Przejdź do treści

Patty McCord: Zaufanie musi się opierać na szczerej komunikacji. Pracownicy stają się cyniczni, kiedy słyszą półprawdy

fot. Netflix
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Przygotowywanie herbaty na przeziębienie z imbirem, miodem, czosnkiem, cytryną
Imbir na przeziębienie – jak go wykorzystać, aby skutecznie pozbyć się choroby?
3 przepisy na lunch dla wegan. Zaskakująco proste!
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
Kobieta karniąca dziecko piersią
8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią
Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się
„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić

Jesteś najlepszy, ale wokół ciebie są inni najlepsi. Nigdy nie zapominaj, że kiedyś i tak cię zwolnimy. Nie bądź zdziwiony ani urażony, bo od początku znałeś reguły gry… Wokół tych kilku zasad Patty McCord zbudowała kulturę pracy Netflixa. Nie ma chyba HR-owca na świecie, który nie analizowałby stworzonego przez nią systemu zarządzania organizacją.

Na początku był pomysł

Skromne początki Netflixa to internetowa wypożyczalnia DVD założona w 1997 roku przez Reeda Hastingsa oparta na systemie wysyłkowym. Choć Netflix nie był w tym pomyśle oryginalny, bardzo szybko wyprzedził konkurencję wprowadzając innowacyjne udogodnienia, m.in. system rekomendacji,  subskrypcje i prawo pierwokupu ulubionych filmów po niższej cenie.

W kolejnych latach platforma nieodwracalnie zmieniła sposób oglądania telewizji. Firma postawiła na produkcję własnych treści. Pierwszą taką inwestycją był serial „House Of Cards” z Kevinem Spaceyem w roli głównej, który udostępniony został w całości a nie w odcinkach.  To była prawdziwa filmowa rewolucja, która w krótkim czasie przyniosła potentatowi globalny zasięg. Według danych z 2018 roku zasięg Netflixa obejmuje 190 krajów a liczba kupowanych co miesiąc abonamentów sięga 140 milionów. Platforma zmieniła sposób oglądania telewizji a inwestycje w oryginalne produkcje kształtują nie tylko gusta, ale także sposób postrzegania świata i opowiadania o nim.

Patty McCord
Kariery są jak podróże. Nikt nie będzie chciał robić tego samego przez 60 lat z rzędu

Od samego początku filarem firmy była Patty McCord. O jej życiu prywatnym niewiele wiadomo. Bardzo skrupulatnie pilnuje, by media wiedziały o niej dokładnie to, co chce. Nie dowiemy się więc za wiele o jej przeszłości, mężu czy rodzinie. Z detalami natomiast opowiada w mediach o  korporacji a’la Netflix  i z zapałem wspiera start-upy w budowaniu opartych na tym modelu systemów zarządzania. Kiedy w 2012 roku dostała wypowiedzenie, zgodnie z opracowanymi przez siebie zasadami, nie była ani zaskoczona, ani urażona. Po prostu uwierzyła w netflixową zasadę zwalniania: Jesteś najlepszy, ale już cię nie potrzebujemy.

Idealny pracownik czyli jaki?

Jak zarządzać zespołem liczącym prawie 5,5 tys. osób, bo tylu pracowników Netflix zatrudnia na całym świecie? Na to pytanie z sukcesem odpowiedziała Patty McCord. Budowana przez nią przez 14 lat kultura organizacyjna stała się wzorem dla innych korporacji a manifest kulturowy Netflixa jest jednym z częściej analizowanych dokumentów w świecie HR.

„Zawsze chciałam pracować w HR i działać na poziomie zarządzania. Wiesz, czego się dowiedziałam? Że nic z tego nie ma w ogóle znaczenia”.

Manifest „Culture: Freedom & Responsibility” zaprezentowany na 127 prostych slajdach ściągnęło już z sieci ponad 16 mln ludzi. Uważany jest za jeden z najważniejszych dokumentów, jakie powstały w Dolinie Krzemowej.  Książka „Powerful: Building a Culture of Freedom and Responsibility”, w której Patty McCord opowiada o kulisach sukcesu HR-owego Netflixa, w 2018 roku została uznana  przez „Washington Post” za jedną z 11 najważniejszych książek biznesowych roku.

„Rzadki, niezwykły, odpowiedzialny pracownik jest samomotywujący się, samoświadomy i działa jak lider, podnosi śmieci z podłogi, zachowuje się jak właściciel i żadne zadanie nie jest ponad jego obowiązki. Takie osoby rozkwitają, kiedy mają dużo wolności działania, i zasługują na nią”.

U podstaw systemu Patty McCord stoi kilka prostych założeń. Po pierwsze – w firmie nikt nikogo nie prowadzi za rękę. Zatrudniani są dorośli ludzie, którzy sami powinni najlepiej wiedzieć czego chcą i jak chcą to osiągnąć. Firma zatrudnia najlepszych i płaci im najlepiej na rynku. To i tak opłaci się lepiej, niż przyjęcie do pracy kilku średniaków. Po drugie – pracownik musi wiedzieć wszystko, bo tylko wtedy będzie identyfikował się z firmą. Dlatego wewnątrz zespołu normą jest całkowita szczerość i transparentność. Z pracownikami konsultowana jest każda, nawet najdrobniejsza decyzja, rozmawia się o strategii, ale też o pracy poszczególnych osób. Szczerość aż do bólu, bo kiedy firma uzna, że pracownik nie jest dość efektywny albo zwyczajnie nie pasuje do układanki, zwalnia go, szeroko informując o przyczynach.

„Twoi pracownicy są dorosłymi ludźmi. Stworzyliśmy dotąd tyle zasad, wskazówek, systemów sprawdzania, że wylądowaliśmy ze strukturą zarządzania, która traktuje pracowników jak dzieci”

Kluczem powodzenia tego modelu jest decyzyjność pracowników. W firmach, gdzie systemy parafek, umów, procedur czy wniosków urlopowych jest najważniejszy, nie do pojęcia jest oddanie tych decyzji samym pracownikom. W Netflixie tak zrobiono. To sami pracownicy decydowali, jak długiego urlopu potrzebują, jedynie kiedy przekraczał on 30 dni, mieli zawiadomić o tym działa HR. Zawiadomić, a nie pisać podania. Podobne zasady obowiązują w sprawach delegacji. „Polityka firmy w zakresie wydatków obejmuje pięć słów: „Działaj w najlepszym interesie Netflixa”. Pracownicy powinni wiedzieć, że służbowe pieniądze to także ich pieniądze. Ci, którzy chcą wszystkiego najlepszego dla firmy, będą ostrożni” – mówi Patty McCord.

„To, czego większość ludzi chce od pracy, jest proste: chcą pracować z zespołem odpowiednich ludzi, kolegów, którym ufają i których podziwiają, i chcą robić dobrą robotę”

W książce „Powerful” Patty McCord porównuje komunikację wewnętrzną w firmie do systemu tętnic pompujących krew do serca człowieka. Transparentność  w organizacji to nie tylko pełna informacja na temat celów biznesowych firmy, ale i dawanie pracownikom prawa do ocen i wątpliwości. Ważnym filarem jest także system ocen budowany na stałej i częstej informacji zwrotnej, która nie jest wyrokiem, a jedynie motywacją do pracy albo wdrożenia planów naprawczych.

„Nie tworzymy rodziny, tworzymy drużynę sportową. Profesjonalną, nie dziecięcą. Stąd na każdym poziomie organizacyjnym mamy trenerów i gwiazdy”

Ważnym filarem kultury organizacyjnej firmy jest filozofia zatrudniania. Rekrutowani są tylko najlepsi, dostają najlepsze wynagrodzenia na rynku, ale nikt nie gwarantuje im, że zachowają długo swoje stanowisko. Kiedy firma będzie z nich rezygnować, powody będą publicznie znane a oni sami zostaną pocieszeni solidną odprawą.

„Ufanie ludziom, że będą odpowiedzialnie zarządzać swoim czasem, to jeden z pierwszych kroków w procesie oddawania im ich władzy nad sobą”

Poligonem doświadczalnym strategii był dla Netflixa 2001 rok, kiedy po zamachu na World Trade Center i aferze z wąglikiem wysyłanym pocztą, firma stanęła na krawędzi bankructwa. Patty McCord osobiście zwolniła wtedy 1/3 załogi i przetestowała system szczerości stosowany w firmie. Pracownicy co tydzień byli na bieżąco informowani o wszystkich podejmowanych decyzjach i stanie konta w banku.

Patty McCord
Zaufanie musi się opierać na szczerej komunikacji. Pracownicy stają się cyniczni, kiedy słyszą półprawdy. Cynizm jest jak rak

Najszczęśliwsi przestraszeni

Czy ten system się sprawdza?  Choć nie brak krytyków porównujących go do modelu przeniesionego żywcem z książki „1984” G. Orwella, okazuje się nie mieć konkurencji. Najlepiej świadczą o tym badania satysfakcji pracowników Netflixa opublikowane w październiku 2018 roku.  W rankingu portalu Comparably na Najszczęśliwszych Pracodawców  koncern zajmuje drugą pozycję. Wynik jest wypadkową wypowiedzi anonimowych pracowników a także odsetka osób dobrowolnie rezygnujących z pracy, który w Netfixie wynosi 4 proc. rocznie, podczas gdy amerykańska średnia za rok 2017 wynosi 13 proc.

Rysą na nienagannym, wydawałoby się, wizerunku potentata są publikacje prasowe sprzed roku. Pracownicy Netflixa opisują w nich „kulturę strachu”, w której gorsze od utraty pracy jest publiczna utrata  twarzy i ostracyzm publicznego zwolnienia. Pomimo braku oficjalnych godzin i struktur, wiele osób przyznaje, że ma o wiele za długie tygodnie pracy, co wynika z presji tworzenia i wypuszczania produkcji coraz szybciej i szybciej.

Pracownik filii w Singapurze porównał swoją pracę do „północnokoreańskiego reżimu”.  Kiedy Karen Barragan, wiceprezes firmy związana z prezentacją oryginalnych produkcji, usłyszała z ust wysoko zatrudnionych pracowników, że codziennie boją się utraty pracy, odpowiedziała: „Dobrze, strach będzie was dobrze prowadzić”.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Joanna Górska siedzi na plaży

Joanna Górska o życiu po raku: Żyję najpiękniej jak umiem. I to jest najważniejsze

Gluten to puszka Pandory

„Nie przekonuję, żeby porzucić chleb, bo ten można wypiekać z najróżniejszych składników. Ale apeluję do niejedzenia współczesnej pszenicy i jej pochodnych!” – mówi Agnieszka Pająk, health coach

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Zainteresują cię również:

Jedyna w Polsce

„Wtedy myślałam, że jestem gorsza. Dopiero teraz zrozumiałam, że jestem wyjątkowa” – mówi Kinga Wawro, dziewczyna bez ręki pracująca w warsztacie samochodowym

„W Polsce kobiety stawiają sobie bardzo wysokie wymagania wobec tego, jak mają wyglądać. Są niezwykle urodziwe, a mimo to, mają bardzo dużo kompleksów” – mówi Natalia Zawada, projektantka i właścicielka marki STARSEEDS

Książę Harry i księżna Meghgan

Przełom na brytyjskim dworze. Zespół kierowniczy Harry’ego i Meghan składa się wyłącznie z kobiet

istockphoto.com

Jak polubić swoją pracę?

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

rower

Do pracy rowerem czy pieszo? Którą opcja niesie więcej korzyści?

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor: mając 60 lat nie trzeba zamykać się w skorupie starszej pani

kobieta na hamaku

5 powodów, dla których praca zdalna jest zdrowsza

Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie

uśmiechnięta para

„To pokazuje naszą dojrzałość, odpowiedzialność i świadomość siebie” Psycholog podpowiada, jak przyznawać się do błędów

dwie dziewczyny rozmawiają

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

lady pasztet

„Jestem w ciąży, więc dla mnie najbardziej palące jest to, żeby kobiety wyszły z domów, a żeby do tych domów przyszli faceci” – mówi Katarzyna Barczyk, autorka bloga Lady Pasztet

Przełom w świecie nauki! Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven zatrudni wyłącznie kobiety

Za ciepło, za zimno… Skąd kłopoty z temperaturą ciała?

Kobieta własnoręcznie tworzy mydełka

Załóż swój biznes i pochwal się tym, co robisz. Weź udział w akcji Rossmanna „Stań na własnych nogach”

„Mądre, piękne, zabawne, dobre i odważne. Takie są dziewczynki. Nie jednowymiarowe” – mówi Barbara Pietruszczak, jedna z twórczyń magazynu „Kosmos dla dziewczynek”

okres

Dla pracodawcy przez 9 dni w roku jesteśmy nieproduktywne. Może warto pomyśleć o urlopie menstruacyjnym w Polsce?

Królowa Jordanii Rania al-Abd Allah: kobieta powinna iść obok swego męża, a nie trzy kroki za nim

„Tak zwane „środowisko” feministyczne niesłusznie upatruje w nas konkurencję. A feminizm w Polsce potrzebuje pluralizmu” – mówią Agata Maciejewska i Kasia von Alexandrowitsch, założycielki „Dziewuchy Dziewuchom”

meryl streep

Meryl Streep: kiedy skończyłam czterdzieści lat, dostałam trzy oferty zagrania czarownicy

zmęczona kobieta w pracy

6 zaskakujących skutków wpływu stresu na nasz organizm

„Nie mamy jaj, ale wiemy, jak grać w piłkę nożną”. Zobacz mocny spot, pokazujący jak lekceważone są kobiety grające w piłkę nożną

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

grupy inwalidzkie - człowiek na wózku inwalidzkim

Grupy inwalidzkie – rodzaje i przywileje. Dlaczego już nie nadaje się grup inwalidzkich?