Przełom w leczeniu depresji poporodowej zdjęcie: gettyimages.com

Przełom w leczeniu depresji poporodowej. FDA zatwierdziła nowy lek. Szybki, skuteczny, ale bardzo drogi

Depresja poporodowa to problem, z którym boryka się wiele kobiet po urodzeniu dziecka. Leczona jest głównie antydepresantami. Teraz może się to zmienić. Breksanolon to nowy lek opracowany na depresję poporodową, zatwierdzony już przez FDA. Jego działanie jest szybkie i skuteczne.

Spis treści:

Czym jest Breksanolon?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy lek specjalnie opracowany w celu leczenia depresji poporodowej, zwany Breksanolon lub Zulresso. Breksanolon jest syntetyczną formą hormonu allopregnanolonu, pochodnej progesteronu. Hormon ten wzrasta w trakcie trwania ciąży, a następnie spada po porodzie, co może przyczynić się do depresji poporodowej.

Breksanolog może stać się przełomową formą leczenia depresji poporodowej, choć finansowo nie każda mama będzie mogła sobie na niego pozwolić. Jest to jednak duży krok do zmiany leczenia, które teraz najczęściej odbywa się za pomocą antydepresantów.

Breksanolon – nowy lek na depresję poporodową

Breksanolon nie jest pigułką. Lek podaje się dożylnie w trakcie 60-godzinnego wlewu, co oznacza, że ​​musi być podawany w warunkach nadzorowanych medycznie, takich jak wykwalifikowany obiekt lub szpital, a nie w domach pacjentów.

Badania kliniczne leku potwierdziły jego skuteczność. Jego działanie przynosi niemal natychmiastową ulgę. Na efekty pacjentki nie będą musiały czekać do kilkunastu dni, jak w przypadku antydepresantów, poprawę objawów zauważono już 24 godziny po otrzymaniu leku. Efekty działania utrzymują się nawet 30 dni po podaniu.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania Breksanolonu były senność i zawroty głowy. Uważa się jednak, że lek w żaden sposób nie zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu. Obecnie producent leku czeka na orzeczenie FDA w sprawie matek karmiących piersią.

Cena Breksanolonu jest jednak zawrotna. Waha się od 20 do 35 tys. dolarów amerykańskich. To wydatek jednorazowy, ale nie obejmuje kosztów pobytu w obiekcie, w którym będzie podawana.

Depresja poporodowa, czyli więcej niż poporodowy smutek

Polecamy

Depresja poporodowa, czyli więcej niż poporodowy smutek

Czytaj

Depresja poporodowa a nowe standardy opieki okołoporodowej

Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce zostały wprowadzone nowe standardy opieki okołoporodowej. Obowiązkowe są badania dotyczące wystąpienia ryzyka depresji w ciąży i depresji poporodowej. Lekarz lub położna muszą zaproponować badania i ewentualnie skierować do odpowiedniego specjalisty. Według testu depresji Becka ocena ryzyka powinna być przeprowadzona: w 11-14 tyg. ciąży, 33-37 tyg. ciąży oraz po porodzie, w czasie wizyty położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu matki i jej dziecka.

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa występuje u sporej części kobiet po urodzeniu dziecka. Często osoby z jej otoczenia nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Wielu osobom wciąż trudno zrozumieć, jak kobieta, która pragnie dziecka i wyczekuje go przez całą ciążę, po porodzie popada w depresję z tego powodu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź