Przejdź do treści

Przełom w leczeniu depresji poporodowej. FDA zatwierdziła nowy lek. Szybki, skuteczny, ale bardzo drogi

mama i dziecko
zdjęcie: gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dieta Dukana. Zdrowa czy nie?
Dieta Dukana. Zdrowa? Niekoniecznie. Co o niej mówi dietetyczka?
Sandra Kubicka o swojej chorobie: Dzisiaj mijają 2 miesiące odkąd dowiedziałam się ze mam PCOS. Efekty? Da się? DA SIĘ!
Czy stres ma wpływ na alergię?
Jak powstają rozstępy? Dostałyśmy je od tygrysicy! Zobacz świetną animację
Nie radzisz sobie ze stresem? Polub się z adaptogenami!

Depresja poporodowa to problem, z którym boryka się wiele kobiet po urodzeniu dziecka. Leczona jest głównie antydepresantami. Teraz może się to zmienić. Breksanolon to nowy lek opracowany na depresję poporodową, zatwierdzony już przez FDA. Jego działanie jest szybkie i skuteczne. 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy lek specjalnie opracowany w celu leczenia depresji poporodowej, zwany Breksanolon lub Zulresso. Breksanolon jest syntetyczną formą hormonu allopregnanolonu, pochodnej progesteronu. Hormon ten wzrasta w trakcie trwania ciąży, a następnie spada po porodzie, co może przyczynić się do depresji poporodowej.

Breksanolog może stać się przełomową formą leczenia depresji poporodowej, choć finansowo nie każda mama będzie mogła sobie na niego pozwolić. Jest to jednak duży krok do zmiany leczenia, które teraz najczęściej odbywa się za pomocą antydepresantów.

dr Steve Kanes, dyrektor medyczny Sage Therapeutics
Może to potencjalnie zmienić na lepsze życie kobiet i ich rodzin. Na depresję poporodową cierpi nie tylko matka. Także noworodek i inni ludzie w jej rodzinie
Kobieta z depresją po porodzie

Czym jest Breksanolon?

Breksanolon nie jest pigułką. Lek podaje się dożylnie w trakcie 60-godzinnego wlewu, co oznacza, że ​​musi być podawany w warunkach nadzorowanych medycznie, takich jak wykwalifikowany obiekt lub szpital, a nie w domach pacjentów.

Badania kliniczne leku potwierdziły jego skuteczność. Jego działanie przynosi niemal natychmiastową ulgę. Na efekty pacjentki nie będą musiały czekać do kilkunastu dni, jak w przypadku antydepresantów, poprawę objawów zauważono już 24 godziny po otrzymaniu leku. Efekty działania utrzymują się nawet 30 dni po podaniu.

Myślisz o dziecku?

Sprowadzić na świat nowe życie to nie lada wyczyn. Ciała przyszłych mam przechodzą szereg zmian, warto wtedy skupić się na sobie. Sprawdź jak może Cię wesprzeć WIMIN.

Sprawdź

Od 30 lat stosujemy te same metody leczenia depresji poporodowej. Istnieje ogromna potrzeba nowych, szybszych sposobów terapii. To jest poważny krok ku temu, by zrozumieć, w jaki sposób traktować chorobę. Miejmy nadzieję, że zachęci kobiety do poszukiwania i uzyskania leczenia depresji poporodowej

dr Samantha Meltzer-Brody, dyrektor programu psychiatrii okołoporodowej na University of North Carolina w Chapel Hill i główny badacz akademicki w badaniach Breksanolonu
Depresja poporodowa dzięki terapii i lekom jest całkowicie wyleczalna.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania Breksanolonu były senność i zawroty głowy. Uważa się jednak, że lek w żaden sposób nie zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu. Obecnie producent leku czeka na orzeczenie FDA w sprawie matek karmiących piersią.

Cena Breksanolonu jest jednak zawrotna. Waha się od 20 do 35 tys. dolarów amerykańskich. To wydatek jednorazowy, ale nie obejmuje kosztów pobytu w obiekcie, w którym będzie podawana.

Depresja poporodowa to poważne schorzenie, które może zagrażać życiu matki i dziecka. Dotknięte nią kobiety mogą mieć myśli o samookaleczeniu lub o skrzywdzeniu dziecka. Depresja poporodowa może również w negatywny sposób wpływać na więź pomiędzy matką a niemowlęciem.

tłumaczy dr Tiffany Farchione, kierująca Wydziałem Produktów Psychiatrycznych w Centrum Oceny i Badań nad Lekami FDA
Kobieta w ciąży siedzi na łóżku

Nowe standardy opieki okołoporodowej

Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce zostały wprowadzone nowe standardy opieki okołoporodowej. Obowiązkowe są badania dotyczące wystąpienia ryzyka depresji w ciąży i depresji poporodowej. Lekarz lub położna muszą zaproponować badania i ewentualnie skierować do odpowiedniego specjalisty. Według testu depresji Becka, ocena ryzyka powinna być przeprowadzona: w 11-14 tyg. ciąży, 33-37 tyg. ciąży oraz po porodzie, w czasie wizyty położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu matki i jej dziecka.

psycholog Wojciecha Kruczyńskiego
Narodziny dziecka jest wydarzeniem zwykle radosnym, ale też jednocześnie traumatycznym. Jest to wtargnięcie rzeczywistości w ciało, umysł i emocje. Wszelkie słabości mają prawo się w tym momencie ujawnić, jak przy każdym traumatycznym wydarzeniu

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa występuje u sporej części kobiet po urodzeniu dziecka. Często osoby z jej otoczenia nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Wielu osobom wciąż trudno zrozumieć, jak kobieta, która pragnie dziecka i wyczekuje go przez całą ciążę, po porodzie popada w depresję z tego powodu.

Opiekowanie się dzieckiem staje się męczące, ponad siły. Pojawia się poczucie wyssania, a za tym idzie złość na dziecko. A w następnej kolejności złość na siebie za takie uczucia. Tutaj depresja może pojawić się zaraz po porodzie, gdy okazuje się, że dziecko głównie chce brać, a nie dawać.

Kobiety opierające swoje poczucie wartości i niezależności wyłącznie na pracy zawodowej są zagrożone taką depresją. Zawodowy terminarz jest często dla nich ramą, która dosłownie utrzymuje ich konstrukcje w pionie i napędza do życia. Kiedy nagle wpadną w chaos okołoporodowy, w którym nie da się niczego zaplanować i przewidzieć, wpadają w rozsypkę, czują się rozbite i bezwartościowe. I także potrafią mieć o to pretensje do dziecka, sabotować ciążę. Niesatysfakcjonujący związek z partnerem, wcześniejsze problemy w więzi z rodzicami, dysfunkcje w rodzinie mogą również uaktywnić skłonności depresyjne.

powiedział psycholog Wojciech Kruczyński

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

W jakiej wannie kąpać niemowlaka? Wanienki z wyprofilowanym kształtem zrobią dziecku krzywdę? Tłumaczy fizjoterapeutka niemowląt

Masz zaburzenia lękowe? Wydaje ci się, że nie jesteś nikomu potrzebna? Zobacz ilustracje, które powinna zobaczyć każda osoba z problemami zdrowia psychicznego

Nieważne, jak zaczął się twój sport

Ratując komuś życie, możesz uratować także swoje. Nieszablonowe spojrzenie na aktywność fizyczną w spocie „Nieważne, jak zaczął się twój sport”

Małgorzata Rozenek-Majdan

Małgorzata Rozenek-Majdan: za każdym razem rozpoczynając procedurę in vitro, widzę to dziecko i projektuję nasze wspólne życie na nowo

Zastanawiałaś się kiedyś, jak wyglądałoby twoje dzieciństwo, gdybyś urodziła się w innym państwie? Uğur Gallenkuş znów szokuje. Jego zdjęcia są skuteczniejsze niż tysiąc słów

Brak energii, zły nastrój? Przyczyna może być prozaiczna

dziecko wózek upał

„Nie wkładaj dziecka do szklarni!” – mówi lek. med. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

samotnosc

Samotność ciąży. Felieton Ewy Kalety

Dlaczego warto budzić dzieci kwadrans wcześniej?

dzieci myją zbęby

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj. Twoje dziecko jedzie na zieloną szkołę? Sprawdź, czym i dlaczego nie powinno się dzielić

depresja

Bieg charytatywny, bilbordy na ulicach, kampanie społeczne. Wszystko po to, abyś wiedziała, że z depresji można wyjść

dziecko i zabawki

Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o inhalacji

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Szczere, na luzie i z uśmiechem. Najfajniejsze konta mam na Instagramie

7 rzeczy, którymi nieświadomie pogarszasz chorobę lokomocyjną dziecka

„Wyrazy miłości dla mam zawstydzających mnie za występ na stand upie”. Amy Schumer świetną ripostą odpowiada na hejt

Mama siedzi z ciedzkiem. Dziecko - chłopiec siedzi na nocniku i patrzy na mamę

Gdy w nocniku pusto, czyli jak pomóc dziecku w zaparciach?

Kiedy dziecięcą gondolę zamienić na spacerówkę i czym się kierować? Podpowiada na Instagramie Mama Fizjoterapeutka

Płaczące dziecko cierpiące na zaburzenia integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej – jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć?

Kobieta rodząca dziecko porodem kleszczowym

Możliwe konsekwencje, które mogą wystąpić podczas porodu kleszczowego

Kobieta w ciąży siedzi na blacie

Planuję ciążę, ale nie przyswajam kwasu foliowego. Rozmawiamy z ginekologiem o Quatrefolicu

Jak mi lekarka powiedziała o obumarciu płodu, to miałam ochotę jej coś zrobić.

„Jak mi lekarka powiedziała o obumarciu płodu, to miałam ochotę jej coś zrobić. Dla nich to płód, dla mnie to dziecko”

kobieta ciąża

Planujesz ciążę? Przygotowania zacznij już dziś