Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować dziecko?

dziewczynka myjąca zęby
Pierwsza wizyta u dentysty - jak przygotować dziecko? Getty Images/haurashko_ksu
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Olejek
Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć, by nie podrażnić skóry? Wyjaśnia dermatolożka z Dermatolook
Kobieta u dentysty
Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka
8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia
Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu
Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Pierwsza wizyta u dentysty to moment wzbudzający szereg emocji, zarówno u dzieci, jak i u ich rodziców. Jak bezboleśnie – dosłownie i w przenośni – przejść przez spotkanie ze stomatologiem i czy z dentystą można się zaprzyjaźnić? Pedodonta odpowiada na pytania.

Pierwsze zęby – pierwsza wizyta u dentysty

Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to dla każdego rodzica niezapomniane przeżycie. Nie zawsze są to wyłącznie pozytywne emocje, zarówno dla malucha, jak i dla dorosłego.

Ząbkowanie określane bywa również jako jedno z trudniejszych doświadczeń, jeśli chodzi o rozwój dziecka. Część niemowląt nie chce wówczas jeść, gdyż powoduje to dodatkowe podrażnienie obolałych dziąseł. Może pojawić się podwyższona temperatura. Dziecko bywa płaczliwe, rozdrażnione, może mieć też problemy ze snem.

Dziecko u dentysty

Gdy wreszcie pojawią się ząbki, wielu rodziców ma wątpliwości, jak je pielęgnować, kiedy zacząć je myć, jaki preparat będzie w tym celu najlepszy. Mało kto ma świadomość, kiedy do dentysty zabrać swoją pociechę po raz pierwszy.

Kiedy do dentysty – z dzieckiem i z niemowlakiem

Lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel, specjalista stomatologii dziecięcej (pedodonta) w Medicover Stomatologia KIDS zwraca uwagę, że dla niektórych rodziców zaskoczeniem może być fakt, iż konieczność odwiedzenia dentysty dotyczy już niemowląt.

– Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym powinna odbyć się się już w 6 miesiącu życia.  Wówczas lekarz pedodonta ocenia stan jamy ustnej malucha, przeprowadza wywiad zdrowotny, ale głównie skupia się na przekazywaniu niezbędnych porad dla rodziców – wyjaśnia lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel. Pedodonta udziela informacji dotyczących pielęgnacji dziąseł, zanim pojawią się pierwsze ząbki, jak również podpowiada, jak postępować w czasie wyrzynania się zębów, szczególnie kiedy wyrzynanie jest utrudnione. Opowiada, jak układać dziecko do karmienia piersią i jak układać w łóżeczku, na jakie składniki diety zwracać szczególną uwagę. Te wszystkie informacje, przekazane w tym okresie, będą przekładały się na prawidłowy wzrost i rozwój zębów oraz szczęki i żuchwy małego pacjenta.

Uśmiechnięta kobieta

Kiedy do dentysty – terminy wizyt z dziećmi

Lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel podpowiada, na jakich etapach rozwoju dziecka należy udawać się na kolejne wizyty:

12-18 miesiąc życia – kontrolujemy wyrzynanie się zębów pod okiem stomatologa, zalecana wizyta co 3-6 miesięcy.

18 miesiąc – 3 rok życia dziecka – to ostatni etap wyrzynania się zębów mlecznych, zalecana wizyta co 3-6 miesięcy.

3-7 rok życia – to okres występowania największego zagrożenia próchnicą, zalecana wizyta co 3 miesiące.

Wiek szkolny, powyżej 7 lat – dziecko powinno samo dbać o higienę jamy ustnej pod kontrolą rodziców, zalecana wizyta co 3 – 6 miesięcy.

Pierwsza wizyta u dentysty – czego unikać

Istotne jest, aby rodzic wiedział również, czego unikać, jeśli chodzi o pierwszą wizytę dziecka u stomatologa. Istotne kryterium wyboru dentysty to jego sposób współpracy z maluchami. Bardzo ważne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który jest przygotowany do pracy z najmłodszymi. Nawet najlepszy lekarz dentysta specjalizujący się w pracy z dorosłymi, może nie sprawdzić się w kontakcie z dziećmi.

Chcąc przygotować dziecko do dobrej współpracy z lekarzem dentystą, warto wybrać specjalistę pedodontę. Kim jest lekarz pedodonta? I dlaczego powinniśmy do niego pójść z dzieckiem?

– Pedodonta to lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu niemowląt oraz dzieci i młodzieży. Pedodonta ma szeroką wiedzę nie tylko na temat stomatologii dziecięcej, ale także z dziedziny psychologii czy pediatrii – wyjaśnia dentysta Małgorzata Turno-Kornafel. – W swojej pracy pedodonta ściśle współpracuje z lekarzami innych specjalności: z logopedą, pediatrą, ortodontą i psychologiem lub terapeutą. Jest pierwszym lekarzem, który dzięki swojej wszechstronnej wiedzy może wyłapać różne schorzenia nie tylko związane z jamą ustną pacjenta. Powinien być cierpliwy, empatyczny, mieć umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktu z maluchami. Do jego głównych zadań, oprócz profilaktyki i leczenia zębów, należy oswojenie dziecka z gabinetem stomatologicznym, aby wizyty u dentysty nie wywoływały niepokoju u najmłodszych pacjentów. Pedodonta stanowi wsparcie merytoryczne i medyczne dla rodziców – mówi specjalista pedodonta Małgorzata Turno-Kornafel.

Jak zachęcać dziecko do wizyty u dentysty

Wybierając się z dzieckiem do dentysty, rodzic powinien odłożyć na bok swoje własne negatywne skojarzenia z gabinetów, w których bywał jako kilkulatek.

dziewczyna z lodami

– Od pierwszego spotkania warto przyzwyczajać dziecko, że wizyta u stomatologa jest czymś przyjemnym – podkreśla stomatolog Małgorzata Turno-Kornafel. – Wykształcenie u naszej pociechy pozytywnego nastawienia do wizyt stomatologicznych, zdecydowanie ułatwi nam współpracę w przyszłości.

Specjalista podpowiada kilka prostych sposobów, które na podstawie swoich doświadczeń uważa za szczególnie skuteczne w negocjacjach z młodym człowiekiem przed wizytą u dentysty:

Dziecko może otrzymać od nas nagrodę po wizycie, pamiętajmy jednak, że za tym powinna iść jakaś obietnica ze strony malucha np. dokładne mycie zębów. Sprawdzamy to na najbliższym spotkaniu. Dobrym sposobem na tworzenie pozytywnych skojarzeń z leczeniem zębów jest zabawa w dentystę. Możemy pozwolić dziecku wcielić się w lekarza, a w roli pacjentów obsadzić zabawki, a nawet… nas samych.

Zanim dziecko zostanie poddane ewentualnemu leczeniu stomatologicznemu, wskazana jest wizyta adaptacyjna.

mleczaki

– Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym, ma na celu pokazać dziecku, że dentysty nie trzeba się bać. Lekarz stara się zainteresować dziecko sprzętem medycznym, pokazuje mu wyposażenie gabinetu, używa bardzo łagodnego słownictwa dostosowanego do dzieci. Wszystko po to, aby w świadomości małego pacjenta budować pozytywne skojarzenia z dentystą – opisuje przebieg pedodonta Małgorzata Turno-Kornafel.

Podczas tej pierwszej wizyty celem jest adaptacja dziecka, zaprzyjaźnienie się z dentystą i jego gabinetem.

– W tym celu często proponujemy najmłodszym pacjentom wiele atrakcji, np. jazdę na fotelu stomatologicznym czy opowiadanie bajek związanych ze stomatologią. Na końcu dziecko dostaje prezent za bycie dzielnym pacjentem. Warto wiedzieć, że podczas takiej wizyty, nie wykonujemy żadnych czynności związanych z leczeniem zębów. Czasami możliwe jest zrobienie przeglądu czy drobnych działań związanych z profilaktyką – wyjaśnia specjalistka.

Przygotowanie dziecka do wizyty u dentysty

Przygotowanie do pierwszej wizyty dziecka u stomatologa to również zadanie dla rodzica. Przede wszystkim niezbędne jest poinformowanie stomatologa o problemach zdrowotnych dziecka, nie tylko tych związanych z uzębieniem. Istotne są informacje o chorobach przewlekłych, wadach wrodzonych i rozwojowych, przyjmowanych lekach. Ważny jest również przebieg ciąży, ewentualne niedobory, które wystąpiły u matki, jej choroby czy zażywane leki. – Nie wszyscy wiedzą, że mineralizacja zębów odbywa się już w życiu płodowym– mówi specjalista pedodonta Małgorzata Turno-Kornafel.

Zdrowa Buzia

– Podczas wywiadu lekarz powinien uzyskać od rodziców informacje dotyczące czasu wyrzynania się zębów mlecznych i stałych, okoliczności wcześniejszej utraty zębów, jeśli coś takiego miało miejsce, regularności mycia zębów, przeprowadzanych w ostatnim czasie zabiegów, jak np. zabiegi fluoryzacyjne, diety dziecka ze szczególnym uwzględnieniem ilości i częstotliwości spożywania słodyczy, karmienie piersią lub butelką z mlekiem w nocy, a także o stosowanie przekąsek pomiędzy posiłkami – wymienia pedodonta.

Dopiero po przeprowadzaniu wywiadu można zrealizować wizytę adaptacyjną, a po niej kolejne spotkania ze stomatologiem, ukierunkowane już na leczenie i pielęgnację uzębienia dziecka.

-Wizyta standardowa zawsze zaczyna się od dokładnego wywiadu. Następnie przystępujemy do leczenia zębów, czyli skupiamy się już na zasadniczym rozwiązaniu danego problemu i wykonaniu np. zabiegu higienizacji czy wypełnieniu ubytku – wyjaśnia lek. dent. Małgorzata Turno-Kornafel.

Zaszczepienie u młodego człowieka pozytywnych skojarzeń związanych z gabinetem dentystycznym i pielęgnacją zębów, może w praktyce znacząco wpłynąć na zminimalizowanie kontaktów z dentystą. Jak w każdej dziedzinie, tak i w stomatologii, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nowotwory jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie

Kobieta czesze córkę przed lustrem

Myjesz dziecku włosy raz w tygodniu? Ekspert Kosmetyczny ostrzega: droga do łupieżu, świądu jest krótka, a konsekwencją może być nadmierne wypadanie

„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków

Lek. dent. Małgorzata Olszewska o powszechnej akceptacji próchnicy. „Chore zęby to narażanie zdrowia, a nawet życia”

Ojciec podnosi na rękach syna

Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają

Ojciec przytula córkę

„Zakrywaj usta, ale nie milcz”, „Myj ręce, ale nie umywaj ich od odpowiedzialności”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę na „Pandemię przemocy” wobec najmłodszych

Agnieszka Chylińska

Agnieszka Chylińska: To jest dla mnie jakiś najgorszy horror. Jako matka dzieci szczególnej troski jestem przerażona i zbulwersowana tym, co się dzieje

W sieci lawina postów opatrzonych hasztagami #powiedzkomuś i #wyroknakobiety. TK zdecydował w sprawie aborcji ze względu na wady płodu

piecza zastępcza nad dziećmi

Anna Krawczak: „Oskarżam system o to, że nie chroni dzieci i dobija pieczę zastępczą”

Dziecko próbuje stanąć przy barierkach

Jak przyspieszyć chodzenie dziecka? Chodzik jest dobrym pomysłem?

Dziecko w czapce

Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?

chłopiec kaszlący w łokieć

Kaszel od kataru – przyczyny, postępowanie. Może to alergia?

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Akcja regeneracja, czyli co maluch powinien jeść po chorobie

Źródło: Gettyimages.com

Jak prawidłowo przewozić noworodki i niemowlęta w foteliku samochodowym? Odpowiadają Położne dla Ciebie

Roczne dzieck śmieje się

Próchnica wczesnego dzieciństwa – jakie są przyczyny jej powstania i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog

Dziecko je posiłek przy stole i pije wodę ze szklanki

Co czuje dziecko, kiedy jest zmuszane do jedzenia? Wyjaśnia dietetyczka

Dzieci oglądają książkę

Kiedy dziecko powinno mówić? Rozwój mowy dwulatka – ćwiczenia

Dziewczynka w okularach

Rozwój wady wzroku u dziecka – jak wygląda w późniejszych latach? Wyjaśnia optometrystka

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść?

Dziecko

Nasze dzieci każdy dzień w mniejszym lub większym stopniu mają zorganizowany. Dajmy im się ponudzić

Piercing uszu u niemowląt. Czy dziecko tego potrzebuje i dlaczego rodzice się na to decydują?

Dagmara Sobczak

„Dzieci w izolacji mogły się nauczyć tego, co dorośli: skupienia się na sobie, zastanowienia się co lubi, organizowania własnego czasu albo nauczyły się po prostu nudzić”

Zasady bezpiecznej zabawy w wodzie

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?