4 min.
Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. Jednak 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych. Dlaczego?

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych, jednak nie bez powodu / GettyImages, fot. Adam and Kev
Najnowsze
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek
23.01.2021
Syndrom MCS. Alergia na nowoczesność
23.01.2021
Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
22.01.2021
„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej
Rząd chce sprowadzać pielęgniarki i położne z zagranicy, żeby pomagały w czasie pandemii w Polsce. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych odpowiada: jest nas odpowiednio dużo w Polsce, ale wiele nie pracuje. – Propozycje, które są przedstawiane, nie są przyjmowane przez pielęgniarki z uwagi na to, że albo są to złe warunki pracy, albo złe warunki płacy – tłumaczy Joanna Walewander, sekretarz NIPiP.
Spis treści
Pielęgniarki mówią „dość”
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) jest za odrzuceniem rządowego projektu ustawy o kadrach medycznych zakładającego, by w czasie pandemii zatrudniać pielęgniarki i położne, które kształciły się poza granicami Polski.
Na konferencji prasowej przedstawicielki samorządu pielęgniarek i położnych przekonywały, że w Polsce mamy niewykorzystane zasoby kadrowe pielęgniarek i położnych wystarczające, by zabezpieczyć opiekę nad pacjentami w dobie pandemii.
– 30 tys. pielęgniarek i położnych nie znalazło jeszcze zatrudnienia, nigdzie nie jest zatrudnione. Nie wykonuje zawodu także jako indywidualne, samodzielne podmioty lecznicze – ani w podmiotach państwowych, ani w podmiotach niepublicznych. Kolejne statystyki mówią o tym, że w 2020 roku Okręgowe Rady Pielęgniarek i Położnych stwierdziły ponad 5 tys. praw do wykonywania zawodu, z czego 70 proc. pielęgniarek i położnych nie znalazło zatrudnienia w obecnym systemie ochrony zdrowia – podkreśliła na konferencji prasowej Joanna Walewander, sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Jednak, jak przekonują przedstawicielki NIPiP, zatrudnienie pielęgniarek i położnych, które obecnie nigdzie nie pracują, jest niemożliwe. Dlaczego? Chodzi o oferowane im warunki pracy i niskie wynagrodzenie.
„Złe warunki pracy albo złe warunki płacy”
Na konferencji NIPiP padło pytanie, gdzie są osoby, które mogą podjąć się pracy pielęgniarek i położnych. Sekretarz NIPiP odpowiedziała, że są w gotowości i chętnie podjęłyby pracę, natomiast propozycje, które są przedstawiane, „nie są przyjmowane przez pielęgniarki z uwagi na to, że albo są to złe warunki pracy, albo złe warunki płacy”.
– Dyrektorzy szpitali tłumaczą się, że nie mają środków na zwiększenie zatrudnienia pielęgniarek i położnych, że nie mają środków na zatrudnienie personelu pomocniczego, opiekunów medycznych. Mamy rzesze wykształconych u nas opiekunów medycznych – zauważyła Zofia Małas, prezes NIPiP. – Jeśli mówimy „wszystkie ręce na pokład”, to przede wszystkim sięgnijmy po naszych polskich obywateli, którzy posiadają wykształcenie medyczne, paramedyczne i dajmy im dobre warunki wynagrodzenia – apelowała.
Liczby mówią same za siebie
Na koniec grudnia 2019 roku w Polsce było zarejestrowanych 299 619 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 39 026 położnych. Wtedy 77 proc. pielęgniarek (229 974) i 71 proc. położnych (27 859) pracowało w swoim zawodzie – to dane dostępne na stronach Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Przy czym, co ważne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych szacuje, że około jedna trzecia personelu pielęgniarskiego pracuje na więcej niż jednym etacie.
Z roku na rok jest coraz więcej osób z prawem do wykonywania obu zawodów. W 2019 roku przybyło ponad 4,1 tys. pielęgniarek i 711 położnych. W 2018 roku w porównaniu z poprzednim przybyło 3,6 tys. pielęgniarek i 741 położnych.
Zdecydowanie w mniejszym stopniu wzrasta zatrudnienie w tych zawodach. W 2019 roku zawód pielęgniarki wykonywało o 1724 osoby więcej niż rok wcześniej, a zawód położnej o 304 więcej.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go przyjaciółce
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.01.2021
Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

22.01.2021
Joanna Osyda: sztukę pogrubiania siebie opanowałam do perfekcji

21.01.2021