Przejdź do treści

Probiotyk a prebiotyk. Czym się od siebie różnią?

Kiszona kapusta / istockphoto.com
Kiszona kapusta / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„A do tego antybiotyku koniecznie proszę kupić sobie probiotyk i zażywać!” – słyszymy w gabinetach lekarskich. Kapsułki łykane w trakcie antybiotykoterapii mają ochronić nasz żołądek przed szkodliwym działaniem leków. Czy wiesz jednak, czym ten probiotyk jest? I czym różni się od prebiotyku, o którym też ostatnio robi się coraz głośniej?

O probiotykach i prebiotykach (oraz ich zaletach) mówi się niemal nieustannie. Dlaczego? W obecnych czasach coraz więcej osób zmaga się z dolegliwościami układu pokarmowego. Często sięgamy także po antybiotyki, które zabijają i te dobre, i te złe bakterie w naszym organizmie. To dlatego wyszukujemy odpowiedzi na pytanie: co jeść i co łykać, by chronić się przed bólami żołądka i brzucha.

I tu właśnie pomóc mogą probiotyki i prebiotyki.

Probiotyki

Probiotyki są żywymi drobnoustrojami, które przyjęte w odpowiedniej ilości wywierają pozytywny wpływ na zdrowie. Znajdziemy je w kiszonkach, kefirze, maślance czy w produktach sojowych.

Probiotyki wspomagają trawienie, ułatwiają wchłanianie witamin i składników mineralnych z przewodu pokarmowego, chronią organizm przed toksynami i obniżają stężenie cholesterolu.

O probiotykach po raz pierwszy zaczął mówić w 1954 roku niemiecki badacz, Ferdinand Vergin. Porównał on negatywne działanie uboczne antybiotyków i innych preparatów przeciwbakteryjnych na mikroflorze jelitowej z korzystnym działaniem niektórych bakterii probiotycznych.

Prebiotyki

Probiotyki potrzebują jednak energii do działania. I właśnie temu służą prebiotyki, które stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych. Powinny one stymulować wzrost bakterii probiotycznych. To np. cykoria, karczochy, cebula, czosnek, por czy ziemniaki.

Kiedy je wynaleziono? Kilkadziesiąt lat później, w 1995 roku Glenn Gibson i Marcel Roberfroid. Wtedy to naukowcy ustalili, że poprzez uzupełnienie diety o nietrawienne składniki pokarmu stymulowany jest wzrost i aktywność mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym. Właśnie te składniki pokarmu nazwano później prebiotykami.  

małgorzata ponikowska

Probiotyki a prebiotyki – czym się różnią?

O różnicy pomiędzy probiotykami a prebiotykami mówi lekarka Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana.

– Jest między nimi istotna różnica. Probiotyk to bakteria, której udowodniono dobroczynny wpływ leczniczy. Wspomaga m.in. leczenie dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Probiotyki występują zarówno w formie naturalnej, jak i suplementów diety. Natomiast prebiotyk to „pożywienie” dla probiotyków. Wśród prebiotyków znajdują się inulina czy skrobia oporna. Są to substancje zawarte w warzywach – wyjaśnia specjalistka.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Joanna Pietroń

Internistka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.