Przejdź do treści

Mamy fragment książki Małgorzaty Rozenek-Majdan o in vitro. Przeczytaj historię Artura i Moniki

Małgorzata Rozenek-Majdan. Zdjęcie: mwmedia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń
Pierwsze szczepionki w ramach projektu COVAX dotarły do Ghany. „To doniosła okazja” – podkreślają UNICEF i WHO
chora na cukrzycę
Naukowcy stworzyli „sztuczną, inteligentną i w pełni zautomatyzowana trzustkę”. Świetna wiadomość dla cukrzyków
„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi

Pary takie jak Artur i Monika często stają przed dylematem: przyznać się w pracy czy zataić prawdę o tym, że starają się o dziecko z in vitro. Gdy rozpoczęli leczenie, Monika musiała korzystać ze zwolnień L4. Zdarzało się też, i to często, że opuszczała miejsce pracy na dwie, trzy godziny, bo wizyty lekarskie, terminy badań nie zawsze mogła zaplanować popołudniami. Nosiła się z zamiarem poinformowania pracodawcy o prawdziwym powodzie swoich wyjść, ale nie zdążyła tego zrobić, ponieważ ją zwolniono. O trudnej drodze do szczęśliwego macierzyństwa z Arturem i Moniką rozmawia Małgorzata Rozenek-Majdan.

W Polsce problem niepłodności dotyka aż półtora miliona par! Mimo, że in vitro jest jedyną skuteczną metodą leczenia niepłodności, stosowaną i przebadaną na całym świecie, w Polsce ten temat wciąż budzi niezdrowe emocje, radykalnie dzieląc Polaków. Małgorzata Rozenek-Majdan, która sama poddała się leczeniu tą metodą i jest szczęśliwą mamą dwóch synów, pragnie, by atmosfera wokół procedury in vitro zmieniła się, by przestała być narzędziem w walce politycznej, a stała się tematem do poważnej, merytorycznej debaty.

Małgorzata Rozenek-Majdan

12.04.2019. Warszawa. Prezenterka telewizyjna Malgorzata Rozenek .
Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

Czym dokładnie jest in vitro? Jak wygląda procedura? Co się dzieje z mrożonymi zarodkami? Co przeżywają pary, które przez lata nieskutecznie starają się o dziecko? A co rodzice, którzy skorzystali z tej metody leczenia niepłodności? Czy in vitro jest moralne? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w książce „In vitro. Rozmowy intymne”, będącej zbiorem trzynastu rozmów z osobami, które przeszły niełatwą drogę do macierzyństwa, lekarzami, embriologami i seksuologami. Nie zabrakło w niej także głosu duchownego.

Przedpremierowo publikujemy fragment książki „In vitro. Rozmowy intymne”.

Fragment książki Małgorzaty Rozenek-Majdan „In Vitro. Rozmowy intymne”.

Rozdział: JESTEŚMY SZCZĘŚCIARZAMI

Artur, programista IT, 36 lat,  i Monika, 33 lata, technolog żywienia

Macie piękną dwuletnią córeczkę, synek jest w drodze. Jesteście szczęśliwi?

Monika: Jesteśmy najszczęśliwszymi rodzicami na świecie. Spełniły się nasze marzenia. W końcu nasze życie odzyskało sens. Wychodzimy na prostą.
Artur: Zaczynamy na nowo życie towarzyskie, które w ostatnich latach całkowicie zanikło. Cieszymy się niezmiernie zwykłymi, codziennymi sprawami – że córka zaczęła pięknie mówić, że rysuje ślimaka. A przecież był czas, gdy to wszystko było w sferze niedoścignionych marzeń.

Historia waszego rodzicielstwa jest szczególna. Oprócz tego, że przeszliście długą drogę prób, aż in vitro się udało, skorzystaliście też z dawstwa nasienia.

A: Miałem dziewiętnaście lat, kiedy moja babcia, która była lekarką, wykryła, że nie produkuję testosteronu. Zauważyła, na przykład, że nie mam włosów na ciele, a masa mięśniowa jest niska. Teraz byłbym modnym hipsterem, bo wszyscy golą nogi i pachy, ale wtedy babcia wysłała mnie do endokrynologa. Endokrynolog z kolei wysłał mnie do androloga. Na USG wyszło, że mam niewykształcone lewe jądro. Drugie było całkiem spoko, dlatego wtedy nie powstały jeszcze podejrzenia, że nie będę mógł zostać tatą.

Kiedy się o tym dowiedziałeś?

A: Piętnaście lat temu zacząłem przyjmować silne leki hormonalne, które wyrównywały poziom testosteronu. Przez kilka lat myślałem, że robię to po to, by móc zostać ojcem. Na jednej z wizyt spytałem lekarza wprost, czy mogę starać się o dziecko. Odpowiedział, że chyba oszalałem; że nigdy nie będę ojcem, a kuracja jest po to, by ratować moje życie, bo bez leków nie dożyłbym trzydziestych urodzin. W brutalny sposób ogłosił to akurat w momencie, gdy wychodziłem z gabinetu. Przy wszystkich pacjentach wydał wyrok: nigdy nie będę rodzicem.

Co wtedy poczułeś?

A: Strasznie się wkurwiłem. Jechałem do pracy i chyba tylko cudem uniknąłem wypadku samochodowego. Płakałem całą drogę. Czułem pustkę, jakbym był w transie. Ale ja jestem zadaniowy – zebrałem się do kupy i postanowiłem działać.

Co zrobiłeś?

A: Zmieniłem klinikę na taką, która specjalizuje się w leczeniu niepłodności. Mimo że wtedy nie miałem jeszcze dziewczyny, chciałem ratować się na przyszłość. Chciałem być ojcem. Tam przebadano mnie jeszcze raz. Z badań spermy wynikało, że ilość plemników jest śladowa. Nic nie dało się z tego wyratować. Dowiedziałem się, że mam hipospermię i azoospermię. Wtedy powiedziano mi o możliwości biopsji jąder.

Co to takiego?

A: Są różne rodzaje biopsji. Jedną z nich jest mapping, polega na tym, że lekarz wkłuwa się przez skórę jądra na ślepo. Kłują, wyciągają próbkę i sprawdzają. U mnie przeprowadzono inny zabieg: rozcięto mi mosznę, wyjęto oba jądra, potem przekrojono je na pół, jak jabłko, pobrano tkankę. Lekarze nie szukali już nawet plemników, lecz materiału, z którego można by te plemniki stworzyć. Niestety, bez skutku. Wyrok był ostateczny – naprawdę nie będę ojcem. W tym czasie poznałem Monikę.
M: Już na drugiej randce powiedział mi o swoim problemie. Był w trakcie kuracji i badań. Jeszcze była nadzieja. Od początku wiedziałam, że nie będzie różowo. Decyzję o tym, żeby się z Arturem związać, a potem wyjść za niego za mąż, podjęłam świadomie. Byłam optymistką. Myślałam: jakoś to będzie, zwłaszcza że – teoretycznie – ja byłam zdrowa. Pilnowałam cyklicznych badań u ginekologa, zdrowo się odżywiam, nie mam nałogów. No i byłam młoda – miałam dwadzieścia osiem lat, gdy tuż po ślubie zaczęliśmy się starać o dziecko.

Para przytulająca się

Naturalnie?

M: No nie, bo już wiedzieliśmy, że Artur nie będzie ojcem. Zdecydowaliśmy się na dawstwo nasienia z banku spermy. Bardzo chcieliśmy mieć dziecko.

Jak to przyjąłeś?

A: Największym dramatem był sam wyrok, wtedy się podłamałem. Tak bardzo chciałem być ojcem. Fizycznie i emocjonalnie. Nieważne było dla mnie, czy to będzie in vitro, czy adopcja, czy dziecko z innego nasienia. Marzyłem, żeby tulić swoje dzieciątko w ramionach. Wiedziałem, że pokocham każde i że zawsze będę je kochał. Wytłumaczyłem więc sobie, że skoro nie mogę spłodzić dziecka, to skorzystam z rozwiązań, jakie proponuje współczesna medycyna.

Czy mieliście wpływ na to, czyje nasienie wybierzecie?

A: Już nie. Przed zmianą ustawy można było wybrać wykształcenie, poznać charakterystykę dawcy, to znaczy dowiedzieć się, że jest taki i taki, ale teraz lekarze sami dobierają nasienie na podstawie genotypu, na przykład: dawca powinien być wysoki, mieć jasne włosy. Wszystko odbywa się anonimowo.

Co było dalej?

M: Miało być łatwo, bo byłam przekonana, że z mojej strony, jeżeli chodzi o płodność, wszystko jest tip-top. Przeszliśmy pierwszą inseminację, drugą, trzecią – i nic. Zarodki obumierały. Zaczął się stres, bo nie byliśmy gotowi na taki rozwój wydarzeń. Przy każdej próbie miałam świadomość, że jeśli nie wyszło, to w ogóle może nie wyjść. Człowiek się dodatkowo nakręca. Zaczęły się nerwy, presja i stres. Lekarze zaczęli szukać przyczyny we mnie, ale w zasadzie nie było wiadomo, czym te niepowodzenia były podyktowane. W sumie mieliśmy pięć inseminacji. Nasienie pochodziło od różnych dawców.

Doradzono wam in vitro?

M: W tej samej klinice zostaliśmy skierowani do innego lekarza. On od razu przeszedł do próby in vitro. Pojawiła się szansa, by zabieg był dla nas za darmo. Przystąpiliśmy do badania klinicznego, programu, w ramach którego mieliśmy testować nowe leki. Stwierdziliśmy, że to dla nas szansa, by w ten sposób zredukować piętrzące się koszty. Pani doktor zapewniała, że leki są bezpieczne i właściwie już przebadane, i że to tylko kwestia formalności. Leki miały wyciszać skurcze macicy po transferze zarodka, wtedy jest większa szansa, że zarodek się przyjmie. Podeszliśmy do tego entuzjastycznie. Niestety i tym razem ponieśliśmy klęskę.

Co się stało?

M: Trudno powiedzieć. Lekarka podeszła do tematu bojaźliwie, ze względu na to, że miałam zespół policystycznych jajników i było mało pęcherzyków. Między innymi z tego powodu zaserwowała nam dosyć niską dawkę hormonu. Kiedy podeszłam do punkcji, okazało się, że udało się pobrać raptem dwie komórki jajowe, po czym jedną od razu zdyskwalifikowano. Pani doktor powiedziała, że spróbują zapłodnić tę drugą, ale że nie wygląda to najlepiej. Zadzwoniła po dwóch dniach i przyznała, że się nie udało. Załamaliśmy się. Dotarło do nas, że to już nie są żarty, że nasze szanse maleją w szalonym tempie. Wydawało nam się, że sięgnęliśmy po ostatnią deskę ratunku, a lekarzom nie udało się nawet zapłodnić komórki. Podczas inseminacji miałam w pamięci, że jest jeszcze in vitro i pięćdziesiąt procent szans na powodzenie. Gdy to nie wypaliło, zaczęłam tracić nadzieję. Potrzebowałam szybkiej weryfikacji, co się dzieje. Po drodze przeszłam histeroskopię, sprawdzenie drożności jajowodów, a przed samym transferem – scratching, aby sprawdzić, czy ze strony macicy nie ma problemów z zagnieżdżeniem zarodka; szarpano endometrium, aby rosło w następnym cyklu. Miałam udrażniane jajowody, a po tym zabiegu prawie wszystkie kobiety zachodzą w ciążę. Chodziłam nawet na akupunkturę, masaże, zmieniłam dietę na niemal wegańską.

Zdecydowaliście się na kolejną próbę.

M: Wtedy zmieniliśmy klinikę. W panice szukaliśmy innych rozwiązań. Poszliśmy do znanej warszawskiej placówki. W tamtym czasie zmienił się rząd i pojawiły się plotki, że in vitro zostanie zakazane, więc w te pędy podeszliśmy do kolejnego zabiegu. W nowej klinice przeprowadzono już optymalną stymulację hormonalną. Pobrano sporo komórek, były fajne, dojrzałe, ale dwa zarodki, które z nich uzyskano, okazały się tak słabe, że kiedy je transferowano, nie były jeszcze blastocystami, a powinny być. Pozostało nam pięć moich komórek, które zostały zamrożone, ale koszt ich rozmrożenia i zapłodnienia był taki, jakbyśmy przystępowali do procedury od nowa. Poza tym przekonano nas, że lepiej skorzystać ze świeżych komórek, bo mrożone podobno gorzej się przechowują niż plemniki. No i znowu się nie udało. Lekarz powiedział, że w zasadzie nie widzi szansy, abym miała dziecko; że szukanie u mnie zdrowej komórki jajowej jest jak szukanie igły w stogu siana. Jedyne rozwiązanie, jakie widział, to dawstwo, adopcja prenatalna zarodka. Gdybyśmy zostali w tej klinice, nie mielibyśmy naszego biologicznego dziecka.

Zmieniliście klinikę jeszcze raz?

M: Czuliśmy niesmak. Nie dość, że byliśmy podłamani kolejnymi niepowodzeniami, to źle się czułam, kiedy lekarz mówił o mnie „jałowa pustynia”.
A: Odnieśliśmy wrażenie, że ta klinika to fabryka chińskich zabawek. Lekarze szli na akord, nie było indywidualnego podejścia do pacjenta. W dodatku wszystko kręciło się wokół kasy. Na każdym kroku próbowano nas oskubać, proponując pakiety, dodatkowe usługi, które nic nie znaczą, a słono kosztują. Nie dość, że myśleliśmy o powodzeniu zabiegu, to musieliśmy jeszcze liczyć, szacować, negocjować i walczyć o swoje.
M: Już wcześniej moja mama wspominała, że córka znajomej jest po in vitro i że jeździła do znanej kliniki na północnym wschodzie Polski; że mają tam profesora, który był prekursorem in vitro w Polsce. Od niego uczą się najlepsi. Wtedy myślałam: profesor jak profesor, też chodzę do profesora, poza tym w Warszawie jest o wiele łatwiej, gdzie tam będę jeździć na koniec kraju. Ale ostatecznie skontaktowaliśmy się z profesorem z Białegostoku, który czasem, gościnnie, przyjmował w Warszawie.

Wrażenia były lepsze?

M: Nieporównywalne. To nie jest typ milusińskiego czarusia, ale też nigdy nie powie, że kobieta jest „jałową pustynią”. Podszedł do sprawy stricte naukowo. Popatrzył na badania, rozpisał całą stymulację, ale według własnego pomysłu, dopasowanego do naszej sytuacji.
A: Zaczęliśmy się orientować, jakie są koszty, i szczęka nam opadła. Trzy razy tam dzwoniłem, bo nie wierzyłem w to, co słyszę. Wszystko było siedemdziesiąt procent tańsze niż w Warszawie. Nikt nie oferował żadnych pakietów ani innych pierdół.
M: Okazało się, że te koszty są dla nas realne, a w tamtym czasie naprawdę kończyła nam się kasa. Odetchnęliśmy z ulgą, słysząc, że kwota jest znacznie niższa, niż zakładaliśmy. Szybko wykupiliśmy przepisane leki, bo rząd ogłaszał, że od następnego miesiąca przestaną być refundowane. To była moja ostatnia refundacja, bo należy się tylko do trzeciej próby. Po dwóch miesiącach pojechaliśmy do Białegostoku. W recepcji leżała książka. Nie pamiętam tytułu, ale przeczytałam tam takie zdanie: „Ci, co chcą być rodzicami, wcześniej czy później nimi zostają”. I trochę to podniosło mnie na duchu. Ostatecznie spędziliśmy tam cały tydzień – okazało się, że w klinice można nocować. Z początku wyjazd wydawał się kłopotliwy, ale po fakcie stwierdziliśmy, że był trochę jak wakacje. Zrobiono mi punkcję, zapłodniono wszystkie pobrane komórki, a było ich – o dziwo – nadspodziewanie dużo, bo aż osiem. Profesor dzwonił codziennie, mówił, jak rozwijają się te zarodki, że generalnie jest nieźle. W piątej dobie przeprowadzono transfer. Profesor radził, żeby się nie przejmować, bo są jeszcze dwa bardzo dobre zarodki, i żeby podejść do tematu na spokojnie. I rzeczywiście mnie uspokoił, czułam się zaopiekowana, miałam numer telefonu bezpośrednio do niego, on sam codziennie dzwonił. Myślałam, że ten transfer w ogóle się nie powiódł, bo doszło do plamienia, ale się udało. Za pierwszym razem. Dziś mamy dwuletnią już córeczkę.

Czy wszystkie badania, zabiegi były fizycznie wyczerpujące, bolesne?

M: Niby nie, ale te dwa lata odarły mnie z intymności. Rozkładałam nogi bez przerwy i przed każdym. Pierwsza sprawa to różne badania, a te generalnie nie są przyjemne, tymczasem trzeba przejść ich tysiące. W zasadzie nic nie boli, no, może trochę zastrzyki, które robi się w brzuch; z czasem po prostu dochodzi do zrostów, skóra twardnieje, pojawiają się sińce. Punkcje są robione w znieczuleniu ogólnym, nic wtedy nie boli, tyle że potem można odczuwać pewien dyskomfort – ja miałam spuchnięty, obolały brzuch. Sam transfer też teoretycznie nie boli – to zresztą zależy, jaki kto ma próg bólu. Wszystko jest do przeżycia, ale na pewno nie ma nic wspólnego z relaksem w spa. Czułam, że ciało to instrument, narzędzie. Potem minęło trochę czasu, zanim znowu zaczęłam postrzegać siebie inaczej, w sposób intymny.

A jak się układało między wami? Były momenty krytyczne?

M: Były, mimo że Artur bardzo mnie wspierał. Jest optymistą, to on zawsze mówił: głowa do góry, następnym razem się uda. Ja miałam chwile załamania. Czarne myśli, wszystko na nie, kompletna frustracja. Nie dochodziło do ekstremalnych sytuacji, nie chcieliśmy się rozstawać, ale zdarzało się, że byłam skrajnie podenerwowana.
A: Monika była bardzo dzielna. Było mi jej szkoda, że musi przechodzić przez te wszystkie badania i zabiegi. Spodziewaliśmy się spadku nastroju. Przeszliśmy przez to, chociaż gdyby taki stan miał trwać na przykład kolejne trzy lata, to nie wiem, czybym to wytrzymał.

Mieliście tak, że w trakcie tego procesu nie myśli się o niczym innym, jak tylko o tym, czy się uda?

M: Tak, mieliśmy. Nie mogłam uwolnić się od tego myślenia, choć bardzo się starałam. Aż się wtedy we mnie gotowało. Jestem dosyć wrażliwa i wszystko mocno przeżywam. Widząc dzieci przyjaciół, starałam się myśleć rozsądnie, górę jednak brały emocje. Na Facebooku, wiadomo, ludzie wrzucają zdjęcia dzieci, a ty nie możesz dzielić szczęścia nawet z najbliższymi. Może to egoistyczne, ale patrząc na dzieciaki przyjaciół, zadawałam sobie pytanie: dlaczego oni, a nie my? Gdy widziałam kobietę w ciąży czy matkę z wózkiem, dostawałam wewnętrznych spazmów. Nie płakałam, lecz w środku mnie rozrywało, pękało mi serce, tak bardzo było mi przykro. Dziś wiem, że te emocje nie były potrzebne, ale to było silniejsze ode mnie. Źle się czułam sama ze sobą, nie życzyłam nikomu źle, ale gniew i poczucie niesprawiedliwości przyciągały niekoniecznie same życzliwe myśli.

Ile kosztowało całe leczenie?

