Przejdź do treści

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”
Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło” / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami
„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami
Duffy walczy o usunięcie filmu "365 dni" z Netflixa
 „Zostałam odurzona, porwana, byłam gwałcona”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa
Spanie nago jest zdrowe. Korzyści z sypiania bez ubrania
Czarna soczewica to samo zdrowie. Wypróbuj przepis z pomidorami
Ogórki kiszone - właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy
Ogórki kiszone – właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy

Kolejna ciąża to dla wielu kobiet wielka radość, jednak dla niektórych wielki stres. Dzieje się tak, jeśli poprzednia zakończyła się poronieniem. „Wtedy myśl: ‚Będzie dobrze’ jest odległa i budzi lęk, bo jest myślą, której już kiedyś raz się zaufało” – podkreśla psycholożka Anna Wietrzykowska, znana w mediach społecznościowych jako Psycholog Niepłodności. 

Nie zawsze jest kolorowo

„Kolejna ciąża bywa ciążą po ciąży zakończonej przyjściem na świat zdrowego dziecka. Bywa też kolejną ciążą po poronieniu. O ile przyszła mama ma dobre i bezpieczne skojarzenia z sytuacją ciąży, o tyle może i u niej pojawić się myśl, że i ta w taki sposób się zakończy. Inaczej to przebiega, gdy poprzednia ciąża zakończyła się stratą” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Anna Wietrzykowska.

Jak podkreśla, wtedy myśl: ,,Będzie dobrze” jest odległa i budzi lęk, bo jest myślą, której już kiedyś raz się zaufało. Opowiada, że wiele pacjentek opisuje swoje poczucie winy w związku z tym, że choć są w nowej ciąży, to nie wierzą, że zakończy się ona dobrze. Jak pisze psycholożka, wynika to często z tego, że dookoła słyszą: ,,Powinnaś się cieszyć „, ,,Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie”. Czasem skutki takiego obrotu sprawy są naprawdę opłakane.

Błędne koło

Anna Wietrzykowska podkreśla, że wskutek takich komentarzy ze strony otoczenia powstaje błędne koło, które zapętla się coraz bardziej i bardziej. Tłumaczy, że im bardziej nie chcemy myśleć źle, tym większe towarzyszy nam poczucie winy, gdy to zrobimy.

„Gdy współpracuję z pacjentkami w ciąży, które wcześniej doświadczyły straty, zapraszam je do myślenia o teraźniejszości i tworzenia nowych skojarzeń z sytuacją ciąży. Często pacjentki boją się zacząć cieszyć z tej ciąży i przywiązywać do dziecka. Natomiast alternatywa tego, czyli życie tak, jakby ciąży nie było, generuje duży poziom napięcia i niepokoju” – zaznacza Wietrzykowska.

Tłumaczy, że taka strategia wydaje się być na początku z punktu widzenia pacjentek dobrym rozwiązaniem, ale po czasie okazuje się, że zbyt wiele w życiu zachodzi zmian, aby autentycznie poczuć się z powrotem ,,nie w ciąży”.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Ważne jest „tu i teraz”

„Nie wiemy, co nas czeka i jak zakończą się kolejne ciążę. Wiemy natomiast co jest tu i teraz i na tym możemy budować nasze poczucie bezpieczeństwa” – podkreśla psycholożka.

Dodaje, że dobrym sposobem na zmianę nastawienia do kolejnej ciąży może być prowadzenie dziennika ciąży i pisanie listów do swojego dziecka. Niektóre jej pacjentki praktykują też techniki wizualizacji, wyobrażając sobie, co właśnie się dzieje z ich ciążami.

Im bardziej zakotwiczamy się w teraźniejszości, tym więcej spokoju przychodzi do naszego życia. Czy to oznacza, że lęku nie będzie? Odpowiem od razu – nie – ale jest szansa, że pojawia się także inne uczucia, które lękiem nie są” – kwituje.

Psycholog Niepłodności

Anna Wietrzykowska jest psycholożką i psychoterapeutką, pracującą w nurcie psychoterapii systemowej. W internecie można ją znaleźć pod hasłem: Psycholog Niepłodności. Zajmuje się okołoporodową pomocą psychologiczną.

Pracuje z osobami, które zmagają się z niepłodnością lub które straciły dziecko w wyniku poronienia albo martwego urodzenia, a także z kobietami, które zmagają się z tokofobią. Z terapii u niej mogą skorzystać między innymi pary, które chcą się przygotować na narodziny dziecka, kobiety po traumie poporodowej oraz z depresją poporodową.

Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej, a od 2019 Członkiem Nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR. Jej profil na Instagramie Psycholog Niepłodności pomaga zmierzyć się kobietom po stracie oraz ich bliskim z tym trudnym doświadczeniem.

Justyna Trojanowska-Juras

Krótka Instrukcja: o Poronieniu

Instrukcja została stworzona przez redakcję Hello Zdrowie z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami. Ten poradnik jest dla każdej i każdego z Was, którzy szukają wsparcia w swojej sytuacji. Możesz pobrać go bezpłatnie tu

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Kolejna ciąża, bywa ciążą po ciąży zakończonej przyjściem na świat zdrowego dziecka. Bywa też kolejną ciążą po poronieniu. O ile przyszła mama ma dobre i bezpieczne skojarzenia z sytuacją ciąży o tyle może i u niej pojawić się myśl, że i ta w taki sposób się zakończy. Inaczej to przebiega, gdy poprzednia ciąża zakończyła się stratą. Wtedy myśl: ,,Będzie dobrze” jest odległą i budzi lęk, bo jest myślą, której już kiedyś raz się zaufało. Wiele pacjentek opisuje swoje poczucie winy w związku z tym, że choć są w nowej ciąży to nie wierzą, że zakończy się ona dobrze. Poczucie winy towarzyszy im bo, dookoła słyszą: ,,Powinnaś się cieszyć „, ,,Nie myśl źle, bo jeszcze cos się stanie”. Powstaje z tego błędne koło, które zapętla się jeszcze bardziej. Im bardziej nie chcemy myśleć źle tym większe towarzyszy nam poczucie winy gdy pomyślimy. Gdy współpracuję z pacjentkami w ciąży, które wcześniej doświadczyły straty zapraszam je do myślenia o teraźniejszości i tworzenia nowych skojarzeń z sytuacją ciąży. Często pacjentki boją się zacząć cieszyć z tej ciąży i przywiązywać do dziecka. Natomiast alternatywa tego, czyli życie tak jakby ciąży nie było generuje duży poziom napięcia i niepokoju. Początkowo wydaje się być z ptk. widzenia pacjenta dobrym rozwiązaniem, ale po czasie okazuje się, że zbyt wiele w życiu zachodzi zmian, aby autentycznie poczuć się z powrotem ,,nie-ciąży”.Nie wiemy co nas czeka i jak zakończą się kolejne ciążę. Wiemy natomiast co jest tu i teraz i na tym możemy budować nasze poczucie bezpieczeństwa. Są pacjentki, które prowadzą dziennik ciąży i piszą listy do swojego dziecka ( na dany dzień 1 wpis). Są też takie, które praktykują techniki wizualizacji, wyobrażając sobie co właśnie się dzieje z ich ciążami. Im bardziej zakotwiczamy się w teraźniejszości tym więcej spokoju przychodzi do naszego życia. Czy to oznacza, że lęku nie będzie? Odpowiem od razu – nie – ale jest szansa, że pojawia się także inne uczucia, które lękiem nie są . #aniołek #poronienie #ciąża #aniołkowamama #niepytaj #stratadziecka #miscarriage #przedwczesnyporód #okołoporodowo #wsparcie #nieplodnosc #plodnosc #invitro #psycholognieplodnosci #inseminacja #rodzew2020

Post udostępniony przez Ania Wietrzykowska (@psycholognieplodnosci)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czym jest osteopatia ginekologiczna? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Czym jest osteopatia ginekologiczna? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Ciąża a miesiączka / istock

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? „Pani Miesiączka” obala popularne mity

Krótka Instrukcja o Poronieniu już dostępna na oddziałach szpitala św. Zofii w Warszawie

Kobieta smutna, cierpiaca na depresję poporodową

Depresja poporodowa – jak długo trwa? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Zielone warzywa liściaste a kwas foliowy

Kwas foliowy (witamina B9) – źródła, niedobór, nadmiar i suplementacja

Pani Fizjotrener pokazała, jak naprawdę wyglądają brzuchy po ciąży. "Bądźcie dla siebie wyrozumiałe i łaskawe"

Pani Fizjotrener pokazała, jak naprawdę wyglądają brzuchy po ciąży. „Bądźcie dla siebie wyrozumiałe i łaskawe”

Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków

Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków

kobieta w ciąży

Czy warto szczepić się przeciw krztuścowi w ciąży? Dr Michał Strus odpowiada

kobieta w ciąży ze zdjęciem USG dziecka

Czy płód w macicy śni? Wyjaśnia ginekolog położnik

kobieta w ciąży

Ciąża pozamaciczna – przyczyny i objawy. Jak rozpoznać i postępować?

czarnoskóra kobieta i biała kobieta

Różnice rasowe w niepłodności kobiet i dostępu do jej leczenia to fakt. Porażające dane

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Probiotyki w ciąży / istock

Probiotyki w ciąży. Brać czy nie? Dietetyczka kliniczna odpowiada

Łuszczyca a macierzyństwo / istock

Kobiety chore na łuszczycę też mogą zaplanować macierzyństwo

Kobieta w rudych włosach stoi oparta o piłkę i ćwiczy w półprzysiadzie. Pomaga jej trener.

Ćwiczenia po porodzie – kiedy zacząć i jakie wybrać, aby wrócić do formy sprzed ciąży?

Kobieta w ciąży stoi na plaży

Wypadanie włosów w ciąży. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Ciąża w czasie epidemii. Ginekolog uspokaja: w Polsce wszystkie dzieci chorych matek urodziły się zdrowe

Zabiegi pielęgnacyjne po ciąży / istock

Chcesz poprawić wygląd swojego brzucha po ciąży? Fizjoterapeutka wymienia zabiegi wspomagające, które mogą ci pomóc

Celiakia a poronienie / istock

Celiakia a poronienie. Czy mają ze sobą coś wspólnego? Na nasze pytania odpowiada dr Dawid Serafin

W czym pomaga kalkulator ciąży? / istock

W czym pomaga kalkulator ciąży?

Mężczyzna i kobieta / unsplash

„Nie musisz chcieć dziecka, by uprawiać seks” – mówi Katarzyna Koczułap, psycholożka. Co wpływa na gotowość do uprawiania seksu?

dziewczyny rozmawiające przy stole

„Kiedy planujesz dziecko?”. To pytanie, którego nie należy zadawać!

Katarzyna Kruszewska / arch. prywatne

Katarzyna Kruszewska, położna: dobra położna powinna wiedzieć, kiedy stać z boku i dać przestrzeń rodzącej

Płodność / rawpixel

Jak poprawić płodność i przygotować się do ciąży? Naturopatka ma kilka rad

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Rak kości – objawy i przyczyny

Rak kości – przyczyny i objawy. Jak je szybko rozpoznać?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę