Przejdź do treści

Przełom w leczeniu depresji poporodowej. FDA zatwierdziła nowy lek. Szybki, skuteczny, ale bardzo drogi

mama i dziecko
zdjęcie: gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Wrzody żołądka – jak wyglądają objawy? Wyjaśnia gastroenterolog
4 sposoby na pogodzenie się
Jak się skutecznie pogodzić? Skorzystaj ze wskazówek psychologa
Chwile, kiedy dziecko wyrasta z małej fasolki, warte są każdej sekundy. Zobacz galerię niesamowitej radości z oczekiwania
Judy Chicago, matka chrzestna waginy: feminizm jest humanizmem
Chleb bez mąki. Wzbogać swoje wielkanocne menu o zdrowe pieczywo

Depresja poporodowa to problem, z którym boryka się wiele kobiet po urodzeniu dziecka. Leczona jest głównie antydepresantami. Teraz może się to zmienić. Breksanolon to nowy lek opracowany na depresję poporodową, zatwierdzony już przez FDA. Jego działanie jest szybkie i skuteczne. 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy lek specjalnie opracowany w celu leczenia depresji poporodowej, zwany Breksanolon lub Zulresso. Breksanolon jest syntetyczną formą hormonu allopregnanolonu, pochodnej progesteronu. Hormon ten wzrasta w trakcie trwania ciąży, a następnie spada po porodzie, co może przyczynić się do depresji poporodowej.

Breksanolog może stać się przełomową formą leczenia depresji poporodowej, choć finansowo nie każda mama będzie mogła sobie na niego pozwolić. Jest to jednak duży krok do zmiany leczenia, które teraz najczęściej odbywa się za pomocą antydepresantów.

dr Steve Kanes, dyrektor medyczny Sage Therapeutics
Może to potencjalnie zmienić na lepsze życie kobiet i ich rodzin. Na depresję poporodową cierpi nie tylko matka. Także noworodek i inni ludzie w jej rodzinie
Kobieta z depresją po porodzie

Czym jest Breksanolon?

Breksanolon nie jest pigułką. Lek podaje się dożylnie w trakcie 60-godzinnego wlewu, co oznacza, że ​​musi być podawany w warunkach nadzorowanych medycznie, takich jak wykwalifikowany obiekt lub szpital, a nie w domach pacjentów.

Badania kliniczne leku potwierdziły jego skuteczność. Jego działanie przynosi niemal natychmiastową ulgę. Na efekty pacjentki nie będą musiały czekać do kilkunastu dni, jak w przypadku antydepresantów, poprawę objawów zauważono już 24 godziny po otrzymaniu leku. Efekty działania utrzymują się nawet 30 dni po podaniu.

Od 30 lat stosujemy te same metody leczenia depresji poporodowej. Istnieje ogromna potrzeba nowych, szybszych sposobów terapii. To jest poważny krok ku temu, by zrozumieć, w jaki sposób traktować chorobę. Miejmy nadzieję, że zachęci kobiety do poszukiwania i uzyskania leczenia depresji poporodowej

dr Samantha Meltzer-Brody, dyrektor programu psychiatrii okołoporodowej na University of North Carolina w Chapel Hill i główny badacz akademicki w badaniach Breksanolonu
Depresja poporodowa dzięki terapii i lekom jest całkowicie wyleczalna.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania Breksanolonu były senność i zawroty głowy. Uważa się jednak, że lek w żaden sposób nie zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu. Obecnie producent leku czeka na orzeczenie FDA w sprawie matek karmiących piersią.

Cena Breksanolonu jest jednak zawrotna. Waha się od 20 do 35 tys. dolarów amerykańskich. To wydatek jednorazowy, ale nie obejmuje kosztów pobytu w obiekcie, w którym będzie podawana.

Depresja poporodowa to poważne schorzenie, które może zagrażać życiu matki i dziecka. Dotknięte nią kobiety mogą mieć myśli o samookaleczeniu lub o skrzywdzeniu dziecka. Depresja poporodowa może również w negatywny sposób wpływać na więź pomiędzy matką a niemowlęciem.

tłumaczy dr Tiffany Farchione, kierująca Wydziałem Produktów Psychiatrycznych w Centrum Oceny i Badań nad Lekami FDA
Kobieta w ciąży siedzi na łóżku

Nowe standardy opieki okołoporodowej

Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce zostały wprowadzone nowe standardy opieki okołoporodowej. Obowiązkowe są badania dotyczące wystąpienia ryzyka depresji w ciąży i depresji poporodowej. Lekarz lub położna muszą zaproponować badania i ewentualnie skierować do odpowiedniego specjalisty. Według testu depresji Becka, ocena ryzyka powinna być przeprowadzona: w 11-14 tyg. ciąży, 33-37 tyg. ciąży oraz po porodzie, w czasie wizyty położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu matki i jej dziecka.

psycholog Wojciecha Kruczyńskiego
Narodziny dziecka jest wydarzeniem zwykle radosnym, ale też jednocześnie traumatycznym. Jest to wtargnięcie rzeczywistości w ciało, umysł i emocje. Wszelkie słabości mają prawo się w tym momencie ujawnić, jak przy każdym traumatycznym wydarzeniu

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa występuje u sporej części kobiet po urodzeniu dziecka. Często osoby z jej otoczenia nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Wielu osobom wciąż trudno zrozumieć, jak kobieta, która pragnie dziecka i wyczekuje go przez całą ciążę, po porodzie popada w depresję z tego powodu.

Opiekowanie się dzieckiem staje się męczące, ponad siły. Pojawia się poczucie wyssania, a za tym idzie złość na dziecko. A w następnej kolejności złość na siebie za takie uczucia. Tutaj depresja może pojawić się zaraz po porodzie, gdy okazuje się, że dziecko głównie chce brać, a nie dawać.

Kobiety opierające swoje poczucie wartości i niezależności wyłącznie na pracy zawodowej są zagrożone taką depresją. Zawodowy terminarz jest często dla nich ramą, która dosłownie utrzymuje ich konstrukcje w pionie i napędza do życia. Kiedy nagle wpadną w chaos okołoporodowy, w którym nie da się niczego zaplanować i przewidzieć, wpadają w rozsypkę, czują się rozbite i bezwartościowe. I także potrafią mieć o to pretensje do dziecka, sabotować ciążę. Niesatysfakcjonujący związek z partnerem, wcześniejsze problemy w więzi z rodzicami, dysfunkcje w rodzinie mogą również uaktywnić skłonności depresyjne.

powiedział psycholog Wojciech Kruczyński

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

smutna kobieta spotkanie

„Zamiast skupiać się na tym, co mamy, koncentrujemy się na tym, co chciałybyśmy mieć”. Dlaczego nie warto narzekać?

depresja smutna dziewczyna

Depresja to nie jest po prostu smutek. Choroba objawia się w sposób – dla laika – nieoczywisty

„Nie garb się!” przestaje działać? Ratunek w aktywnym siedzeniu!

„Wszystko będzie dobrze” to banał. Jak umiejętnie pocieszać?

„Od kobiet oczekuje się, że będą wielozadaniowe i idealne. Łączenie pracy z macierzyństwem jest bardzo trudne i bez pomocy często niemożliwe ” – mówi Katarzyna Łodygowska, znana jako Matka – Prawnik

Amy Schumer "Growing"

Amy Schumer o ciąży w „Growing”: nie wiedziałam, że może być trudna, bo wszystkie kłamiecie na ten temat

„Wiele osób myśli, że jak nie będą mówić o nieżyjącym dziecku, to rodzicom będzie lżej. To nieprawda. Rodzice chcą, aby mówiono o ich dzieciach” – mówi Agata Kotoska, która straciła dziecko jako nastolatka

Z rozstępami, cellulitem i fałdkami. Mamy na Instagramie przeciwstawiają się nierealistycznemu wizerunkowi brzucha kobiety po porodzie

para trzyma w ręku badanie USG

Wiesz, jak odpowiednio przygotować się do ciąży? Położna Monika Stępińska wyjaśnia krok po kroku

Zakryj blizny tatuażem. Świetna inicjatywa z okazji Tegorocznego Dnia Świadomości Autoagresji

oddział psychiatria

Ostatni oddział psychiatryczny dla dzieci w Warszawie nie zostanie zamknięty. Uspokaja rzecznik NFZ

„Kobiecość to właśnie ciąża, porody, karmienie. Wybierając tę drogę dajemy największy hołd swojej kobiecości” – mówią Ola Woźniak i Ania Weber, autorki kanału „Mama Lama”

Zdrowa Buzia

„O próchnicy mówię, że zaatakowały robaczki, a o wierceniu zęba – odkurzanie szczelin z nich, aby nie atakowały. Gdy pojawia się krew, wyjaśniam, że to ketchup”. Rozmawiamy ze Zdrową Buzią

„Szukam pracy, więc nie interesuj się, czy planuję ciążę”. Nowa kampania walcząca z dyskryminacją kobiet na rynku pracy

Kobieta siedzi w laboratorium i wykonuje badanie

Badania przesiewowe w Polsce. Jakie są ich rodzaje? Jakie mają znaczenie?

Kobieta w szpitalu

Coraz mniej lekarzy, coraz więcej pacjentów. Ostatni w Warszawie oddział psychiatryczny dla dzieci zostanie zamknięty

karmienie piersią

Urządzenie do karmienia piersią dla ojców. To nowatorska koncepcja japońskiej firmy

Kobieta w zaawansowanej ciąży ma wykonywane USG

Na czym polega badanie przezierności karkowej – normy i oceny wyników

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

Doskwiera ci ciągłe zmęczenie? To może być objaw poważnej dolegliwości. Zbadaj się

Zdrowe śniadanie do szkoły: orkiszowy omlet plus sok marchwiowy

smutne dziecko

Mutyzm wybiórczy i zaburzenia lękowe u dzieci – objawy, leczenie

sprzęt do lewatywy

Czym jest lewatywa? Jak wykonać ją samodzielnie w domu?

niemowlę

Jakie są przyczyny zapadniętego ciemiączka?