Przejdź do treści

Pijesz kawę w upalny dzień? Sprawdź, czy warto. Lekarka Miriam Staier obala mit z 1928 roku

d3sign/gettyimages.com
d3sign/gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W upał najlepiej pić zwykłą wodę, małymi łyczkami” – słyszymy w radiu. A potem (tym razem w telewizji), że pragnienie najlepiej ugaszą orzeźwiające koktajle. A co z kawą? Może latem lepiej jej nie pić, by nie odwodnić organizmu?

Kawa jest zdrowa, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Zawarte w niej przeciwutleniacze chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Co to oznacza? Pijąc kawę, hamujemy procesy starzenia się skóry. Kawa zmniejsza także ryzyko występowania choroby Alzheimera i Parkinsona. Poprawia pamięć i koncentrację oraz zwiększa produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nasz dobry nastrój.

Czy kawa odwadnia organizm?

Z drugiej strony słyszymy głosy, że kawa odwadnia i wypłukuje magnez. Czy warto więc ją pić, szczególnie latem, gdy na dworze jest ponad 30 stopni Celsjusza? Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć lek. Miriam Staier, prowadząca na Instagramie profil „Lekarz w wielkim mieście”. W poście powróciła do badań z 1928 roku.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jak to jest z tą kawą? Odwadnia czy nie? Można pić w upalne dni? Żeby odpowiedzieć na te pytania cofnijmy się do roku 1928 i pewnego badania, z którego wniosek brzmiał: kofeina odwadnia organizm. Ale jest parę szczegółów, do których można się przyczepić. Po pierwsze grupa badana składała się z zaledwie 3 (!) osób. Po drugie badanie polegało na tym, że ta trójka przez 60 dni miała wstrzymywać się od kofeiny, ale nie było to w żaden sposób weryfikowane. Po tym okresie dano im do wypicia małą ilość kawy i policzono ilość wydalonego moczu. Wniosek brzmiał jednoznacznie: kofeina odwadnia organizm, gdyż osoby badane wydaliły więcej moczu. I tak mit przetrwał do czasów dzisiejszych, nawet pomimo przeprowadzenia kilku innych, znacznie wiarygodniejszych badań, które co prawda potwierdziły lekkie działanie moczopędne kofeiny przy bardzo dużych dawkach, ale nigdzie nie wykazały związku z odwodnieniem organizmu. Po wypiciu kawy ilość moczu była większa, bo kawa jest płynem, i to normalne, że po wypiciu chce nam się sikać. Tak samo będzie z wodą. Ale to nie oznacza, że nasz organizm się odwadnia. Kawę jak najbardziej można pić w upalne dni, zwłaszcza ciepłą, gdyż schładza lepiej niż mrożona (o tym innym razem). Ale polecam przy filiżance kawy zawsze mieć szklankę wody. Bo kawa to taki trochę rytuał i zwykle pijemy ją bardzo wolno, przez co zapominamy o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę w upalne dni. Mając szklankę przy boku jakoś łatwiej nam te 2-3l dziennie zaliczyć. No i po kawie zostaje często niesmaczny posmak w ustach, który woda po prostu zlikwiduje ? A jakie Wy macie doświadczenia z kawą? ?☕️ #kawa #coffee #coffeetimes #coffeetime #maliny #woda #water #hotdays #upał #zdrowie #kofeina #lato #summer #medycznie #med #lekarz #lek #lekarski #doktor #doctor #health #caffeine #lipiec #july #photo #food #jedzenie #cup #filiżanka #filizanka

Post udostępniony przez @ lekarz_w_wielkim_miescie

„Jak to jest z tą kawą? Odwadnia czy nie? Można pić w upalne dni? Żeby odpowiedzieć na te pytania cofnijmy się do roku 1928 i pewnego badania, z którego wniosek brzmiał: kofeina odwadnia organizm. Ale jest parę szczegółów, do których można się przyczepić.

Po pierwsze, grupa badana składała się z zaledwie 3 (!) osób. Po drugie, badanie polegało na tym, że ta trójka przez 60 dni miała wstrzymywać się od kofeiny, ale nie było to w żaden sposób weryfikowane. Po tym okresie dano im do wypicia małą ilość kawy i policzono ilość wydalonego moczu. Wniosek brzmiał jednoznacznie: kofeina odwadnia organizm, gdyż osoby badane wydaliły więcej moczu” – pisze lekarka Staier.

Wynik tego badania sprzed ponad 90 lat przetrwał jako mit. Jak dodaje lekarka: „Nawet pomimo przeprowadzenia kilku innych, znacznie wiarygodniejszych badań, które co prawda potwierdziły lekkie działanie moczopędne kofeiny przy bardzo dużych dawkach, ale nigdzie nie wykazały związku z odwodnieniem organizmu”.

Przykład? W 2007 roku w czasopiśmie „Exercise and Sport Sciences Reviews” opublikowano artykuł, z którego jasno wynika, że kawa nie wpływa na wzmożone wydalanie płynów z organizmu.

Ekspertka wyjaśnia też wynik badania: po wypiciu kawy ilość moczu była większa, bo kawa jest płynem. Tak samo parcie na mocz będziemy odczuwali po wypiciu wody, soku czy jakiegokolwiek innego płynu. Nie oznacza to jednak, że przez to nasz organizm się odwadnia.

Czy kawę można pić w upał?

„Kawę jak najbardziej można pić w upalne dni, zwłaszcza ciepłą, gdyż schładza lepiej niż mrożona. Ale polecam przy filiżance kawy zawsze mieć szklankę wody. Bo kawa to taki trochę rytuał i zwykle pijemy ją bardzo wolno, przez co zapominamy o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę w upalne dni. Mając szklankę przy boku, jakoś łatwiej nam te 2-3 litry dziennie zaliczyć. No i po kawie zostaje często niesmaczny posmak w ustach, który woda po prostu zlikwiduje” – odpowiada lekarka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.