaj zapomina schować torbę z prezentem

Agnieszka Woźniak-Starak

Agnieszka Woźniak-Starak opowiedziała o swoich poronieniach. „Nie musiałam podejmować decyzji o aborcji, bo życie zadecydowało za mnie”

Moriah Woods i Anita Lipnicka

Anita Lipnicka i Moriah Woods: obie czułyśmy, że musimy artystycznie wyrazić się w sprawie, w której nasza wolność jest zagrożona

Astronautki NASA

Jedna z nich będzie pierwszą kobietą, która postawi nogę na Księżycu. NASA podała skład zespołu Artemis

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch