Przejdź do treści

Podczas świąt podaruj emocje! O tym, jak dzielić się radością z bliskimi mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka z Uniwersytetu SWPS

Boże Narodzenie / istock
Boże Narodzenie / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. To właśnie teraz spotykamy się ze swoimi dawno niewidzianymi bliskimi, wymieniamy się prezentami i… często udajemy, że to, co właśnie otrzymaliśmy, bardzo nam się podoba. Czy istnieje więc prezent idealny? I co warto podarować, by nie sprawić komuś przykrości? O tym mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka z Uniwersytetu SWPS.

Boże Narodzenie współcześnie

Co wolałabyś otrzymać w prezencie na święta – kolejną książkę i zestaw kosmetyków czy możliwość spaceru z siostrą? A co wolałoby twoje dziecko? Jesteś pewna, że najnowszy model smartfona jest mu bardziej potrzebny niż wspólne wyjście do kina? My nie.

Współcześnie coraz mocniej odczuwamy brak bliskości i poświęcanej nam uwagi. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Larę Aknin, psycholożkę z Simon Fraser University w Kanadzie – o wiele większego zadowolenia doświadczają ci, którzy wręczają podarunek niż obdarowani.

W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup (dającej prezent i otrzymującej) Arkin przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa.

– Okazało się, że niezależnie od regionu, pochodzenia i dochodów samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na zaspokajanie potrzeb innych, a nie własnych – wyjaśnia dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka z Uniwersytetu SWPS.

Problemem może być też otrzymanie zbyt drogiego prezentu. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. Dostałaś coś, na co sama nie mogłaś sobie pozwolić? Na pewno czujesz się niekomfortowo. Zamiast radości, prezent wywołuje w nas poczucie winy.

Nietrafiony prezent

Nietrafiony prezent? To też się zdarza, szczególnie często w relacjach matka-córka.

– Rozczarowanie spotyka zarówno matki, które są pewne swoich wyborów gwiazdkowych dotyczących, np.: odzieży, biżuterii, jak i córki, które były pewne, że ich podarunki z pewnością ucieszą mamy – wyjaśnia psycholożka.

I dodaje, że złotym środkiem pomiędzy bezpośrednią krytyką nietrafionego prezentu, a radością maskującą niezadowolenie jest dyplomacja.

– Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji osoby, która wręcza nam prezent. Zawsze warto podziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w kwestii wyboru wymarzonego upominku.

W przypadku problemów z wybraniem prezentu świątecznego warto zdecydować się na to, co najlepiej wyraża nasze uczucia do drugiej osoby. Postarajmy się podarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację. Takie upominki zawsze będą najbardziej wartościowe i będą cieszyć o wiele dłużej niż zwykły materialny drobiazg – dodaje dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: