Przejdź do treści

Płacz po seksie – kiedy jest ok, a kiedy powinien martwić? Wyjaśnia psycholożka i seksuolożka Katarzyna Koczułap

płacz po seksie
Płacz po seksie – kiedy jest ok, a kiedy powinien martwić? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Marka Obagi ma nową ambasadorkę. To Grace Strobel, modelka z zespołem Downa
Dziecko w czapce
Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?
koronawirus, Mediolan
„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie
Niemowlęta przyjmują przeciętnie 1,6 miliona cząstek mikroplastiku dziennie. Wszystko przez butelki
Makijaż permanentny zabójczy dla oczu? Optyczka Justyna Mater ostrzega
Makijaż permanentny zabójczy dla oczu? Optyczka Justyna Mater ostrzega

Podczas orgazmu może dojść do tego, że nagle po policzkach spłyną łzy. Nie jest to nic dziwnego i zdarza się wielu osobom. Są jednak sytuacje, kiedy płacz po seksie lepiej skonsultować ze specjalistą. Tłumaczy Katarzyna Koczułap, autorka bloga „Co z tym seksem”.

Płacz po stosunku: kiedy jest w porządku?

Seks niesie wiele korzyści dla ciała – zakończony orgazmem, przynosi uczucia odprężenia i spełnienia emocjonalnego. Jednak czasami obok rozkoszy może wywoływać kichanie, drżenie nóg, bóle głowy czy płacz. Ten ostatni – wbrew pozorom – to zjawisko dość powszechne. Może wynikać z wewnętrznego uczucia radości lub smutku, przytłoczenia sytuacją, nagromadzeniem emocji w organizmie, które znajdują ujście we łzach właśnie. Na swoim instagramowym profilu to zagadnienie porusza Katarzyna Koczułap. Psycholożka w trakcie specjalizacji z seksuologii zauważa:

W czasie seksu, orgazmu często doświadczamy bardzo silnych emocji, w naszych organizmie wydzielają się hormony i zdarza się, że właśnie ten koktajl hormonalny sprawia, że odreagowujemy płaczem. Są osoby, dla których płacz jest reakcją na silne emocje – zarówno na smutek, wściekłość i żal, jak i na szczęście, radość i miłość. Kiedy więc emocje doświadczane w seksie zbiorą się w jedno, dodatkowo nastąpi wyrzut hormonów – organizm potrzebuje to wyrzucić z siebie i jeśli Waszym sposobem na wyrzucanie emocji na zewnątrz jest płacz – to może nam się zdarzyć płakać”.

Jak zapewnia specjalistka, jeśli od czasu do czasu zdarza się, że po seksie łzy napływają ci do oczu, ale nie wpływa to trwale na samopoczucie i nie rzutuje na nastawienie do seksu, nie trzeba się martwić.

Jeśli płacz zdarza się raz na jakiś czas i nie wpływa trwale na nasz nastrój, podejście do seksu – to wszystko jest okej. Pozwólmy sobie na to, by dawać upust emocjom w taki sposób, przytulmy się do naszego partnera_ki i dajmy sobie czas. Seks generuje różne emocje, a nie ma złych emocji i mamy prawo do nich wszystkich”

Orgazm u kobiet / istock

Smutek po seksie: kiedy się martwić?

Jeżeli jednak zauważasz, że po współżyciu często lub zawsze odczuwasz wstyd, poczucie winy, smutek, a stan obniżonego nastroju utrzymuje się długo po seksie, to warto porozmawiać o tym z seksuologiem, który zbada podłoże tych reakcji. Może się bowiem okazać, że powodem tych wahań nastroju jest PCT (post-coital tristesse), inaczej dysforia lub nastrój dysforyczno-depresyjny. Co kryje się pod tą trudną nazwą? Wyjaśnia Koczułap:

„PCT objawia się odczuwaniem przygnębienia, melancholii, smutku, rozdrażnienia, lęku po stosunku seksualnym. Stan ten nie musi być bezpośrednio związany ani z seksem ani z relacją i uczuciami do partnera_ki i dotyczy wszystkich płci. PCT może wynikać z traumatycznych sytuacji związanych z seksem z przeszłości, z nieuświadomionych lęków seksualnych (np. lęku przed ciążą), predyspozycji biologicznych czy zakodowanych przekonań seksualnych (np. seks to grzech)”.

Naukowcy interesują się dysforią postkoitalną już od dawna, ale nadal nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Konkretne przyczyny PCT nie są znane, badań prowadzi się niewiele. Według tych opublikowanych w International Journal of Sexual Health, prawie 33 proc. kobiet choć raz w życiu doświadczyło uczucia smutku, przygnębienia, rozdrażnienia po seksie, a 10 proc. badanych przyznało, że takie objawy towarzyszą im regularnie” – dopowiada psycholożka.

Coachka intymności: W łóżku wielu osób brakuje zdrowego egoizmu

Katarzyna Koczułap: Co z tym seksem

Katarzyna Koczułap, psycholożka i seksuolożka, w sieci znana jest jako założycielka i prowadząca bloga „Co z tym seksem”. Jego główną ideą jest edukacja seksualna Polek i Polaków, gdyż, jak twierdzi autorka „to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w naszym życiu”.

Koczułap założyła swego bloga w 2018 r. Ale na szerokie internetowe wody wypłynęła pod koniec 2019 r., gdy wpadła na pomysł stworzenia sekskalendarza adwentowego. Zamieściła w nim proste zadania na każdy dzień (zapisanie się na wykonanie badań na HIV i choroby weneryczne oraz oglądanie porno z partnerem), które miały pokazać, że rozwój seksualny jest łatwy, a może zrobić dużą różnicę w codziennym życiu.

Dziś jej konto na Instagramie @kasia_coztymseksem śledzi obecnie blisko 190 tys. osób.

View this post on Instagram

W czasie seksu, orgazmu często doświadczamy bardzo silnych emocji, w naszych organizmie wydzielają się hormony i zdarza się, że właśnie ten koktajl hormonalny sprawia, że odreagowujemy płaczem. Są osoby, dla których płacz jest reakcją na silne emocje – zarówno na smutek, wściekłość i żal, jak i na szczęście, radość i miłość. Kiedy więc emocje doświadczane w seksie zbiorą się w jedno, dodatkowo nastąpi wyrzut hormonów – organizm potrzebuje to wyrzucić z siebie i jeśli Waszym sposobem na wyrzucanie emocji na zewnątrz jest płacz – to może nam się zdarzyć płakać. . Jeśli płacz zdarza się raz na jakiś czas i nie wpływa trwale na nasz nastrój, podejście do seksu – to wszystko jest okej. Pozwólmy sobie na to, by dawać upust emocjom w taki sposób, przytulmy się do naszego partnera_ki i dajmy sobie czas. Seks generuje różne emocje, a nie ma złych emocji i mamy prawo do nich wszystkich. . Kiedy się martwić? Jeśli płacz pojawia się zawsze albo prawie zawsze w czasie/po seksie; jeśli towarzyszą mu takie emocje, jak: smutek, żal, złość, poczucie winy, wstyd; jeśli stan obniżonego nastroju utrzymuje się długo po seksie; jeśli płacz wiąże się z pojawianiem się traumatycznych wspomnień; jeśli przez to zaczynamy unikać seksu, to wszystko jest znakiem, że warto skonsultować się z seksuologiem_żką, bo możliwe że dotyczy nas PCT, czyli dysforia postkoitalna. . PCT objawia się odczuwaniem przygnębienia, melancholii, smutku, rozdrażnienia, lęku po stosunku seksualnym. Stan ten nie musi być bezpośrednio związany ani z seksem ani z relacją i uczuciami do partnera_ki i dotyczy wszystkich płci. PCT może wynikać z traumatycznych sytuacji związanych z seksem z przeszłości, z nieuświadomionych lęków seksualnych (np. lęku przed ciążą), predyspozycji biologicznych czy zakodowanych przekonań seksualnych (np. seks to grzech). Konkretne przyczyny PCT nie są znane, badań prowadzi się niewiele. Według tych opublikowanych w International Journal of Sexual Health, prawie 33% kobiet choć raz w życiu doświadczyło uczucia smutku, przygnębienia, rozdrażnienia po seksie, a 10% badanych przyznało, że takie objawy towarzyszą im regularnie. . Zdarzyło się Wam płakać po seksie?

A post shared by Kasia Koczułap (@kasia_coztymseksem) on

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Orgazm w czasie masturbacji, a brak orgazmu w seksie partnerskim. Psycholożka Katarzyna Koczułap tłumaczy powody

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Mamy też 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

10 najważniejszych filmów o depresji

Orgazmy są różne, podobnie jak ludzie. Sprawdź, jak to z nimi naprawdę jest

Dziewczyna stoi i trzyma się za ramię. Obok bukiet kwiatów

W jaki sposób wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przeczytaj „Poradnik antykryzysowy” Anny Cyklińskiej

Kobieta z parasolką

Kiedy jesienny smutek zmienia się w depresję sezonową? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

para zakochanych, romantyczny wieczór

8 sposobów na podniesienie libido

seks łóżko para

Seks – wykorzystaj to, co już masz

Mity w seksie, które naprawdę warto wreszcie wyrzucić do śmieci

Brak satysfakcji seksualnej? Fizjoterapeutka uroginekologiczna może pomóc

Gra wstępna – po co to wszystko i jak to się robi? Ten tekst możesz podesłać swojemu facetowi

Seks po porodzie. Jak to zrobić?

Czasem trzeba się porządnie wypłakać. Ale musisz pamiętać o ważnej rzeczy

edging - co to jest, na czym polega

Edging, czyli balansowanie na granicy orgazmu – dla jeszcze większej przyjemności!

Kobieta płacze przed lustrem

Czy płacz jest zdrowy? Z czym może być związany? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

Orgazm i masturbacja jako metody relaksacji podczas porodu. Mówi o tym Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna.

Orgazm i masturbacja w czasie porodu. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn, doulą

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Coachka intymności: W łóżku wielu osób brakuje zdrowego egoizmu

„Orgazm jest jeden, a mogą do niego prowadzić różne drogi, różne sposoby stymulacji” – mówi Agnieszka Szeżyńska, autorka książki „Warsztaty intymności”

Osiąganie orgazmu / unsplash

Jak osiągnąć orgazm? Kaya Szulczewska z „Ciałopozytyw Polska” poruszyła kilka ważnych kwestii

Orgazm pochwowy bez tabu

Orgazm pochwowy bez tabu

Ginekologia estetyczna - co to, rodzaje zabiegów, kto korzysta, urologia estetyczna

Ginekologia estetyczna – rodzaje zabiegów. Kto korzysta z ginekologii i urologii estetycznej?

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku