Przejdź do treści

 „Planeta ma już wystarczająco ciężko” – mówi Ewelina Jamróz, która stworzyła „aktywną” folię z wodorostów i żelatyny

Ewelina Jamróz
Ewelina Jamróz - Polka, która stworzyła „aktywną” folię z wodorostów i żelatyny / archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych
„Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie”. Premier ogłosił, co z cmentarzami w Dzień Wszystkich Świętych, są też nowe wytyczne odnośnie pracy biurowej
Miley Cyrus, Patti Smith, Juliette Binoche
Zagraniczne gwiazdy wspierają protest kobiet w Polsce. Wśród nich Patti Smith, Miley Cyrus czy Juliette Binoche
Tabletki
Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu
Ola Petrus
Ola Petrus o wyroku TK: Nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas, jak to jest żyć z czymś, czego być może można było uniknąć! Bo nie macie bladego pojęcia
Wcześniaki na oddziale intensywnej terapii noworodkowej przebrane z okazji Halloween

Jest w  100 proc. biodegradowalna, rozkłada się w cztery tygodnie, przedłuża świeżość produktów spożywczych, zabija bakterie, a wkrótce będzie również eliminować wirusy. Wynalazek polskiej badaczki dr Eweliny Jamróz – folia wykonana z alg czerwonych i żelatyny – wywraca do góry nogami nasze dotychczasowe myślenie o ekologii.

 

Anna Jastrzębska: Jak się wpada na pomysł zrobienia folii z wodorostów i żelatyny?

Ewelina Jamróz, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie: Pomysł wziął się od promotora mojej pracy doktorskiej, prof. Andrzeja Pary, który badał furcelleran, czyli polisachardy  (cukry złożone) z czerwonych alg. Ja na doktoracie kontynuowałam jego pracę – robiłam kompleksy (związki kompleksowe – związki chemiczne zawierające co najmniej jeden atom centralny, otoczony przez inne atomy lub grupy atomów – przyp. red.) furcelleranu z innymi białkami. Kompleksowałam furcelleran m.in. z białkiem serwatkowym i żelatyną; na tamtym etapie to jeszcze nie miało żadnego zastosowania. Gdy zaczęłam tego zastosowania szukać, okazało się, że z prostych poliysacharydów można zrobić folię. No więc zaczęłam się tym bawić. Najpierw stworzyłam folię w takiej podstawowej wersji…

A potem zaczęła pani dodawać do niej różne ciekawe rzeczy?

Tak, od początku zależało mi, by moja folia – poza tym, że jest całkowicie biodegradowalna – miała jakąś wartość dodaną. Dlatego zaczęłam do niej dokładać różne naturalne składniki, np. ekstrakt z yerba mate.

Folia z alg czerwonych i żelatyny stworzona przez Ewelinę Jamróz

Folia z alg czerwonych i żelatyny stworzona przez Ewelinę Jamróz / archiwum prywatne

W jakim celu?

Yerba mate ma właściwości antyoksydacyjne – to jest bardzo potrzebne w przypadku żywności. Mięso czy ryby bardzo szybko się utleniają, a utlenianie powoduje psucie się pokarmu. Folia, która ma działanie oksydacyjne, jest folią aktywną. Nie tylko chroni pokarm, ale jeszcze hamuje jego utlenianie, dzięki czemu owinięte nią produkty pozostają dłużej świeże. To świetna wiadomość dla producentów produktów spożywczych – nie dość, że otrzymują opakowanie, które rozkłada się w 4 tygodnie, czyli w ogóle nie zaśmieca środowiska, to jeszcze żywność pozostaje świeża o 2-3 dni dłużej. A takie 2-3 dni w przypadku dużych producentów to czasami zysk w miliardach złotych.

Drugą cechą mojej folii są jej właściwości antymikrobiologiczne. Dzięki dodaniu do niej nanoselenu lub nanosrebra folia zabija bakterie, przez co również pozwala na dłuższe przechowywanie żywności.

W obecnej sytuacji nie mogę nie zapytać: taka folia może również zabijać wirusy?

Może! A wykonanie antywirusowej folii nie jest żadnym problemem! Właśnie zabieramy się za robienie takiej folii – w maju znów wchodzimy do laboratorium. Czekamy tylko na bioaktywne peptydy antywirusowe, które obecnie są syntetyzowane w Czechach, a kiedy do nas przyjdą, ruszamy do pracy.

Koronawirus wskazał nam nowy kierunek. Wyobrażam sobie, że folia, która będzie miała właściwości zarówno antywirusowe, jak i antybakteryjnie, będzie doskonale nadawała się do pokrywania stołów czy ławek w szpitalach. Na razie brzmi to pewnie nieco abstrakcyjnie, ale kiedy zaczynałam ten projekt, również wydawał się on nierealny. A teraz proszę spojrzeć, co się dzieje.

Co się dzieje?

Bardzo wiele firm jest zainteresowanych wdrożeniem mojego rozwiązania. Rozmawiamy z wieloma producentami, tak naprawdę jesteśmy już na końcowym etapie tych rozmów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, za około rok nasza folia powinna już być na rynku. Mam nadzieję, że to się uda.

Kobiety rewolucjonizują świat. Zobacz, jak mogą zmienić twoje życie

Czy to rozwiązanie jest w ogóle dla producentów opłacalne?

Jest bardzo opłacalne, bo wszystkie produkty, które są potrzebne do zrobienia folii, kosztują grosze. Oczywiście naszego produktu nie możemy do końca porównywać z syntetycznymi reklamówkami. Bo te są tak naprawdę granulatami wyrzucanymi do odpowiedniego mieszalnika, który potem je wydmuchuje – koszt ich produkcji jest niemal zerowy. Jednak z uwagi na obostrzenia, dyrektywy ze strony Unii Europejskiej, które zaczynają obowiązywać w Polsce, producenci syntetycznych opakowań prędzej czy później będą musieli szukać alternatyw. Alternatywę, którą proponujemy, te wszystkie firmy mogą wdrożyć u siebie – i nie jest to jakiś duży koszt. Wytworzenie metra kwadratowego mojej folii kosztuje ok. 50-60 gr. Folie syntetyczne są tańsze nawet o połowę, ale patrząc przyszłościowo, będziemy musieli przestawić się na bardziej odpowiedzialne rozwiązania. Nasza planeta ma już wystarczająco ciężko.

A czy tak zwany statystyczny Polak też będzie mógł sobie w taką folię opakować marchewkę?

Oczywiście! Każdy dodatek, który dokładamy do folii, potrafi nadać nowy kierunek dla jej zastosowania. Jeden dodany element poprawi barierowość dla pary wodnej, dzięki czemu folia świetnie się sprawdzi jako opakowanie dla produktów, które nie mogą wysychać. Ale możemy też zrobić folię, która pozwala parze wodnej swobodnie przenikać, dzięki czemu będzie to idealne rozwiązanie dla owoców i warzyw. W ich przypadku musi być bowiem zapewniony dobry przepływ powietrza, odpowiedni poziom wilgotności. Weźmy marchewkę w syntetycznej reklamówce – po 2 godzinach wewnątrz foliówki widzimy skroploną parę wodną, bo nie ma tego przepływu.

Oburza mnie fakt, że za biodegradowalne można uznać opakowanie składające się w 95 proc. z syntetycznego materiału (który przez 100 lat rozpada się na mikroplastik) i w zaledwie 5 proc. ze skrobi (która rzeczywiście jest biodegradowalna). To jest cynizm i zwykłe oszustwo!

Jakie inne zastosowania jeszcze pani widzi dla swojego wynalazku?

Jest ich naprawdę wiele. Moja folia dobrze się sprawdzi np. na psie odchody – pozwoli zebrać to co trzeba z ulicy, a potem można wyrzucić ją na kompostownik. Jest naprawdę mnóstwo kierunków, w których możemy pójść, produkują tę folię. Od potrzeby konsumenta będzie zależało, jakie właściwości wybierze dla siebie.

Folia z wodorostów zmieni nasze myślenie o ochronie środowiska?

Mam taką nadzieję. Ludzie, jeśli będą mieć alternatywę, będą chcieli wybierać lepsze rozwiązania. Ta zmiana nie dokona się szybko ani łatwo, ale dokonać się musi i myślę, że zaczynamy wreszcie iść w dobrą stronę.

Jeszcze do niedawna nie mogliśmy wyobrazić sobie, że będziemy robić zakupy bez syntetycznych foliówek, a dziś – proszę, niemal każdy idzie do sklepu z bawełnianą torbą w ręce.

Jeszcze 30 lat temu półki w sklepach uginały się od syntetycznych środków czystości. Dziś już na mamy mnóstwo proszków do prania, płynów do płukania, środków czyszczących, które nie są w takim stopniu syntetyczne, napakowane szkodliwymi substancjami, razem z wodą dostającymi się do gleby. Bo poszerza się grono osób świadomych, że człowiek szkodzi planecie, że ją niszczy. W związku z tym poszerza się grono konsumentów zainteresowanych takimi produktami.

Śmieci w worku na śmieci

Niestety też zwiększa się grono ludzi, którzy chcą dobrze, ale nabierają się na sztuczki producentów.

To prawda. Do szewskiej pasji doprowadzają mnie opakowania oznaczone jako biodegradowalne, które wcale takimi nie są. Osoba, która w ten sposób postanowiła je sprzedać, nie popełnia żadnego przestępstwa, ponieważ w Polsce nie ma na to wystarczających regulacji prawnych. Ale oburza mnie fakt, że za biodegradowalne można uznać opakowanie składające się w 95 proc. z syntetycznego materiału (który przez 100 lat rozpada się na mikroplastik) i w zaledwie 5 proc. ze  skrobi (która rzeczywiście jest biodegradowalna). To jest cynizm i zwykłe oszustwo! Człowiek kupuje takie opakowanie, myśląc że dba o planetę, a jest wodzony za nos – bo ludzie są wygodni, zazwyczaj nie mają wystarczająco dużo determinacji, by wczytać się w listę składników. Przeraża mnie to, tym bardziej, że ONZ obliczyła, iż do 2050 r. w oceanach i morzach będzie pływało więcej plastiku niż ryb.

Dlatego ja pod swoją folią mogę się z czystym sumieniem podpisać, ona ulega biodegradacji w 4 tygodnie, a dodatkowo jest doskonałą pożywką dla bakterii i mikroorganizmów, które bytują w ziemi. Czyli tak naprawdę również wpływa na poprawę jakości gleby (oczywiście ilość folii w ziemi również trzeba kontrolować, bo nadmiar cukrów może doprowadzić do zagrzybienia, zapleśnienia gleby, ale wciąż jest to nieporównywalne do szkód, jakie obecnie powoduje plastik). Dlatego uważam, że nawet zastąpienie 10 proc. wszystkich opakowań syntetycznych moimi foliami – w tych gałęziach, w których jest to łatwe i możliwe do wykonania – bardzo poprawi sytuację naszej planety.

Odkąd mam dziecko, dużo o tym myślę. Bo ja może nie doczekam tych czasów, ale scenariusze, że zabraknie wody, że ludzie będą o nią walczyli, że będą żyli w świecie, w którym będzie brakowało czystego powietrza, wciąż stoją mi przed oczami.

To temat o tyle aktualny, że syntetyczne foliówki ożyły niczym zombie w czasie epidemii koronawirusa.

Tak, ja od początku obawiałam się wirusa pod tym kątem właśnie. Wiedziałam, że foliowe rękawiczki, reklamówki, inne syntetyczne środki ochronne zasypią ulice. To jest dramat. Dzwonią do mnie dziennikarze i pytają, czy moje folie będą mogły całkowicie zastąpić folię z Chin. Nie, niestety nie będą mogły, bo nie mają 100 proc. barierowości (niektóre mają tę barierowość na poziomie 90 proc., inne 70 lub 80 proc., a wirus jest tak maleńki, że musi mieć 100 proc. barierowości). Ale przecież nie chodzi o to, żeby moja folia rozwiązała wszystkie problemy.

W sytuacji, która obecnie panuje w związku z epidemią, wystarczyłoby, żeby ludzie zwracali uwagę na to, gdzie zużyte środki ochrony wyrzucają, żeby nie wywalali ich byle gdzie. Ja uważam, że każdy może działać na własnym poletku, żeby zrobić coś dobrego dla Ziemi. Segregować śmieci, nie używać reklamówki syntetycznej, gdy nie jest to konieczne, podstawiać pojemnik pod kran, gdy myje owoce, a „zaoszczędzoną” w ten sposób wodą podlewać kwiatki…  To są malutkie rzeczy, ale gdyby każdy robił to w swoim domu, nie mielibyśmy takiego dramatu.

Odkąd mam dziecko, naprawdę dużo o tym myślę. Bo ja może nie doczekam tych czasów, ale scenariusze, że zabraknie wody, że ludzie będą o nią walczyli, że będą żyli w świecie, w którym będzie brakowało czystego powietrza, wciąż stoją mi przed oczami. Nie chcę, żeby moja córka żyła w takiej rzeczywistości.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Niemowlęta przyjmują przeciętnie 1,6 miliona cząstek mikroplastiku dziennie. Wszystko przez butelki

Płetwal błękitny wynurza się z wody. Jego ogon złożony jest ze śmieci

14 mln ton mikroplastiku zalega na dnie oceanów. Jest gorzej, niż myśleli naukowcy

Znaleźli w lesie sflaczały balonik z listem od młodej pary, który przeleciał 800 km. Teraz szerzą świadomość ekologiczną

Bisfenol A (BPA ) – gdzie występuje, jak wpływa na zdrowie

woda butelkowana

Data ważności wody butelkowanej. Czy należy się nią przejmować?

Wiesz, że codziennie szkodzisz środowisku? 5 zachowań, które musisz porzucić

Plastik w oceanach/iStockphoto

Ty też możesz sprawić, aby oceany nie były pełne plastiku. 9 zmian do wprowadzenia od zaraz

Rośliny w lesie przykryte plastikową butelką

„My znikniemy. Przeżyją nas nasze plastikowe śmieci”. XI odsłona wymownego projektu „No Beauty In Plastic”

kobieta robiąca makijaż

Jak rozpoznać mikroplastik w kosmetykach? Zwróć uwagę na te nazwy

Śmieci w worku na śmieci

„To, co zobaczyłam, jest przerażające”. W dobie pandemii koronawirusa temat zaśmiecania środowiska przestał istnieć

Nina Harbuz i jej sposoby na less waste

„Przecież to tylko jedna słomka, powiedziało 8 miliardów ludzi”. Nina Harbuz i jej gotowe patenty na bycie less waste

Kobieta trzyma szklankę wody

Pijesz w pracy wodę z dystrybutora? Specjalistka tłumaczy, dlaczego nie jest to dobry pomysł

Opakowania na wynos / istockphoto

Często bierzesz jedzenie na wynos, które pakowane jest w białe pudełko? Pod wpływem ciepła wydzielają się z niego toksyczne substancje

Fotograf mówi głośne „NIE” plastikowi w kampanii „No Beauty In Plastic”. Możesz się do niego przyłączyć, podpisując petycję

Herbata / Drew Taylor / unsplash

Lubisz herbatę? Chemiczka tłumaczy, czego najprawdopodobniej o niej (jeszcze!) nie wiesz

Przechowywanie żywności / Ella Olsson, Unsplash

Opakowania, które nie szkodzą żywności. W co pakować posiłek, by nie tylko był smaczny, ale i zdrowy?

folia aluminiowa

Folia aluminiowa – pożegnaj się z nią

Sylwia Majcher / Arch. prywatne S. Majcher

Sylwia Majcher: statystyczna polska rodzina wyrzuca do kosza co roku jedzenie warte 2500 złotych

istockphoto.com

Wiesz co oznacza trójkąt z cyfrą 7 na opakowaniu twoich ulubionych produktów? Mama Chemik wyjaśnia

Ewa Farna – jak dba o środowisko? Wokalistka podzieliła się tym w mediach społecznościowych

plastik

Recyklomaty w Warszawie. Wymienisz plastikową butelkę lub metalową puszkę na wejściówki do kina

Toniemy w plastiku! „No Beauty In Plastic” to wymowny projekt fotograficzny – kobiety uwięzione w folii

Uwaga na paragony ze sklepów. Mogą zawierać niebezpieczny dla zdrowia bisfenol

Nie kupisz ich w drogerii. Niebawem znikną ze sklepowych półek

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.