A: Trudno policzyć, bo oprócz wydatków kluczowych była cała masa badań wielokrotnie powielanych. Myślę, że lekką ręką wydaliśmy ponad sto tysięcy, nie licząc wizyt i rutynowych badań. W takiej sytuacji człowiek jest tak zafiksowany, że wyda wszystkie pieniądze, nawet gdy w grę wchodzą kredyty, długi, wyprzedanie mienia. Jest się w amoku. Być może podejmuje się decyzje mało racjonalne, byle tylko spełnić marzenie o rodzicielstwie.
M: Ktoś nam podpowiedział, żeby zorganizować zbiórkę. Byliśmy otwarci na wszelkie pomysły i sugestie, zaczęliśmy więc zbierać pieniądze na siepomaga.pl. Dzięki zbiórce udało się zebrać kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście bardzo pomogła nam rodzina – rodzice z obu stron wyłożyli oszczędności życia. Nie wiemy, czy kiedykolwiek uda nam się spłacić wielki dług wdzięczności.

Korzystaliście z refundacji?
A:
Nie, bo refundacja się nie należy, jeśli nasienie pochodzi od innego dawcy. To skandal i ewenement na skalę Europy. W innych krajach bezpłodni mężczyźni mogą liczyć na wsparcie. Ja jestem przewlekle chory genetycznie i uważam, że moje leki powinny być refundowane, zwłaszcza że muszę je przyjmować dożywotnio. Tymczasem niemal za wszystko płaciliśmy na sto procent, zarówno w trakcie procedury in vitro, jak i moich badań. Sama biopsja jąder, o której wspominałem, to koszt ośmiu tysięcy złotych.
M: Należała nam się tylko refundacja za leki do stymulacji. To już coś, choć to kropla w morzu potrzeb. Zwłaszcza że w trakcie tych dwóch lat miałam zawirowanie z pracą.

Leczenie i procedura in vitro były przeszkodą w pracy?

M: Ten temat warto poruszyć, bo pary takie jak my często stają przed dylematem: przyznać się w pracy czy zataić prawdę. Gdy rozpoczęliśmy leczenie, musiałam korzystać ze zwolnień L4, zdarzało się też, i to często, że opuszczałam miejsce pracy na dwie, trzy godziny. Nie było wyjścia – wizyty lekarskie, terminy badań nie zawsze można zaplanować popołudniami. Nosiłam się z zamiarem poinformowania pracodawcy o prawdziwym powodzie moich wyjść – wiedział tylko tyle, że to ważne sprawy rodzinne – ale nie zdążyłam tego zrobić, ponieważ mnie zwolniono. To był moment krytyczny, bo właśnie wtedy, jak nigdy wcześniej, potrzebowaliśmy pieniędzy i płynności finansowej.
Ucieszyłam się, gdy szybko znalazłam nową pracę. Tym razem postanowiłam, że zagram w otwarte karty. Już na początku poinformowałam, że jesteśmy w trakcie procedury in vitro i że przez pewien czas mogę wymagać nienormowanego czasu pracy. Byłam mile zaskoczona, gdy przyjęto to z entuzjazmem. Usłyszałam, że możemy liczyć na wsparcie, zrozumienie i że na pewno się dogadamy. Niestety szybko zaczęły się schody ze strony współpracowniczek. To były młodsze dziewczyny, bez dzieci i jeszcze nawet nieplanujące ciąży. Zdarzały się kąśliwe uwagi, cyniczne komentarze i teatralne szepty. Uznały, że nasze starania to fanaberia, że one w takiej sytuacji zaadoptowałyby dziecko. Odpowiadałam, że póki nie urodzę zdrowego dziecka, nie zaznam spokoju. Postawa koleżanek jest dla mnie niezrozumiała, zwłaszcza że pracowałyśmy w branży związanej ze zdrowiem i profilaktyką zdrowotną. Gdy zaszłam w upragnioną ciążę, chuchałam na siebie i dmuchałam. Może przesadnie, ale naprawdę czułam, że muszę zrobić wszystko, by utrzymać tę ciążę. Pamiętam, jak na przedświątecznym spotkaniu rozbolał mnie brzuch i głowa. Siedziałam na krześle osowiała, pełna lęków, bo kilka dni wcześniej naskoczył na mnie pies i bałam się, że ból wróży coś niedobrego. Prowadzenie ciąży po in vitro jest lękowe. Wsłuchiwałam się w siebie, każdy sygnał interpretowałam jako zagrożenie. Oczywiście, że na początku inaczej to sobie wyobrażałam. Chciałam pracować do końca ciąży, być aktywna, ćwiczyć, ale życie weryfikuje plany. Kiedy wszystko stawia się na jedną kartę, nie ma kompromisów, priorytetem jest donoszenie ciąży, nawet kosztem wyrzeczeń towarzyskich czy zawodowych zaniedbań. Koleżanki odebrały moją postawę jako przejaw arogancji i hipochondrii. Przewracały oczami, docinały, że chyba przesadzam. Krótko po Wigilii kończyła mi się umowa. Pracodawca nie zdecydował się jej przedłużyć. Nie ukrywał, że sytuacja go przerosła, a na jego decyzję miała wpływ opinia zespołu. Później się dowiedziałam, że to koleżanki donosiły na mnie szefowi, że migam się od pracy, zasypiam przy biurku i że one mają już dość robienia wszystkiego za mnie. Do tego księgowa nakrzyczała, że naciągnęłam firmę, bo w poprzednich miesiącach musiałam wziąć dłuższe zwolnienie. To bardzo przykre usłyszeć, że okradło się firmę, bo zaszło się w ciążę. Tak więc ostatecznie nie jestem pewna, czy warto w pracy być szczerym, czy nie. I w jednym, i w drugim przypadku straciłam pracę.

Dobrze, że mogliście liczyć na wsparcie rodziny.

A: Na pewno finansowe, i za to jesteśmy bardzo wdzięczni. Gorzej rzecz się ma na płaszczyźnie wsparcia psychicznego, relacji rodzinnych.

Co to znaczy?

M: Przed większą częścią rodziny ukrywamy, że nasza córka i – wkrótce – synek pochodzą z in vitro. Ja powiedziałam o tym tylko mamie. Na początku ciężko to zniosła, ale gdy poukładała sobie wszystko w głowie, była dla mnie oparciem. Mój ojciec o niczym nie wie. Jest konserwatystą, zwolennikiem partii rządzącej, a co za tym idzie – jest przeciwny lewackim fanaberiom, za jakie in vitro jest uznawane. Gdyby ludzie mieli dostęp do merytorycznych treści, gdyby przekaz w sprawie in vitro był prawdziwy i można się było dowiedzieć, że z takiej pomocy korzystają setki par, to może tacy ludzie jak mój ojciec by zrozumieli. Niestety przekaz, który dociera do mas, jest wypaczony, nacechowany negatywnymi emocjami. A ludzie ulegają propagandzie.
A: Ja według mojego teścia jestem lewakiem złym i najgorszym. W ogóle nie rozmawiamy. Ale problem jest także w mojej matce. Mimo że od wielu lat wie o mojej genetycznej chorobie, wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że dziecko pod względem biologicznym nie będzie moje. Wielokrotnie tłumaczyłem rodzicom krok po kroku, jak sprawa wygląda, i za każdym razem padało pytanie: czy to będzie twoje dziecko?
M: Oczywiście, że Artur jest tatą obojga naszych dzieci. Córka jest w nim zakochana. Chodzi przecież o to, jakim się jest rodzicem, biologia nie jest tutaj taka ważna. Artur był przy porodzie, od pierwszych chwil życia są z córką razem. Wiele osób mówi, że jest do niego podobna.

Planujesz powiedzieć ojcu?

M: Na początku było mi bardzo przykro, że mam przed nim tajemnicę. Chciałam mu powiedzieć, liczyłam na to, że mi ulży, ale coraz częściej obserwuję jego dziwne zachowania i radykalizujące się poglądy i myślę: po co mam sobie zawracać nim głowę. Nigdy za bardzo nie mogłam na niego liczyć. Teraz nie czuję już potrzeby, by mu o pewnych rzeczach mówić. W zasadzie czuję się z tym świetnie, odzyskałam spokój. Mamy swoją rodzinę i te relacje są najważniejsze. Może pokoleniu naszych rodziców trudno to zrozumieć, bo za ich czasów in vitro po prostu nie było.
A: Fakt, że rodzice pomagali nam finansowo, nie upoważnia ich do tego, by decydowali za nas lub wywierali na nas nacisk. Szkoda tylko, że to komplikuje niektóre sprawy.

Co na przykład?

A: Chcemy, żeby nasze dzieci jak najwcześniej dowiedziały się od nas, w jaki sposób przyszły na świat. Chcemy, żeby to było dla nich naturalne, żadne tabu ani tajemnica. Tylko musimy to zrobić mądrze, bo przecież należy założyć, że będą o tym rozmawiać z dziadkami. A jak mamy uczyć dzieci tolerancji i otwartości, jeśli najbliższa rodzina ma problem z zaakceptowaniem prawdy?
M: Gdybyśmy mogli liczyć na rodziców i gdybyśmy mieli pewność, że staną za wnukami murem, łatwiej byłoby dzieciom odnaleźć się w nietypowej sytuacji. Podczas wizyty u psychologa zapytaliśmy, jak taki problem rozwiązać. Psycholog poradziła nam, by na etapie starania się o dziecko nie mówić o tym nieprzekonanym, ewentualnie powiedzieć o wszystkim dopiero wtedy, gdy już będzie ono na świecie. Wówczas jest już inaczej, bo każdy zdąży je pokochać, widzi, że jest normalne, fajne, mądre, że nie jest to ufoludek ani nie ma charakterystycznej bruzdy na czole czy innych kosmicznych cech.

Wspominacie o wizytach u psychoterapeuty. Czy takie wsparcie jest parom potrzebne?

A: Psycholog powinien towarzyszyć podczas całej terapii. To nieocenione wsparcie.
M: Na początku myśleliśmy, że nie jest potrzebny, że sami sobie poradzimy. Ale tylko na początku. Potem, po kolejnych nieudanych próbach, coś wymknęło się spod kontroli.
A: Jechałem na przykład do pracy i ciekły mi łzy. I tak kilka razy dziennie. Czułem niemoc, apatię. Nie umiałem sobie tego wytłumaczyć, bo nie miałem siły o tym wszystkim myśleć.
M: Trafiliśmy na grupowe zajęcia do psychologa w klinice. Dowiedzieliśmy się, że nie jesteśmy inni ani dziwni. Informacja o niepłodności wywołuje emocje porównywalne do tych, kiedy człowiek dowiaduje się o chorobie nowotworowej. Po każdej stracie zarodka przechodzi się żałobę. Może nie dosłownie, ale poczucie straconej nadziei jest podobnie silne. Nigdy nikogo bliskiego nie straciłam, więc na szczęście nie mogę tego porównać, ale psycholożka mówiła, że przechodzi się przez takie same fazy: od niedowierzania przez złość, pretensje po spadek samopoczucia i żal. A potem znowu się z tego wychodzi i znowu zaczyna działać. Ta sinusoida zdaje się nie mieć końca.
A: Na spotkaniu grupowym byli ludzie z większymi problemami niż nasze. Starali się o dziecko o wiele dłużej, niektórzy korzystali z adopcji prenatalnej całego zarodka. Nie chcę, żeby to źle zabrzmiało, ale świadomość, że my wcale nie byliśmy w najgorszej sytuacji, dodawała nam sił.

Mieliście myśli, że to już ostatnia próba i dość?

M: Nie, nie osiągnęliśmy tego stadium. Byliśmy na etapie walki. Pojawiały się myśli: a co, jeśli się nie uda?, ale trwały tylko chwilę. Nie wyobrażaliśmy sobie życia bez dziecka. Nie wiem, z czego to wynika, że dla niektórych dziecko nie jest pragnieniem nadrzędnym. Może są osoby, które w ogóle nie chcą mieć dzieci – nie oceniam, każdy ma w życiu swój cel – dla mnie jednak było nie do pomyślenia, żeby żyć bez dziecka.

Rozważaliście adopcję?

A: Moja mama wciąż zadawała pytanie: a może adopcja? W końcu się wściekłem, powiedziałem swoim rodzicom, że nie chcę więcej słyszeć o adopcji. Reagowałem bardzo nerwowo. Walczyliśmy, żeby Monika nosiła pod sercem nasze dziecko. To był nasz cel.
M: Gdy ktoś mi mówił o adopcji – a to zdarzało się często – czułam się tak, jakby odbierano mi od razu szansę. Chciałam krzyczeć: przecież ja walczę o swoje dziecko, nie widzicie? Kolejna kwestia jest taka, że chciałam mieć to dziecko w brzuchu. Nie wiem, jak kobiety są skonstruowane, ale to pragnienie jest instynktowne, dlatego nerwowo podchodziłam do tematu adopcji. Zastanawiałam się, czemu w ogóle ktoś o niej mówi, jakbym nie wiedziała, że taka opcja istnieje. Na razie działaliśmy na polu in vitro, gdyby to nie wyszło, ostatecznie rozważalibyśmy następne kroki, być może także adopcję. Nie uważam, że jest ona zła, przeciwnie, uważam, że ludzie, którzy się na nią decydują, są cudowni i bohaterscy. Ale na to trzeba być gotowym. Nie wolno nikogo do takiej decyzji nakłaniać.

Jesteście wierzący?

A: W teorii tak, wzięliśmy ślub kościelny, ale szczerze mówiąc, wiara jest dla mnie bez znaczenia.
M: Ja jestem wierząca, chociaż teraz mniej praktykująca.

Mieliście problem, jak in vitro pogodzić z wiarą? Przecież Kościół jest mu przeciwny.

M: Nie, nie miałam takiego problemu, moje sumienie jest czyste. Nigdy nie uważałam, że in vitro to coś złego, grzesznego. Do tej pory nie rozumiem, czemu Kościół tę procedurę neguje.
A: Ja jestem jak święty Józef. Józef przygarnął Maryję z Chrystusem. Moja lekarka mówi, że to przecież było pierwsze in vitro.
M: Za kilkadziesiąt lat większość par będzie z niego korzystała. Kościół będzie musiał się nagiąć.

Mimo trudnej drogi i bolesnych wspomnień zdecydowaliście się na kolejne dziecko.

M: Mieliśmy dwa zamrożone zarodki. Myślałam czasem o nich, że trochę szkoda, że będą tam tak marzły przez lata. Postanowiliśmy z nimi spróbować, ale niestety się nie przyjęły. Nasze pragnienia zostały już jednak rozbudzone, zastanawialiśmy się więc, co dalej. Niby cel został już osiągnięty: mamy dziecko. Moja sytuacja jest niepewna, bo w zasadzie nie mam pracy ani żadnych świadczeń. Do tego córka nie została przyjęta do państwowego żłobka, a o prywatnym nie było mowy. Mieliśmy dylemat – czy my na pewno nie za wiele chcemy od życia? Z drugiej strony oboje jesteśmy jedynakami i to nas w życiu trochę uwierało. Chcieliśmy, by córka miała rodzeństwo. Ostatecznie podjęliśmy decyzję, że podejdziemy jeszcze raz, ale już bez zacięcia, nie za wszelką cenę.
A: Pal licho finanse.

I się udało.

M: Za pierwszym razem, bez komplikacji.
A: I teraz niecierpliwie czekamy na synka. Możemy z pełną odpowiedzialnością przyznać: jesteśmy szczęściarzami.


Powyższy fragment pochodzi z książki Małgorzaty Rozenek-Majdan „In Vitro. Rozmowy intymne”. Książka ukazuje się 14 maja 2019 r. nakładem Wydawnictwa Prószyński i Ska.

"In vitro. Rozmowy intymne"

Archiwum Hello Zdrowie

O swoich przeżyciach otwarcie opowiadają w niej m.in. pierwsza Polka, która urodziła dzięki tej metodzie, i kobieta, która, korzystając z procedury in vitro, padła ofiarą pomyłki. Nie brakuje tu pięknych i budujących opowieści o upragnionym rodzicielstwie, ale także historii bolesnych i dramatycznych. Jest także głos duchownego, tak ważny w dyskusji o in vitro.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta i mężczyzna przytulają się

Leczenie niepłodności usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia

Patrycja Olszańska, dawczyni komórek jajowych

Patrycja Olszańska: „Mój partner śmieje się, że przyjdzie dzień, kiedy zapukają do moich drzwi te wszystkie dzieci poczęte z mojej komórki jajowej”

Noworodek ze starszą siostrą

„Najstarszy” noworodek świata. Dziewczynka pobiła rekord swojej siostry

„Dzięki prezesowi Kaczyńskiemu mam dwie córki z in vitro, a on nawet o tym nie wie”

Laboratorium in vitro INVICTA - dr n. med. Joanna Liss

„Zapładniamy nie według naszego uznania, ale zgodnie z wolą pacjentów”. Embriolożka Joanna Liss o tworzeniu ludzkich zarodków i opiece nad nimi

Małgorzata Rozenek-Majdan po porodzie, z synem Henrykiem

„Jestem grubaską”. Małgorzata Rozenek-Majdan pokazała, jak naprawdę wygląda jej ciało po urodzeniu syna

Małgorzata Rozenek-Majdan urodziła trzeciego syna/Instagram

Małgorzata Rozenek-Majdan urodziła trzeciego syna. Chłopiec przyszedł na świat dzięki metodzie in vitro

czarnoskóra kobieta i biała kobieta

Różnice rasowe w niepłodności kobiet i dostępu do jej leczenia to fakt. Porażające dane

Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance

Amy Schumer już po kolejnym etapie zapłodnienia in vitro. „Dziękuję za wasze wsparcie, jest ogromnie pokrzepiające”

Małgorzata Rozenek-Majdan o poronieniu

Małgorzata Rozenek-Majdan: Poroniłam ciążę bliźniaczą w prawie 11. tygodniu

Amy Schumer

Amy Schumer stara się o dziecko metodą in vitro. Pokazała swój brzuch po zastrzykach

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan / Instagram

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan zostaną rodzicami! Prezenterka jest w upragnionej ciąży!

Co na prezent dla dziewczynki? Oto 7 pomysłów na prezenty, które uczą niezależności i samoakceptacji!

In vitro - czym jest ten sposób leczenia niepłodności?

In vitro w leczeniu niepłodności

In vitro – ostatnia szansa dla niepełnosprawnych

„W społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów na temat osób niepełnosprawnych, że nie myślą o seksie, nie marzą o rodzinie lub są całkowicie nieporadni życiowo” – mówi ginekolog i seksuolog Monika Łukasiewicz

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!

Małgorzata Rozenek-Majdan

Małgorzata Rozenek-Majdan: Za każdym razem rozpoczynając procedurę in vitro, widzę to dziecko i projektuję nasze wspólne życie na nowo

Inseminacja domaciczna w leczeniu niepłodności

Inseminacja domaciczna w walce z niepłodnością

kobieta leży na łóżku i czyta książkę

Czytanie książek ma wpływ na nasze zdrowie

ksiązżka tak mam okres a co na białym blacie

Książki o okresie – co można w nich znaleźć?

Michelle Obama o poronieniu: Czułam się zagubiona i samotna. Czułam się tak, jakbym zawiodła

Małgorzata Rozenek-Majdan na ściance

Małgorzata Rozenek-Majdan o projekcie ustawy o in vitro: wrogi wobec ludzi, którzy marzą o byciu rodzicem

Para trzymająca się za ręce

In vitro tylko dla małżeństw. Do Sejmu trafił nowy projekt ustawy

Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll

Najpopularniejsze

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

insulinooporność

Dieta w insulinooporności