Przejdź do treści

Przeszczep włosów – cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu

Przeszczep włosów - cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu
Przeszczep włosów - cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia
Kiedy iść do psychiatry?
Kiedy iść do psychiatry? Lekarka podpowiada, co powinno zwrócić naszą uwagę u siebie i innych
Kobieta idzie do samolotu
Jak zadbać o wzrok w trakcie podróży samolotem?
Dieta zupowa, czyli jadłospis pełen zup. Czy warto ją stosować?
Zachorowań na grypę o połowę mniej niż w zeszłym roku. Pozytywny efekt uboczny koronawirusa?

Przeszczep włosów to skuteczna metoda walki z łysieniem, która stale zyskuje na popularności. Nie jest to metoda leczenia łysienia, na którą może zdecydować się każdy – istnieje bowiem szereg przeciwwskazań. Ponadto zabieg przeszczepienia włosów jest procedurą skomplikowaną. Jednak osoby, które zdecydują się na ten zabieg, mogą liczyć na możliwość zagęszczenia fryzury i bardzo naturalny efekt. Zaletą zabiegu jest z pewnością możliwość zastosowania go zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet dotkniętych rozmaitymi typami łysienia. Wadą jest inwazyjny charakter zabiegu oraz wysoki koszt.

Przeszczep włosów – na czym polega?

Nadmierne wypadanie włosów prowadzące do zauważalnego przerzedzenia fryzury lub wyłysienia to powszechnie występujący problem, mogący dotyczyć osób w każdym wieku. Leczenie łysienia obejmuje m. in. stosowanie odpowiedniej farmakoterapii, suplementacji, stosowanie wcierek aplikowanych na skórę głowy. W celu pobudzenia pracy mieszków włosowych z powodzeniem wykonywane są zabiegi medycyny estetycznej – karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe, mezoterapia skóry głowy czy Dermapen.

U osób oczekujących szybkiego i trwałego efektu idealnie sprawdza się przeszczep włosów. Opinie o tej metodzie leczenia łysienia są bardzo pochlebne – przeszczepienie włosów pozwala bowiem na skuteczne zamaskowanie wyłysiałych miejsc, a także blizn na skórze głowy. Należy jednak podkreślić, że przeszczepy włosów nie są wykonywane u osób z całkowitym wyłysieniem, gdyż wymagałoby to przeprowadzenia dużej liczby zabiegów i wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Kiedy natomiast można wykonać przeszczep włosów? Zakola czy miejscowe wyłysienie bądź przerzedzenie fryzury doskonale poddają się tej metodzie leczenia.

Przeszczep włosów polega na pobraniu włosów z innych miejsc na głowie lub ciele oraz wszczepienia ich w miejscach wymagających zagęszczenia fryzury. Dostępnych jest kilka technik transplantacji włosów, a specjaliści stale pracują nad doskonaleniem tych technik tak, aby były jak najmniej inwazyjne, a zarazem efektywne.

Czy operacje plastyczne są refundowane?

Przeszczep włosów – dla kogo?

Przeszczep włosów to przeszczep autogenny, który znajduje zastosowanie w leczeniu rozmaitych typów łysienia. Najważniejsze wskazania do wykonania przeszczepu włosów to:

  • łysienie androgenowe, czyli utrata włosów spowodowana zaburzeniem gospodarki hormonalnej; łysienie androgenowe u kobiet wynika z obniżenia poziomu żeńskich hormonów płciowych oraz zwiększenia poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych; takie zmiany towarzyszą m.in. menopauzie, zespołowi policystycznych jajników czy odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej; łysienie androgenowe męskie zazwyczaj ma podłoże genetyczne i wynika ze zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu DHT, czyli aktywnej pochodnej testosteronu; dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i wypadania włosów
  • łysienie pourazowe, np. po wypadkach, przebiegających z uszkodzeniem skóry, a nawet powstaniem blizn
  • łysienie pooparzeniowe lub po napromienieniu
  • łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy – ale wyłącznie po wyleczeniu stanu zapalnego

Przeszczep włosów – przeciwwskazania

Przeszczep włosów to zabieg inwazyjny, który może wiązać się z koniecznością przerwania ciągłości skóry. Oczywiste jest zatem, że tego typu procedura nie może być przeprowadzona u każdego pacjenta. Jednym z najistotniejszych przeciwwskazań do przeszczepu włosów są zaburzenia krzepliwości krwi, a także skłonność do powstawania bliznowców. Kolejne czynniki uniemożliwiające wykonanie zabiegu przeszczepienia włosów to stany zapalne skóry, niewyrównana cukrzyca, nowotwory, a także niewyrównane zaburzenia hormonalne.

łysienie

Przebieg zabiegu przeszczepienia włosów

Każdy zabieg przeszczepu włosów powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, mającą na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia oraz wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Przygotowanie do zabiegu obejmuje m.in. odstawienie na trzy tygodnie przed zabiegiem wszelkich preparatów wcieranych na skórę głowy (np. zawierających minoksidil stosowany w leczeniu łysienia androgenowego), kwasu acetylosalicylowego i  innych leków zaburzających procesy krzepnięcia krwi. Ponadto na trzy dni przed zabiegiem konieczne jest zrezygnowanie ze spożywania alkoholu. W dniu zabiegu należy umyć włosy.

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w gabinecie chirurga lub lekarza medycyny estetycznej i przeprowadzany jest w warunkach sterylnych. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie miejscowego znieczulenia. Przebieg zabiegu zależy od wyboru metody przeszczepu włosów. Za metodę bardziej inwazyjną uznawany jest przeszczep włosów Strip, czyli tzw. metoda paskowa. Przy pomocy skalpela usuwany jest fragment owłosionej skóry głowy, zazwyczaj ma on wymiar 6 na 10 cm i pobierany jest z tyłu głowy. Miejsce pobrania przeszczepu jest zabezpieczane szwami. Pobrany fragment jest następnie dzielony na tzw. grafty, czyli malutkie fragmenty; można w ten sposób pozyskać nawet kilka tysięcy jednostek do przeszczepu. Przygotowane grafty przeszczepiane są do niewielkich otworków w skórze głowy, wykonywanych przy pomocy igły bądź cieniutkiego skalpela. Następnie miejsce przeszczepu zabezpieczane jest opatrunkiem.

Przeszczep włosów FUE jest zabiegiem znacznie mniej inwazyjnym niż Strip. W tej metodzie przeszczepiane są pojedyncze mieszki włosowe. Metoda wyróżnia się małą inwazyjnością, umiarkowaną bolesnością, wysoką skutecznością zabiegu (przeżywalność mieszków włosowych sięga 98 proc.) oraz zminimalizowaniem czasu rekonwalescencji. Na obszarze głowy, z którego pobierane będą mieszki do przeszczepu, konieczne jest wygolenie włosów; następnie pobierane są jednostki przeszczepowe, zawierające od 1 do 4 mieszków włosowych. Mieszki te są następnie wszczepiane do otworów w skórze głowy.

Innowacyjną odmianą metody FUE jest przeszczep włosów SAFER, który wykorzystuje specjalistyczne podciśnieniowe urządzenie, pozwalające na mało inwazyjne i niezwykle precyzyjne pobranie mieszków włosowych, a także ich wszczepienie. Pojedynczy zabieg trwa około 6 godzin, a w czasie jednej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej możliwe jest przeniesienie 2-3 tysięcy jednostek przeszczepowych.

Po zabiegu konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu skóra podlega procesom gojenia, czemu towarzyszyć może uczucie napięcia skóry i swędzenia. Przez pierwsze 36-48 godzin po zabiegu należy unikać mycia głowy, potem można umyć włosy ciepłą wodą. Dopiero po tygodniu można zacząć stosować delikatny szampon. Przez dwa tygodnie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, ekspozycji na słońce czy korzystania z basenu.

istockphoto.com

Przeszczep włosów – koszt, efekty

Coraz więcej placówek oferuje przeszczep włosów. Gdzie najlepiej wykonać zabieg? Należy poddać się leczeniu wyłącznie w renomowanej placówce, a zabieg powinien być wykonany przez doświadczonego chirurga czy lekarza medycyny estetycznej. Dla powodzenia zabiegu ogromne znaczenie ma bowiem doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg. Ile kosztuje przeszczep włosów? W przypadku przeszczepu włosów koszt zabiegu uzależniony jest od ilości graftów poddawanych przeszczepowi. W przypadku uznawanej za bezpieczną i skuteczną metody SAFER koszt waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ceny przeszczepów włosów różnią się oczywiście w poszczególnych placówkach. Na pewno unikać należy zabiegów wykonywanych w podejrzanie niskiej cenie – może się to wiązać bowiem z bardzo niską jakością usług.

Czy przeszczep włosów jest skuteczny?

Metoda leczenia łysienia przeszczepem włosów uznawana jest za bardzo skuteczne rozwiązanie, pozwalające na trwałe zagęszczenie fryzury. Wiele wątpliwości wzbudza kwestia, czy przeszczepione włosy wypadają? Włosy podlegają takiemu samemu cyklowi życia włosa jak włosy nieprzeszczepione, zatem będą one podlegać wypadaniu, a następnie zastępowaniu ich przez nowe włosy. Nie należy zatem niepokoić się faktem, że w ciągu kilku pierwszych tygodni po przeszczepie włosy mogą wypadać. Ostatecznie – po około trzech miesiącach włosy odrastają i wówczas można ocenić ostateczny efekt przeszczepu. Włosy będą cyklicznie wypadać, a w ich miejsce wyrastać będą nowe włosy – i taki cykl będzie powtarzany dożywotnio, a przeszczepione mieszki włosowe będą funkcjonować prawidłowo. Osoby cierpiące na łysienie androgenowe, wynikające z miniaturyzacji mieszków włosowych, także nie powinny niepokoić się możliwością ponownego wypadania włosów. W przebiegu łysienia androgenowego tracone są włosy z okolicy czołowej i czubka głowy, natomiast włosy rosnące w okolicy potylicznej pozostają nienaruszone. Pobranie włosów do przeszczepu z tej właśnie okolicy, w której mieszki włosowe nie są wrażliwe na działanie dihydrotestosteronu jest gwarancją skuteczności przeszczepu.

Nieudany przeszczep włosów zazwyczaj jest konsekwencją niewystarczających kwalifikacji osoby wykonującej zabieg i może dotyczyć nierównomiernego rozłożenia włosów, nierównej linii włosów w okolicy czoła i skroni, zbyt głębokiego lub zbyt płytkiego osadzenia przeszczepów. Nie istnieje natomiast ryzyko odrzucenia przeszczepu, gdyż przeszczepiane mieszki są pobrane od pacjenta poddawanego przeszczepieniu włosów.

 

Bibliografia:

Khanna M., Hair transplantation surgery; Indian J Plast Surg, 2008, Oct, 41

Kayiran O., Evolution of hair transplantation, Clinics in surgery, 2017

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

Płuca z gałązek bzu

Szokujące zdjęcie płuc pacjentki z COVID-19. Pokazuje, jak groźny jest koronawirus

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Przeszczep nerki - informacje praktyczne o zabiegu, diecie i życiu po nim

Przeszczep nerki – informacje praktyczne o zabiegu, diecie i życiu po nim

Przeszczep wątroby - jakie są rokowania i kto kwalifikuje się do niego?

Przeszczep wątroby – jakie są rokowania i kto kwalifikuje się do niego?

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega, jakie są efekty i przeciwwskazania?

wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Zabiegi medycyny estetycznej wykonujcie tylko u lekarzy. Specjalistka pokazuje konsekwencje nieudanej interwencji u kosmetyczki

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

Dr Dorota Kotowska o zabiegach medycyny estetycznej: to, co robię, musi zgadzać się z moim poczuciem estetyki

słoiczek kremu

Czy krem może zastąpić botoks? Współczesne kosmetyki zaskakują skutecznością

Elektrokoagulacja - kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?

Elektrokoagulacja – kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?

Kobieta leży na trawie. Lok włosów zachodzi jej na czoło

Twoje włosy są twarde, miękkie czy smętne? Trycholożka podpowiada, jak powinnaś o nie zadbać

Kobieta chora na białaczkę limfatyczną, patrząca przez okno

Białaczka limfatyczna – przyczyny, objawy, leczenie. Jakie są rokowania?

Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Powiększenie piersi – sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Kobieta stoi i ma uniesioną głowę

Wypadanie androgenowe włosów można zatrzymać? Sprawdź, co radzi trycholożka

Operacja - koronawirus a przeszczep

Koronawirus a przeszczep. Poltransplant: „Należy odroczyć planowane pobrania narządów od żywych dawców”

dziewczyny pijące herbatę w kuchni

Skrzyp polny – właściwości i zastosowania

Wypadanie włosów po ciąży / ArthurHidden/Freepik

Wypadanie włosów po ciąży. Kiedy to poważny problem, którego nie możemy bagatelizować?

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Barbie na wózku, bez włosów i z bielactwem. Nowe modele lalek wkrótce w sprzedaży

Na wózku, bez włosów, z bielactwem. Nowe modele lalek Barbie promują różnorodność!

MukoMama. Życie z mukowiscydozą

Zabiegi medycyny estetycznej zimą

Zabiegi medycyny estetycznej zimą. Jakie zabiegi na twarz i ciało warto robić zimą?

Labioplastyka — dowiedz się czym jest ginekologia estetyczna

Labioplastyka (ginekologia estetyczna) – na czym polega, wskazania

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Krwawię w różnych odcieniach czerwieni. Czy to powinno mnie niepokoić?