Przejdź do treści

„Zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz”. Psycholog o hejcie wobec pielęgniarek i lekarzy w czasie pandemii

Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny
Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Muesli/iStockphoto
Muesli – szczęście w proszku. 3 pomysły na zdrowe śniadanie
Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie
Pięć łyżeczek z róznymi rodzajami soli, sól rozsypana na blacie
9 sygnałów, że jesz za dużo soli
Kobieta chora na COVID-19 wyszła na zakupy. Sąd wydał wyrok
Kobieta chora na COVID-19 wyszła z domu na zakupy. Teraz sąd wydał wyrok

– Współpracownicy zażądali od męża pielęgniarki, by przestał z nimi pracować, ponieważ nie życzą sobie przebywania z nim w jednym budynku. Kiedy odmówił, zgłosili sprawę przełożonym, a przełożeni przekazali temat dalej. W końcu sam zarząd firmy poprosił mężczyznę, by udał się na urlop, a później sytuacja „jakoś się uspokoi”, choć nie sądzę, by tak było. Z tego, co wiem, pracownicy są autentycznie przerażeni i będą protestować, aż do skutku – tłumaczy Dorota Uliasz, psycholog oraz coach w zakresie skutecznej komunikacji z pacjentem, zarządzania emocjami i stresem.

Marianna Fijewska: Pracuje pani na linii wsparcia, która powstała z ramienia Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Co aktualnie stanowi najczęstsze źródło stresu dla przedstawicielek tych zawodów?

Dorota Uliasz, psycholog: Oprócz bardzo angażującej pracy pod ogromną presją, wiele kobiet jest rozżalonych z powodu tego, jak traktuje je społeczeństwo. W mediach nieustannie pojawiają się komunikaty dotyczące skandalicznego zachowania ludzi hejtujących medyków. Mam na myśli choćby krążące po sieci zdjęcia samochodu pielęgniarki oblanego farbą czy fotografie listów z pogróżkami, które miały na celu „wykurzenie” medyków z bloków lub miast. Ponadto od kilku dni w rozmowach z pielęgniarkami pojawił się dodatkowy problem – hejt skierowany na ich bliskich. Zaczęło się odmrażanie gospodarki, wielu ludzi wróciło do firm. Sęk w tym, że współpracownicy boją się koleżanek i kolegów, którzy mają w rodzinie medyków.

Dorota Uliasz, psycholog
Pielęgniarki są przyzwyczajone do skrajnych i niestałych emocji u pacjentów - jednego dnia pacjent na nie wrzeszczy, bo boi się, że nie przeżyje operacji, a drugiego przynosi kwiaty i dziękuje za uratowanie życia.

Z jednej strony jest to dyskryminacja, z drugiej – trudno się dziwić. Wszyscy jak ognia unikamy palcówek medycznych, bojąc się zarażenia.

Jednak wiele sytuacji, o których słyszę, jest zupełnie nieracjonalnych. Syn jednej z pielęgniarek, mimo powrotu całej firmy do biura, został poproszony o pracę zdalną na czas nieokreślony. Dlaczego? Bo jego mama pracuje w szpitalu. Tylko że po pierwsze nie pracuje z zarażonymi pacjentami, a po drugie syn z nią w ogóle nie mieszka. Nie wiem, jak skończy się ta sytuacja, ale chłopak jest zrozpaczony. Nie ma wątpliwości, że będzie pierwszy w kolejce do wyrzucenia, jeśli tylko firma zacznie zwalniać pracowników.

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

To bardzo niesprawiedliwe.

Ale wszyscy są bezradni. Pracodawcy rozkładają ręce – co mają zrobić, jeśli część zespołu odmawia współpracy z krewnymi medyków? Kolejna sytuacja, w której staram się pomóc, dotyczy męża pielęgniarki ze szpitala jednoimiennego. Współpracownicy zażądali, by przestał z nimi pracować, ponieważ nie życzą sobie przebywania z nim w jednym budynku. Kiedy odmówił, zgłosili sprawę przełożonym, a przełożeni przekazali temat dalej. W końcu sam zarząd firmy poprosił mężczyznę, by udał się na urlop, a później sytuacja „jakoś się uspokoi”, choć nie sądzę, by tak było. Z tego, co wiem, pracownicy są autentycznie przerażeni i będą protestować, aż do skutku.

Dorota Uliasz, psycholog

Co doradziła pani temu mężczyźnie?

By rozmawiał ze wszystkimi szczerze i bardzo otwarcie. Jego siłą są racjonalne argumenty – jest dobrze poinformowany, w jakich warunkach pracuje żona. Swoim przełożonym powiedział, że dziś medycy są znacznie bardziej świadomi zagrożenia i odpowiedzialni, niż reszta społeczeństwa. Powiedział również, że żona ma codziennie możliwość powrotu do hotelu zamiast do domu. Jeśli tylko będzie miała wątpliwości, czy mogła zostać zarażona, na pewno nie dopuści, by on i ich dzieci również się zarazili.

Jednak medycy zarażają się znacznie częściej niż osoby niepracujące w ochronie zdrowia.

Owszem i to jest argument po stronie współpracowników tego mężczyzny. Ich lęk jest zrozumiały, ale tak jak wspomniałam wcześniej – dyskusja na ten temat nie może przekraczać pewnych granic. W przypadku, o którym rozmawiamy, zadziałała psychologia tłumu – zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz. Kryzysy społeczne, takie jak epidemia, sprzyjają myśleniu emocjonalnemu, a nie logicznemu, przez co pchają człowieka w stronę pierwotnych zachowań. Dawniej, podobnie jak zwierzęta, reagowaliśmy na zagrożenia dwojako – walką lub ucieczką. Lęk i wściekłość to bardzo bliskie emocje, których wiele osób nie potrafi dobrze rozróżniać, dlatego tak często wybiera strategię walki. Gdy ludzie widzą medyka w sklepie, zaczynają się bać i atakować. W dodatku stanowią większość, co jeszcze bardziej sprzyja eskalacji agresji.

Ale reakcje na medyków są również bardzo pozytywne.

Oczywiście, co wcale nie znaczy, że nie są one związane z pierwotnymi emocjami. Wręcz przeciwnie – lęk znika, gdy pojawia się poczucie bezpieczeństwa, a mogą je wzbudzić tylko wybawcy. Jako społeczeństwo kilka tygodni temu okrzyknęliśmy medyków bohaterami, którzy ryzykując swoje życie, by nas ocalić. Murale i oklaski miały nie tylko wesprzeć pracowników ochrony zdrowia, ale również zaspokoić naszą potrzebę bezpieczeństwa.

Czyli jako społeczeństwo w dobie kryzysu szukamy zarówno bohaterów, jak i kozłów ofiarnych.

Dokładnie, a medycy sprawdzają się w obu rolach. Niestety w mediach częściej nagłaśniane są sytuacje negatywne, ponieważ są bardziej sensacyjne i wywołują więcej emocji. Chcę jednak powiedzieć, że pielęgniarki opowiadają mi o wielu fantastycznych zachowaniach ludzi. Mąż jednej z nich dostał pracę pomimo ogromnej konkurencji, właśnie dlatego, że jego przyszły szef dowiedział się, że żona pracuje w szpitalu. Stwierdził, że tej rodzinie może przydać się w najbliższym czasie wsparcie finansowe. Od siebie mogę dodać, że dyżurując na linii wsparcia, kilkukrotnie otrzymałam telefon od przypadkowych ludzi, który pytali: „Czy mogłaby pani przekazać pielęgniarkom, że trzymam za nie kciuki i życzę wszystkiego dobrego?”.  To małe gesty, a jednak wzruszają – ci ludzie są tak wdzięczni, że chciało im się wyszukać numer w sieci i zadzwonić. Oczywiście wszelkie słowa wsparcia przekazuję później w rozmowach z dziewczynami i słyszę, że są autentycznie poruszone.

Dorota Uliasz
Kolejna sytuacja, w której staram się pomóc, dotyczy męża pielęgniarki ze szpitala jednoimiennego. Współpracownicy zażądali, by przestał z nimi pracować, ponieważ nie życzą sobie przebywania z nim w jednym budynku

Przeglądając fora internetowe dla medyków, zwróciłam uwagę na to, że część z nich sama nakręca spiralę nienawiści. Niejednokrotnie pojawiają się tam bardzo emocjonalne wpisy pielęgniarek czy lekarzy o tym, że pacjenci „będą błagać o przebaczenie”. To dość przerażające.

Niestety to prawda. Śledzę konto pewnego młodego lekarza na Twitterze. Publikuje niezwykle ciekawe i przemyślane wpisy, dopóki nie pojawią się silne emocje. Niedawno upublicznił post skierowany do pacjentów, w którym napisał, że jeszcze pożałują swojej postawy. Ludzie się oburzyli, a on przeprosił. Oczywiście, wszystko ma swoje dwie strony, ale trzeba zrozumieć, że medycy to grupa zawodowa, której łatwiej puszczają nerwy niż innym.

SOR - to jest dramat / Instagram Pan Pielęgniarka

Dlaczego?

Bo jako ludzie silnie identyfikują się ze swoim zawodem. Praca w szpitalu nie ma nic wspólnego z pracą biurową, w której spędza się osiem godzin dziennie, zamyka laptopa i wychodzi. Ostatnio jedna z pielęgniarek opowiadała mi, że wróciła zmęczona do domu po 12-godzinnym dyżurze, a jej dziecko ciągle coś od niej chciało. W końcu odfuknęła do córki, by dała jej odpocząć, a mała się popłakała. Wtedy jej mąż powiedział: „Ona cały dzień czekała, aż wrócisz, żeby pokazać ci pracę, za którą dostała piątkę z polskiego”. Ta kobieta czuła wielkie wyrzuty sumienia. Wyznała mi: „Kosztem swojej rodziny pomagam pacjentom w czasie epidemii, a świat i tak nas nie docenia”.

Pielęgniarki miały głębokie poczucie niedocenienia jeszcze przed koronawirusem.

Owszem. Pamiętam, że na początku marca powiedziałam pielęgniarkom, z którymi pracowałam, że to ich moment i społeczeństwo wreszcie zacznie je doceniać. Jedna z nich odburknęła, że ta cała wdzięczność dla medyków bardzo szybko minie. Reszta jej zawtórowała. Myślę, że pielęgniarki są przyzwyczajone do skrajnych i niestałych emocji u pacjentów – jednego dnia pacjent na nie wrzeszczy, bo boi się, że nie przeżyje operacji, a drugiego przynosi kwiaty i dziękuje za uratowanie życia.

Co mogłaby pani doradzić medykom i ich bliskim, gdy następnym razem spotkają się z wymierzonym w swoją stronę hejtem?

By starali się nie reagować emocjonalnie. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe, ale już sama świadomość, że większość tych zachowań motywowana jest lękiem drugiej osoby, to bardzo dużo. Wiedza dotycząca motywu pozwoli zachować zdrowy dystans, którego często brakuje. Jedna z pielęgniarek niedawno opowiadała mi o sytuacji z sąsiadem, który w ostatniej chwili zrezygnował z wejścia razem z nią do windy i poszedł na dół schodami. Było jej bardzo przykro, a niepotrzebnie, ponieważ ta reakcja, choć nieprzyjemna, nie była skierowana przeciwko niej.

Niestety wiele sytuacji, zwłaszcza tych, które opisywane są w mediach, noszą znamiona wspomnianego już hejtu i przemocy.

Jeśli ktoś narusza granice godności czy wolności medyka poprzez grożenie, niszczenie mienia czy obrażanie, należy niezwłocznie zgłosić sprawę na policję. Jednak z doświadczenia wiem, że najwięcej bolesnych sytuacji nie nosi znamion przestępstwa. Kilka dni temu na linię wsparcia zadzwoniła pielęgniarka przebywająca na przymusowej kwarantannie – pracowała w szpitalu jednoimiennym i jedna z jej koleżanek została zarażona. Kobieta ta przez dwa tygodnie nie mogła wyjść z domu. Chciała, żeby ktoś zrobił jej zakupy, ale przyjaciele zapadli się pod ziemię. Sytuacja, w której zostawia się artykuły spożywcze pod drzwiami, nie jest zagrażająca życiu, podobnie, jak rozmowa telefoniczna. Mimo to przyjaciele całkowicie zerwali z nią kontakt. Takie zachowania bolą najbardziej i warto wtedy zdobyć się na całkowicie szczerą rozmowę o swoich uczuciach, również pamiętając, że źródłem tych zachowań jest po prostu lęk.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Tabletki

Rosyjski lek na COVID-19 już w aptekach. Jego cena: równowartość średniej rosyjskiej emerytury

koronawirus, pandemia

Główny Inspektor Sanitarny o COVID-10: spodziewamy się wzrostów zachorowań w ciągu najbliższego miesiąca

Michał Domaszewski, lekarz rodzinny

Przychodzi koronasceptyk do lekarza… Czyli Michał Domaszewski o tym, jak rozmawiać z osobami, które nie wierzą w pandemię

szczepionka na grypę

Ograniczenia w zapisywaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Różni się od tych opracowywanych w Chinach czy USA

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Różni się od tych opracowywanych w Chinach czy USA

Spirometria

Spirometria w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dlaczego większość gabinetów jej nie wykonuje?

koronawirus

Stworzono lek „całkowicie neutralizujący” koronawirusa. To może być przełom w walce z pandemią

Ekspedientka nie obsłużyła klientki, która nie miała maseczki. Teraz zapadł wyrok

Ekspedientka nie obsłużyła klientki, która nie miała maseczki. Teraz zapadł wyrok

koronawirus

Ile osób bez chorób współistniejących zmarło na COVID-19 w Polsce? Są konkretne liczby

Od dziś trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19. Jak system będzie działał w praktyce?

Od 15 września trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19. Jak system będzie działał w praktyce?

Madison Presser

4-latka odgrywa sceny z filmowych hitów. W czasie pandemii zebrała ponad 12 tys. dolarów dla potrzebujących

Benjamin Netanjahu

Izrael ponownie wprowadza lockdown z powodu koronawirusa. Liczba zakażeń w tym kraju drastycznie rośnie

Szczepionka na COVID-19

Prawie połowa Polaków nie chce się szczepić przeciwko COVID-19. Podobnie sceptyczni jedynie Węgrzy i Rosjanie

Ludzie w maseczkach ochronnych

Padł kolejny światowy rekord zakażeń SARS-CoV-2. Gdzie jest ich najwięcej?

Szczepionki

W których krajach jest najwięcej antyszczepionkowców? Jak na ich tle wypada Polska?

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek ponownego zarażenia SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek ponownego zarażenia SARS-CoV-2

Kobieta w maseczce

Połowa ozdrowieńców z włoskiego Bergamo wciąż nie czuje się w pełni sił

Lek. med. Dawid Ciemięga szczerze o teleporadach podczas pandemii. „Wiele osób mówi, że przychodzi do lekarza, bo w domu nie ma co robić”

Kobieta w laboratorium

Wstrzymano testy szczepionki przeciw COVID-19. Powodem groźna reakcja u jednego z ochotników

Młoda para na weselu

Zakaz tańczenia uratuje nas przed koronawirusem? Nowe restrykcje w Hiszpanii

„COVID równa się samotność”. Pielęgniarz Przemysław Błaszkiewicz pokazuje na zdjęciach, jak wygląda walka z pandemią

Europejskie Towarzystwo Oddechowe o pacjentach zakażonych koronawirusem: uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala

kobieta trzyma strzykawkę z igłą

Szczepionki na grypę wyprzedają się w mgnieniu oka. Farmaceuci zgłaszają, że… jest ich jak na lekarstwo

pandemia koronawirusa, prognozy

Pierwsze ogólnoświatowe przewidywania dotyczące pandemii COVID-19. „Zatrważające prognozy”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?