Przejdź do treści

Przesuszone pięty to zmora wielu kobiet. Jak je wyleczyć i bezwstydnie biegać w domu bez skarpetek?

Przesuszone pięty to zmora wielu kobiet. Jak je wyleczyć i bezwstydnie biegać w domu bez skarpetek? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy widzisz, że zaczynasz nadużywać drapaczki do pięt lub wizyty u pedikiurzystki zaczynają mocno nadszarpywać twój budżet, warto, żebyś zmierzyła się z tym problemem. Wbrew pozorom przesuszone pięty ma wiele z nas. Co możesz zrobić?

Gdy skóra na piętach pęka, mamy do czynienia nie tylko z problemem natury estetycznej. Suche pięty stają się bolesne, a nawet mogą utrudniać chodzenie. To zazwyczaj skutek braku odpowiedniego nawilżenia skóry. Dobra wiadomość jest taka, że z przesuszonymi, popękanymi piętami często można sobie poradzić domowymi sposobami.

Skóra zbudowana jest z dwóch warstw – naskórka (łac. epidermis) oraz skóry właściwej (łac. cutis vera). Naskórek, czyli zewnętrzna warstwa skóry, składa się z pięciu warstw – rogowej (która dzieli się na warstwę zbitą i rogowaciejącą), jasnej (dotyczy obszarów, gdzie skóra jest grubsza niż w pozostałych miejscach – podeszw stóp, a szczególnie pięt oraz wewnętrznej strony dłoni), a także z warstwy ziarnistej, kolczystej i podstawnej.

Skóra stóp cechuje się tym, że proces rogowacenia naskórka przebiega w tym miejscu dużo szybciej, ponieważ grubsza skóra ma zapewnić stopom ochronę przed uciskiem i otarciami podczas chodzenia. To proces naturalny. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy naskórek jest nadmiernie wysuszony i zgrubiały. Dochodzi wtedy do pęknięć, które są bolesne i mogą krwawić, jeśli sięgają skóry właściwej. Poza tym stanowią zagrożenie bakteryjne; zarazki łatwiej dostają się do organizmu przez rany – mówi kosmetolog Justyna Tur z salonu Dobra Kosmetyka.

Kosmetyki ekologiczne w otoczeniu jesiennych liści

Przyczyny pękania pięt

Popękane, nadmierne przesuszone pięty to problem bolesny i uciążliwy. Zmaga się z nim wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Chociaż sucha skóra na stopach to mało poważny problem medyczny, dolegliwość ta może okazać się wyjątkowo kłopotliwa – zauważa kosmetolog Justyna Tur.

Oprócz niedostatecznego nawilżenia do głównych przyczyn pękania stóp można zaliczyć noszenie zbyt ciasnego, wykonanego z twardej skóry bądź tworzywa sztucznego obuwia. Na pękanie stóp wpływ mają podrażnienia chemiczne i termiczne. Kosmetolog Justyna Tur zwraca uwagę, że także osoby z zaburzeniami krążenia krwi i przemiany materii oraz mające nadwagę częściej mogą skarżyć się na problemy z pękającymi piętami. Problem może być związany również z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy, niedoborami w diecie czy chorobami skórnymi. Szczeliny pojawiają się także wskutek silnego przemoczenia skóry, np. u osób, które cierpią na nadmierną potliwość stóp.

– Naszym piętom nie służą ponadto zaniedbania pielęgnacyjne. Stopy należy regularnie nawilżać odpowiednimi kremami, ponieważ ich skóra jest pozbawiona gruczołów łojowych, a zatem bardziej narażona na wysuszenie – podkreśla kosmetolog Justyna Tur.

Kosmetyki do ciała

Co na popękane pięty?

Jeśli skóra na stopach stanie się sucha i popękana, nie należy zwlekać z rozpoczęciem kuracji. Justyna Tur z salonu Dobra Kosmetyka wyjaśnia, że w zabiegach na stopy z pękniętą skórą chodzi przede wszystkim o zmiękczenie i usunięcie zrogowaciałego naskórka, nawilżenie skóry i przywrócenie jej elastyczności oraz zaleczenie ewentualnie powstałych ranek.

– Najpierw moczymy stopy przez kilka minut w wodzie z dodatkiem zmiękczających i gojących ziół (np. siemię lniane, kozieradka, nostrzyk, nagietek). Nie należy dodawać do wody soli, mydła ani sody, jeżeli pęknięcia krwawią, bo sprawimy sobie ból. Moczenie przyniesie ulgę i zmiękczy zgrubiały naskórek, który łatwiej będzie usunąć. Taki zabieg najlepiej wykonać w gabinecie kosmetycznym pod okiem specjalisty. Później stopy trzeba dobrze natłuścić, można do tego użyć maści lub kremu z witaminą A i mocznikiem. Na koniec nawilżamy stopy. Taki zabieg można kilka razy powtórzyć, na pewno przyniesie efekt – wyjaśnia Justyna Tur.

Domowe kuracje na przesuszone pięty

  • Wymieszać 1 łyżkę olejku migdałowego, 1 łyżeczkę soli morskiej i 3 krople olejku eukaliptusowego. Wcierać mieszankę przez kilka minut, a następnie spłukać.
  • Przy spękanej skórze zaleca się letnią kąpiel, do której dodaje się 1 l mleka lub serwatki.
  • Peeling z dodatkiem piasku i soli morskiej usunie zrogowaciały naskórek i złuszczoną skórę na podeszwach: wymieszać pojemnik drobnoziarnistego piasku, 2 łyżki soli morskiej, 200 ml oliwy z oliwek i po 2 krople olejku z rozmarynu, olejku z mięty pieprzowej i olejku cytrynowego. Wcierać okrężnymi ruchami, po czym spłukać letnią wodą i dokładnie wytrzeć do sucha.
  • Olejek ziołowy do pielęgnacji bolącej i szorstkiej skóry: podgrzać 100 ml oliwy z oliwek, po 10 g kwiatu nagietka i lawendy, zaparzać przez 3 minuty na wolnym ogniu, odstawić. Schłodzony olejek odcedzić i mocno wycisnąć kwiaty. Stopy nacierać olejkiem o temperaturze przyjemnej dla ciała.
  • Do miski z ciepłą wodą wsypać pół szklanki soli Epsom (sól gorzka, sól angielska). Wymoczyć stopy przez 20–30 minut, delikatnie usunąć zrogowaciały naskórek, po czym dokładnie wytrzeć stopy do sucha.
Justyna Pargieła

Witaminy, maści, kremy na suche pięty

Na popękane pięty pomoże kuracja witaminowa, która sprawdzi się też profilaktycznie.

Należy rozgnieść kapsułkę z witaminą A i wmasować w skórę na piętach. Robiąc to przynajmniej dwa razy w tygodniu, można mieć pewność, że rezultat utrzyma się na dłużej. Ziołowe napary to kolejny hit w pielęgnacji stóp. Dobrze łączyć je z codziennym stosowaniem kremów, aby skóra stóp była wyjątkowo miękka i delikatna w dotyku – radzi kosmetolog Justyna Tur.

W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji suchej i popękanej skóry pięt. Działają one nawilżająco, wygładzająco, zmiękczająco i łagodząco, przyśpieszając proces gojenia ranek. Maści i kremy do suchych, popękanych pięt zawierają m.in. lanolinę, alantoinę, witaminy, glicerynę, masło shea, wosk pszczeli, wyciągi z ziół. Należy wybierać produkty hipoalergiczne i bezzapachowe. Można także sięgnąć po specjalne skarpetki regenerujące lub złuszczające, które odżywiają, wygładzają i pielęgnują stopy. Dostępne są w drogeriach i aptekach. Na popękane pięty pomogą również specjalne zmiękczające plastry oraz maski zawierające maksymalnie skoncentrowane składniki.

Pękające pięty – jak zapobiegać? 

Żeby problem popękanej skóry pięt nie powrócił, należy pamiętać o najważniejszych zasadach:

  • Regularnie pielęgnować stopy, ścierając zrogowaciały naskórek i stosując przeznaczone do tej części ciała preparaty.
  • Raz na tydzień wymoczyć nogi w misce z ciepłą wodą z dodatkiem mleka albo miodu, usunąć martwy naskórek, a po wysuszeniu stóp wetrzeć w skórę olej kokosowy lub oliwę z oliwek.
  • W przypadku nadmiernej potliwości używać antyperspirantów do stóp.
  • Regularnie wykonywać peeling stóp.
  • Nosić dobrze dopasowane, nieuciskające obuwie z naturalnych tworzyw.
  • Akcesoria do pielęgnacji stóp (takie jak tarka czy pumeks) należy systematycznie wymieniać – są siedliskiem bakterii.
  • Zadbać o zdrowie i wyeliminować czynnik zdrowotny powodujący pękanie pięt.
  • Stosować zbilansowaną, bogatą w witaminy dietę

Do dzieła, dziewczyny!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: