Przejdź do treści

Półpasiec

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał
płaczące dziecko
Zimne powietrze na obrzęk krtani. 31-letnia matka uratowała swoje dziecko za pomocą zamrażarki
Sałatka: sałata, burak, fiołek trójbarwny
Jadalne kwiaty, które mogą być trujące
mężczyzna w koszulce z kieszenią na piersi, w której siedzi dziecko
T-shirt, który ułatwia ojcom zajmowanie się dzieckiem
Uczestniczki kampanii Rimmel #iwillnotbedeleted
Red Lipstick Monster, Rita Ora i Cara Delevingne w światowej kampanii przeciwko hejtowi

Półpasiec, zwany inaczej ziarnicą, to choroba zakaźna wywoływana przez ten sam wirus co ospa wietrzna, czyli VZV varicella. Infekcja nie jest silnie zakaźna – istnieje małe prawdopodobieństwo zakażenia od osoby z półpaścem. Przyczyną zachorowania jest najczęściej uaktywnienie ukrytego w zwojach nerwowych wirusa VZV lub kontakt z osobą chorującą na ospę wietrzną.

Półpasiec jest łatwo mylony z przeziębieniem. Pierwsze objawy to: ogólne złe samopoczucie, osłabienie, ból gardła, bóle głowy oraz gorączka. Czasem pojawia się także specyficzny ból podrażnionych zakończeń nerwów czuciowych. Po kilku dniach powinna wystąpić również wysypka. Zmiany skórne mogą być poprzedzone nadwrażliwością, która często przechodzi w ostry ból tylko jednej strony ciała. Półpasiec w fazie późnej może objawić się także skupiskiem gęsto ułożonych pęcherzyków. Nieleczone mogą przybrać postać ropną i powodować blizny.

Zdarza się, że choroba ustępuje samoistnie. Aby uniknąć powikłań, należy zgłosić się do lekarza, który będzie mógł nam przepisać lek antywirusowy (na przykład acyklovir lub heviran). Im wcześniej zastosujemy lek, tym lepsze jego działanie. Hamujemy namnażanie wirusa i łagodzimy przebieg choroby (przede wszystkim zmniejszamy ból). Gdy półpasiec już się rozwinął, wskazany jest odpoczynek i spożywanie dużej ilości płynów. Dokuczliwy ból można zwalczać środkami przeciwbólowymi lub domowymi sposobami. Ulgę przynoszą masaże lodem oraz kąpiele z dodatkiem skrobi kukurydzianej lub mączki owsianej. Nie można drapać i przekłuwać pęcherzy.

W tej chwili nie istnieją jeszcze szczepionki przeciwko półpaścowi. Jedyny preparat, który wykazuje skuteczność w profilaktyce, zostavax, pozostaje w fazie testów. Ze względu na to, że korzyści płynące z stosowania tego preparatu znacznie przewyższają ryzyko występowania działań niepożądanych, najprawdopodobniej zostanie niedługo dopuszczony do sprzedaży. Z najnowszych badań wynika, że także zdrowy tryb życia oraz bogata w warzywa i owoce dieta zapobiegają występowaniu półpaśca.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy