Przejdź do treści

Przepis na miód z mniszka lekarskiego. Naturalny, bez cukru i pyszny!

Miód
Przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Naturalny, bez cukru i pyszny!/ Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maj jest idealnym miesiącem na zbiór mniszka lekarskiego. Z tego żółtego kwiatka, który właśnie zdobi nasze ogrody i łąki, można szybko i prosto przyrządzić miód. Taka mikstura sprawdzi się idealnie przy kaszlu, bólu gardła czy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Przepisy na miód z mniszka lekarskiego – co z nimi nie tak?

W kwietniu i maju, kiedy za oknem łąki pokryte są żółtymi barwami mniszka lekarskiego, warto sięgnąć po właściwości lecznice tej rośliny. W szczególności popularnym jest miód, który przyda nam się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy o infekcję nie jest trudno. W sieci można znaleźć wiele przepisów na miód mniszkowy. Jednak większość z nich w swoim składzie zawiera cukier. Na ten problem zwróciła uwagę Anna Walczak, autorka profilu na Instagramie @matka_natural.

W sieci znalazłam mnóstwo całkowicie bezwartościowych przepisów na miód z mniszka na bazie cukru. Trochę to dziwne, że najbardziej „trafny” przepis z Google’a zachęca nas do użycia aż kilograma białego cukru. Przepisy z cukrem znajduję nawet u znanych i cenionych blogerów pro health. Taki miód ma być lekiem, a zapewniam was kochani, że na bazie rafinowanego białego cukru na pewno nim nie będzie – pisze Walczak.

Ekspertka zwraca także uwagę, że w przepisach poleca się długie gotowanie. Jak zaznacza, w takim procesie mniszek traci wszelkie właściwości, a gotowanie jest tylko po to, żeby rozpuścić cukier. Z tych powodów warto sięgnąć po przepis, który zachowa naturalne właściwości tej rośliny. 

Przepis na miód mniszkowy

Prosty i szybki w wykonaniu przepis podała na swoim profilu na Instagramie Anna Walczak.

Przepis na syrop w formie miodu z mniszka lekarskiego:

Składniki: 

  • Kwiaty mniszka z szypułką,
  • Miód z pobliskiej pasieki,
  • Opcjonalnie: cytryna, imbir (ale Słowianie dawali radę bez tego)

Sposób przygotowania:

Do słoiczka z miodem wkładamy ciasno kwiaty mniszka tak, aby nic się nie wylewało ani nie wystawało poza słoik. Możemy dodać sok z 1 cytryny oraz starty imbir, ale bez tego też zadziała. Słoik odkładamy w ciemne miejsce i przez co najmniej 2,5-3 tygodnie staramy się nim potrząsnąć raz na 2 dni lub nawet codziennie. Po 3 tygodniach mamy już gotowy miód z mniszka. Nie ma konieczności przecedzania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Anna Walczak (@matka_natural)


Warto też pamiętać, aby nie mylić mniszka lekarskiego z mleczem pospolitym, jak często go nazywamy. Istnieje bowiem znacząca różnica pomiędzy nimi. Mniszek pospolity jest jadalny od korzenia po kwiat, natomiast mlecz nie.

Tak przygotowany miód można dodawać do herbaty, lemoniady, sałatek czy gofrów. Zaleca się stosowanie 3 łyżeczek dziennie. Mogą go również spożywać dzieci.

Właściwości miodu z mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka lekarskiego jest bogaty w:

  • witaminy: A, C,D ,E i te z grupy B,
  •  beta-karoten,
  • minerałyżelazo, magnez, sód, wapń, krzem, miedź, fosfor, cynk i mangan.

Ponadto kwiaty mniszka dzięki zawartości związków fenolowych (w tym flawonoidów oraz kwasów: cykoriowego, chlorogenowego i askorbinowego) wykazują działanie przeciwutleniające.

I – co najważniejsze – syrop z mniszka zawiera peptydy o silnych właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych oraz fitoestrogeny i sterole roślinne (tzw. fitosterole), które obniżają stężenie cholesterolu LDL. Jest w nim obecna także inulina, która obniża stężenie glukozy we krwi i wzmacnia układ odpornościowy oraz cholina i asparagina wspierające układ nerwowy.

Kto nie powinien spożywać mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski ma wiele właściwości zdrowotnych, jednak niektórzy powinny go unikać pod każdą postacią.

Które osoby powinny uważać?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: