Karmienie piersią / istock Karmienie piersią / istock

Poranione brodawki są jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Jak sobie z nimi poradzić?

Spis treści:

Ból i poranione brodawki są jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Z czego to wynika i jak sobie poradzić z problemem, jeśli spotka cię w domu lub w szpitalu? Położna Patrycja Glińska, prowadząca na Instagramie profil „Trenuj z położną”, wyjaśnia. 

Skąd się biorą poranione brodawki

Masz poranione brodawki z powodu karmienia piersią bolą cię ? Położna ma kilka wskazówek. Co robić?

„Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę powstawania ran na brodawkach i bólu w związku z tym. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa technika karmienia” – tłumaczy położna.

Jaka jest więc prawidłowa?

Patrycja Glińska podaje:

Poranione brodawki – co robić?

Położna wyjaśnia: poranione brodawki wymagają przede wszystkim skorygowania techniki karmienia piersią.

Położna Patrycja Glińska

Patrycja Glińska jest aktywną zawodowo i stale podnoszącą swoje kwalifikacje zawodowe położną oraz instruktorem fitness z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kobietami w ciąży zarówno w Szkole Rodzenia, jak i na sali treningowej. Specjalizuje się w treningach kobiet w ciąży i po porodzie, jak również kobiet dopiero planujących zajście w ciążę. Od lat prowadzi swój autorski program treningowy „Trenuj z położną” w fitness klubach w Białymstoku.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

📌 Ból i poranione brodawki są jednym z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Z czego wynika i jak sobie z tym poradzić jeśli spotka Cię to w domu lub w szpitalu? Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę powstawania ran na brodawkach i bólu w związku z tym. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa technika karmienia. 🤱 Jaka jest prawidłowa? 🔹 przystawianie dziecka do piersi, a nie piersi do dziecka 🔹 dziecko chwyta brodawkę wraz z otoczką, nie słychać cmokania, mlaskania itp. (najczęstszym powodem jest chwytanie przez dziecko samego sutka, w związku z tym karmienie boli, czego skutkiem jest powstawanie ran) 🔹 brodawki nie bolą podczas karmienia (a jeśli już to ból zmniejsza się po kilku sekundach przystawienia do piersi) 🔹 prawidłowa pozycja przystawiania czyli taka, w której mama jest rozluźniona, podtrzymuje stabilnie głowę, plecy i pośladki dziecka, a dziecko brzuszkiem przylega do brzucha matki, głowa dziecka znajduje się na wysokości piersi, nos naprzeciwko brodawki, a broda przylega do piersi. 🤔 Jakie jest postępowanie w przypadku poranionych brodawek? Przede wszystkim skorygowanie techniki karmienia piersią. Jeśli mimo to karmienie sprawia ból, a dziecko jest niespokojne przy piersi warto sprawdzić wędzidełko. 💊 Często pacjentki pytają co stosować na poranione brodawki? Otóż własne mleko dzięki właściwościom antybakteryjnym i nawilżającym działa jak najlepsza maść! Dodatkowo można stosować lanolinę, której nie trzeba zmywać przed karmieniami oraz przemywać brodawki solą fizjologiczną. W aptekach dostępne są też różne kompresy posiadające działanie m.in. chłodzące. ⏰ Wietrzenie piersi tj. chodzenie bez stanika – jeśli to możliwe im częstsze tym lepsze. Można stosować też tzw. muszle, które zapewniają przepływ powietrza pod ubraniem. Nie ma wtedy kontaktu z bielizną i brodawki nie są dzięki temu drażnione. Zapewne wiele z Was się z tym spotkało, a jeśli jesteście jeszcze przed – to warto wiedzieć jak sobie poradzić 😊 #karmieniepiersią #bólbrodawek #laktacja #połóg #szkołarodzenia #rodzew2020 #pierwszednipoporodzie #breastfeeding

Post udostępniony przez położna🏩👶 | trenerka kobiet🤰🤱 (@trenujzpolozna)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź