Przejdź do treści

Przywrotnik – ziele o wielu właściwościach

Przywrotnik – ziele o wielu właściwościach
Przywrotnik – ziele o wielu właściwościach Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łagodzi kobiece dolegliwości, usprawnia metabolizm, a do tego wykazuje się działaniem antybakteryjnym. Przywrotnik to roślina o szerokim spektrum działania, która od wieków stosowana jest w medycynie ludowej. W średniowieczu przypisywano jej magiczne właściwości. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym zielu.

Przywrotnik (Alchemilla vulgaris) to roślina, która rośnie na terenie całej Europy, w tym również i w Polsce. Posiada ona wiele odmian. Najwięcej właściwości leczniczych posiada przywrotnik pospolity (lekarski), jednak istnieje również przywrotnik: ostroklapowy (miękki), alpejski oraz połyskujący. Przywrotnik pospolity kwitnie od marca do czerwca, a swoje działanie zawdzięcza m.in. garbnikom, saponinom, flawonoidom oraz węglowodanom.

Przywrotnik – właściwości ziela

Poniżej podajemy najważniejsze właściwości przywrotnika pospolitego.

Przywrotnik łagodzi kobiece dolegliwości

Właściwości przywrotnika zachwycą wiele kobiet. Jak się okazuje, dzięki zawartemu w nim kwasowi salicylowemu, zmniejsza on bóle miesiączkowe oraz obfite krwawienia. Łagodzi także napięcie przed okresem. Przyda się również w przypadku zapalenia pochwy, świądu sromu oraz zwiększonych upławów – wówczas można zastosować go do irygacji, czyli przepłukiwaniu jam ciała. Sprawdza się także podczas przekwitania.

Przywrotnik pospolity wzmacnia mięśnie

Charakterystyczne dla tego ziela jest to, że pomaga ono kobietom w ciąży. Dzięki temu, że wzmacnia więzadła maciczne, zapobiega poronieniom. Wystarczy zacząć go przyjmować na 4 tygodnie przed porodem, aby usprawnić jego przebieg  Dzięki temu, że wzmacnia mięśnie, polecany jest osobom mającym problem z nietrzymaniem moczu, a także chorym z przepukliną oraz słabym sercem.

Rokitnik - prozdrowotne właściwości tego krzewu

Roślina dobrze wpływa na układ pokarmowy

Ziele przywrotnika poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Dobrze wpływa na przemianę materii oraz poprawia pracę soków żołądkowych. Pobudza także apetyt oraz poprawia wchłanianie składników odżywczych, niwelując uczucie pełności. Warto korzystać z niego wtedy, gdy pojawiają się wzdęcia oraz biegunka, nadkwasota i nieżyt żołądka. Łagodzi również chorobę wrzodową żołądka.

Zobacz także:  5 największych mitów o metabolizmie

Alchemilla vulgaris poprawia stan i wygląd skóry

Jeśli chodzi o właściwości lecznicze ziela przywrotnika, należy powiedzieć także o jego działaniu na skórę. Przede wszystkim pomaga on w łagodzeniu trądziku oraz stanów zapalnych, dlatego warto go przyjmować w postaci maseczki lub toniku. Może okazać się przydatny również w przypadku przebarwień. Zawarte w nim substancje wygładzają cerę, poprawiają elastyczność skóry oraz redukują widoczność zmarszczek. Warto przemywać przywrotnikiem blizny, aby przyspieszyć ich regenerację.

Roślina przywraca równowagę w jamie ustnej

Przywrotnik można stosować także po usunięciu zęba – przyspiesza on gojenie dziąseł. Jeżeli w jamie ustnej znajdują się stany zapalne, również skutecznie je łagodzi: jest to możliwe dzięki zawartym w nim garbnikom. Przywrotnik można stosować w takich przypadkach w postaci płynu do jamy ustnej. Ponadto, rekomendowany jest osobom zmagającym się ze stanami ze stanami zapalnymi dziąseł, gardła oraz krtani.

Przywrotnik działa na opryszczkę, wrzody i zapalenie spojówek

Warto zdecydować się na stosowanie przywrotnika podczas opryszczki oraz owrzodzeń. Ma on właściwości ściągające, co z kolei przyspiesza gojenie ran. Roślina dobrze działa również na skórę wokół oczu. Można ją stosować w przypadku zapalenia spojówek (także w połączeniu ze świetlikiem oraz rumiankiem) – warto wykorzystać ją do robienia okładów oraz przemywać nią oczy.

Ziele przywrotnika – jak je stosować? Dawkowanie

Poniżej podajemy kilka sprawdzonych receptur w wykorzystaniem przywrotnika.

Odwar z przywrotnika

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wykorzystać ziele? Przykładowo, w przypadku biegunki poleca się odwar z przywrotnika. Aby go przygotować, wystarczy do garnka wrzucić jedną łyżkę stołową ziela, a następnie dolać do niego szklankę wody. Całość należy gotować przez 5 minut, a następnie pozostawić pod przykryciem na 30 minut.

Tak przygotowany odwar dobrze się sprawdzi jako płukanka do ust. Należy pić go cztery razy dziennie w przypadku problemów z układem pokarmowym. Odwar możesz stosować również do przemywania, robienia okładów i kompresów, jak również do irygacji przy upławach oraz zapaleniu pochwy – wystarczy wówczas rozcieńczyć go w proporcjach 1:1 z przegotowaną wodą.

Kozieradka – panaceum na kobiece dolegliwości

Herbata z przywrotnika

W przypadku wzdęć, bólów żołądka oraz bólów menstruacyjnych warto zastosować przywrotnik w postaci herbaty. Do kubka należy wsypać łyżkę rozdrobnionego ziela, a następnie zalać je szklanką ciepłej wody. Całość należy odstawić na 15-20 minut, a na końcu przecedzić ziele. Taką herbatkę można pić w przypadku występowania podanych dolegliwości 2 lub 3 razy dziennie.

Tonik z przywrotnika

Posiadasz cerę tłustą lub trądzikową? Z przywrotnika możesz stworzyć również domowy tonik. Do jego przygotowania przyda ci się opisany wyżej odwar, a także 2 łyżki soku z cytryny, łyżka spirytusu salicylowego oraz szklanka białego wina. Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać, przelać do poręcznej butelki, a następnie przechowywać w chłodnym miejscu – najlepiej w lodówce.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31228386
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25451083
  3. https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2019/ra/c9ra08231j

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.