Przejdź do treści

Podkład do zadań specjalnych, czyli czym powinien się charakteryzować podkład do cery trądzikowej?

Podkład do zadań specjalnych, czyli czym powinien się charakteryzować podkład do cery trądzikowej? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli borykasz się z trądzikiem i niedoskonałościami skóry, wiesz jak ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków do makijażu. Najważniejszy z nich, czyli podkład do cery trądzikowej, powinien nie tylko zapewnić optymalne krycie, ale także nie obciążać skóry, a najlepiej – wykazywać właściwości lecznicze. Jak wybrać najlepszy podkład do cery trądzikowej? Dlaczego nie powinien mieć on zbyt gęstej konsystencji i co to jest podkład niekomedogenny? 

Podkład do cery trądzikowej 

Trądzik to rodzaj dermatozy, który może przybierać różnoraką postać i dotyczyć osób w różnym wieku. Jak pokazują badania, aż 54 proc. kobiet między 25. a 40 rokiem życia boryka się z tzw. trądzikiem późnym. Dla wielu z nich krostki, nieestetyczne zmiany i przebarwienia są powodem dyskomfortu. Na co dzień starają się więc zatuszować je makijażem. I choć niektórzy twierdzą, że jeśli jesteś posiadaczką cery trądzikowej, powinnaś zrezygnować z makeup’u, to jednak kluczem jest dobór odpowiednich kosmetyków.    

Wyrównanie kolorytu, zatuszowanie niedoskonałości i optyczne wygładzenie skóry możliwe jest dzięki podkładowi. Obecnie na rynku znajdziesz produkty o różnorakiej konsystencji i składzie, dające odmienne krycie i wykończenie. Jaki powinien być podkład do cery trądzikowej? 

 

Najlepszy podkład dla cery trądzikowej, czyli jaki? 

Wybierając podkład do cery trądzikowej, który chcesz stosować na co dzień, zapomnij o mocno kryjących podkładach. Gęsta konsystencja to wbrew pozorom najlepszy sposób na podkreślenie niedoskonałości, a przede wszystkim na pogłębienie problemów. Zatkane pory i brak możliwości oddychania skóry przez kilka godzin mogą spowodować, że pod warstwą makijażu będą namnażać się bakterie, zwiększające stany zapalne. Wybierz zatem podkład niekomedogenny, czyli niezatykający porów, o lekkiej półpłynnej formule 

Koniecznie zwróć uwagę na skład produktu. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele dermokosmetyków, a wśród nich także podkłady, które nie tylko poprawiają wygląd skóry, ale wykazują też właściwości pielęgnacyjne i lecznicze.  Jakich składników warto szukać w podkładzie do cery trądzikowej? Są to: 

  • tlenek cynku i cynk – reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, 
  • kwas salicylowy – działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, delikatnie oczyszcza pory i zmniejsza wydzielanie sebum, 

Istnieje też grupa związków, które nie powinny pojawić się w składzie podkładu do cery trądzikowej. Unikaj zatem: 

  • olejów – szukaj więc podkładów typu „oil-free”, 
  • silikonów, 
  • wazeliny, 
  • lanoliny, 
  • wosków, 
  • parabenów i konserwantów. 

Dobry podkład do cery trądzikowej powinien zmatowić, a jednocześnie nawilżać skórę. Dzięki temu nie będzie ona nadmiernie wysuszona, ale nie będzie też produkowała zwiększonej ilości sebum.  Unikniesz również niekorzystnego efektu świecenia.  

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na filtr przeciwsłoneczny. Skóra trądzikowa – wrażliwa, często zaczerwieniona i skłonna do podrażnień – powinna być szczególnie zabezpieczana przed promieniami UV. Podkład dedykowany jej potrzebom powinien posiadać więc filtr minimum SPF 25. 

Podkłady mineralne, pudry bambusowe i ryżowe 

Wybierając podkład do cery trądzikowej warto zwrócić także uwagę na podkłady mineralne. Doskonałym wykończeniem makijażu z ich użyciem mogą być zaś naturalne pudry bambusowe lub ryżowe 

Podkłady mineralne charakteryzują się przede wszystkim naturalnym składem – bazują na niekomedogennych drobinkach mineralnych. Ich zaletą jest lekka formuła, ale też dobre krycie, które możesz osiągnąć dzięki nakładaniu kolejnych warstw podkładu, nie osiągając jednak przy tym efektu maski. Puder bambusowy, który pozyskiwany jest z wnętrza łodygi bambusa, łagodzi natomiast podrażnienia i działa antybakteryjnie. Dodatkowo uznawany jest za jeden z najlepszych pochłaniaczy sebum. Puder ryżowy zaś koi i doskonale matuje, a przy tym wygładza i zmiękcza skórę. 

 

 

Krem pod makijaż 

Pamiętaj, że podstawą makijażu cery trądzikowej jest odpowiednia pielęgnacja skóry – żaden, nawet najlepiej dobrany podkład nie będzie bowiem wyglądał dobrze na niewłaściwie oczyszczonej i wysuszonej skórze. Nie zapominaj zatem o odpowiednim nawilżeniu. Najlepszy nawilżający krem pod makijaż powinien mieć lekką konsystencję, szybko się wchłaniać i delikatnie zmatowić skórę 

Równie ważne, jak przygotowanie skóry do wykonania makijażu, jest jej dokładne oczyszczenie. Nigdy nie zapominaj więc o demakijażu i dokładnym umyciu twarzy. Regularnie wykonuj peeling – w przypadku cery trądzikowej najlepiej enzymatycznym. 

Make-up. Jak wykonać makijaż cery trądzikowej? 

Pamiętaj o kilku ważnych zasadach: 

  1. Aplikacja. Ważny jest nie tylko dobór podkładu do cery trądzikowej, ale też odpowiednia jego aplikacja. Nie nakładaj go palcami, ale wybierz gąbeczkę do makijażu lub pędzel. Dzięki nim dokładnie rozprowadzisz kosmetyk i unikniesz nieestetycznych smug.  
  1. Czyszczenie akcesoriów. Podkład do cery trądzikowej najlepiej nakładać czystą powierzchnią gąbeczki. Zatem ich częsta wymiana oraz regularne czyszczenie i dezynfekowanie pędzli to podstawowa zasada zdrowego makijażu i część pielęgnacji skóry. W przeciwnym wypadku będą one siedliskiem bakterii i mogą jedynie pogorszyć jej kondycję. Wszystkie akcesoria warto więc myć po każdym użyciu i dodatkowo dezynfekować przed kolejnym.   

Warto wspomnieć, że istnieje grupa entuzjastek wykonywania makijażu za pomocą rąk. Ich zdaniem dokładnie umyte dłonie zapewniają odpowiednią higienę, a dodatkowo delikatne rozgrzanie podkładu pomiędzy palcami pozwala lepiej rozprowadzić go na skórze i uzyskać optymalny kolor. 

 

Źródła: 

  1. M. Pieczonka „Twój makeup z gwiazdami” Wydawnictwo Helion 2019,
  2. I. Załęska, K. Wilkus, F. Kuros „Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii” Kosmetologia Estetyczna 2017/05, 
  3. K. Żurawska „Makijaż? Oczywiście!” Czas na zdrowie 2018. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: