Przejdź do treści

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”
Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło” / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zmagasz się z wypadającymi włosami, gromadzeniem wody i workami pod oczami? To mogą być objawy chorych nerek
Prekoncepcja - czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych
Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne?
Soki owocowe
Zdarza ci się zjeść banana na śniadanie? Sprawdź, czy to dobry wybór. Tłumaczy dietetyczka Paulina Roziewska

Kolejna ciąża to dla wielu kobiet wielka radość, jednak dla niektórych wielki stres. Dzieje się tak, jeśli poprzednia zakończyła się poronieniem. „Wtedy myśl: ‚Będzie dobrze’ jest odległa i budzi lęk, bo jest myślą, której już kiedyś raz się zaufało” – podkreśla psycholożka Anna Wietrzykowska, znana w mediach społecznościowych jako Psycholog Niepłodności. 

Nie zawsze jest kolorowo

„Kolejna ciąża bywa ciążą po ciąży zakończonej przyjściem na świat zdrowego dziecka. Bywa też kolejną ciążą po poronieniu. O ile przyszła mama ma dobre i bezpieczne skojarzenia z sytuacją ciąży, o tyle może i u niej pojawić się myśl, że i ta w taki sposób się zakończy. Inaczej to przebiega, gdy poprzednia ciąża zakończyła się stratą” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Anna Wietrzykowska.

Jak podkreśla, wtedy myśl: ,,Będzie dobrze” jest odległa i budzi lęk, bo jest myślą, której już kiedyś raz się zaufało. Opowiada, że wiele pacjentek opisuje swoje poczucie winy w związku z tym, że choć są w nowej ciąży, to nie wierzą, że zakończy się ona dobrze. Jak pisze psycholożka, wynika to często z tego, że dookoła słyszą: ,,Powinnaś się cieszyć „, ,,Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie”. Czasem skutki takiego obrotu sprawy są naprawdę opłakane.

Błędne koło

Anna Wietrzykowska podkreśla, że wskutek takich komentarzy ze strony otoczenia powstaje błędne koło, które zapętla się coraz bardziej i bardziej. Tłumaczy, że im bardziej nie chcemy myśleć źle, tym większe towarzyszy nam poczucie winy, gdy to zrobimy.

„Gdy współpracuję z pacjentkami w ciąży, które wcześniej doświadczyły straty, zapraszam je do myślenia o teraźniejszości i tworzenia nowych skojarzeń z sytuacją ciąży. Często pacjentki boją się zacząć cieszyć z tej ciąży i przywiązywać do dziecka. Natomiast alternatywa tego, czyli życie tak, jakby ciąży nie było, generuje duży poziom napięcia i niepokoju” – zaznacza Wietrzykowska.

Tłumaczy, że taka strategia wydaje się być na początku z punktu widzenia pacjentek dobrym rozwiązaniem, ale po czasie okazuje się, że zbyt wiele w życiu zachodzi zmian, aby autentycznie poczuć się z powrotem ,,nie w ciąży”.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Ważne jest „tu i teraz”

„Nie wiemy, co nas czeka i jak zakończą się kolejne ciążę. Wiemy natomiast co jest tu i teraz i na tym możemy budować nasze poczucie bezpieczeństwa” – podkreśla psycholożka.

Dodaje, że dobrym sposobem na zmianę nastawienia do kolejnej ciąży może być prowadzenie dziennika ciąży i pisanie listów do swojego dziecka. Niektóre jej pacjentki praktykują też techniki wizualizacji, wyobrażając sobie, co właśnie się dzieje z ich ciążami.

Im bardziej zakotwiczamy się w teraźniejszości, tym więcej spokoju przychodzi do naszego życia. Czy to oznacza, że lęku nie będzie? Odpowiem od razu – nie – ale jest szansa, że pojawia się także inne uczucia, które lękiem nie są” – kwituje.

Psycholog Niepłodności

Anna Wietrzykowska jest psycholożką i psychoterapeutką, pracującą w nurcie psychoterapii systemowej. W internecie można ją znaleźć pod hasłem: Psycholog Niepłodności. Zajmuje się okołoporodową pomocą psychologiczną.

Pracuje z osobami, które zmagają się z niepłodnością lub które straciły dziecko w wyniku poronienia albo martwego urodzenia, a także z kobietami, które zmagają się z tokofobią. Z terapii u niej mogą skorzystać między innymi pary, które chcą się przygotować na narodziny dziecka, kobiety po traumie poporodowej oraz z depresją poporodową.

Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej, a od 2019 Członkiem Nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR. Jej profil na Instagramie Psycholog Niepłodności pomaga zmierzyć się kobietom po stracie oraz ich bliskim z tym trudnym doświadczeniem.

Justyna Trojanowska-Juras

Krótka Instrukcja: o Poronieniu

Instrukcja została stworzona przez redakcję Hello Zdrowie z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami. Ten poradnik jest dla każdej i każdego z Was, którzy szukają wsparcia w swojej sytuacji. Możesz pobrać go bezpłatnie tu

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Kolejna ciąża, bywa ciążą po ciąży zakończonej przyjściem na świat zdrowego dziecka. Bywa też kolejną ciążą po poronieniu. O ile przyszła mama ma dobre i bezpieczne skojarzenia z sytuacją ciąży o tyle może i u niej pojawić się myśl, że i ta w taki sposób się zakończy. Inaczej to przebiega, gdy poprzednia ciąża zakończyła się stratą. Wtedy myśl: ,,Będzie dobrze” jest odległą i budzi lęk, bo jest myślą, której już kiedyś raz się zaufało. Wiele pacjentek opisuje swoje poczucie winy w związku z tym, że choć są w nowej ciąży to nie wierzą, że zakończy się ona dobrze. Poczucie winy towarzyszy im bo, dookoła słyszą: ,,Powinnaś się cieszyć „, ,,Nie myśl źle, bo jeszcze cos się stanie”. Powstaje z tego błędne koło, które zapętla się jeszcze bardziej. Im bardziej nie chcemy myśleć źle tym większe towarzyszy nam poczucie winy gdy pomyślimy. Gdy współpracuję z pacjentkami w ciąży, które wcześniej doświadczyły straty zapraszam je do myślenia o teraźniejszości i tworzenia nowych skojarzeń z sytuacją ciąży. Często pacjentki boją się zacząć cieszyć z tej ciąży i przywiązywać do dziecka. Natomiast alternatywa tego, czyli życie tak jakby ciąży nie było generuje duży poziom napięcia i niepokoju. Początkowo wydaje się być z ptk. widzenia pacjenta dobrym rozwiązaniem, ale po czasie okazuje się, że zbyt wiele w życiu zachodzi zmian, aby autentycznie poczuć się z powrotem ,,nie-ciąży”.Nie wiemy co nas czeka i jak zakończą się kolejne ciążę. Wiemy natomiast co jest tu i teraz i na tym możemy budować nasze poczucie bezpieczeństwa. Są pacjentki, które prowadzą dziennik ciąży i piszą listy do swojego dziecka ( na dany dzień 1 wpis). Są też takie, które praktykują techniki wizualizacji, wyobrażając sobie co właśnie się dzieje z ich ciążami. Im bardziej zakotwiczamy się w teraźniejszości tym więcej spokoju przychodzi do naszego życia. Czy to oznacza, że lęku nie będzie? Odpowiem od razu – nie – ale jest szansa, że pojawia się także inne uczucia, które lękiem nie są . #aniołek #poronienie #ciąża #aniołkowamama #niepytaj #stratadziecka #miscarriage #przedwczesnyporód #okołoporodowo #wsparcie #nieplodnosc #plodnosc #invitro #psycholognieplodnosci #inseminacja #rodzew2020

Post udostępniony przez Ania Wietrzykowska (@psycholognieplodnosci)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Marta Bąkowska

Jak powiedzieć dziecku o poronieniu? Radzi Marta Bąkowska, psycholog dziecięca [WIDEO]

Meghan Markle o poronieniu: Ściskając swoje pierworodne dziecko, czułam, że tracę drugie

Infekcja COVID-19 w I trymestrze – czy może wywołać poronienie? Dr Michał Strus tłumaczy

Martyna Wojciechowska o wolności wyboru: „Czy poroniłam kiedyś ciążę? Tak. Czy miałam badania prenatalne? Tak, nawet te zaawansowane”

Chrissy Teigen i John Legend

Chrissy Teigen wyjaśnia, dlaczego opublikowała zdjęcia po poronieniu: wiedziałam, że muszę zapamiętać i utrwalić ten moment

„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

Ola Żebrowska: „Zostałam wychowana w katolickiej rodzinie i nie śmiałabym mówić drugiej kobiecie, co ma robić”

ciąża, powikłania, poronienie

„Chciałabym, żeby mamy chorych dzieci miały siłę je kochać i miały siłę, żeby żyć”. Położna o brakach systemu, który rodziców w trudnych przypadkach zostawia samych

Joanna Koroniewska

Joanna Koroniewska: „Mam 42 lata i dwoje szczęśliwie zdrowych dzieci. Ale ciąż miałam osiem”

Martwe urodzenia na świecie

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

Kate Beckinsale

Kate Beckingsale opowiedziała o swoim poronieniu. „To może być najbardziej samotny i niszczący duszę czas”

Chrissy Teigen, amerykańska modelka i prezenterka telewizyjna, poroniła. „Odczuwamy ból, jakiego nigdy wcześniej nie czuliśmy”

Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych

Tu spoczywają pozostawione w szpitalach dzieci i te, których nigdy nie pochowano. „Odzywają się do nas ludzie z całej Polski i zza granicy”

Puste jajo płodowe – ciąża bezzarodkowa. Jak powstaje?

Zachowanie Filipa Chajzera oburzyło telewidzów. „Jeśli spłodzenie potomstwa nie jest takie trudne, to może przejdzie się pan do klinik niepłodności”

Położna Anna Stachulska

„Nie ma stópki tak małej, by nie mogła zostawić śladu” – mówi położna opiekująca się kobietami z martwą lub zagrożoną ciążą

Anna Wietrzykowska, psycholożka: danie sobie samemu prawa do przeżycia żałoby po poronieniu jest uwalniające

Zofia Zborowska

Zofia Zborowska komentuje pytania o plany posiadania dzieci: może poroniłam i boję się podjąć kolejną próbę?

„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” jest już dostępna dla pacjentek szpitala przy Karowej

Aleksandra i Michał Żebrowscy / MWMedia

Aleksandra Żebrowska o swoich ciążach i poronieniach: „Nie każdy jest gotowy, by mówić o swoich doświadczeniach – ale to nie znaczy, że ich nie ma”

"Krótka Instrukcja. O Poronieniu" dostępna w szpitalu dr Dębskiej!

„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” już dostępna dla pacjentek szpitala na Czerniakowskiej

Krótka Instrukcja o Poronieniu już dostępna na oddziałach szpitala św. Zofii w Warszawie

czarnoskóra kobieta i biała kobieta

Różnice rasowe w niepłodności kobiet i dostępu do jej leczenia to fakt. Porażające dane

Najpopularniejsze

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

całująca się para

7 rzeczy, które się staną, gdy przestaniesz uprawiać seks